東方不敗─風雲再起 – Swordsman 3 – Yenilmez Asya (1993)

Swordsman 3 (1993) - BL

Asia the Invincible, the demon who metamorphosized into a woman in Swordsman II, was thought dead at the end of the previous adventure. Navy Official Koo discovers her in her old hideout, and tells her that many have been assuming her name and forming cults. Knowing this division will destroy the country, she vows to destroy them all. She finds that her former lover, Snow, is also one of the imposters. What begins as a patriotic endeavor soon becomes a bloodbath as her destructive nature consumes her. Unable to control her fury, she unleashes her powers on Snow and Koo. …

hkmdb.com/db/movies/view

Swordsman 3 (1993)

En son bıraktığımızda, son 2 maceranın kahramanı Ling Wu, ve yoldaşı Afacan‘la beraber Japonya’ya iltica etmek zorunda kalmış ve Çin’i ilelebet terk etmişlerdi. Ayrıca, Kutsal Kitabın gücü ile bir tür uni-sex karaktere dönüşen Şafak (Brigitte Lin), nam-ı diğer Yenilmez Asya, ise bir uçurumdan kendisini atarak dünyadan silinmiş, yada aslında biz öyle sanmıştık !

Yenilmez Asya‘nın öldüğü sanılan son maceranın üzerinden seneler geçer. Yüksek Memur Koo (Yu Rong-Guang), adamları ve bir grup ispanyol asker ile birlikte, eski bir ispanyol batık gemisini araştırmaya koyulur. Bu gemi tamda, eskiden Yenilmez Asya’nın hüküm sürüp orda öldüğü, KaraKoru uçurumunda batmıştır. Memur Koo içden içe Yenilmez Asya’nın hala yaşadığına inanıyordur, ve şüphelerini gidermesi için bu görevi büyük bir fırsat olarak görmektedir. Yalnız KaraKoru’ya vardıklarında tekinsiz bir atmosfer ve Yenilmez Asya’nın mezarına bekçilik yaptığını iddaa eden ihtiyar bir kadın onları karşılar. Memur Koo fırsatı değerlendirerek, KocaKarı’dan kendilerini Yenilmez Asya’nın mezarına götürmesini ister. Zira, mezarın içine bakarak onun gerçekten ölüp ölmediğinden emin olacaktır. Ama tam da o an, İspanyollar gerçek niyetlerini belli ederek, aslında o efsanevi “Kutsal Kitap” için geldiklerini açıklarlar, ve mezarı talan etmeye çalışırlar. Bu saygısızlığa dayanamayan Memur Koo, onlara karşı gelir. Çıkan arbedede herkes dağılır ve KocaKarı’nın beklenmedik yardım ve dövüş gücü ile oradan uzaklaşırlar. Memur Koo gittikçe, bu yaşlı kadında fazlası olduğununu anlamaya başlamıştır. Sonunda onu iyice sıkıştırarak, o çok merak ettiği Yenilmez Asya‘yı bulur.

Ling Wu ile olan son macerasından sonra, ne kadar kötülük ettiğini anlayan Şafak, kötü ünlü karakterini, yani “Yenilmez Asya”ı öldü gibi gösterip, bu mezarlığa kapanır ve sözüm ona kendisini cezalandırmaya çalışır. Ama Memur Koo ona, inzivaya çekilmesinin bir yararı olmadığını, zira bir çok şarlatanın, “Yenilmez Asya” ismini kullanarak kötülük yapmaya devam ettiğini açıklar. Bunu duyan Şafak, çok sinirlenir ve derhal sahtekarları yok etmek için yola çıkar. Memur Koo ise başta gerçek “Yenilmez Asya”yı bulduğu için çok sevinmiş olsa da, onun katı acımasızlığına şahit oldukça ne kadar büyük bir hata yaptığını anlayarak, yanlışını telafi etmek için ölümüne bir mücadeleye girişecektir… Bu arada, sahte “Yenilmez Asya” lardan Kar (Joey Wong Cho-Yin)’da, büyük bir umut ve sabırsızlıkla Yenilmez Asya’sını bekliyordur. (daha fazla ayrıntı ve spoiler için en altta ki karakter rehberine bakabilirsiniz).

* Bu filmi Türkçe Altyazılı izlemek için; vk.com/yuanshangli

90’ların başında patlak veren ünlü Silahşör üçlemesinin 3. ve son ayağını tanıtmaktayım. Diğer filmlere aşağıdan ulaşılabilir;

Gene hatırlatmış olayım, bu üçlemedeki 3 filmin altyazısını tamamen baştan hazırladım; Zira ilk filmin hiç altyazısı yoktu zaten, 2. filmin ise aşırı derece kötü çevrilmiş bir altyazısı vardı ve ağır bir restorasyondan geçirerek düzeltebildim, 3. filmin ise aslında Türkçe dublajı vardı (hatta ~10 evvel tv de bile izlemiştim) ama nedense dublajlı halini bulamadım ve o nedenle ona da baştan bir altyazı yaptım. Kısacası tüm altyazıları yeni baştan hazırlayarak , yukardaki gibi daha uygun Türkçe isimler verdim…. Son olarak üçlemede ilerleyen hikayeyi daha iyi takip edebilmeniz açısından hazırladığım Karakter rehberi aşağıdaki gibidir.

Swordsman 3 (1993) - Yenilmez Avrasya

Karakter Rehberi (biraz Spoiler var !!!);

Yenilmez Asya; Geçen macerada “Şafak” olarak tanıdığımız Yenilmez Asya, bu macerada bir bakımdan kendi şöhretinin esiri oluyor ve tüm sahtelerine karşı acımasız bir savaşa girişiyor. Ama daha sonra hedefini yükseltip, Yenilmez Avrasya olarak tüm Asya ve Avrupa kıstasına hükmetmeye kalkışıyordu. Onu bu hedefinden caydıracak tek kişi ise, çok geç olduktan sonra aşkını anladığı ‘Kar’ olacaktır.

Kar; Yenilmez Asya’nın eski aşıklarından olan Kar, aşkı gidince hasretine dayanamaz, ve kendisine çekebilmek adına, onun kılığına girer. Yalnız umduğu karşılığı ondan alamayacak, ve Yenilmez Asya ona sanki sıradan bir sahtekarmış gibi davranacaktır. Bu hezimetten sonra çok kalbi kırılan Kar, bir süre Memur Koo’nun kanatları altında korunmaya alınsa da, yinede Yenilmez Asya’ya olan aşkı hiç sönmeyecek, ve, geç de olsa sevgisinin karşılığını görecektir.

Memur Koo; Yenilmez Asya efsanesini (yada felaketini), merakı yüzünden tekrar canlandırmış, idealist ama aynı zamanda şansız bir askerdir. Yenilmez Asya efsanesini, merakından gayri, uyandırmasındaki asıl amacı ise, bu fenomenden türemiş bir çok kötü niyetli sahtekarı tek sefer yok etmek istemesidir. Ama tahmin edemediği şey, Yenilmez Asya gereğinden fazla güçlü olması ve tekrar dünyayı feth etme hevesine geri dönmesidir. Bunun üzerine Memur Koo insiyatifi ele alır, ve Yenilmez Asya ile ölümüne bir çarpışmaya girişir. Macerası sırasında, asıl Yenilmez Asya tarafından red edilen morali bozuk Kar’a karşı duygusal bir ilgi duysa da, Kar onun bu duygusunu karşılıksız bırakacak ve ısrarla Yenilmez Asya’yı sevmeyi sürdürecektir.

Kirigakure; Yenilmez Asya’nın düşmanlarından biri, ve dünyayı feth etmek isteyen Japon bir Generaldir. Tüm bedenini ve yüzünü kapatan bir zırhla dolaşır (Darth Vader gibi). Daha sonra, aslında bir cüce ninjanın, Kirigakure kılığına girip herkesi kandırdığı ortaya çıkacaktır. Ama Yenilmez Asya da bu oyunu sürdürmeye devam eder ve Kirigakure’nin zırhını kuşanarak ordusunu ele geçirir.

İspanyollar; Sözde, yıllar önce KaraKoru’da batan gemilerinin mallarını almak için gelen hazine avcılarıdır. Her ne kadar Kung fu’dan bir şey anlamasalar da, Yenilmez Asya’nın gücünü aldığı Efsanevi Kutsal kitabı ele geçirmek isterler. Ama sonunda Yenilmez Asya bunların gemilerini basarak hepsini (kelimenin tam anlamıyla) dize getirir ve gemilerini ele geçirir.

General Tin Kai Wan; Boşluktan işini dalgaya vuran disiplinsiz bir Garnizon komutanı ama aynı zamanda Memur Koo’nun güya yakın bir arkadaşıdır. Yenilmez Asya efsanesiye dalga geçer, hatta genelevlerden topladığı kızları Yenilmez Asya kılığına sokup kendi çapında tatmin olur. Macera sırasında, Memur Koo son çare olarak buna geldiğinde, tam olarak umduğu karşılığı alamaz, ve aralarında çıkan çatışma sonucu General Tin’i “şaka süsü” vererek öldürür. Böylelikle onun komutasını ve ordusunu ele alan Memur Koo gücünü direk Yenilmez Asya’yı durdurmaya yöneltecektir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s