Cesur Okçu – The Brave Archer 1,2,3

Dragon Strike

Samimi bir istek üzerine altyazılarını hazırladığım “Cesur Okçu” serisi sunmaktan gurur duyarım. Artık hepinize yılbaşı hediyesi olsun bu. Akbaba (Condor) Üçlemesinin ilk ayağı olan Cesur Okçu üçlemesi, ünlü yönetmen Chang Cheh ve döneminin popüler aktörü Alexander Fu ‘nun başrolünde bir yapım olmakla birlikte, romanın orjinalini okumaya imkan bulamayanlar için vasat ama yeterli bir uyarlamadır. Özellikle Alexander Fu Sheng ve Venom hayranları kaçırmasın derim ! iyi seyirler !

Bu arada baştan bir uyarı ve Objektif bir eleştiri yaparsak, açıkçası Shaw Brothers (SB) bünyesinden çıkan diğer Wuxia uyarlamaları ile karşılaştırıldığında, Bu üçlemenin uyarlaması biraz fazla karışık ve dağınık kalmakta; Ne yazık ki bu Cesur Okçu uyarlaması, SB’nin uyarladığı Duygusal Silahşör, Chu Liu Hsiang yada Cambaz Kılıç filmleri gibi rafine ve derli toplu değiller; ve Yani konu bakımından, türe yabancı olanların kafası oldukça karışabilir…. (* Ayrıca Her ne kadar Cheng Cheh ve Chor Yuen, vakti zamanında kült yönetmen olsalar da belli ki bir raf ömürleri varmış. Keza bir gözlemimi belirtirsem, Cheng Cheng’in ~1975’lerden önce yaptığı filmlerle sonraki filmleri arasında tarz bakımında uçurumlar var. Ve ayrıca Chor Yuen, en iyi işlerini 1975 ile 1981 arasında çıkarmakla birlikte, her filmde istikrarlı bir kalite seviyesi tutturan bir yönetmen değil malesef).

Yinede bu üçlemenin ilk halkasını sunar ve Üçüncü-son halkası olan Ejder ve Cennet kılıçlarını ise ilerleyen günlerde sunabilirim. İkinci halkanın SB uyarlamalarını ise sunmayacağım. Çünkü gerçekten kötüler :P.

 Üçlemeyi aşağıdaki linkten, Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz. İyi seyirler ;

Filmlerden sahne kesitleri ve kısa özetleri ise aşağıdaki gibidir !  Bu arada baştan uyarayım; 3 film boyunca bazı aktörleri devam filmlerde başka rollerde görürseniz şaşırmayın ! Sadece Alexander Fu Sheng gibi belli aktörler, baştan sona aynı rolü oynamakta !

Brave Archer 1

Üçlemenin bu ilk filmi, hikayeye giriş niyetinde olup kahramanlarımızı tanımaya başlarız. Esas oğlanımız ise, ebeveynleri düşman Jin kuvvetleri tarafından öldürülen Gau Jing (Alexander Fu Sheng) ‘dir. Gau Jing başta şapşal ve zor öğrenen bir tip olsa da, atıldığı macerasında bir takım üstün dövüş üstatları ile tanışır ve dövüş yeteneği inanılmaz artar. Bu ilk filmde ana hatları ile Gau Jing’in, Kuzeyli Dilenci (Ku Feng) ve merhum Kutsal Aziz‘in kardeşi Chao (Venom‘lardan Kuo Chui) yardımıyla, giderek güçlenmesi; ve ayrıca Şeftali Adası Şefi – Doğulu Şeytan‘ın (Ku Kuan-Chung)  kızıyla (Tien Niu) olan tanışması ve evliliği konu edilir. Doğulu Şeytan’nın kızına, Batılı Zehrin (Johnny Wang Lung-Wei) yeğeni de taliptir ve 2 aday arasında kıyasıya bir yarışma yapılır; elbette kazanan kızı alır. Arka planda ise, Gau Jing’in sözde “kardeşi” Yang Kang’ın (Li Yi-Min) özünü red edişi ve Jin-Sung savaşının kaderini belirleyecek Yue Fei‘in savaş kitabı da dahil bazı esrarengiz kung fu kitaplarının kapışılması anlatılır.

Brave Archer 2

Birinci filmin kaldığı yerden tam gaz devam eden bu ikinci filmde genel hatları ile Gau Jing (Alexander Fu Sheng) ‘in gittikçe güçlenmesi ve sevgilisi Yung‘un (Nau Nau) Dilenci Klanı vekili olması sırasında gelişen olaylar anlatılır; Maceranın başlarında Kuzeyli Dilenci (Ku Feng), Batılı Zehir (Johnny Wang Lung-Wei) tarafından kalleşçe ağır yaralanır. Sonra onu iyileştirmeye çalışırlarken, Yue Fei‘nin kitabının peşinde olan Batılı Zehir ve Yang Kang (Li Yi-Min), Gau Jing’i ölümcül bir şekilde yaralarlar. Fakat her işte bir hikmet vardır lafını doğrularcasına bu durum onların bir çok yararlı şey öğrenmelerine vesile olacak; Ve sonunda ardarda gelişen tüm bu maceralar sonucu, Gau Jing, Kuzey Yıldızının hikmetini çözüp dövüş yeteneğini olağan üstü bir şekilde arttıracaktır. Finalde, Gau Jing’in sevgilisi Yung ise kalleş Yang Kang’a dersini vererek Dilenci Klanının Yeşil Sopalı yeni lideri olacaktır !

Brave Archer 3

Gau Jing (Alexander Fu Sheng) ve nişanlısı Yung (Nau Nau), 2. macerada elde ettikleri ip uçları sayesinde, Yue Fei‘nin ünlü savaş kitabının yerini tespit ederler. Ama kitabı tam ele geçirmişlerken, Demir Yumruk Klanının zorba şefi (Venom‘lardan Lo Mang), Yung’u kalleşçe yaralar. İkili daha sonra şans eseri bir kulübeye sığınırlar ve orada hırsla “tao sihri” çalışan kara cübbeli-beyaz saçlı Ying (Ching Li) adında bir kadın, Yung’u iyileştirebilecek yegane kişinin Güneyli Kral (Ti Lung) olduğunu söyler. Fakat Güneyli Kral geçmişte yaşadığı acı bir olay nedeniyle mevkisini bırakıp keşiş olmuştur; ama yinede Balıkçı, Ormancı, Çiftçi ve Öğrenci kılığındaki (Venom‘lardan oluşan) korumaları hala onu azimle korumaktadır. Tüm badireleri Yung’un keskin zekası ve Tao Sihri (*) ile atlatan ikilimiz, sonunda Güneyli Kral’a ulaşırlar ve Yung’un hayatı kurtulur. Ama hala macera bitmemiştir. Zira daha sonra Güneyli Kral onlara geçmişte Ying ve Kutsal Aziz’in kardeşi Chao (Venom‘lardan Kuo Chui) ile yaşadığı acı tecrübeyi ve Ying’in neden ondan intikam almak istediğini ayrıntılarıyla anlatır. En sonunda tüm gerçekler ortaya çıktığında, gerçek suçlu olan Demir Yumruk Şefi ‘de belirir ve iyilerle kötüler arası klasikleşmiş final savaşımız başlar. Son anda yaramaz Chao’nun yetişmesi ile iyiler kazanır; ve nihai sona ulaşamasak bile, mutlu sona ulaşırız !

Brave Archer

Evet, Shaw Brother’ın (SB) bu uyarlamasında hikayenin asıl nihai sonu gösterilmemiştir. Zira Nihai sonda,  Gau Jing ve nişanlısı Yung, binbir badireden sonra Yue Fei’nin savaş kitabını ele geçirip, düşman kuvvetlere karşı savaşmaya girişirler. Olayların sonunda, Gau Jing ‘in hain kardeşi Yang Kang cezasını bularak öldürülür ve geriye doğmamış çocuğu ile dul karısını bırakır. Yang Kang‘ın oğlu daha sonra Gau Jing ve Yung tarafından evlat edilerek, “Return of The Condor Heros” adlı 2. ana maceranın yolu açılır. … Bu 2. hikaye de Yang Gau esas oğlan olarak maceraya atılır ve Dugu’nun efsanevi Ağır Demir Kılıcını ele geçirerek, destan yazar. … Daha sonra bu Ağır Demir Kılıç’a tekrar form verilerek, Ejder Avcısı ve Emin Cennet adlarında 2 kudretli kılıç yaratılır ve bu kılıçlar en sonunda, Condor Üçlemesinin 3. ve son ana macerası olan Ejder ve Cennet kılıçları macerasında kullanılır !

* Hikaye boyunca, ara ara Tao Sihri diye bir şey duyacaksınız. En basit tabirle, Tao Sihri aslında bildiğimiz matematik cebirdir. Fakat antik çinde matematik, günümüzde belletildiği gibi sadece kağıt üstünde sıkıcı bir şekilde icra edilmez, gündelik hayata egzantrik bir şekilde uygulanabilir. Mesela “Taoist Sihir” deki matematik algoritmaları kullanılarak bahçeler bir labirent gibi tasarlanıp veya tuzak makenizmaları oluşturularak belirli yerlere giriş çıkışlar engellenebiliyor. Bu yöntem, Özellikle Tao Sihrinde usta Doğulu Şeytan’ın şeftali adasındaki bahçelerde yaygın bir şekilde uygulanır. Bu arada eğer matematiğe benim gibi meraklı olan varsa, özellikle 3. filmde bahsi geçen matematik problemlerini açıklayan linkler aşağıdaki gibidir;

Taoist Magic

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s