Tarot Kart Seçmeleri

foolsvisions

Daha evvel Tarot’un konseptine özet bir giriş yapmıştım. Şimdiyse kart çeşitlemelerine dalmak istiyorum. Fala ister inanın ister inanmayın, ama bu bazı tarot kartları gerçekten neredeyse sanat eseri gibiler. Zaten kişisel olarak Tarot destesi koleksiyonu da yapmaktayım. O nedenle bazı favorim olan Tarot kart destelerini aşağıda paylaşmak isterim ….

Robert M Place Tarot: Meşhur Simya tarotçusu RM Place’ın yarattığı simya tarot destesini her tarot koleksyoncusuna tavsiye ederim. Web sitesini karıştırırsanız diğer işleri de ilginizi çekebilir.

Hermetic Tarot: Simya tarotu dedikten sonra Hemetic Tarot’u pass geçemezdim. En enigmatik tarot destelerinden biri olan bu deste renksiz olsa bile detayları ve kart metinleri ile ilgi çekmeyi başarabiliyor.

ShadowScapes Tarot: Gerek renkleri gerek çizim tarzı ve kompozisyon-detayları ile gerçekten kayda değer bir çalışma diyebilirim.

Navigator Tarot: Julia Turk tarafından tasarlanan bu tarot destesi bizi enterasan pespektiflere yolculuğa çıkarmakta (Üstelik Türk, sanırım :P).

New Vision (Vice Versa) Tarot: Klasik Raider Waite Tarot destesinin resmen farklı bir bakış açısıyla ele alınışı sunulmakta. Tarot meraklılarının mutlaka görmesi gerek.

After Tarot: Klasik Raider Waite Tarot kartlarında gösterilen sahnelerin sonraki anlarını sunan başka bir enteresan çalışma !

SimpleTarot : Bu da hem renkli hem de minimalist tarzda yalın bir deste. Eğer tarota yeni başlayanlardansanız, mutlaka kullanmanızı öneririm.

Mythic Tarot: Yunan Mitolojisi kullanılarak yaratılan bu destede, antik yunan atmosferi tarot ile çok güzel harmanlanmış oldu. Özellikle küçük arkana kartlarındaki hikaye akışları incelenmeye değer.

SoulCards Tarot: Başka bir minimalist yorum daha, ama daha bir elegant tarzı var.

Healing Light Tarot: Sihirle gerçek arası bir konsepte yaratıldığı söylenen, göze dokunur bir çalışma. Oldukça atmosferik bir tarzı olduğu yadsınamaz.

Marigold Tarot: Amrit Brar’dan Ölüm, yaşam ve altından kök alan bir çalışma. Siyah-beyaz ve altın ile 3 renkli tasarlanan bu minimalist tarot kartları görülmeye değer.

The Visions Project Tarot: James R. Eads’dan soyut sanatla harmanlanmış bir tarot yorumu. Özellikle “minor arkana” grupları kendi aralarında sıralanınca bir manzara dizgesi oluşturuyorlar.

R.Black Tarot: Gene minimalist ve biraz da modernist biir karışımla göze dokunan bir çalışma. Ne yazık ki tam değil, ama sadece Major arkana’sı bile yeter.

Arthur Taussig Tarot: Müzisyen ve fotoğraf sanatçısı olan Taussig’in yarattığı foto-kollajlardan oluşan bu tarot destesi de ilgiyi hak etmekte.

Lakandiwa Tarot: Bir sanat öğrencisinin tasarımı olan bu deste, ticari olarak satışta değil ve sadece amatör olarak kurgulanmış görünüyor. Böyle bile olsa gayet güzel göz doldurmakta.

The Wild Unknown Tarot: Bir çok tarot severin ve koleksyoncusunun favori desteleri arasında olan bu deste, gene bir minimalist yorum ama daha mistik ve bohem bir havada. Tüm deste için buradan bakın.

Paris Tarot: Paris’e giden bilir, şehir heykelerle doludur. İşte bu heykellerin kollajlarından tasarlanan bir deste daha. Ne diyelim, Fransızlar işi biliyor (en azından heykel yapmasını).

night sunNumerical Tarot: Bir minimalist yorum daha ama bu sefer sıra-dışı bir sistemle pekiştirilmiş. Zamanınız varsa, yoldan çıkmaya değer !

The Dark Exact Tarot: Bu sefer de daha nesnesel olan bir minimalist tarz. Tamamen bitki, böcük, hayvan ve objelerin simgeleriyle oluşturulan sade bir deste.

Universal Fantasy Tarot: Adı üstünde fantazi bir tarz. Aklınıza gelen her tür masalsı kahramanla oluşturulan bu destenin çizimleri de oldukça fantastik.

Night Sun Tarot: Sembolik gölge dilinin çeşitli kültürlerle harmanlanmasından oluşturulan bu destede ilkel ile futuristiğin ilgi çekici bir karışımı sunulmakta.

Lunatic Tarot: Pastel tonlarda boyanan ve hafiften japon animelerini andıran bu deste, tüm otakulara gitsin !

Black Tarot: Çizgi roman sanatçısı Luis Royo’dan kayda değer bir çalışma. Kadın çıplaklığı oldukça sihirsel ve atmosferik bir tarzda başarılı bir şekilde sunulmakta.

Labyrinth Tarot: Gene Luis Royo’dan kayda değer atmosferik bir çalışma daha. Büyük arkana sade olarak tek renk olurken, küçük arkanaların her birine farklı bir renk atanarak göze gelen bir dokunuş yapılmış.

Sylvia Ritter Tarot: Hayvanların grafiksel yorumlarıyla tasarlanın renkli ve bir o kadar estetik bir çalışma.

Tarot of Physics: Kim demiş Tarot ve Bilim karışamaz diye ? bal gibi de olmuş. Bilimsel kanun ve teoriler, tarot kartları ile sembolize edilerek sunulmuş. Bir yandan tarot diğer yandan bilim öğrenmek için bire bir.

True Black Tarot: Gerçekten herşeyi ile şık bir deste düşünüyorsanız, işte bu !. Deste kutusundan, kağıt kalitesine, çizimlerden detay ve kompozisyona kadar, her şeyiyle göz dolduruyor. Sitesinde, takım desteyi 85 dolardan sattıkları gibi, tek tek kart satışları da yapılmakta, tek kart alacaksanız tanesi 4 dolarmış ! Resmen tarot kartlarını “trading card game” olayına çevirmeyi başarmışlar.

Rumi Tarot: İşte bu sefer bizden bir deste ! Mevlana Celaleddin Rumi felsefesinden esinlenen bu tarot destesi zaten bizim ülkede de satışta, piyasada bulabilirsiniz. Her bir kartta, Sufi felsefesinden özlü sözler yazılan, resimler ise tanıdık minyatür tarzda olan bu deste de bence ilgiyi hak etmekte.

Son olarak, elbette daha bir çok güzel kart destesi var, ve ben sadece şimdilik ilgimi çekenlere öncelik verdim. Daha Daha fazla keşif ve kaynaklar için;

sample11

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s