Metal Gear Solid – Peace Walker

Bir önceki kaldığımız yeri hatırlayalım; San Hieronymo olayından sonra, Ocelot ve Zero‘nun ısrarıyla (Boss‘un son dileği olan) Patriots örgütünün temelini atması istenen BigBoss‘tan askeri bir efsane bir tür idol, yada savaş tanrısı yaratılmak istenir. Özellikle Zero, bu doğrultuda Boss’un halefi olan BigBoss (yani Naked Snake) hakkında bir çok abartılı efsane yaymaya başlar, ve onu bir Dünya kahramanı olarak lanse eder. Tüm bunlardan oldukça rahatsız olmaya başlayan Snake ise yavaş yavaş Zero’dan soğumaya başlayacaktır. Onu kaybetmekten korkan Zero ise son maceradan hemen sonra başlattığı Les Enfants Terribles projesini gizli saklı yürüterek Big Boss’un DNA’sından süper asker kolonları üretmeye başlar ve EVA’nın taşıyıcı anneliği ile ilk kolonlar 1972’de doğar (bu kolan askerler arasında SolidLiquid ve Solidus‘da vardır). Fakat BigBoss eninde sonunda bu süper asker projesini öğrenir, ve ZERo’ya çok kızarak Patriots‘lardan ayrılır (Ama çok daha sonra yolu gene PAtriotslarla kesişecektir). Ama heyhat, Eski FOX timi ve Patriot örgütünün emekleme aşamasından ayrıldıktan sonra, Kolombiyada kendi özel timini kurarak tam bağımsızlığı ilan eden Snake’i eski hikayeler asla yalnız bırakmaz….

Sene 1974. Artık “Big Boss” ünvanını benimsemeye başlayan kahramanımız (artık ona Snake yerine BigBoss demeye başlayacağız ;) ) iyice Che Guavera‘ya bağlamış, hatta piposu eksik Zapatista style Güney Amerika’yı mesken tutumuştur (gerçi bilen bilir Big Boss purocudur). Latin Amerika’da, sadık dostu Kaz Miller ve bir tür paralı askerlerden oluşan marjinal (Militaires Sans Frontières– MSF) birliği ile birlikte fırtına estirirken, eski bir KGB ajanı ve yanındaki kız çocuğu sayesinde, nükleer savaş başlıklarının bölgeye nakledilmekte olduğunu keşfeder. İşin arkasındakiler bu başlıkları, Metal Gear’ın üst gelişmiş modeline koymayı düşünmektedirler. Böylelikle BigBoss derhal vaziyete akarak güzel melodiler eşliğinde (mesela, Peace Walker theme, ve soyut müzik AI Pad-lalala) dünyayı kurtarmaya başlar….

Konusu aşağı yukarı böyle olan bu oyunumuzu en yukarda verdiğim videodan izlemenizi önerir, ve daha fazla ayrıntı için aşağıdaki karakter rehberine (Spoiler var) göz atmanızı öneririm;

File:Mgspw-naked-snake.jpgSnake/Big Boss; 40 yaşına dayanan BigBoss hala 20’lik delikanlılar gibi maceralara akmaya devam ediyor , ama bu seferki en duygusal anılarını canlandıracak türden olacaktır. San Hieronymo olayından sonra iyice bağımsızlığı ilan edip Güney Amerikaya gelen BigBoss, sadık ortağı Miller ile birlikte Militaires Sans Frontières adından bir paralı asker birliği kurarak, iyilere güven kötülere korku salıyordur. Yalnız bir gün 2 esrarengiz kişinin çıka gelmesiyle bu “keyifli” askerlik günleri son bulur. Ramón Gálvez Mena (bkz. aşağı) isimli biri yanındaki Paz Ortega Andrade (bkz. aşağı) adındaki bir genç kızla karşısına gelir, ve merhum Boss’un ses kaydının olduğu bir kaseti BigBoss’a dinletirler. Duyduklarına inanamayan BigBoss neler olduğunu anlamak için derhal sahalara akar ve ardından bir sürü nükleer başlıklı füzenin bölgeye nakledilmekte olduğunu öğrenir. Soruşturmasında ilerledikçe bir yandan (gene) yeni dostlar kazanmaya başlar ve diğer yandan yeni bir Metal Gear (MG) modelinin geliştirilmekte olduğunu öğrenir. Üstelik bu yeni MG, Boss‘a delicesine hayran olan, Dr. StrangeLove (bkz. aşağıda) tarafından aynı Boss’un karakterine sahip bir yapay zekayla donatılır. Fakat, bir yandan eski hocası Boss’la olan anıları canlanırken, diğer yandan gene dünyayı kurtaran BigBoss’u en sonunda çok daha beklenmedik bir süpriz daha bekler; (her zaman olduğu gibi) en masumlar bile göründüğü gibi değildir.

File:Mgspw-kazuhira-miller.jpgKazuhira Miller; Big Boss’un en sadık ortağı ve can dostudur (Ayrıca Japonca adının anlamı “barış”tır). Bir amerikan askeri baba ve Japon hayat kadını annenin sarışın melezi olan Miller’ın en karakteristik özelliği ise, neredeyse hiç çıkarmadığı pilot güneş gözlükleridir. Big Boss’la çok önceleri, Colombia’daki bir askeri çarpışma sırasında tanışırlar. Big Boss onu yener, ama öldürmek yerine kendi paralı askerler birliğine katılmasını teklif eder, ve böylece ortaklıkları başlar; ve Okumuş yazmış ve hafif entelektüel bir tarafı olan Miller, BigBoss’un en güvendiği “iş” danışmanlarından biri olur. Bu macerada ise Ramón Gálvez Mena ve Paz Ortega Andrade’yı BigBoss’a getiren kişidir; zira önerdikleri iş karşılığı verecekleri para red edilemeyecek kadar caziptir (ama aslında Patriots‘larla gizlice iş birliği yapan Miller bu tezgahı bilinçli olarak yönlendirir). Başta BigBoss bu iş teklifine sıcak yaklaşmasada, gelişen olaylar nedeni ile dahil olmak zorunda kalacak ve sonradan bu “işin” pek de göründüğü gibi olmadığı ortaya çıkacaktır…. Miller, bu maceradan sonra da bir süre BigBoss’un sadık dostu ve danışmanı olmayı sürdürse de, Big Boss daha sonra karanlık tarafa geçince yollarını bir şekilde ayırırlar (Bunun hikayesi gelecekte Phantom Pain‘de anlatılacaktır). Ve Miller en sonunda FOXHOUND‘da katılarak, (BigBoss’un genetik oğlu) Solid Snake’e danışmanlık yapmaya başlar.

File:Mgspw-paz-ortega-andrade.jpgPaz Ortega Andrade; Kendisini Paz (İspanyolcada “Barış” demek) olarak tanıtan bu “küçük belanın” asıl adı Pacifica Ocean’dır ve geçen oyunun sonunda kurulmuş örgüt Patriots‘ların gizli bir ajanıdır…. Güya Ramon Galvez sorumluluğu altında “Uluslar arası Barış Tüzüğü” çalışan Paz, Cécile (bkz. aşağısı) adındaki kayıp bir arkadaşını aramaya çalışırken Barış Gözcüleri adında ki paralı asker örgütünce yakalanır. Fakat bir şekilde, tutsak edildiği yerde, arkadaşı Cécile’nin kaydettiği ve merhum Boss’ın (Aslında Boss AI’ın) sesinin kayıtlı olduğu bir kaseti bulacaktır. Daha sonra gene bir şekilde ordan kaçabilen Paz, bu kaseti Ramon Galvez’e götür. En sonunda ise Miller’in aracılığı ile Paz ve Ramon soluğu BigBoss’ta alarak bölge barışını sağlaması için ondan yardım isterler… Boss’un sesini duyunca oldukça duygulanan BigBoss’un elbette bu göreve atılması kaçınılmaz olur, Yalnız operasyonunda ilerledikçe kendisine bu işi veren Paz ve Ramon ‘un asıl kimliklerini öğrenecektir. Gerçek kimliğini ortaya çıkardıktan sonra son bir “boss” olarak Metal Gear ile Big Boss’un karşında beliren Paz, yenildikten sonra okyanusa gömülür. BigBoss onun öldüğünden tam emin olamasa da, Ground Zeros‘ta göreceğimiz gibi ölmemiştir…

Mgspw-ramon-galvez-menaVladimir Zadornov; İlk başta kendisini Paz’ın velisi Ramón Gálvez Mena olarak tanıtan  Zadornov, esasen bir KGB ajanıdır, ve gizlice (Coldman’ın yönettiği, bkz aşağıda) Peace Walker Projesinde çalışıyordur. Çok evvelden bir KGB operasyonunda sağ elini kaybeden Zadornov, kayıp eli yerine parlak kızıl renkte çok fonksiyonlu bir protez el taktırmıştır…. “velisi” olduğu Paz ile BigBoss’un karşısına çıkan Zadornov, Karayip açıklarında bir üs karşılığında, Costa Rica’daki “kuşkulu” askeri aktiviteleri önlemesini ister. Zadornov’a göre çok garip şeyler dönüyordur ve arkasında CIA vardır. Fakat BigBoss onunla biraz konuştuğunda asıl kimliğini ortaya çıkan Zadornov, sonunda ona Boss‘un sesinin kayıtlı olduğu kaseti gösterir. Paz vasıtasıyla elde edilen bu kaset, sözüm ona Kuş sesi kaydederken araya karışmış Boss’un sesi vardır. Bunu duyan BigBoss hemen göreve balıklama atlar. Fakat heyhat, aslında elbette herşey bir tezgahtır, ve Zadornov’un asıl amacı Peace Walker Projesinin şefi Coldman’ı, BigBoss sayesinde bertaraf edip, Soğuk Savaşı kazanmak için Metal Gear’ı rus tarafına geçirmektir. Sonunda herşey ortaya çıkınca BigBoss’la teketek çarpışan Zadornov elbette merhum olur. ve BigBoss’ta onun çok fonksiyonlu protezine sahip çıkıp purosu için zippo olarak kullanır. :P

Amanda Valenciano Libre; Chico’nun (Çiko bkz aşağıda) ablası ve sözde “Barış gözcülerine” karşı savaşan Sandinista Kurtuluş Örgütünün lideridir. BigBoss macerası sırasında Amanda ve Çiko ikilisine rast gelir, fakat konuşmaları bir düşman “makinesi” yüzünden bölünür ve Çiko kaçırılır. Amanda da Çiko’yu kurtarayım derken nerdeyse yakalanmaktan kıl payı kurtulacak ama kurtulurken ayağını sakatlayıp paralize olacaktır. Bu şekilde ağır yaralı iken BigBoss’un yardımına muhtaç kalan Amanda, ondan Çiko’yu kurtarmasını, ama Çiko’yu işkence edilmeden önce kurtaramazsa en azından “acısını dindirmesi” için yardım ister. Bu duruma seyirci kalmayan BigBoss elbette yardım edecek ve Çiko’yu kurtaracaktır. BigBoss ayrıca Amanda’dan kendi birliğine katılmasını, ve kendi örgütünün ana üssünde iyileşebileceği  söyler. Daha sonra Amanda BigBoss’un ana üssündeyken, Paz’la tanışır, ve her nekadar kıza sempati duysada, içten içe onda bir tuhaflık olduğunu hisseder, ama Paz’ın casus olabileceği aklının ucundan bile geçmez.

File:Mgspw-chico.jpgChico; Amandanın küçük kardeşi olan Çiko, Sandinista Kurtuluş Örgütünün en küçük üyesidir, ve operasyo sırasında BigBoss’a yardımcılık yapar…. Ablası ile birlikte BigBoss’la ilk karşılaştıkları sırada saldırıya uğrarlar ve Barış Gözcülerine ait bir makine tarafından kaçırılır. BigBoss onu kurtarmaya geldiğinde, işkence görmüş olan kırgın Çiko ile karşılaşır. Çiko, işkence görüp konuştuğu için onuru kırılmıştır, ve BigBoss’tan kendisini öldürmesini ister. Fakat BigBoss bunun yerine Çiko’nun fotoğrafını vurur ve kendi MSF birliğine katılmasını teklif ederek ondan “yeni bir adam” yaratır. … Çiko ayrıca bir sonraki macera Ground Zeros‘ta da görünür; bu sefer XOF timi tarafından Paz’la birlikte kaçırılıp sorgulanmış ve psikolojisi daha da kırılgan hale gelmiştir.


Huey
; Kendisi, çok ilerde Solid‘in teknik yardımcı olacak Hal Emmerich‘in babası, ve (bir nevi Solid’in babası olan) BigBoss’un teknik yardımcılığını yapacak olan  Peace Walker Projesinde çalışan bir Mühedistir. Dr. Strangelove (bkz. aşağıda) ile Metal Gear’ın yeni bir modelini geliştiren Huey, daha sonra Projenin Şefi Coldman ile tartışarak yaptıklarından pişman olup, BigBoss’un tarafına geçer, ve BigBoss Metal Gear’lar ile savaşırken MG’lerin zayıf noktaları hakkında ona tüyolar verir. Ayrıca Bu macerada, Dr. Strangelove’a karşı delicesine karşılıksız bir aşk duyan Huey’in bol bol hezayanlarına şahit olsakta, sonunda cesaretini toplayıp ilişkileri yeni bir boyut kazandırabiliyor.


Cécile Cosima Caminades
; Costa Rika’ya kuşları gözlemlemek için gelmiş bir ornitolojist (Kuş bilimcisi). Kuşları gözlemleyip seslerini kaydederken, tesadüfen bir askeri tatbikata denk gelir ve “Metal Gear” Yapay zekasından çıkan Boss’un sesini de kaydeder. Daha sonra CIA’ın gizli askeri birliği Barış Gözcüleri tarafından yakalanan Cecile’nin ses kasetleri dahil herşeyine el konulur. Tutsaklığı sırasında Dr. Strangelove’a tanışan Cecile, ondan iyilik görür, ve 1 ay sonra serbest bırakılabileceğini öğrenir. Fakat buna rağmen Cecile, ağır yaralı bir şekilde kaçmayı başarır ve sonunda kendisini “Jack” olarak tanıtan BigBoss tarafından kurtarılır. Onunla konuşan BigBoss, Paz’ın ona dinlettiği kasetin asıl sahibinin o olduğunu anlar. Fakat onu ana üsse gönderdikten sonra anlaşılacaktır ki, Cecile aslında Paz’la dost olmak bir yana, onunla daha önce hiç karşılaşmamıştır. İlk başta bu şüpheli durumun pek üzerinde durulmasa da, Paz’ın Patriots ajanı olduğu ortaya çıkmasıyla gizem çözülür.

DOD OfficalSnake Eater operasynundan sonra, Snake’i ödülledirme törenine bulunanlar arasında olan, Amerika Savunma Biriminden bir bürokratttır. Kısaca hatırlatırsak, O gün törende, BigBoss’un CIA başkanının elini sıkmadığına şahit olmuştu…. Bu macerada ise Peace Walker adı ile anılan Metal Gear’ın sahte veri göndermesi yüzünden patlak veren Amerika – Rus nükleer savaş krizi sırasında Kriz yönetim şefidir. Sahte verilere kanıp tam nükleer füze fırlatacakken, BigBoss onunla bağlantıya geçerek, tehditin asılsız olduğunu açıklar. Şef ona kimliğini, yani gerçekten BigBoss olup olmadığını, kanıtlamasını isteyince, BigBoss ona kendi ödül töreni sırasında olanları anlatarak bunu kanıtlar ve böylece füze krizini ve dolayısıyla bir nükleer savaşı önler….

File:Mgspwshinkawa092404.jpgHot Coldman; CIA’ın Güney amerika sorumlusu, Barış Gözcüleri adlı paralı asker birliğinin komutanı ve Peace Walker projesinin yöneticisidir. Ayrıca Snake Eater operasyonunda, Boss‘un elemine edilmesinin planlayıcılarından biri olduğu da ortaya çıkar… Usta bilim adamları Huey ve Dr.Strangelove kullanarak Peace Walker adında nükleer silah taşıyan Metal Gear’ı yaptırır. Yalnız Coldman’nın asıl amacı oldukça delicedir; Normalde nükleer caydırıcılık teorisi uyarınca, nükleer silahlara sahip süper güçler birbirlerine saldırmaya cesaret edemezlerdi, zira “insan”larca kontrol edilen bu silahlar , tüm tarafların mutlak yok oluşuna sebep olurdu. Ama Coldman, silahların kontrolünü hareketli bir Yapay zeka robotuna devrederek, savaştan mutlak galibiyetle çıkacak ve dolayısıyla mutlak barışı sağlayacak bir strateji planlar ve böylelikle Metal Gear’ın son modelini yaratır. Daha sonra bu Yapay zeka, dönemin 2 süper gücü olan Amerika ve Rus tarafına sahte veriler göndererek nükleer savaş çıkarmaya çalışacak ama elbette Coldman’ın bu planı ve kendisi, BigBoss’un devreye girmesiyle birlikte yok olacaktır.


Dr. Strangelove
; Coldman’ın Peace Walker projesinde çalışan ve Metal Gear ‘ın yapay zekasının gelişiminden sorumlu bilim adamıdır. Vakti zamanında dünyanın en iyi askeri Boss‘la tanışıp ona karşı sıradışı bir “aşk” geliştiren Strangelove, Boss’un ölümü ardındaki dedikodulara asla inanmaz ve Boss’u öldüren kişi BigBoss’a (yani Naked Snake) karşı özel bir kan davası güder. O nedenle Metal Gear’ın yapay zekasını aynı Boss’ın hatıralarına ve sesine uygun bir şekilde tasarlayarak, hem Boss’un anısını yaşatmaya, hemde intikam almaya çalışır. … Bu macera sırasında Snake’i yakalayıp, Boss’u neden öldürdüğüne dair sorgulamaya ve “Boss-Yapay Zekayı” tamamlayabilmek için BigBoss’tan Boss’la ilgili hatıraları zorla almaya çalışır. Yalnız eninde sonunda Boss’un ölümü ardındaki sırrı öğrenen StrangeLove, Bigboss’un aslında Boss’a sonuna kadar sadık olduğu anlayacak, ve onun tarafına geçerek kendi yarattı canavarı yok edilmesine yardım edecektir. Maceranın sonunda ise, kendisine karşılıksız aşk duyan Huey’e karşı biraz yakınlaşsa da, tüm bu işleri bırakıp kendi kabuğuna çekilecektir. (Gerçi bilemeyiz belki Phantom Pain’de süpriz yapabiir ?!?)… Ayrıca son olarak, karakterin adından da anlaşılacağı gibi, Stanley Kubrick‘in 1964 yapımlı Dr. Strangelove (Doktor Garip Aşk; Endişelenmeyi kesip bombaları sevmeye nasıl başladım !) isimli filme gönderme vardır. Hatırlarsanız o filmde de, soğuk savaş dönemindeki nükleer kıyamet olasılığı komik bir şekilde konu ediyordu.

ve işte gene böyle ! ayrıca Sahne geçişlerinde ki “storyboard” tarzı çizimlerle, bir tür estetik retro çizgi roman havası katılan bu oyunun sanatsal çalışmasını oldukça başarılı bulduğumu belirtmek isterim. Eğer ingilizceniz iyi ise mutlaka en üstte verdiğim videoyu kaçırmayın.

Bu maceradan sonra ise Snake (yani BigBoss), kendisini kritik bir değişim sürecinden geçirecek, Ground Zeros ve “Phantom Pain” macerasına başlıyordu. Bunlardan ilki (Ground zeros) ordövr olarak piyasaya sunulmuştu. Şimdi sabırsızlıkla destanın son halkası olacak Phantom Pain’i bekliyoruz. … Ama ve lakin bundan sonraki oyun tanıtımı (oyunların piyasaya sürülüş tarihlerine göre gelen ve) destana kronolojik olarak son noktayı koyacak Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots olacaktır. Ayrıca bkz. MG Destanı.

Ana Kaynak; metalgear.wikia.com/wiki/Metal_Gear_Solid:_Peace_Walker

Advertisements

One thought on “Metal Gear Solid – Peace Walker

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s