MGS – Guns of the Patriots

ve işte, Sonunda Metal Gear kronolojisindeki son maceraya gelmiş olduk. Kısaca hatırlatırsak; Solid SnakeOuter Heaven ve Zanzibar Land maceralarının her birinde efsane asker BigBoss‘u yenmiş ve son yenişin de ise onu çok ağır yaralayarak elemine olmasına neden olmuştu. Yalnız ne yazık ki, BigBoss’un ortadan kalkması hiç bir şey çözmüş sayılmıyordu, zira Shadow Moses ve BigShell maceralarında şahit olduğumuz gibi esrarengiz Patriots örgütünden tutunda, Liquid Snake ve Revolver Ocelot‘un kişisel çıkışları oldukça büyük bir tehdit yaratmaya devam etti ve sonunda Bu oyundaki olayları tetikleyecek finali yarattı….

Sene 2014. Son macerasından (BigShell – Metal Gear; Sons of Liberty) sonra 5 sene geçmiş, ve Solid Snake (daha doğrusu Old Snake) kolon olduğu için hızla yaşlanmaya başlamış ve bu nedenle inzivaya çekilmiştir. Kelimenin tam anlamıyla 40 yaşlarındaki adam 80′ninde gibi bir bedene ve görüntüye sahiptir. Ama buna rağmen aksiyon onu bırakmaz; ve Old Snake, BigBoss‘un mezarını ziyareti sırasında Campbell‘in helikopteri onu kapar ve maceraya akarız.

…. Önceki macerada (Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty (2007/2009)), Big Shell yok edilmiş olsa bile, “Pariots“lar dünyadaki tüm bilgi akışını ve insanlara enjekte edilmiş nano-makineleri kontrol eden bir yapay zeka kurma planına devam etmektedir. Yalnız Liquid-Ocelot‘un düşüncesi tamamen farklıdır; çünkü o bu yapay zekayı ve tüm işletim sistemini tamamen kendi kontrolüne geçirmek ister. Kısacası Solid Snake, yani Old Snake‘in işi bu sefer gerçekten çok zordur; zira ihtiyar haliyle Bir yandan Liquid-Ocelot ‘un mutant askerleri ile uğraşırken, diğer yandan Liquid-Ocelot ve Patriots‘ları dünyayı kontrol etme planını durdurması gerekmektedir.

Sadece “Secene cut”ları bile neredeyse 9-10 saat süren maraton gibi macera bizi beklemekte. Diliyen yukarda linkini verdiğim, dizi gibi videolarını izleyebilir. Kesinlikle pişman olmazsınız. Onun dışında özetle sunacağım karakter rehberi aşağıdaki gibidir.

File:Mgs4ntksnake.jpgOld Snake; Herkes eninde sonunda yaşlanır ama bu durum bir kolon olan Solid için daha dramatik gelişir ve kendisini birden 40 yaş daha yaşlanmış buluruz. Ama ne olursa olsun, eski kumandanı Roy Campbel’ın (bkz. Aşağıda) kalbini kıramaz ve son bir görev için Liquid-Ocelot‘un peşine düşer. Şimdi diyeceksiniz İhtiyar Snake bu moruk hali ile nasıl savaş alanlarına akıyor ? Elbettte üzerine giydiği son teknoloji “muscle suit” (Kas Elbisesi, bkz resim) ile, der cevabı yapıştırırım. Bu elbise onun yaşlı bedenine sanki 20′lerindeki sağlıklı bir delikanlının kuvvetini vermekle kalmıyor, ayrıca yüksek kalite bir kamuflaj yeteneği de sunuyordur…. Ama elbette ihtiyar Snake tek başına maceraya akmıyordur. Gerek sahada gerek saha dışında bir çok eski ve yeni dosttan oluşan assist ve danışmanlık sayesinde gene dünyayı kurtarır. En sonunda ise önce Liquid+Ocelot (bkz. Aşağıda), çok daha sonra ise BigBoss’un (bkz. Aşağıda) arz-ı endamlarıyla muhteşem bir “Jubile” yapar ve dolayısıyla yerini Raiden’a teslim ederek huzurlu emeklilik günlerinin keyfini çıkarmaya başlar.

File:Ninja Raiden.jpgRaiden; Aslında bir bakıma bu oyunu, Solid Snake’in yerini Raiden’a teslim etme oyunu olarak da görebiliriz…. Oyun yani macera boyunca ihtiyar Snake’in en zor anlarında, tabiri caizse hızır gibi yetişip, Solid’in hayatını defalarca kurtaran Raiden, bence bu yeri sonuna kadar hal ediyor, elbette…. İlk olarak Bir önceki macerada (Sons of Librety)’de sahneye çıkan Raiden, macerasını başarıyla sonlandırdıktan sonra, sevgilisi Rosemary (bkz. aşağıda) ile mutlu bir hayat yaşamaya ve hobisi olan Japon kılıç teknikleri üzerinde uzmanlaşmaya başlar. Ama heyhat, çocukluk anıları bir kabus gibi hayatını zehir edecek, ve sonunda köklerini araştırmak için yuvasından ayrılmak zorunda kalacaktır. Bu araştırmaları sırasında, bir şekilde Patriots‘lar tarafından yakalanan Raiden, test subjesi olarak bir cyborg-ninjaya dönüştürülecek, ve bunun sonucu ileri teknoloji sentetik bir bedene sahip olacaktır. Daha sonra bir şekilde ellerinden kurtulabilen Raiden, ailesinin güvenliği için yuvasına dönmemeyi karar verir, ve böylece ihtiyar Snake’i bularak, onunla birlikte bu maceraya akar…. * not; bu arada resimde görüleceği gibi Raiden’in gelişmiş cyborg zırhı bir tür “topuklu ayakkabı” içeriyor. Şimdi hemen atlamayın “Topuklu ayakkabı delikanlılığı bozar” falan diye. Zira aslında bu “topuklar”, Raiden’in kılıcını o topuklara sıkıştırıp havalı taklalar atmasıyla uyguladığı teknikle, bire çok kişiye karşı yapılan kılıçlı dövüşlerde oldukça işe yarıyor.

File:OtaconMGS4.jpgHal “Otacon” Emmerich; Duygusal bilim adamımız Otacon, ihtiyar Snake’in bu son macerasında da onu teknik alanda yalnız bırakmıyor. Son maceradan sonra, Raiden’in Sunny’i (Bkz. aşağıda) kurtarması ile onu evlatlık edinen Otacon, Nomad adındaki Bir Kargo uçağını  yuva edinerek, kendisine yarım-çekirdek bir aile kurmuştu. Sahada yardımcı olması bakımında, Snake’e mini (köpek boyutlarında) bir metal gear Mk. II gibi aksamlar veren Otacon, radyo telsizi ile bol bol danışmanlık yapar ve Kargo uçağı ile birlikte Liquid+Ocelot’a karşı yürüttükleri savaşta mini bir karargah kurarlar. … Bu macerada ise, her zamanki gibi karşılıksız aşk duyacak birlerini bulmayı başaran Otacon’un bu seferki aşkı ise Naomi Hunter (bkz. aşağıda) olur. Ama ne yazık ki Naomi’de bambaşka birine aşıktır, ayrıca Naomi’nin taraf değiştirip Liquid+Ocelot (bkz. Aşağıda) tarafına geçmesi onu gene çok derinden yaralar. Üstelik karşılıksız da olsa, sevdiği her kadının trajik bir şekilde ölme laneti bu seferde gerçekleşecektir… Maceranın finallerinden birinde ise Snake’e onunla çalışmaktan çok memnun olduğunu söyleyen Otacon, evlatlığı Sunny ile daha sakin bir hayata yelken açar.

File:MerrylSilverburghMGS4.jpgMeryl Silverburgh; Solid’li Twin Snake macerasında tanıştığımız cevval kadın asker Merly, Rat Patrol timi ile bu maceraya da dahil oluyor. Shadow-Moses (Twin Snake)‘te bıraktığımızda Solid, Merly ile birlikte kaybolduktan sonra, ondan ayrılıp, Otacon ile kendi Philanthropy örgütünü kuruyordu. Meryl’i ise Solid’e içten içe hayran olarak, tekrar profesyönel askerlik kariyerine döndü ve sonunda Jonathan, Ed ve komiklik unsuru katan Akiba‘dan (önceki maceralarda johnny olarak tanımıştık), Rat Patrol timini kurdu. … Yalnız er yada geç Roy Campbell’ın aslında kendi öz babası olduğunu öğrenen Meryl için hayat artık daha sıkıntılı olmaya başlar; Zira güya öz babası onu bir ıssızlığın ortasında askeri göreve yollayıp, kendisinden çok daha genç bir kız olan, Raiden’in eski karısı Rosemary ile evlenip keyif çatıyordur (Gerçi sonunda Babasının neden öyle davrandığını anlaşılır)… Maceranın final çarpışmasında ise, hep küçümsediği Akiba (Johnny) tarafından kahramanca kurtarılacak, ve sonunda onunla birlikte mürüvvetine erecektir.

File:MGS4 - Campbell.jpegRoy Campbell; Solid ve FOXHOUND‘un emektar komutanı Roy Campbell son bir görev için tekrar Solid’i iş başına çağırıyor; Amaç Patriots ve Liquid+Ocelot’un tamamen elemine edilmesi…. Son macerada hatırlarsınız, Patriotslar Campbell’e benzer bir yapay zeka ile Raiden’ı kandırıp, Big Shell‘deki operasyonu kontrol etmeye çalışmıştı. Ama daha sonra herşey çözülünce, Raiden ve Capbell sonunda “gerçekten” tanışma fırsatı bulur. Fakat daha sonra, Raiden’ın ailesini Patriots’ların gazabından korumak adına Campbell, Raiden’ın tek aşkı Rosemary ile “göstermelik” olarak evlenir ve onu ailesiyle olan tüm bağlarından koparır. Yalnız elbette bu eylemin esas amacı bir sır gibi saklandığından, Campbell çevresi tarafından “azgın teke” muamelesi görecektir…. Bu macera boyunca, sahadaki Solid ve kızı Meryl’i görevleri boyunca kollayan Campbell, sonunda tüm tehditler yok olunca, evliliğinde ki gerçekleri açıklayarak kızı ile barışır ve böylece hepten emekli olarak, sahaları gençlere bırakır !

DrebinMGS4Drebin 893; Bu maceranın en yeni karakterlerinden olan Drebin, aslında bir tür silah tüccarıdır… Metal Gear evrenindeki 2014 yılında, artık savaşlar çok değişmiş ve silahlar bedenlere enjekte edilen nano-makineler vasıtasıyla aktive olabilecek hale getirilmiştir. Yeraltı silah sağlayıcılarından oluşan geniş bir sosyal ağa dahil olan Drebin, özel zırhlı savaş aracı ve evcil maymunu ile birlikte, parasını verene her türlü silahı ve onu aktive edecek nano-aşıyı sağlamaktadır. …. Solid’le ilk karşılaştıklarında, ayağı alışşsın misali,  bir “hoşgeldin” hediyesi olarak M4 hediye eden Drebin, onunla “ah ah azizim, nerde kaldı o eski savaşlar” sohbetinden sonra, ona parasını ödediği her silahı kulanmasını sağlayacak bir nano-aşıyı nejekte eder ve daha sonra macera boyunca Solid’e, Liquid+Ocelot’u yenmesi için yardım etmeye başlar. Ayrıca Solid her Güzel ve Çirkin (bkz. aşağıda) elemanından birini öldürdüğünde ona acıklı hayat hikayeleri anlatır…. Maceranın en sonunda ise, hem Patiots’lar hemde Liquid+Ocelot yok olunca, Drebin 893, tüm silah satıcılarını bünyesinde toplayan DREBINS şirketini kurarak, kendi yoluna devam eder.

SunnySunny; Bir önceki macerada (Sons of Librety) tanıdığımız merhum Olga Gurlukovich‘ın kızı Sunny, Patriots’lar tarafından kaçırılmış ama daha sonra Raiden tarafından kurtarılarak, Otacon’a evlatlık verilmişti. Otistik karakterde olsada, üstün zekalı olan Sunny, bilgisayar ve mekanik konusunda tam bir dehadır. İhtihar Snake’e yardımcı robot olan  Metal Gear Mk. II ve ayrıca Patriots’ların Yapay zekasını yok edecek olan FOXALIVE adlı bilgisayar virüsünü yaparak bu macerada kritik katkıları olur. Kısacası boyu küçük ama macera sonundaki zaferde katkısı oldukça büyüktür.

RoseGoPRosemary; Radiden’ın eski karısı ve askeri operasyonlarda psikolojik danışmanlık yapan psikoloji uzmanıdır. Bir önceki maceradan (Sons of Librety) sonra mutlu mesut bir hayat yaşadıklarını sandığımız çiftimiz, Raiden’ın trajik geçmişini araştırıp başını belaya sokmasından dolayı, ayrılmışlardı. Daha sonra Rosemary, Raiden’den olan oğlu korumak adına, Campbell’e göstermelik bir evlilik yapıp, Raiden’la olan tüm bağlarını koparır. Bu durum Raiden’i derinden yaralasa da, maceranın en sonunda Patriots ve diğer tüm tehditler yok olduktan sonra gerçeği açıklar, ve barışırlar.

File:Captain Mei Ling.jpgMei LingTwin Snake‘ten tanıdığımız Çin asıllı operasyon uzmanı Mei Ling, daha sonra Solid ve Otacon’un kurduğu anti-Metal Gearcı Philanthropy örgütüne dahil olmuş ama buna karşılık askeri pozisyonunu kaybetmişti. Daha sonra Donanmaya katılan Mei Ling, üstün yetenek ve tecrübesi sayesinde hızla yükselir ve sonunda askeri müzeye dönüştürülmüş USS Missouri Savaş gemisinin’nin kaptanlığına terfi ederek, gene kahramanlarımıza yardıma hazır ve nazır olur. … Kanaatimce koskoca Savaş gemisi kaptanı olsada, şirinliğinden zerre kaybetmemiştir.

File:Mgs4-eva.jpgBig Mama (EVA); BigBoss (yani Naked Snake)’in ilk macerasında (Snake Eater) tanıdığımız kurnaz ve seksi casus Eva, bu son maceralarında “oğullarını” yalnız bırakmıyor…. Kısaca hatırlatırsak, Snake Eater‘ın sonunda Naked Snake’in (Yani BigBoss’un) DNA’sını ele geçiren Eva, daha sonra bu DNA ile BİgBoss’un kolon çocukları Solid ve Liquid‘e taşıyıcı annelik yaparak Patriots‘lara katılır. Ama BigBoss’un, Outer Heaven ve Zanzibar Land maceraları sonunda, Solid adında bir “çaylağa” 2 kez yenilmesi ve ağır yaralı olarak kurtulduktan sonra Patriots’ların lideri Zero tarafından nano-meşin destekli bir komaya sokulması üzerine, Ocelot gibi o da Patriots’lardan yavaş yavaş bağını koparmaya karar verir…. 2014, yılına geldiğimizde ise ihtiyar Snake, Raiden’dan, Sunny’in kurtarılması karşılığında, BigBoss’un bedeninin Patriots’lardan geri alıp Big Mama ‘ya götürdüğünü öğrenecektir. Liquid+Ocelot’un “komadaki” BigBoss’a zarar vermesini önlemek için soluğu Big mama’da alan Snake, bir bakıma annesi ve babası ile yeniden karşılaşır ama ve lakin (Patriots’ların güvenlik sisteminin geçmek için BigBoss‘un DNA’suna ihtiyaç duyan) Liquid+Ocelot’un, “BigBoss”‘un DNA’sını ele geçirdikten sonra bedenini yakmasına engel olamaz. Big Mama (Yani Eva) son bir kez eski aşkını kurtarmak için kendisini alevlere atsada, başarılı olamayacak, ve oğlu Solid’in kolları arasında can verecektir. (ki sonradan öğreniriz ki, ölümünün asıl sebebi yanıklar değil, Solid Snake’e çok önce Twin Snake’e bulaştırılmış olan FOXDIE virüsüdür.)

Ve işte şimdi geldik rakip takıma ! :P

File:LiquidOcelotMGS4.jpgLiquid + Ocelot; Önceki maceralardan hatırlarsak; Shadow Moses (Twin Sanke)’de kolu kesilen Revolver Ocelot, kesik kolunu aynı macerada ölen Liquid Snake‘den tamamlamıştı. Yalnız özünde genetik olarak programlanmış bir kolon olan Liquid Snake, kol protesinden bile olsa, yavaş yavaş Ocelot’un zihnini ele geçirmeye başlar ve sonunda BigShell (Sons of Librety)’de tamamen kontrolü ele geçirir. Artık Rovelver Ocelot’un bedeninde, Liquid Snake vardır; ve ikisinin bu füzyonuna Liquid + Ocelot deriz (ama artık çok samimi olduğumuz için kısaca, Liquid de diyebiliriz). … BigShell’deki Son olaydan sonra, kayıplara karışan Liquid, Patriots‘lar da dahil önündeki tüm engelleri alt edip BigBoss’un orjinal hayalini (yani sert savaş ve dövüşlerin olduğu ve can güvenliği yokluğundan, herkesin hayatın gerçek değerini anlayabileceği bir kaos dünyasını) yaratmayı görev edinir. Bu amacı doğrultusunda, genetik ve nano makineler konusunda uzman Naomi’den tutunda, marjinal asker Vamp’a ve en sonunda “Güzel ve Çirkin” timine kadar alanında uzman bir çok elemanı bünyesine katan Liquid’i engelleyebilecek tek kişi vardır; İhtiyar Snake !  Tüm macera boyunca köşe kapmaca oynayan Solid ve Liquid kardeşler, sonunda gün batımında yapacakları teke tek dövüşle kozlarını paylaşacak ve bize görsel bir şölen sunacaklardır. İkili arasında geçen Dramatik dövüşün sonunda Liquid yere serilir, ve Liquid Snake’in “kişiliği” yok olarak geriye sadece orjinal Revolver Ocelot kalır. İhtiyar Snake’in kollarında son nefesini vermeden evvel “Ben Liquid’in sen ise BigBoss’un tıpkısının aynısısın” gibi bir şey der…ve gözlerini yumar. … en sonunda ise, Liquid asıl amacına ulaşamaz ama Sunny’nin yaratttığı FOXALIVE virüsünün Patriots’ların tüm yapay zeka sistemini yok etmesi üzerine, Dünya’da büyük bir ekonomik kriz baş gösterir; ve bunun sonucunda ilerde Patriots’ların yerini başka bir örgütün almasının muhtemel olabileceği ima edilir.

File:NaomiHunterMGS4.jpgNaomi Hunter; Twin Snake’ten tanıdığımız arıza kadın Naomi, gene arıza kadın kontejyanından iş başında. Eski FOXHOUND timinin sağlık uzmanı olan Naomi Twin Snake macerasında, erkek kardeşi Gray Fox‘un Solid tarafından öldürmesinin intikamını almak için, Solid’e FOXDIE virüsü enjekte etmişti. Bu virüs yüzünden Solid, Patriots örgütü ile bağlantılı olan kime yaklaşırsa virüsü bulaştırıp ölmesine sebep veriyordu. Ama daha sonra Solid’in Gray Fox ile aslında dost oldukları öğrenen Naomi, Solid’e enjekte ettiği nano-makineleri kullanarak onu öldürmekten vazgeçer. Yalnız Solid’i öldürmeye yeltenen ve dolayısı ile FOXHOUND’a ihanet etmiş olan Naomi, daha sonra bu ihanetinden dolayı tutuklanıp, yüksek güvenlikli bir hapis haneye kapatılır. Fakat Liquid+Ocelot yardımı ile ordan kaçırılan Naomi, CIA’in en çok aranan teröristler listesine girer ve sonunda bu maceraya dahil olur…. Bu macerada ise, Liquid+Ocelot, Naominin nanomakine teknolojisini kullanarak, Patriots’ların savaş sistemini kontrol etmek istiyordur. Naomi’nin nona-makineler konusundaki tıbbi uzmanlığı, Liquid+Ocelot’un bu teknolojiyi istediği gibi kullanması olanak vermiş ve dolayısıyla orantısız gücüne güç katmıştır. …. Ayrıca Macera boyunca Vamp’la karşılıklı sıcak bir ilişki geliştirdiğini öğrendiğimiz Naomi, aşkı Vamp’ın ölümünden sonra, kendisinin de ileri derece de kansere yakalandığını söyleyerek, bedenindeki nano makineleri kapatır ve intihar eder; ve dolayısıyla o çok sevdiği kardeşi Gray Fox’un yanına giderek huzuru bulur.

File:VampMGS4.jpgVamp; BigShell’den (Sons of Liberty) tanıdığımız vamprimtrak asker Vamp’ı gene görüyoruz, hemde Naomi ile işi pişirmiş vaziyette…. Klasik (yada eski moda) savaş teknikleri ile dövüşmediği için, açıkçası Solid Snake’in en çok zorlanacağı rakip olsada, yeni moda kahramanımız Raiden onu bu külfetten kurtararak, Vamp ile olacak tüm dövüşlere kendi atılır. Açıkçası ikisi de genetik-teknolojik bir sentetik bedene sahip oldukları için denk rakiplerdir, ve her karşılaşmalarında yenişmeleri çok uzun sürer… Sevgilisi Naomi vasıtasıyla bedeni nano makinelerle doldurulan Vamp, gerçekten fantastik güçlere sahiptir; mesela kafasına kurşun sıkılsa bile iyileşip, hayatına devam edebiliyordur, yani teknik bakımdan ölümsüzdür. Bunun üzerine, Solid, bir şekilde fırsatını bulup, CQC tekniği ile Vamp’ı kavrar ve onu ölümsüz yapan nano-makineleri bastıracak bir ilaç enjekte eder. Böylelikle sonunda Raiden’la yaptığı düello’da yenilen Vamp, ölmeden evvel acı içinde kıvranmaya başlar. Naomi’nin kendisine enjekte ettiği bir tür ağrı kesici ile öldükten sonra, zaten ağır bir kanser geçiren Naomi de kendisini kederinden öldürür.

Güzel ve Çirkin timi; herbir üyesi kadın olup, eski çocukluk anılarından dolayı Post tarumatik Stress bozukluğu yaşayan, Liquid’in özel saha timidir. “Güzel ve Çirkin” denmelerinin sebebi, “Çirkin (yada canavarca)” olan askeri zırhlarının içinde aslında “Güzel” (ama, kafayı sıyırmış) kadınlar barındırmalarıdır. İhtiyar Snake’in karşısına ara-boss gibi çıkarlar ve Snake bunların her birini yendiğinde, Drebin radyo bağlantısına geçip trajik hayat hikayelerini anlatmaya başlar;

File:LaughingOctopusMGS4.jpgGülen Ahtapot; Timin İleri seviyede Kılık değiştirme özelliği olan üyesidir. Ahtopotu andıran bir savaş elbisesi giyer. Trajik hayat hikayesi ise şöyledir; İskandinavya’da ahtapot avcılığı yapan küçük huzurlu bir kasaba çılgın bir tarikatın saldırısına uğrarlar. Tarikat, tek bir kız hariç, kasabadaki herkesi tek tek işkence ile öldürmeye başlamıştır; yalnız o Kızı öldürmek yerine ailesinin işkencesine “gülerek” katılmaya zorlarlar, aksi taktirde kendiside işkence ile öldürecektir. Kızcağız canını kurtarmak için onların dediklerini yapar, ve ailesi acımasızca gözleri önünde katledilirken o güler… O trajik olaydan sonra kızın akli dengesi bozulur, durduk yere özellikle savaşırken gülmeye başlar ve sonunda kendisini “Gülen Ahtapot” olarak, Liquid’in timinde bulur. Ama sonunda İhtiyar Snake onu yendikten sonra gülmesi sona erer ve gerçek huzuru bulur. Snake ise onun kılık değiştirme maskesini alarak, kısa bir süre de olsa genç hali ile görünebilecektir.

File:RagingRavenMGS4.jpgKızgın Kunduz; Timin uçabilen ve tahrip gücü yüksek üyesidir. Savaş elbisesi kunduz gibidir, ve Trajik hayat hikayesi ise şöyledir; Çocukluğu Endonezya’da savaşın en sıcak döneminde geçerken, bir gün bir grup asker onu yakalar ve diğer çocuklarla birlikte bir kafese tıkar. Yıllar süren savaş sonucunda sinirleri dağılmış askerler, her gün çocukları döverek sinirlerini boşaltıyordur. Tutsak çocuklar birbirlerine moral vererek bu işkenceye dayanmaya çalışsa da, kızgın askerler bu davranışa daha da sinirlenip onları daha kötü döver. Sonunda öyle yada böyle askerler onlardan bıktıklarında, bu çocukları hiçliğin ortasında aç ve susuz bırakarak terk ederler. Aylar boyu işkenceden güçsüz düşen bu çocuklar ise, açlık çeken kunduz sürüsü tarafından saldırıya uğrayıp canlı canlı yenmeye başlanır. Tüm bu badirelerden canlı kurtulmaya başaran bir kız, içinde biriken büyük bir öfke ile sonunda kendilerine işkence eden askerleri bulur ve hazırlıksız bir anlarında, yanlarındaki alakasız diğer masumları ayırt etmeden, hepsini büyük bir öfke ile öldürür. O trajik olaydan sonra kızın akli dengesi bozulur, durduk yere, özellikle savaşırken öfkelenmeye başlar ve sonunda kendisini “Kızgın Kunduz” olarak, Liquid’in timinde bulur. Ama sonunda İhtiyar Snake onu yendikten sonra kızgınlığı sona erer ve gerçek huzuru bulur.

File:CryingWolfMGS4.jpgAğlayan Kurt; Timin keşif eri ve keskin nişancısı olan üyesidir. Savaş elbisesi kurt gibidir, ve Trajik hayat hikayesi ise şöyledir; Etnik temizliğin en şiddetli döneminde Afrika’da doğan bir kızın kabilesi, sonunda düşman kabile tarafından saldırıya uğrar. O ve bebek yaştaki kardeşi hariç herkes katledilir. Kız, bebek yaştaki kardeşi ile saklanırlar ama bebek birden yüksek sesle ağlamaya başlar. Yakalanırsa başlarına kötü şeyler geleceğini bilen kızcağız, bebeğin yüzünü kaparak ağlama sesini kesmeye çalışır. Yalnız tüm askerler gittiğinde, bebeğin ağlamasının ve nefes alışının da kesildiğini görür; kızcağız yanlışlıkla küçük kardeşini öldürmüştür. O trajik olaydan sonra kızın akli dengesi bozulur, içinde uluyan bir kurt olduğuna dair halisünasyonlar görmeye başlar. kardeşinin cesedi kucağında, ağlaya ağlaya bir sığınma kampına ulaşır. Kampta, bir çok kimsesiz bebek vardır, bebekler hep ağlıyordur. Ağlayan çocuklar ona işkence etmeye başlar ve sonunda, Kızcağız engel olmaya çalışsa da, kızın kurt kişiliği tüm o bebekleri katleder… O kız daha sonra “Ağlayan Kurt” takma adıyla kendisini Liquid’in takımında bulacaktır. Ama sonunda İhtiyar Snake onu yendikten sonra ağlaması sona erer ve gerçek huzuru bulur.

File:ScreamingMantisMGS4.jpgBağıran Mantis; Güzel ve çirkin timinin lideri ve psikolojik savaş uzmanıdır. Mantis (peygamber devesi) şeklinde bir  savaş elbisesi vardır ve Trajik hayat hikayesi ise şöyledir; Güney Afrika’da savaş zamanı doğan bir kızın kasabası, sonunda düşman askerler tarafından saldırıya uğrar. Tüm ailesi katledilen kızcağız, düşman tarafından tutsak alınır ve bir bodrum katına kapatılır. Kapatıldığı yerin aslında cesetlerin atılı kaldığı bir işkence odası olduğunu anlayan kız, hergün işkence gören kurbanların çığlık ve bağırışlarını dinlemek zorunda kalarak psikolojisi iyice bozulur. Bu Tutsaklığı boyunca, açlık ve sussuzluk sonucu beyninde de onarılamaz bir hasar olaşan kız, En sonunda dayanamaz ve kirli suları içmek zorunda kalır. Sonunda “dua eden Mantis” halüsünasyonu görmeye başlar. Mantis ona hayatta kalabilmesi için, cesetleri yemesi gerektiğini söyler. Kız mantisi taklit eder gibi, sadece erkelerin cesetlerini yiyerek hayatta kalır. …. O trajik olaydan sonra kızın akli dengesi derin bir şekilde bozulur ve sonunda ağır zihin bozukluk içinde Liquid’in himayesine girer. Liquid onu maksadına uygun hale getirmek için, İlaç, Gen ve nano terapi ile düzeltmeye çalışılır ve sonunda merhum asker Psycho (Sayko) Mantis‘in genleri kullanılarak, kızdan nihai bir savaş askeri yaratırlar. Yalnız kızın hala duygusal dengesizlikleri ve kontrol edilemez çığlıkları sürer. Sonunda “Bağıran Mantis” adını alarak, Liquid’in timinde yerini alır. Ama sonunda İhtiyar Snake onu yendikten sonra kafası içinde yankılanan çığlıklar sona erer ve gerçek huzuru bulur.

… ve işte As-Solist en son çıkarmış;

File:BigBossRender.pngBig Boss; Sonunda şanlı düşmüş efsane BigBoss, Solid’in bu son macerasında ki son sahnede, ona (ve bize) son bir kez görünerek, Metal Gear destanına veda ediyor…. (ve evet ! BigBoss aslında hiç ölmedi, hatta Liquid+Ocelot tarafından komadaki bedeni yakılmadı)…. Boşlukları doldurmak adına kısaca açıklarsak; Sırayla, Snake EaterPortable Obs ve Peace Walker‘da gittikçe efsaneleşen kahramanımız BigBoss, Ground Zeroes ve The Phantom Pain macerasının ardında dramatik bir değişim geçirip karanlık tarafa geçmişti. Daha sonra, Outer Heaven ve Zanzibar Landdaki yenilgileri ardından ağır yararlanan BigBoss, fanatik Patriots üyesi Zero tarafından iyileşmesi için yapay bir komaya yatırılır. Zira yarı ölü olsada, Zero onu yedekte tutup bir ikon gibi muhavaza etmek istiyordu. Yalnız BigBoss’a büyük bir saygı ve sevgi duyan Ocelot ve Eva (Big mama), BigBoss’un kukla gibi komada tutulması fikrine sonuna kadar karşılardı ve onu bu yarı ölü durumdan kurtarabilmek için gizliden gizliye çalışmaya başladılar. Sonunda Raiden vasıtası ile , Bigboss’un bedenini ele geçiren Big Mama, merhum Liquid ve Solidus‘un bedenlerinden kalanları kullanarak, onu restore eder (ayrıca Patriotsları ve Liquid+Ocelot’u kandırması için geçen macerada ölmüş olan Solidus’un bedenini BigBoss diye yutturur). Ama içinde hala Patriots‘ların nano makineleri olduğundan, Big Boss komada kalmayı sürdürecektir. Yalnız bu maceranın sonlarına doğru Sunny, FOXALIVE adlı bilgisayar virüsü ile Patriots’ların yapar zeka sistemini yok edince, onu komada tutan sistem çöker ve BigBoss sonunda uyanarak komadan çıkabilir. Uyanır uyanmaz, derhal kendisini komaya sokan Zero’nun peşine düşen ihtiyar kurt, ironik bir şekilde onu komada bulacak ve daha sonra onu tekerlikli sandalyesine oturtup, hepbirlikte Boss‘un mezarına ziyaret edeceklerdir. Ne tesadüftür ki, kolon oğlu Solid‘de, tüm maceranın sonunda, öldü sandığı BigBoss’un (Boss’la aynı yere gömülen) mezarına gitmiş ve intihar etmek üzeredir. Bu vesile ile karşılaşan kahramanlarımız, Solid ve Bigboss, hem hasret giderecek hemde vedalaşmadan evvel tüm gerçekleri tek tek açıklayacaklardır. Yalnız heyhat, Solid’in içindeki FOXDIE, ne yazık ki hala aktiftir, ve konuşmaları sırasında BigBoss’a bulaşarak onu gerçekten öldürür. Ölmeden evvel oğluna son günlerini huzurla geçirmesini öğütleyen BigBoss son bir sigaradan sonra, onu “BigBoss” yapan kadının (Boss‘un) mezarı başında can verir.

Böylelikle, Finalde Babasının son sözlerinden ilham alan kahramanımız, hayatının kalan zamanını huzur içinde geçirmeye karar verecek ve hepten tekaüt moduna geçecektir. Bu şekilde de, bayrak tamamiyle Raiden‘e devrolmuş olur. Bu oyun (yada macera), aslında Metal Gear destan zincirinin son halkası olsa bile, sonraki senelerde Raiden’in tamamen bağımsız bir macerasına daha şahit olmaktayız; Metal Gear Rising: Revengeance.

Son olarak, her ne kadar Destanın bu son halkasının bu Solid ve Big Boss‘lu son sahnesinde, Patirots’ların gerçek kuruluş amacından tutunda, Ocelot’un neden Liquid tarafından kendi zihninin ele geçirilmesine izin verdiğine kadar, tüm gerçekler anlatılsa da, Destanın asıl kilit macerası olacak MGS: The Phantom Pain‘e  yüklü bir gönderme vardır. O nedenle, MGS: The Phantom Pain piyasa çıkmadan (ki seneye anca çıkar sanırım), hala bazı noktalar şimdilik belirsiz kalmayı sürdürecektir

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s