笑傲江湖 – Swordsman 1 – Kutsal Kitap (1990)

Swordsman 1 (1990) - Samuel Hui

In the later years of the Ming dynasty, a kung-fu manual known as the sacred scroll is stolen from the Emperor’s library, triggering off a power struggle to retrieve it. A young swordsman and his fellow disciple are accidentally drawn into the chaos when they help their teacher deliver a package to the man who stole the scroll. Also involved are a clan of highlanders who use black magic, a sect of sailors, a martial arts school, and court officials. Ultimately, the true colours of the characters are revealed as the story unfolds into a web of betrayal, love, honour, integrity, and friendship which ends with a showdown between the teacher and his eldest disciple.

imdb.com/title/tt0100973/plotsummary, Alexander Yao

Swordsman 1 (1990)

Ming Hanedanlığı sırasında, insanüstü kung fu güçlerinin sırrı yazdığı söylenen çok değerli bir yazıt, kutsal kitap, Saray kütüphanesinden çalınır. Kitabın çalındığını anlayan baş harem ağası (Lau Shun) ve adamları, derhal şüphelileri tespit ederek suçlunun ve dolayısıyla kitabın peşine düşeceklerdir. Ama peşlerine düştükleri şey fazlasıyla değerli olduğu için soruşturma sırasında olan tüm katliamların suçunu Güneş-Ay klanına atıp işlerini olabildiğince gizli kapaklı halletmek isterler…. Bu arada herşeyden habersiz bir şekilde Ustalarından gelen bir mesajı iletmekle görevli Ling Wu Chung (Samuel Hui) ve küçük kardeşi Afacan (Cecilia Yip Tung), ister istemez kendilerini bu “kutsal kitap” davasının içinde bulacaklardır. Misyonlarında ilerledikçe Güneş Ay klanından çeşitli kişilerle tanışan ikilimiz, hem Güneş Ay klanının masum olduğunu hemde arka planda çok kötü işler döndüğünü anlarlar. Üstüne üstlük Ling Wu’un Fung Ching Yeung adında esrarengiz bir adamla karşılaşması ve onu kendi Ustası Ngok Bak Kwan (Lau Siu-Ming) hakkında ciddi bir şekilde uyarması, kafasını iyice karıştırır. Ama sonunda finalde, herkes gerçek niyetini ortaya koyduğunda, gene iyi ve kötünün o bildik çarpışmasına şahit olunacaktır. (Not; yeni başlayanlar için hikayenin daha akıcı olmasını açısından en aşağıda bir karakter rehberi hazırladım. Filmi izlerken daha az kafanız karışır :P,  ayrıca devam filmlerini anlamanıza yardımcı olur !)

* Bu filmi Türkçe Altyazılı izlemek için; vk.com/yuanshangli

90’ların başında patlak veren Ünlü silahşör üçlemesinin ilk ayağını tanıtmaktayım. Ne zamandır bu filmlere girmek istiyordum zaten, kısmet bu mevsimmiş. Diğer filmleri ise gelecek haftalarda gelecektir. Ayrıca bu üçlemedeki 3 filmin altyazısını tamamen baştan hazırladığımı belirtmek isterim; Zira ilk filmin hiç altyazısı yoktu zaten, 2. filmin ise aşırı derece kötü çevrilmiş bir altyazısı vardı ve ağır bir restorasyondan geçirerek düzeltebildim, 3. filmin ise aslında Türkçe dublajı vardı (hatta ~10 sene evvel tv de bile izlemiştim) ama nedense dublajlı halini bulamadım ve o nedenle ona da baştan bir altyazı yaptım. Kısacası tüm altyazıları yeni baştan hazırlayarak , aşağıdaki gibi daha uygun Türkçe isimler verdim (tıklayarak ulaşın);

Son bir not; bu filmin baş rol oyuncusu olan Samuel Hui ‘nin asıl mesleği aslında şarkıcılık olduğundan, filmin 2. yarım saatinden sonra kayıkta söylenen “Kahramanların Kahramanı” adındaki şarkıya özellikle kulak kesilmenizi öneririm. ^_^

Swordsman 1 (1990) -Music

 Karakter Rehberi (biraz Spoiler var !!!);

Ling Wu Chung; Efsanevi Wah Kılıç okulunun kıdemli öğrencisi ve bu hikayenin baş kahramanı. Ling Wu okuluna ve ustasına sonuna kadar bağlı, dövüş sanatlarında ve müzikte üstün yetenekli bir silahşördür. Tüm bu olumlu özelliklerine nazaran tek kusuru içkiye düşkün olması olan Ling Wu, bir şekilde babası gibi bildiği Ustası Ngok Bak Kwan’nın, göründüğü gibi biri olmadığını anlayacaktır.

Afacan; Wah Okulunun baş öğretmeni Ngok Bak Kwan’ın kızıdır. Afacan, sanırım babasına yaranmak için, hep erkek kılığında gezinip, Wah okulunun sıradan bir öğrecisiymiş gibi takılır. Ling Wu’yu hem bir abi hemde  sadık bir dost olarak görür.

Baş Harem Ağası (The Eunuch); Kütüphaneden çalınan Kutsal Kitabın peşinde olan hırsılı bir devlet adamıdır. İstediğini elde etmek için kaç kişinin öldüğü ve acı çektiği hiç umrunda değildir, ve kendisine hizmet edeceklerden mutlak bir sadakat bekler.

Au Yeung; Harem ağasının kurnaz ve içten pazarlıklı yardımcısı. Kutsal kitabı ele geçirebilmek için onu çalan Lam’ın oğlunun kılığına girer, ama bu plan geri tepecektir. Zira kitabı kendine almaya çalışırken foyası çok feci ortaya çıkar.

Ying; Güneş Ay Klanının Liderlerinden biridir. Kamçıda Usta ve aslında iyi kalpli bir dövüşçü olmasına rağmen Dağlı olduğu için klanı sürekli aşağılanır. İlk başta Ling Wu’ya bu sebeple güvenmez, ama olaylar geliştikçe aslında  birbirlerinin aynı tarafta olduğunu anlarlar.

Mavi Anka; Ying’in sadık ama erkek düşkünü yardımcısıdır. Dövüşürken elbiselerinde sakladığı yılanları silah gibi kullanır.

Ngok Bak Kwan; Wah Okulunun görünüşte ülkücü ve prensipli takılan Baş öğretmenidir. Ama sonunda anlaşılır ki, diğer sıradan güç delileri gibi o da Kutsal Kitap’ın peşindedir, ve o kitabı elde etmek için kendisini baba gibi gören sadık öğrencilerini kolayca harcayacaktır.

Zhor; Baş Harem ağasının sadık köpeği, yada modern tabirle tetikçisi.  Yuen Wah tarafından canlandırılır (Hani Kung Fu Hustle‘daki ev sahibi !)

İhtiyar Kuk; Güneş Ay Klanınından yetenekli bir müzisyen. Eski Dostu Lau ve Ling Wu ile son bir şarkı söyledikten sonra saldırıya uğrayıp öldürülür. Ölmeden evvel, kendi gibi müzisyen olan Ling Wu’ya Lirini ve ilerde “Kutsal Kitapla” karıştırılacak olan kendi müzik nota kitabını verecektir.

Lam Jan Nam; Kutsal kitabı çaldığı sanılan (hatta çalan) Baş şüpheli. Hatta sonradan anlaşılır ki, Kutsal kitabı elde edebilmek için Ngok Bak’la gizlice işbirliği yapmışlardır… Zhor tarafından ağır yaralanıp son nefesini vermeden evvel, Ling Wu’ya aile hazinesinin (ve dolayısı ile Kutsal kitabın) saklandığı yeri söyler ve bu bilgiyi sadece oğluna söylemesi sözünü verdirir. Böylelikle kutsal kitabın peşinde olan herkes, Ling Wu’dan bu bilgiyi alabilmek için türlü dalavere yapmaya başlayacaktır !

Fung Ching Yeung; Eskiden Wah Okulunun en kıdemli Baş öğretmeni olduğunu öğreneceğimiz, evsiz kılığında usta bir silahşör. Ling Wu ile karşılaştıklarında ona esrarlı “Sallanan kılıç” tekniğini gösterir, ve ustası Ngok Bak’a karşı uyarır. Neyseki  Ling Wu bu uyarıyı dikkate alacaktır.

Kutsal Kitap; Lam ve Ngok tarafından çalınması planlanmadan evvel, her nasılsa Saray Kütüphanesinin tozlu raflarında unutulmuş esrarlı bir kitaptır. Efsaneye göre Kutsal kitap, inanılmaz doğa-üstü güçleri ve sağ görüyü sağlar, ve bu güçlerle birlikte kişiyi ebediyen yenilmez kılarmış ! … Böyle efsanevi bir gücü olsa da, bu filmde kutsal kitabın asıl kerametine şahit olamıyor, gerçekte ne olduğunu, içinde ne yazdığını öğrenmek için gelecek filmleri beklemek zorunda kalıyoruz. ;)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s