Neşeli Mağrur Silahşör

the smiling proud wandererWuxia edebiyatının en popüler eserlerinden biri olan Neşeli, Mağrur Silahşör, “The Smiling, Proud Wanderer“, romanı Jin Yong tarafından ilk olarak 1967-69 yılları arası Hong Kong’daki bir gazetede seri halde yayınlanmaya başlamış daha sonra popülerleşince romanlaştırılmıştır. Orjinal çince isminin, 笑傲江湖, deyimsel anlamı; kavgaların dünyevi hayatında tasasız yaşamak, gibi bir şeydir. Oldukça popülerleşmiş bir eser olan romanın, 4 film ve 6 TV dizisi uyarlaması vardır, hata ilk TV dizi uyarlamasında dünyaca ünlü aktör Chow Yun-fat başroldeydi (elbette dizi çekilmeye başlandıktan sonra şöhreti artmaya başladı).

Kabaca kitabın konusu şöyledir; gözünü hırs bürümüş bir Dövüş sanatları okulu ustası, efsanevi bir dövüş sanatları kitabını ele geçirebilmek ve kendisini en güçlü yapabilmek uğruna, kendisini hadım edip, çevresindeki herkese ihanet eder; yalnız ustanın saf-iyi kalpli, hafif alkolik ve ama yetenekli bir öğrencisi tüm bu güç savaşına ve iki yüzlülüğe karşı savaşır ve sonunda herkes layığını bulur.

Geçen haftalarda bu eserin 3 film uyarlamasını sunmuştum (Silahşör 1,2,3);

* Ayrıca ilginç bir şekilde, The Inheritor of Kung Fu (1981) filminde de oldukça benzer hikaye vardır… Favori aktörüm Ti Lung‘un başrolde olduğu bu filmi biraz kıyıda köşede kaldığından ve film hakkında oldukça az bilgi bulabildiğimden, filmin direk bu kitaptan uyarlama olup olmadığı hakkında kesin bir bilgiye rastlamadım. Ama hikayeleri arasında oldukça paralellikler vardı. Dileyen o versiyona da bakabilir !

Diğer uyarlamalarını çok bilmesem de, muhtelif kaynaklarda romanın bu 90’larda çekilen film uyarlamasından oldukça farklı olduğu yazmaktadır. O nedenle şimdi özetle romanın konusunu anlatacağım (film versiyonlarını bilmek isteyenler direk yukardaki linklere tıklayabilirler), ve yazının en sonunda ise romandaki alegorik-politik göndermelerden bahsedeceğim;

Hikaye, Bixie (bir tür Çin kanatlı aslanı) kılıç Kitabı adında ki kudretli ve herkesin elde etmek istediği bir dövüş sanatları parşömeni etrafında gelişir (filmlerde kısaca “Kutsal kitap” olarak geçer). Bu kitap, bir şekilde, Lin ailesine yadigar olarak kalmıştır. Ama bir gün, bir grup eşkiya, kitabı ele geçirmek için Lin’lere saldırır fakat kitabı bulamaz. Zira Saldırıdan kurtulabilen tek kişi olan Lin Pingzhi kitabı alır ve kaçar; ve sonunda 5 Dağ Kılıç ittifakından Hua Dağı okulunun lideri Yue Buqun (Filmde ismi Ngok Bak Kwan’dur) tarafından kurtarılır. Bixie’nin onda olduğunu anlayan Yue Buqun, Lin Pingzhi’i öğrencisi olarak kabul eder ve kitabın içindeki kudretli sır tekniğinde ustalaşmaya başlarlar.

Bu arada başka bir yerde, Heng Dağı okulundan Liu Zhengfeng, dövüş sanatları dünyasından emekli olacağını açıklar ve emeklilik seremonisi için dövüş sanatları dünyasından dostlarını davet eder. Fakat, Song Dağı okulundan Zuo Lengshan ve diğerlerinin Liu Zhengfeng’i, “melun” Güneş Ay Klanından Qu Yang ile dost olmasından dolayı suçlayınca seremoni bir kan gölüne döner. Sonunda, Liu ve Qu ölmeden evvel (içinde Kahramanların Kahramanı adlı şarkının notaları olan *) bir müzik nota kitabını, Romanın baş kahramanı ve Yue Buqun’nun en kıdemli öğrencisi olan Linghu Chong’a verecektir (Filmde ismi Ling Wu’dur). Romanda, Yetim olan Linghu Chong, her olumsuzluğa rağmen neşesinden ve gururundan bir şey kaybetmeyen, dövüş sanatlarında oldukça yetenekli, ama biraz da saf ve alkolik bir silahşör olarak betimlenir.

* Şarkının piyano versiyonunun notaları için tıklayın ;)

Linghu Chong, yetim olduğu ve küçüklüğünden beri Hua dağı okulunda öğrencilik yaptığı için, okulun ustası Yue Buqun’u babası gibi görür ve ona karşı sarsılmaz bir sadakati vardır. Ayrıca Yue Buqun’nun kızı Yue Lingshan‘e (Filmde Afacan diye geçer) karşıda platonik bir ilgisi olan Linghu Chong’un huzurlu günleri ustasının getirdiği Lin Pingzhi adındaki yeni bir öğrenci yüzünden biter; Zira platonik aşkı Yue Lingshan,  okullarına yeni gelen öğrenci Lin Pingzhi’e aşık olmaya başlamıştır. Üstelik Linghu Chong’un bu aşırı iyimser ve umursamaz davranışları başına iyice dert açar ve Hocası Yue Buqun tarafından cezalandırılarak 1 yıllığına okuldan uzaklaştırılır. Ama ne şans ki, Linghu Chong sürüldüğü mağarada duvarlara kazınmış bir kılıç tekniği notları bulur, ve derhal çalışmaya başlar. Çalıştıkça bu kılıç tekniğinin, 5 Dağ Kılıç ittifakının bir tür kombinasyonu olduğunu anlar. Ayrıca, Hua Dağı okulunun eskilerinden olan Feng Qingyang ile de rastlaşan kahramanımız, ondan Dugu’nun kudreli ve zorlu 9 Kılıç tekniğini de öğrenir.

Bu arada doğrulukları kendilerinden menkul 5 Dağ Kılıç ittifaki, görüntüde birlik olsalarda içlerinde hep çatışma halindedirler. Linghu Chong, arkadaşlarının hayatlarını kurtarmak için, Bu çatışmaların en sıcakların birine dahil olmak zorunda kalır ve ağır yaralanır. Üstelik hocası Yue Buqun, onun yeni dövüş teknikleri öğrendiğini fark ederek, bu durumu hiç tasvip etmez ve onu gene def eder.

Ağır yaralı Linghu Chong, iyileşmek için çaresiz kapı kapı dolanır sonunda yolu Lo Yang‘a kadar gider. Orada, yaşlı bir kadın kılığına girmiş olan, Güneş Ay klanından, Ren Yingying (Filmde sadece Ying diye geçer) ile karşılaşır. Linghu Chong, Ren Yingying’i bir saldırıdan kurtarıp onun iyice güvenini ve sevgisini kazanır. Böylelikle Ren Yingying, iyileşmesi için onu Şaolin tapınağına götürür. Ayrıca Şaolin Tapınağında iyileşme sürecindeyken öğrenir ki, hocası Yue Buqun, onun Hua Dağı okulundan atıldığını ilan etmiştir.

AsiaBabası gibi gördüğü Yue Buqun’nin bu hamlesinden sonra Linghu Chong depresyona girer ve kendisini iyice başı boş hisseder. Şaolinden ayrıldıktan sonra, kader onu Hangzhou‘ya götürür. Orada Güneş Ay klanının eski lideri ve Ren Yingying’in babası Ren Woxing‘a (Fimde sadece Wu diye geçer) denk gelecektir. Ren Woxing, eskiden vekili olan Dongfang Bubai (Filmde Şafak, nam-ı diğer Yenilmez Asya olarak geçer) tarafından alaşağı edilip tutsak edilmiştir. Ren Woxing, Linghu Chong vasıtasıyla tutsaklıktan kurtulur ve ona “Güçlü Vakum Tekniğini” öğretir. Ayrıca Ren Woxing, Linghu Chong’dan kızıyla evlenmesini ve kendi klanlarına katılmasını da teklif eder ama sonradan bunu inkar edecektir. Linghu Chong daha sonra, Ren Woxing’a yardım ederek, Klanın kontrolünü Dongfang Bubai ‘den almasını sağlar. Dongfang Bubai’nin gücü orantısız ve eşsiz olmasına rağmen, sevgililerinden dolayı dikkati kolay dağılıyordur ve bu sebeple kolayca yenilebilmiştir.

Daha sonra bir çok tecrübe ve ilişki ağı atlatan Linghu Chong geri dönerek, Zuo Lengshan’ın şeflik ettiği 5 Dağ kılıç ittifakının toplantısına katılır. Zuo Lengshan diğer okulların gözünü korkutmak ve liderliğini sağlamlaştırmak için girişimde bulumak ister, fakat Yue Buqun herkesi şaşırtacak şekilde, Bixie kılıç tekniğini uygulayarak onu yener ve kör eder, sonunda ise ittifakın yeni lideri olur. Bu olaydan sonra, (gittikçe yakınlaşmaya başladıkları) Ren Yingying ile ordan ayrılan Linghu Chong bu sefer şans eseri, ailesinin öcünü almak isteyen Lin Pingzhi’nin yaptığı katliama ve konuşmalara şahit olurlar. Kendisi klandan sürgün olduğunda, (Yue Buqun’un kızı) Yue Lingshan ile evlenmiş olan Lin Pingzhi, Yue Buqun ile birlikte Bixie kılıç tekniğini çalışıp üstün seviyeye gelmişlerdir; hatta hocası Yue Buqun’un Lin Pingzhi öğrencisi almasının ve onu diğer öğrencilerine nazaran kayırmasının, ve hatta dolaylı olarak Linghu Chong’un klandan kovulmasının nedeni; ondan elde ettiği Bixie kılıç kitabıdır.

Eski hocası Yue Buqun’nun böyle bencilce hırsları olduğunu öğrenen Linghu Chong’u oldukça şoke olur ama bu daha sonra öğrenecekleri yanında neredeyse hiçtir. Zira Bixie kılıç tekniğinden ustalaşmanın yolu, erkeklerin kendisini hadım etmesinden geçiyordur; ve sonunda Yue Buqun’nun gözleri o raddede hırs bürüyecektir ki kendisini hadım etmekle kalmayacak, ayrıca, bu yükselme hırsından dolayı tüm okulunu, karısını ve kendi öz kızını dahi bile feda edecektir.

Finale doğru geldiğimizde, sırrı ortaya çıkan Yue Buqun, ayrıca ondan gizlice intikam almayı planlayan Linghu Chong’ı öldürmeye çalışır. Daha sonra işler gittikçe kızışmaya başlar ve finalin zirvesinde, Yue Buqun’nin bir tuzağıyla tüm 5 Dağ ittifak üyeleri (başta Linghu Chong’nun kılıç tekniği öğrendiği) mağarada kısılır. Güvensizlik ve paranoya ile birbirlerini öldürmeye başlarlar ve sonunda Yue Buqun, beklenmedik bir şekilde, acemi bir silahşör tarafından öldürülür. Durumu fırsat bilen Ren Woxing’in ise gözünü iyice hırs bürür, ve en zayıf anlarında tüm ittifak üyelerine bir saldırı planlar. Ayrıca Linghu Chong’dan gene kendi klanlarına katılmayı teklif eden Ren Woxing, çok kritik bir anda kendi kibrinden dolayı tetiklenen bir saldırı yüzünden ölecektir.

Babasının ölümü ardında, Güneş Ay klanının yeni lideri olarak kızı Ren Yingying geçer, ve o da liderlik otoritesini gerçek adalete adar. 3 sene sonra ise koltuğunu başkasına devrederek, Linghu Chong ile evlenirler. Hayatın ve yaşadıkları bu toplumun ikiyüzlülüklerine yeterince şahit olan bu çiftimiz ise ilelebet inzivaya çekilerek, geri kalan yaşamlarını mutlu, huzurlu bir şekilde geçirirler.

İşte orjinal romanı bir solukta özetlemeye çalıştım. Eğer film uyarlamalarını seyrettiyseniz, bayağı bir fark olduğunu fark etmişsinizdir. (tekrar hatırlatayım) Film versiyonlarını seyretmek isteyenler yukarıda verdiğim linklere tıklayabilirler.

Son olarak kapatmadan evvel, roman sembolik olarak bahsedildiği savlanan politik alegoriyi kısaca irdelemek isterim. Zira direk romanın yazarı Jin Yong, bu kitabın wuxia hikayesi kılıfı altından politik göndermeler yaptığını kabul etmiştir. Hatta romanın yayınlandığı dönemde, bu politik göndermeler o raddede popülerdi ki, Vietnam parlamentosunda rakip politikacıları aşağılamak için onlara, romanda geçen kötü karakterlerin isimleri ile hitap ediliyorlardı. … işte bu sembolik göndermelerin yorumlarından bir kaçı şöyledir;

  • 5 Dağ Kılıç İttifakı, aslında, Sovyetler birliğini ve ittifakın başındaki Zuo Lengshan ise Joseph Stalin‘ni temsil eder…,
  • 5 Dağ kılıç ittifakınca günahkar ve barbar bir topluluk olarak görünen Güneş-Ay Klanı ise direk Çin toplumunu, ve Güneş-Ay klanının liderliğini zorla ele geçiren Dongfang Bubai ise Mao Zedong‘u temsil eder.
  • Ayrıca romanda ara ara geçen Şaolin, Wudang … vb … diğer topluluklar ise, gerçek hayattaki NATO, Birleşmiş Milletler, hatta ABD’yi sembolize ediyordur.
  • … (yukardaki göndermelerden yola çıkarak; Yue Buqun, eski yoldaşlarına ihanet etmiş şimdinin yırtıcı kapitalistleri olan eski “hardcore” solcu-koministleri temsil ederken, Linghu Chong ise eskiden naif idealleri olup ama gerçekleri görüp hayal kırıklığına uğradıktan sonra bu ikiyüzlülüğe karşı gelen, ama en sonunda kendi kabuğuna çekilen halk çocuğunu temsil edebilir …)

Her ne kadar yoruma oldukça açık olsa da, roman, wuxia perspektifinden çıkıp bu şekilde politik bir açıyla da okunabilir. Yalnız, roman ister fantazi ister gerçek hayattaki güç savaşlarından bahsede dursun, Ana karakter olan Linghu Chong, romanda iki yüzlü tarzda ilerleyen güç savaşına karşı duruşu, oldukça ilgi çekicidir.

………………

Kaynak; en.wikipedia.org/wiki/The_Smiling,_Proud_Wanderer

linghuchong

.

.

.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s