Metal Gear Rising – Revengeance

Bu sefer önceki ana hikaye akışından tamamen bağımsız bir hikaye ile karşı karşıyayız (Tüm hikaye için bkz. MG Destanı). Sene 2018. Son maceradan (Guns of the Patriots) sonra Solid Snake artık tamamiyle ortalıktan çekilmiş, ve dediğimiz gibi bayrağı, her macerasında ona bayağı bir yardım eden Raiden devralmıştır.

Raiden’ın aslından Snake ailesi ile direk kan bağı olmasa da, küçükken zor koşullarda çocuk asker olarak yetiştirilmiş, ve (BigBoss‘un kötü klonlarından) Solidus Snake‘in “manevi” babalığında “jack the ripper” ve “Beyaz Şeytan” gibi adlarla acımasız bir hayat yaşamış bir süper askerdir. Yalnız Eski kötü günlerine sünger çeken kahramanımız artık kendi özel timiyle birlikte, bir tür cyborg-ninja paralı askerine dönüşür, ve namusuyla ekmeğini kazanmaya çalışır.

Bu oyunda ise macera, kahramanımızın bir Afrika ülkesinin başkanını koruma görevini üstlenmesiyle başlar. Ama işler birden sarpa sarar ve Başkan, kendilerine “Desperado Gücü” diyen bir grup cyborg-zırhlı terörist tarafından öldürülür. Raiden derhal katanasını kapıp başkanın öcünü almaya girişirken, hem grubun en güçlüsü olan Samuel tarafından fena bir hezimete uğratılır hem de sol gözünden olur (Böylelikle Big Boss’tan beri moda olan Tek gözlü kahraman façası denkleşmiş olur). Fakat elbette kahramanımız, pes edip işin peşini bırakmaz, ve başarısızlığının intikamını almak için, yeni bir cyborg zırhla, saldırının arkasındakilerin peşine düşer.

Oyuna gelirsek, adrenalin dolu harika müzikler eşliğinde bir şeyleri kılıçla deli gibi kesip biçme yada bin parçaya ayırma , ve yahut cyborg askerlerin omur-ilik soğanlarını elinizle söküp bir sıkımda patlatma yada olağan üstü akrobatik aksiyon deneyimi yaşamak istiyorsanız bu oyun tam size göre. @_@ … şimdi gelelim karakter rehberine (spoiler !!!!) ….

File:Metal gear rising revengeance raiden.pngRaiden; Açıkçası, Önceki Taş fırın erkeği tadında olan Naked (yani BigBoss) ve Solid Snake‘e nazaran, beyaz uzun saçları, beylik kılıcı ve gelişmiş robotik zırhı ile daha sentetik ve değişik (hatta biraz feminen) bir atmosfer katan Raiden, Aslında bir bakıma, soğuk savaş temalı Metal Gear’ın bilim kurgu yüzü oluvermiştir. Yinede Metal Gear camiasında, en az diğer kahramanlar kadar oldukça hatırlıdır, seveni boldur. Sanırım bunun sebebi, cyborg zırh olsa gerek ! Ayrıca Raiden’ın Big Boss gibi asıl adının Jack olması, ve gene Big Boss gibi bir gözünü görev sırasında kaybetmesi ilginç bir tesadüftür (Yoksa değil midir ?). Bir diğer ilginç not ise; Oyunun sonlarına doğru, Samuel’le (bkz. aşağıda) giriştiği zorlu düelloyu kazanan Raiden’nın onun “tarihçeli” katanasını elde etmesidir. Böylelikle Solid Snake tarafından kendisine verilen Grey Fox’un nostaljik katanasına ek olarak, Samuel’in kudretli kılıcı ile birlikte façasına faça katar.

Boris Vyacheslavovich Popov; Paralı askerlerden oluşan Maverick Koruma Şirketinin başkanı ve ayrıca Raiden’ın eğitmenidir, koçudur…. Raiden’in son macerasında, Patriots örgütü yok olunca Dünyada ekonomik kriz baş göstermiş ve bunun sonucu işsizlik tavan yapmıştı. Bu zor ekonomik koşullar içinde, Boris bir iyilik meleği gibi yetişir ve Raiden’i kendi şirketinde çalışmaya davet ederek, onu iş güç sahibi yapar …. Ayrıca bu macerada ise, Raiden sahada ordan oraya zıplarken, ona telsizle danışmanlık yapan gruptandır.

Aynı güvenlik şirketinde çalışan ve Raiden’ın telsiz destek ekibinini diğer üyeleri ise;

  • Kevin Washington; İşletme, pazarlama, insan kaynakları ve muhasebe …vb işlerden sorumludur.
  • Courtney Collins; Operasyon veri analistidir.
  • Doktor; Tıp, Sentetik beden ve robotik konularında uzaman Alman bir bilim adamıdır.

N’mani; Raiden’ın korumakla yükümlü olduğu, ismi belirtilmeyen bir Afrika ülkesinin devlet başkanıdır. Oyunun başında kısaca görünür ve kiralık koruması Raiden ile kısaca bir felsefe de yaparlar. Yalnız Desperado timinin cyborg-teröristlerince suikasta kurban gitmesi ile, oyunumuzun “Revengeance (intikam)” kısmını tetikler…. Raiden hem öldürülen başkanın hemde bir gözüne mal olan acı yenilgisinin intikamını alabilmek için Desperado takımının peşine düşecektir.

File:Mgr-Sunny.pngSunny; Bir önceki macerada (Guns of the Patriots) tanıdığımız küçük dahi, Bu macerada da belirip, Raiden’a teknik bakımdan yardımcı oluyor.

George; Meksika’da ki bir görev sırasında Raiden’ın karşılaştığı meksikalı bir çocuktur. Sokakta dilencilik yaparken, kimsesiz çocuklardan cyborg ordu yaratmak isteyen Paralı Asker şirketince kaçırılıp hapsedilir. Daha sonra bir şekilde kurtulan George, Raiden’la karşılaşıp yardımlaşacaklardır. Maceranın sonunda ise, kaçırılan tüm bu çocuklara, Maverick şirketinin vasıtasıyla daha iyi bir hayat sunulur. George ise Sunny’nin yanında yaşamaya başlar.

File:Character 02bladewolf.pngBlade Wolf; Gelişmiş bir yapay zekaya sahip olan, kurt biçimli bir cyborg’tur. Desperado  cyborg teröristlerince bir şekilde ele geçirilir ve kendi pis işlerinde kullanılır. (Bladewolf’un rehabilite olmadan önce Desparado timindeyken, Mistral (bkz. aşağıda) ve Khamsin (bkz. aşağıda) ile yaşadığı macera için; MGRR – Blade Wolf DLC ). Hatta grup elemanlarınca fazlasıyla benimsenip, sadık köpek muğamelesi görür. Ama Macera sırasında Raiden onu yok ettiğinde, ölmeden evvel, gelişmiş Yapay zeka’sı “Özgülük” diye sayıklamaya başlar. Böylece Maverick Koruma Şirketi  tarafından yeniden yaratılan Blade Wolf, bu sefer Raiden’ın sıkı-sadık yoldaşı olur; ve hatta macera sırasında Raiden’a sık sık esprili, alaylı (sarkastic) ve derin karşılıklar verir. …. Macera bittikten sonra ise Sunny ve George’un yanında yaşamaya başlar.

ve işte Rakip takım (en zayıftan güçlüye);

Andrey DolzaevDesperado timi ile ilişki içinde olan bir teröristtir. Raiden’ın Mistral’ı (bkz, aşağıda) yenmesine şahit olunca şok geçirir ve yakalanmamak için kendisini öldürür.

KhamsinDesperado timinin standart dışı cyborg aksamı olan bir üyesidir. Körfez savaşında donanmada askerlik yapan Khamsin, disiplinsizliği yüzünden ordudan ihraç olur. Daha sonra paralı askerlik kariyerine başlar ve kazancının büyük kısmını kendi cyborg aksamlarına harcar. Savaşırken, diğer gelişmiş cyborglara nazaran, oldukça hantal bir zırh ve ağır silahlar kullanır. … Aslında Raiden’ın karşılaşmadığı tek Desperado üyesidir, zira Raiden gelene kadar, bladewolf ve has cyborglardan Mistral (bkz, aşağıda) tarafından öldürülür.

File:Mistral.jpgMistral; Cezayir doğumlu 1.9 m boyların bir kadın olan Mistral, Desperado  timinin en zorlu cyborg askerlerinden ve “Yıkımın Rüzgarı” üçlüsünden biridir; Mistral‘in anlamı Alplerden Akdenize kuzeyden esen kuru rüzgar demektir…. Sentetik bedeninin 10 dan fazla kolu vardır ve savaşırken, kollardan oluşan upuzun bir sopa kullanır. Raiden’ın karşısına bir ara-boss olarak çıkar ve yenildikten sonra, Raiden onun “Kol-Sopasını” ele geçirir (zira bu sopa ilerki savaşlarında Raiden için oldukça kullanışlı olacaktır).

File:Monsoon.jpgMonsoon; (yani Muson) 2 m boylarında Asya kökenli bir Amerikalı olan Muson, Desperado timinin en zorlu cyborg askerlerinden ve “Yıkımın Rüzgarı” üçlüsünden biridir. İsminin anlamı, Muson, batı afrika, asya ve avustralyada görülen mevsimsel rüzgar demektir…. Ayrıca Felsefe yapmayı çok seven Muson, Sentetik bedenini parçalara ayırarak ve elektromanyetik güçle eşyaları düşmanlarına fırlatarak savaşır; ve elbette Raiden’ın karşısına bir ara-boss olarak çıkar. Fakat esas savaşmaya geçmeden evvel, ön sevişme yapar gibi, Raiden’la felsefeye ve mantık savaşı yapan Muson, Raiden’ın içinde bastırdığı karanlık tarafın, yani “Karın deşen jack” in ortaya çıkmasına neden olur. Karın deşen Jack modunda gözleri kan kırmızısına bürünen Raiden ise çok daha deli-dolu savaşmaya başlayacak ve zorlu bir mücadeleden sonra Muson’u yenecektir.

File:Sundowner.jpgSundowner; Amerikalı, 2 m boylarında olan Sundowner, Desperado timinin en zorlu cyborg askerlerinden ve “Yıkımın Rüzgarı” üçlüsünden biri ve ayrıca takımın Defocto lideridir. Ayrıca SunDowner‘ın anlamı, güney kaliforniyada görünen rüzgar tipi demektir… Deri yağmurluk altında sakladığı, Koca cüsseli Sentetik bedeninde Japon tarzı 6 sağlam kalkanının yanı sıra, makas gibi kullandığı kalın bir kılıcı vardır. Ve kaba gücüne ilave zırhları ile birlikte oldukça ürkütücü bir rakip olmaktadır. Raiden’ın karşısına bir ara-boss olarak çıkar ve yenildikten sonra, Raiden onu silahını ele geçirir.

File:Tumblr m8sl44Pa5m1r6hu3go1 1280.jpgSamuel Rodrigues; Aslen Brazilyalı olan Samuel (yada Jet Stream Sam), Desperado timine çok sonradan katılsada, en ama en zorlu ve ayrıca karizmatik cyborg-samurayı olmuştur. Bu hikayenin en karizmatiği olduğundan özgeçmişini geçmeden etmeyelim; … Ataları 16.yy’dan Japon silahşörlerine dayanan Samuel’in babası Brezilya’da bir Kenjutsu dojosu işletiyordu. Elbette babasından özel dövüş ve kılıç dersleri alan Samuel, ayrıca özel olarak Satsujin-ken yani “öldüren kılıç” diye tanınan Uradachi tekniğini de öğrenmişti. Fakat bir gün babası, uyuşturucu kartelleriyle bağlantılı olduğu söylenen bir öğrencisi tarafından öldürülünce, hayatı kökünden değişir; Zira, bu duruma seyirci kalmayan Samuel, derhal babasının katilini bulup icabına bakar bakmasına; amma o olaydan sonra Brezilyadan ilelebet ayrılıp, gezgin bir paralı-asker, kiralık katil ve koruma (bodyguard) … vb olarak çeşitli işlerde yeraltı dünyasına karışır. Üstelik Cyborg zırh teknolojisinin yaygın olmadığı 2000’li yıllarda, doğuştan gelen yeteneği sayesinde, 10 otomatik silahlı bir çeteyi, sadece kılıcını kullanarak yok etmesi, ona yeraltı dünyasında saygın bir isim kazandırır. Sonunda teknoloji iyice geliştiğinde, babasından kalan Musarama samuray kılıcını teknolojik bir eklenti ile modifiye ederek, kendi Yüksek Frekans Kılıcına (High-frequency blade, yani HF blade* ) sahip olur (* HF Blade, Yüksek frekansta yaydığı dalgalarla rezonans yaratıp, keseceği maddenin moleküllerini zayıflatarak, kesiş ve parçalama gücünü inanılmaz artırabilir).

Sam’in Desperado timine katılması da apayrı bir hikayedir; bir gün bir şekilde, Senatör Steven Armstrong’un (bkz. aşağıda) paralı asker şirketleri ile bağlantısı olduğunu öğrenen Samuel, “ofisinde tuzu-kuru bir konforla otururken sahadaki askerlerini gelişi güzel harcayan” bu yönetici tipini öldürmeye karar verir.  Fakat Armstrong ve ekibi (yani yıkımın rüzgarı üçlüsü), Samuel gibi bir yeteneği kaçırmak istemezler. Bunun için Samuel’i bir dizi test’en geçirdikten sonra, sonunda nihai mülakat için Armstrong, Samuel ile teketek karşılaşır. Oldukça zorlu bir düellodan sonra Sam kazanır gibi görünse de, (nano-makine desteği sayesinde) Armstrong’da düşecek gibi değildir. Sonunda Samuel’in yeteneğini taktir eden Armstrong, onun işe alındığını ifade ederek ateşkes için Sam’le el sıkışmak ister, fakat mutlak bir galibiyet isteyen Sam’in buna cevabı onun uzattığı eli kesmek olacaktır. Yalnız, Armstrong’un nano-makine dolu bedeni kesilen kolun yerine çelikten başka bir kol yaratır ve derhal Sam’in kılıç tutan kolunu koparır (kıstasa kıstas). Yenilgiyi kabullenmek zorunda kalan Sam ise yeni Patronunun teklifini kabul ederek, Desperado timine katılır. Daha sonra kopmuş kolunun yerine sentetik bir kol takılan Sam yeni cyborg zırh ile alemlere akmaya devam edecektir. (tüm bu olayın görselini izlemek için; MGRR – Jetstream Sam ; final dövüşü son 15 dakkada).

Sonunda bu maceraya akan Sam, Raiden’le bu hikayenin bir başında bir de sonlarına doğru olmak üzere 2 kez karşılaşır. İlkinde, Raiden’in bir gözünü aldıktan sonra, silahların gerçek “amacı” hakkında bir polemik ortaya atar. Raiden’a göre Silah (yani kılıcı), Adaleti sağlamak için bir alet iken (My Sword is a tool of Justice), Sam ona bir kılıç dövüşüne “alet” getirirse ne olacağını, Raiden’ı feci bir hezimete uğratarak gösterir. Zira Sam’a göre gerçek bir silahşör kılıcını bir “alet” olarak görmez, kılıcı bedenini bir parçası olarak, yekpare silahşörün kendisi silahtır … Fakat maceranın sonlarına doğru olan Revanş maçında kaybeder, ve hayata gözlerini yumar…. Raiden, onu öldürdükten sonra, “cyborg” görümündeki bedeninin aslında sadece bir tür “elbise” olduğunu, sağ kolu hariç, vücudunda hiç sentetik parça olmadığına şahit olur; ki bu Sam’in ne raddede safkan bir savaşçı olduğunu kanıtlar niteliktedir. Daha sonra, Samule’in kılıcını Blade Wolf’a emanet eder, ve son Boss’la (bkz, Aşağıda) karşılaşmaya gider. Yalnız son düşman aşırı zorlayıcı olmaya başladığında, Blade Wolf hemen epik bir şekilde yetişerek, Sam’in kılıcını Raiden’e geri verecektir.

Steven Armstrong; Görüntüde ABD senatörü ve 2020 seçimlerinde ABD başkan adayı ama aslında, Desperado timinin işverenidir…. Yani evet, bu oyundaki macerayı tetikleyen, ve Raiden’nı ordan oraya intikam koşuşturmacasına çıkaran baş kötüdür…. Texas doğumlu olan bu tosun abimiz, fırsatını bulur bulmaz politikaya atılır ve Asker, Jandarma, Polis… kısacası güvenlikle ilgili herşeyin özelleştirilip profesyönellerce yapılmasını savunur. Bu nedenle, politik kariyerinde yükseldikçe, paralı asker şirketi World Marshal ve (aslında gizlice Terörist aktivitelerde bulunan) cyborg asker üreten Desperado Litmitet şirketiyle sıkı bağlantılar kurar. World Marshal ve Desperado  timindeki paralı askerlerin yardımı ile birlikte, Seçimleri kazanıp Başkan olduktan sonraBir bakıma önceki macerada kökü kazınan Patriots örgütünün yerine geçecek bir güç kurarak, BigBoss‘un orjinal felsefesinin bir yorumunu hayata geçirmek ister; Yani sadece hayatta kalmak için savaşılacak ve sonucunda sadece güçlülerin hayatta kalacağı (orman kanunlarının işlediği) sert bir dünya yaratmak. Bu amaç uğruna, Başkan N’mami’nin suikasti de dahil olmak üzere Dünyanın 4 bir yanında karışıklık yaratan baş kötümüz, sonunda Raiden’ın karşısına bir “Final Boss” olarak çıkıverir. Elbette sakın onun bu kalın kemikli hallerine kanmayınız derim, zira o yağlı vücudu içindeki gelişmiş nano-makinleri aktive ederek, tam bir savaş-makinesine dönüşebiliyor. …. Ama Eninde sonunda Samule’in Kılıcını kullanan Raiden tarafından cezası da kesiliyor ;)…

Son olarak, bazılarınız sorabilir; Peki Metal Gear‘lar nerede ? , diye. Efem, bu oyunda son model insansız Metal Gear robotik silahı olan Metal Gear Ray ‘ler  var varolmasına, hemde heryerde, ordan  burda sık sık görüyoruz. Amma daha çok arka planda dekor niyetine etrafa serpiştirilmiş gibiler (ayrıca örümcek gibi olanlarından bir tanesinin, Armstrong pilotluğunu yapar) …. Gerçi bu macerada bildiğimiz tanıdık anlamda Metal Gear robotlarından çok, Metal Gear’dan asıl kastedilen, bence, kahramanların üzerlerinde ki Cyborg Zırh’lar, yani bir tür sentetik bedenleridir. Zaten Metal Gear’ı birebir çevirirsek, anlamı * “belli bir amaç için kullanılan metal aksam” demektir.

* gear; equipment that is used for a particular purpose.

…. ve işte kronolojik anlamda Son Metal Gear oyunumuzu tanıtmış olduk. Dedikodulara göre, yapımcılar Raiden’ın baş rolde olabileceği devam oyunlar yapmayı düşünüyormuş. Bakalım hangi bahara ? … biz şimdilik Phantom Pain’i bekleyelim !

Kaynak; metalgear.wikia.com/wiki/Metal_Gear_Rising:_Revengeance

February 25th, 2011 @ 20:23:37

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s