Cennet ve Ejder Kılıçları

ChangWuJi

ve sonunda geldik … Heaven Sword and Dragon Sabre, Jin Yong’un wuxia romanının, Condor (Akbaba) üçlemesinin son ayağıdır. Kısa bir hatırlatma yaparsak, üçlemenin ilk ayağı olan Cesur Okçu‘da hikayeye girizgah yapmış ve Jin-Sung savaşı sırasında kahramanımız Gau Jing‘in başından geçen maceralara odaklanmıştık. Üçlemenin 2. ayağında, Gau Jing’in hain kardeşi Yang Kang’ın oğlu Yang Gau, Gau Jing ve karısı Yung tarafından evlat edilerek, başka bir dizi maceranın yolu açılır; bkz. “Return of The Condor Heros”  … Bu 2. hikaye de Yang Gau esas oğlan olarak maceraya atılır ve Dugu’nun efsanevi Ağır Demir Kılıcını ele geçirerek, destan yazar. … Daha sonra bu Ağır Demir Kılıç’a tekrar form verilerek, Ejder Avcısı ve Emin Cennet adlarında 2 kudretli kılıç yaratılır ve bu kılıçlar en sonunda, Condor Üçlemesinin 3. ve son ana macerası olan Ejder ve Cennet kılıçları macerasında kullanılır !

Evet ! Kılıçlara kısaca Cennet ve Ejder Kılıçları diyoruz ama tam çevirileri Emin Cennet ve Ejder Avcısı demektir. Çin kültüründe Ejder direk imparatoru simgeler ve Ejder Avcısı Kılıcı gücünü kötüye kullanan imparatorları devirmek için kullanılır. Yalnız gene Çin kültüründe, İmparatorlar Cennetin oğludur, ve imparatoru belirleyecek en yüce ve emin otorite sadece cennettir. Yani Kılıçlardan Ejder Avcısı imparatorları devirirken, Emin Cennet‘in yeni imparatoru belirleme gücü vardır. İşte bu hikayede, bu kılıçlar kullanılarak, Moğol İmparatorunun devrilip yerine Çin İmparatorunun getirilmesi anlatılır.

Ama elbette, hikayenin Shaw Brothers (SB) uyarlaması biraz daha farklıdır. İşte şimdi bu hikayenin SB uyarlaması olup, Chor Yuen yönetmenliğinde ve Derek Yee‘nin baş rolde olduğu 3 filmi de Türkçe altyazılı sunmaktan gurur duyarım ! (2. Yılbaşı hediyesi) 2+1 halinde çekilen bu uyarlama, 1978 yılında ilk 2 filmi ve sonra 1984 yılında ise önceki 2 filminden sonra gelişen olayların filmi çekilmiştir. Filmlere aşağıda ki linklerden ulaşılabilir;

not; Ejder Kılıcındaki Gizli Güç !‘üni devamlılık açısından Cennet ve Ejder Kılıçları 3 olarak görebiliriz. Zaten altyazı başlığını da öyle atmıştım !

Filmlerin kısa özet ve sahne kesitleri aşağıdaki gibidir ! ilk 2 film, en özetle, Ming Klanına iftira atan bir hainin yakalanması ile ilgili olurken; ilk 2 filmden 6 sene sonra çevrilen 3. film, Cennet ve Ejder Kılıçlarını ele geçirerek dünyayı feth etmek isteyen bir çift-cinsiyetlinin yok edilmesi macerasıdır :P. Bu arada filmlerin daha iyi anlaşılması bakımında, açıklayıcı bir girizgah yapmalıyım. Ama yok ben herşeyi anlarım diyorsanız, direk filmleri izleyin ;

İlk Filmin başında hızlaca özetlenen hikayeye göre, Yang Gau‘nın kullandığı ağır kılıç Gau Jing (Brave Archer (Cesur Okçu)’ın kahramanı) vasıtasıyla dönüştürülerek, Emin Cennet ve Ejder Avcısı Kılıçları yaratılır. Daha sonra Emin Cennet kılıcı, Gau Jing’in karısı Yung’un kurmuş olduğu Er Mei okulu tarafından sahiplenirken, Ejder Avcısı kılıcı bir şekilde kayıplara karışmıştır.

Daha sonra aradan uzun seneler geçer. Sung hanedanlığı yıkılır, yerine Moğol kökenli Yuan hanedanlığı gelir. En sonunda Çin topraklarında ki klanlar arasına, İran’dan göç etmiş Ming Klanı (bkz. en alta) da katılır ve gittikçe palazlanmaya başlar. Fakat Shing Kwun adındaki bir savaşçının aşık olduğu kadının Ming Klan şefi ile evlenmesi üzerine kanlı olaylar tetiklenecektir. Shing Kwun, Ming Klanını yok etmeyi kafasına koyar; ve bunun için Şanlı bir Ming’li olan Altın Saçlı Aslan Kral lakaplı Tse Shun (Lo Lieh)’un ailesinin ırzına geçip öldürerek, onun çıldırmasını ve kontrolden çıkıp katliamlar yapmasına sebep olur. Bu katliamlar sırasında Aslan Kral, şans eseri Ejder Avcısı Kılıcını bulacak ve sonunda Buz Ateş Adasında kılıçla birlikte saklanacaktır. Fakat Aslan Kralın yaptığı katliamlar nedeniyle, Ming Klanının itibari feci bir şekilde zedelenir ve diğer tüm klanlar, Melun (ing. Evil’in çevirisi olarak seçtim. asıl yazılışı Mel’un) olarak adlandırdıkları Ming Klanına düşman kesilirler.

Böyle bir ortamda (Annesi Ming’li, Babası WuDong’lu) Chang Wu Ji (Derek Yee) adındaki esas oğlanımız piyasaya çıkacaktır. Altın Saçlı Aslan Kral (kısaca Aslan Kral), Chang Wu Ji’nin aile dostudur; ve Wu Ji’nin Buz Ateş adasında geçirdiği çocukluğu boyunca ona 2. bir baba olup, çeşitli dövüş teknikleri öğretmiştir. Fakat Wu Ji’nin ailesi bir klan entrikası yüzünden intihar edince, (Aslan Kral’ın ve dolayısıyla Ejder kılıcının yerini bilen tek kişi kalan) Wu Ji, Buz Ateş adasından ayrılarak diğer akrabalarının yanlarına gönderilmek zorunda kalır. Fakat bu sefer yolda Shing Kwun’nun zehirli bir saldırısına uğrayarak, kronik bir hastalığa yakalanır. Tedavi için bir doktorun yanında 10 sene geçirmek zorunda kalan Wu Ji , bir türlü tedavi olamaz ama bu on sene boyunca ilerde çok işine yarayacak doktorluk ve zehir sanatları konusunda oldukça iyi bir eğitim alacaktır. 10 sene sonra, Sonunda Doktor pes eder ve Chang Wu Ji’ye sadece 2 sene ömrü kaldığını söyler. Böylelikle 2 filmlik maceramız da başlamış olur ;) … şimdi birazdan spoiler olabilir …..

HSDS1

2 sene ömrü kaldığını öğrenen Chang Wu Ji (Derek Yee), ölmeden evvel eski üstadını (Yani Baba tarafından üstadı olan WuDong’un şefini) görmek için yola çıkar. Ama yolda, Ming Klanına düşman çeşitli klanların Ming’lere çektirdiği türlü eziyetlere ve Ming’lerin türlü tuhaflıklarına bol bol şahit olur (hepsini anlatmayım, say say bitmez). Sonunda büyük bir tesadüf eseri, sihirli bir vadiye düşen kahramanımız, hem dermansız hastalığından kurtulur hemde “Jiu Yang Öğretisi” adlı çok üstün bir kung fu tekniği öğrenerek, üstün bir savaşçıya dönüşmede önemli bir aşama kaydeder. Daha sonra gene bin bir olaydan sonra, gene şans eseri, eski Ming Şefinin “Chian Kuen hareket tekniği” ni öğrenerek “teleport” olabilen en üstün savaşçı olup çıkar ve sonunda Ming’ler onu yeni liderleri olarak seçer. Fakat bir yandan Shing Kwun ve diğer yandan yok olma tedirginliğinde olan Yuan güçleri, Ming’leri yok etmek için var güçleriyle çalışmayı sürdürmektedirler. Acaba Chang Wu Ji, en az hasarla barışı sağlayabilecek midir ? … devamı 2. filmde …

HSDS2

Direk 1. filmin kaldığı yerden tempo düşürmeden devam eden 2. filmde, yakışıklı kahramanımız Chang Wu Ji (Derek Yee) bir yandan Ming’leri ve Üvey Babası Aslan Kralı yok etmek isteyenlere karşı savaşıp barışı sağlamaya çalışırken, diğer yandan ona hayran kadın kitlesinin kronik güç ve aşk çekişmeleri ile cebelleşmek durumunda kalıyor…. olaylar cereyan ederken Macerası sırasında Wu Ji’ye 4 ciddi talip çıkar efendim. Hepsini ilk filmden zaten tanımıştık. şimdi daha yakından bakalım;

  • Zehir konusunda uzman, ama yarı deli yarı akıllı bir kız olan Yan Li, Chu Er (Candy Wen Xue-Er). Zehirler konusunda o kadar uzman ki herşeye bağışıklığı var. Ölüme bile ! … 2. filmde kendisini öldü zannediyoruz ama finalde havalı bir dönüş yapıyor olsada, Wu ji ile olan münasebetinin ilerlediğini zannetmiyoruz ! (zira kuzenler !)
  • Gene ilk filmde tanıştığımız Siu Chiu (Cheng Lai-Fong). Wu ji’nin teleport olma yeteneğini kazanmasını ve dolayısıyla Ming’lerin lideri olmasını sağlar. Talipler arasındaki en aklı başında, uslu kadındır. Fakat kendisi İran’da boşalan kutsal bakire pozisyonunu doldurmak için gitmek zorunda kalıyor !
  • Moğol kökenli olan Kadın Yiğit ve Yuan Prensesi Chiu Ming (Ching Li). Prensesimiz, biraz da babasının zoru ve saltanatlarının yıkılma kaygısı ile, Ming ve diğer klanları birbirine kırdırarak avantaj elde etmeye çalışır. İlk başta Wu Ji’nin karşısına düşmanı gibi çıkar, ama maceradaki dengeler değiştikçe dost hatta hayran olurlar ! Ama genede ilişkilerine bir isim koyduklarını göremeyiz :P
  • Wu Ji’nin çocukluk arkadaşı olup büyüyünce Er Mei okulunun yeni şefi olan Hırslı Kadın Yiğit Chou Chi Yeuk (Candice Yu On-On). En güçlü aday olsa bile hırsına yenik düşüyor, ve Ejder ve Cennet Kılıçlarını içinde saklı tutulan Kung fu yazıtlarını dalavere ile ele geçirerek güçlü bir savaşçı oluyor. Ama en sonunda günahlarında arınmak için rahibe olmaya karar verir !

Sonunda herşey klasi-komedik bir şekilde alışık olduğumuz cümbüşlü bir finalle son bulur ve herkes de layığını bulur. ve Maalesef o kadar talip olmasına rağmen Wu Ji sap gibi manitasız kalır. Ama Ejder ve Cennet kılıçları için macera hala bitmemiştir, ve Wu Ji manitasız kalmaz :S . Aradan biraz zaman geçse de, daha bir dopingli macera bizi beklemektedir.

HSDS3

Eğer geçen 2 maceranın çok absürt olduğunu düşünüyorsanız, daha hiç bir şey görmediniz… Bu macera  absürt anlamının dibine vurmakta… Son 2 macerada, klanlar arası barışı sağlayan Chang Wu Ji (Derek Yee), dövüş sanatları dünyasına liderlik eden Ming klanının şefi olarak Cennet ve Ejder kılıçlarını korumaktadır. Ama bir gün bu huzurlu günler Moğollara yapılan esrarengiz saldırılar nedeniyle bozulur. Gizli güçler bir entika çevirip, Ming’lerin Moğollara saldıryormuş gibi göstermeye çalışıyordur. Bunun bir komplo olduğunu anlayan Wuji, derhal Moğol Prenses (Cherie Chung Cho-Hung) ve koruması Moğol Şahini lakaplı General Tieh Zhen (Ti Lung) ile iş birliği yaparak olayı soruşturmaya başlarlar. Sonunda anlaşır ki, imparator Zhu Yuanzhang (Ku Feng) ile (Önceki macerada günahlarından dolayı saçları kesilip rahibe olanChou Chi Yeuk‘nun eski nişanlısı Sung Ching Shu (Alex Man Chi-Leung), Ejder ve Cennet kılıçlarını ele geçirebilmek için iş çeviriyordur. Entrika ile hem kılıçları ve hemde kung fu sutralarını ele geçiren Sung Ching Shu, sonunda süper güçleri olan çift cinsiyetli bir yaratığa dönüşür. Elbette onu durdurabilecek olan yegane kişiler emektar Chang Wu Ji ve Moğol Şahini Tieh Zhen‘dir; bunu da bir uzay gemisinden (evet uzay gemisi !!!) elde ettikleri güçle yaparlar.

ve işte böyleyken böyle derken bir destanın daha sonuna geldik …. yiyin gariii !

* Son bir not; Romanda ki Hikayeye göre, tarihteki Ming Hanedanlığı burada ki Ming Klanından gelmektedir. Açıkçası gerçekte, Ming’ler İran kökenli falan değil, direk has Çin’liydiler (Han Halkındandı), ama romanın kurgusuna göre iran kökenliymiş gibi gösterilmektedir. Ayrıca, 3. filmde adı geçen imparator Zhu Yuanzhang, Ming Hanedanlığının ilk kurucusu olan gerçekten yaşamış bir şahsiyetti. Ama elbette romandaki kişilik profili oldukça kurgusaldır. Gerçek hayatta ki imparator Zhu Yuanzhang’in dönemi oldukça savaşlar ve karışıklıklar içinde geçmiş ve sonunda Moğolları ortaya Asya’ya çekilmeye zorlamıştır. Filmin sonundaki imanın aksine, Zhu Yuanzhang’in bayağı kalabalık bir ailesi (torun torbası), vardır  amma ve lakin çocuk yada torunlarından hiç biri layıkıyla imparatorluk yapamamış, ve tahtı amcalarına kaptırmışlardır.

HSDS fanart

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s