Metal Gear Solid – Portable Ops

Son olayın (yani MG Snake Eater) ardından 6 yıl geçmiştir. Sene 1970 ve Snake hala Big Boss ünvanını kabulleneme aşamasındadır, ve Oyun aslında temel olarak; onun eski timi olan FOX birimine karşı savaşıp, (ilerki oyunlarda kilit karakterlerden biri olacak özel harekat komutanı) Roy Campbell ile birlikte FOXHOUND adlı özel harekat timini kurma hikayesini anlatır.

                              File:Foxhound logo.jpg                  File:FOXHOUND Logo.png

File:Kp26.jpgİlk oyundaki (MG Snake Eater) olaylardan sonra FOX timinden ayrılan kahramanımız, bir şekilde eski timinin hedefi oluverir ve derhal yakalanıp sorgulanmaya başlar. FOX mensubu bir asker, onun bir önceki macerasından kalan, Philosopher’s Legacy adı verilen büyük miktardaki paranın yarısının yok olduğunu, ve yerini sadece onun bildiğinden emin olduğunu dile getirir. Ama elbette Snake’in para hakkında en ufak bir fikri bile yoktur … olaylar gelişir …  Macera boyunca, kahramanımız Metal Gear’ın ilkel bir modelini daha yok eder , tüm rakiplerini elemine eder ve sonunda günü kurtararak iler ki maceralara gene bol bol malzeme çıkarır.

Her zamanki gibi, öncelikle mümkünse en yukardaki videosunu izlemenizi önereceğim. Daha sonra dilerseniz (yada direk), aşağıda vereceğim karakter rehberini okuyabilirsiniz (tabii spolier olacak);

File:Snake MPO.jpgNaked Snake; BigBoss ünvanı kazanması ve profesyönel askerlik camiasında bir efsane olmasına rağmen, Kahramanımız hala (eski hocası Boss‘un yasını tutuğundan) “Naked Snake” kod adını kullanarak “serbest askerlik” kariyerinde sağlam adımlarla ilerlemeyi sürdürür. Taa ki 1970 Kasım’ına kadar; Eski timi FOX, güney Kolombiya’da San Hieronymo körfezinde ki bir Rus askeri üssü ele geçirerek isyan başlatmıştır ve sonra, Philosopher’s Legacy adı verilen büyük miktardaki paranın yerini öğrenebilmek için, Snake’i kaçırarak körfezdeki bir hapishaneye kapatmışlardır. Üstüne üstlük, FOX’un bu isyanının sorumlusu olarak, Snake ve eski komutanı Zero (bkz. aşağı) suçlanıyordur… Kapatıldığı yerden bir şekilde kaçıp maceraya akan Snake, Roy Campbell ve Gray Fox gibi (tanıdık) yeni dost ve düşmanlarla karşılaşacağı gibi, Snake’in adını aklamaya çalışan Para -Medic ve Donald Anderson gibi eski dost ve düşmanlara da rastlayacaktır. … Maceradan sonra ise, Campbell ile birlikte, eski FOX ‘un yerini doldurması için düşünülmüş FOXHOUND timini ve FOX’dan eski doslatıyla birlikte Patriot örgütünü kurarlar.

Campbell MPORoy Campbell; Solid’li maceralarda hep arka planda ve telsizin başında görmeye alıştığımız Campbell’i bu sefer sahada görebiliyoruz. Ama bu ilk ve son görüşümüz olacak, zira bundan sonra görüneceği tüm maceralarda hep sahadan uzak kalacaktır…. Bu maceranın çok başında, Campbell ve ekibi, San Hieronymo körfezinde gizli bir sovyet misil üssünü araştırmak için gelmişlerdir. Ama elbette FOX timi hemen bunlara tuzak kurar; ve yaralı bir şekilde hayatta kalan tek  kişi olan Campbell’i, Snake’in çok yakınındaki bir hücreye hapsederler. Snake’le güçlerini birleştiren Campbell, her nasılsa “Gene” (bkz. aşağıda) adında birinin yönetimi altına girmiş FOX’u ve gizli planlarını durdururlar. Ama mecaraları sırasında Roy’un kırık bacağına ek Sıtmaya da yakalanması onu ilelebet sahalardan uzak durmasına sağlam bir neden olacaktır…. Maceradan sonra ise, Snake ile birlikte, eski FOX ‘un yerini doldurması için düşünülmüş FOXHOUND timinin kurarlar. Başta Snake bu örgüte aktif katılım sergilemese de, Roy onun yokluğunda timin baş kumandanlığı görevini layıkıyla doldurur.

Para-Medic MPOPara-Medic; eski FOX timinin sağlık danışmanı, ve Snake esir düştükten sonra ilk bağlantı kurduğu kişidir. Snake’e, ona ve Zero’ya bir iftira atılıp, FOX timinin isyanından sorumlu tutulduklarını ve FOX timinin yeni komutanının “Gene” adında biri olduğunu haber verir. Ayrıca Zero’nun Pentagonda tutuklu tutulduğunu ve Gene’in kendisine katılmayan tüm FOX üyelerini öldürdüğünü de söyler. Ayrıca macerası sırasında sağlıkla ilgili bol bol danışmanlık yapan Para-Medic, özellikle Campbell’in kronik sağlık sorunlarında oldukça yararlı olacaktır.

Sigint MPOSigint (Donal Anderson); Gene bir önceki maceradan tanıdık silah danışmanımız burda da karşımızda. Snake hücresinden kaçmayı başarınca, derhal Anderson ile radyo bağlantısına geçer ve ondan gene bol bol danışmanlık alır. Tüm macera, dolayısıyla operasyon başarı ile sonuçlanınca, O, para-medic, ve Zero’an oluşan bir grup havaalanında Snake’i kutlamaya gelirler ve kendilerine yapılan ihanetleri ödetmek için Amerikaya doğru yola koyulurlar. Daha sonra bu dördü Patriots örgütünü kuracaklardır.

Zero MPOMajor Zero; Bir önceki macerada aşina olabileceğimiz gibi, FOX timinin eski komutanı ve Snake ile birlikte FOX timinin isyanından sorumlu tutulan kişidir. Macera sırasında arada sırada Snake ile radyo bağlantısı kurup yardımcı oluyorum ayağında görünen Zero’nun asıl maksadı başkadır…. Çok daha evvelden, Ocelot (bkz, en aşağı) ile gizli bir anlaşma yapan Zero (Yani Sıfır)’ın asıl amacı, Philosopher’s Legacy‘i ele geçirerek, eski örgüt Philosophers gibi dünyanın siyasi ve askeri gücüne yön veren başka bir örgüt kurmaktır. Bunun için Ocelot vasıtasıyla Gene’e sahte bir FOX isyanı tezgahlatan Zero, dikkatleri bir süre başka yöne dağıtmakta başarılı olurlar ve istedikleri şeyleri ele geçirirler. Daha sonra Havaalanında kutlama için, Para-medic ve Sigint ile birlikte Snake’i karşılarken bu macerada ele geçirdikleri dökümanları Snake’e teslim eder ve Patriots örgütünün yolu açılmaya başlar.

Sokolov MPOSokolov; Önceki macerada öldü sandığımız Sokolov, “sahte ölüm hapı” ile kurtulup kaçmışmış. Ama maalesef KGB tarafından gene yakalanan bu Metal Gear (MG)’ın ilk yaratıcısı, gene MG projesinde görevlendirilir ve San Hieronymo körfezine getirilir. Yalnız rusların üssü İsyankar FOX timi tarafından ele geçirilince, Sokolov bu sefer Gene’nin emri altına girmek zorunda kalır. Bu macerada ise, Snake MG ile çarpışırken radyodan bağlantı kurup MG’nin zayıf noktasını söyleyerek “asist yapar”. Ama Tüm bu operasyondan sonra mesleğini olduğu gibi bırakmaya karar veren Sokolovu’n MG ile ilgili tüm bilimsel notları başka bir bilim adamı olan Huey Emmerich‘in eline geçer (Bkz. Peace Walker. ayrıca Hani Solid‘in teknik yardımcısı Otacon‘un babası).

CIA Başkanı; Bir önceki oyundan (yani MG Snake Eater) hatırlarsınız ! geçen macerada çok pis bir yamuk yapıp, Snake‘in en saygı duyduğu kişi olan Boss‘un ölmesine sebebiyet veren kişiydi…. Bu macerada da gene gizli işler çevirip San Hieronymo operasyonunu gizlice kışkırttığı ve eski Philosophers örgütü ile ilgili dökümanlara sahip olduğu ortaya çıkar. Aslında onun asıl amacı, soğuk savaş döneminde büyük bir koz sağlayacak Metal Gear silahını ele geçirebilmekti. Ama devreye FOX timinin eski üyeleri (Snake, Zero, Para-medic ve Sight) ve Ocelot‘un girmesiyle planları suya düşer. Sonuna doğru Ocelot, ondan Philosophers’ın dökümanlarını alıp, intihar süsü vererek onu öldürecek; ve Böylelikle, annesinin (yani Boss’un) intikamını alarak, bir taşla çokça kuş vurmuş olacaktır.

Albay Skowronski; İsyankar FOX timi işgal etmeden önce San Hieronymo körfezindeki rus üssünün komutanı olan Kızıl Ordu Albayıdır. Zorla Gene’nin komutası altında kalan Skowronski, daha sonra ona karşı gelmeye çalışırken Ursula’nın (Bkz. aşağıda) psişik güçleri ile öldürülür.

Şimdi sıra rakip tarafa geliyor;

Gene MPOGene; San Hieronymo operasyonu sırasında FOX timinin komutanı olan CIA ajanı ve bu oyunun baş anti-kahramanıdır. Snake Eater operasyonundan hemen sonra “Viper (engerek)” kod ismi ile FOX’a katılan Gene, Sololov’u Rusların elinden ve çift kişiliğe sahip bir psişik kızı (Elisia ve Ursula) Almanların araştırma labaratuarından kaçırarak, kendi yeni FOX timine dahil eder. Bundan başka, süper askeri komutan projesini başlatan Gene, aynen Boss’un fiziki ve karakteristlik modelinde genetik “İleri Savaş Komutanları” yaratmaya çalışır; Zira Gene’nin düşüncesine göreRender-Gene Naked Snake, Boss‘un gerçek halefi olamaya yeterli biri değildir. Ayrıca Gene, Boss ve Snake’in geliştirdiği CQC yakın dövüş tekniğine karşı yıkıcı “CQC-Enhancer” tekniğini geliştirmiştir, ve fiziki dövüş yenetekleri yanında karizmasıyla da insanları kontrol etme gücü vardır. …  Sene 1970 olduğunda ise (aslında gizliden gizliye CIA başkanı ve Ocelot’un fişteklemesi ile) Gene, Major Zero’nun komutasını devirip olduğu gibi FOX timini ele geçirir ve çekirdeği Cunningham, Piton, çift kişilik Elisa-Ursula ve çocuk asker Null‘dan oluşan yepyeni bir FOX timi yaratır. Asıl amacı ise (Sokolov’a yaptırdığı) Metal Gear silahını ve Philosopher’s Legacy‘i kullanarak, kendi Varis (süper askeri komutan) projesinden Cennet Ordusu adında yepyeni bir ulus kurmaktır. Ama elbette eski FOX timinden Snake,  ve Campbell devreye girerek, onun tüm planlarına engel olmayı başaracaklardır. En sonunda ise Snake ile yaptığı teke tek dövüşte, Snake ona Boss’un gerçek halefinin kim olduğunu gösterir.

Cunningham MPOCunningham; Gene FOX timinin ele geçirdikten sonra, FOX timine yazılmış, sorgu tekniklerinde uzman özel tim askeridir ve Naked Snake’in ilk yakalanıp San Hieronymo körfezine getirildiğinde, Philosopher’s Legacy hakkında onu sorgulayan kişidir. Aslında Gene’in “tatlı dille” kandırdığı askerler arasında olan Cunningham,  özünde iyi biridir ama çevresi kötüdür :P. Önceki görevleri sırasında ki yaralanmalarından sol bacağı protez olan Cunningham’ın kod ismi (Boa yılanına atfen) Boa’dır; ve bu ada yakışır şekilde inanılmaz bir fiziki kuvveti vardır. Snake’in karşısına bir tür ara-boss olarak çıkan “Boa”, Kahramanımız tarafından alaşağı edildikten sonra, kandırıldığını öğrenemeden ölür.

Python MPOPython (Piton); Vietnam savaşı sırasında Snake’in askerlik arkadaşı olan Piton, FOX timinin en eski üyelerinden biridir. Şekilde görüldüğü gibi Hellraiser filmindeki çivi-kafayı andıran bir siması vardır. Bu çivilerin vietnam savaşında aldığı bir yara sonucu sinir sistemini regüle etmesi için takıldığı söylenir. Özellikle Hiptalamus’u etkileyen bu iğneler sayesinde beden sıcaklığını  kontrol edebiliyordur…. FOX timinde darbe olduktan sonra bile Karizmatik ve ikna kabiliyeti yüksek Gene’nin komutasında kalan Piton, eninde sonunda Snake’in karşısına bir ara-boss olarak çıkar. Yalnız Snake’e yenildikten sonra, ona Gene’i yenmesini sağlayacak bazı felsefik öğütler vererek son nefesini verir.

Elisa MPOElisa ve Ursula; Üstün psişik yetenekleri olan bir kızın bölünmüş 2 karakteridir, ve Aynı bedeni paylaşmalarına rağmen, iki karakterin de taban tabana zıt kişiliği ve yetenekleri vardır. Sarışın olan Elisa iyi kalpli ve Snake’in tarafında iken, Mavi-Gri saçlı olan Ursula merhametsiz ve Gene ‘nin tarafındadır. Bu aynı bedeni paylaşan ikizlerden Ursula, Elisadan daha güçlü olsada, sonlara doğru ikisi bilinçlerini birleştirip Gene karşı gelmeye başlar, amma, Gene onu (yada onları) bir şekilde haklayacaktır. Ölmeden evvel Snake’e, psişik güçleri sayesinde gördüğü “geleceği” anlattıktan sonra gözlerini yumar. (Gördüğü şey ise; Snake’in Metal Gear’ı yok edeceği ama akabininde bir başka modelinin yaratılacağıdır… şaşırmadınız değil mi ?)

Null MPONull (yani Gray Fox); Frank Jaeger, yani Gray Fox, bu oyunda kariyerinin başlarındaki bir çocuk asker olarak “Null” kod adıyla beliriyor (Kendisi ilerde FOXHOUND‘a katıldığı zaman “Gray Fox” kod ismini alacaktır). Çocukluğunu Mozambik savaşında katliamlar görerek geçiren Frank, bir şekilde kendisini CIA’in süper asker projesinde bulur. Ama projedeki yüzlerce test öznesinden sadece o hayatta kalmayı başarınca kendisine “Null” (yani Boş) kod ismi verilir…. daha sonra, Bir başka süper asker yaratma fetişi olan Gene’nin komutasına geçen Null, Snake ile bir kaç kez ara-boss olarak karşılaşırlar. Tüm bu karşılaşmalardan Snake galibiyetle çıkacak ve Null’a geleceğini başka yerde aramasını öğütleyerek hayatını bağışlayacaktır…. Bu noktadan sonra, Null kendisini eninde sonunda Gray Fox olarak FOXHOUND‘a bulur.

Ocelot MPOOcelot; Geçen Snake Eater operasyoununda tanıştığımız, Boss‘un cevval oğlu Ocelot bu mecarada daha bir zehir gibi ortamı karıştırmaya devam ediyor. Geçen oyunun sonunda ve bu oyunun başında Philosopher’s Legacy ‘nin yarısının kayıp olduğunu öğrenmiştik, ama bu oyunda anlaşılıyor ki, kayıp kısım aslında başından beri Ocelot’un elindeymiş…. Gene’i tahrik edip, CIA’yin San Hieronymo körfezindeki kafa karışıklığını fırsat bilen Ocelot, arkaplanda Zero ile birlikte işini yürütür ve sonunda hem annesinin ölümüne sebep olan CIA başkanını öldürür, hemde ilerde Patriots örgütünün kuruluşunda işe yarayacak döküman ve Legacy’i güvence altına alır. Oyunun en sonunda ise Zero’dan çağrı alan Ocelot, annesinin “gerçek” Halefi BigBoss‘un (yani Naked Snake) dahil olması karşılığında Patriots örgütüne katılmayı kabul edecektir. (ve bilen bilir Ocelot’ın Pariots’lara katılması ile birlikte gelecekte gelmiş geçmiş en belalı anti-kahramanın tohumu atılmış olur bkz. Liqıid+Ocelot)

ve işte böyle…

Kısacası bu oyun, MG serisinin bazı boşluklarını doldurma, ve özellikle ilerki oyunlarda başımızı bayağı ağrıtacak Patriots örgütünün kuruluş aşamalarına ışık tutma misyonuyla yapılmış gibidir. Ama elbette Patriots örgütünün kuruluşu bir süreç meselesiydi, ve asıl aktif kuruluşu olan 1990’ların başına kadar kendilerine temel arz edecek bir çok yan proje geliştirdiler. Bunların arasında en kayda değeri ilerki süper asker nesline katkı yapacak Les Enfants Terribles projesidir. Bu ve bir sonraki macera (Peace Walker) arası vuku bulacak olaylar ise özetle şu şekilde gelişir;

San Hieronymo olayından sonra, Ocelot ve Zero‘nun ısrarıyla (Boss‘un son dileği olan) Patriots örgütünün temelini atması istenen BigBoss‘tan askeri bir efsane bir tür idol, yada savaş tanrısı yaratılmak istenir. Özellikle Zero, bu doğrultuda Boss’un halefi olan BigBoss (yani Naked Snake) hakkında bir çok abartılı efsane yaymaya başlar, ve onu Dünya kahramanı olarak lanse eder. Tüm bunlardan oldukça rahatsız olmaya başlayan Snake ise yavaş yavaş Zero’dan soğumaya başlayacaktır. Onu kaybetmekten korkan Zero ise son maceradan hemen son başlattığı Les Enfants Terribles projesini gizli saklı yürüterek Big Boss’un DNA’sından süper asker kolonları üretmeye başlar ve EVA‘nın taşıyıcı anneliği ile ilk kolonlar 1972’de doğar (bu kolan askerler arasında Solid, Liquid ve sonra Solidus‘da vardır). Fakat BigBoss eninde sonunda bu süper asker projesini öğrenir, ve ZERo’ya çok kızarak Patriots‘lardan ayrılır (Ama çok daha sonra yolu gene PAtriotslarla kesişecektir). Ama heyhat, Eski FOX timi ve Patriot örgütünün emekleme aşamasından ayrıldıktan sonra, Kolombiyada kendi özel timini kurarak tam bağımsızlığı ilan eden Snake’i eski hikayeler asla yalnız bırakmayacaktır, bkz. MG Peace Walker . ;)

Ana Kaynak; metalgear.wikia.com/wiki/Metal_Gear_Solid:_Portable_Ops

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s