Metal Gear Solid: Philanthropy

ø

Hep içten içe hayıflanırdım, neden bir Metal Gear filmi yapılmadı şimdiye kadar diye (halbuki bu hollywood ne abuk sabuk senaryolara çuvalla para saçtığına defalarca şahit olduk). Ama sonradan öğrendim ki, % 100 fan işi olsa bile aslında bir Metal Gear filmi varmış. … Elbette derhal atladım üzerine…

Bir grup İtalyan öğrencinin, Giacomo Talamini adlı bir öğrenci/yapımcı liderliğinde, amatörce de olsa, gayet güzelce çekip kortardıkları bir Metal Gear Solid film olmuş. En baştan söyleyim, filmin bütçesi ~10 bin €’muş (bir 2.el araba fiyatına film çekmişler işte :P). Yani filmi seyredip eleştirirken, tamamen amatör bir ruhla, hiç bir kazanç gütmeden ve oldukça düşük bir bütçeyle çekildiğini dikkate alın. Bence bu kıstaslara ve özellikle düşük bütçesine rağmen, oldukça kaliteli bir iş kotarmışlar.

Filme ve konusuna gelirsek; Giacomo Talamini’nin Solid Snake olarak hem başrolü kaptığı, hem yönettiği ve senaristlerinden biri olduğu da belirtelim. Yani yazmış, yönetmiş, oynamış… (Kişisel not; Giacomo Talamini’nin biraz laz burunlu olması, Solid Snake’e sanki Karadenizli bir hava katmış gibi. gerçi denk düşmüşte sayılabilir, zira bilen bilir karadenizlilerde silahla falan çok haşır neşirdirler.)……… 3 bölüm halinde yapılması planlanan filmin daha şimdilik ilk bölümü 2009’da bitirilip nete sunulmuş. Yani filmi izlerken 69. dakkada pat diye bitince şaşırmayın… devam bölümlerinin ise bu sene (2014) içerisinde nete verileceği söyleniyor….

Film, Solid Snake‘in Philanthropy örgütünü kurduktan sonraki dönemlerinde geçmekte; yani resmi kronolojiye göre, Twin Snake ile Sons of Liberty maceraları arasında bir zaman (bkz. aşağıdaki MG kronolojisi). Wiki sayfasına göre olay, 2007 senesinde, Sons of Liberty macerası başlamadan hemen önce vuku bulmaktaymış. Konu ise, tipik bir MG macerasında olduğu gibi; kötüler bir Metal Gear Silahı yaparlar, ama Solid hemen hızır gibi yetişir hepsini yener. ve Ayrıca macera boyunca tip tip insanla tanışır … falan … fistan … Konuyu böyle yüzeysel geçtiğim için, filmi küçümsediğimi sanmayın. Tam tersine, dediğim gibi %100 fan işi olmasına rağmen, kostümlerden tutunda görsel efektlere kadar her ayrıntı çok güzel sunulmuş. Yani gerçek bir Metal Gear hayranı iseniz, filmi klasik (ve klişeleşmiş) iyi kötü savaşından çok, bu ayrıntıların farkına vararak seyredince daha bir zevkli oluyor.

Filmi vimeo yada youtube gibi bir çok video paylaşım sitesinde mevcut. Türkçe altyazısını ise muhtelif yerlerden edinebilirsiniz. Ama çok zorlamayacak bir ingilizcesi var bence. Eğer sıkı bir Metal Gear hayranı iseniz, sakın kaçırmayın derim. İyi seyirler ! ^_^

Metal Gear Destanı (kronolojik sırada);

Metal Gear Solid 3: Snake Eater (1964)
Metal Gear Solid: Portable Ops (1970)
Metal Gear Solid: Peace Walker (1974)
Metal Gear Solid V: Ground Zeroes (1975)
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (1984)
Metal Gear (1995)
Metal Gear 2: Solid Snake (1999)
Metal Gear; Ghost Babel (~ 2000) *
Metal Gear Solid (The Twin Snakes) (2005)
Metal Gear Solid: Philanthropy (2007) – Film *
Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty (2007/2009)
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (2014)
Metal Gear Rising: Revengeance (2018) *

* ana destandan kopuk olan maceralar !!

Kaynaklar;

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s