Metal Gear Solid – Snake Eater

İşte tek cümle ile özetlersek; Naked Snake kod adlı gizli bir harekat askerinin, nasıl dünyanın en iyi askeri sayılan Big Boss‘a dönüştüğü anlatan oyundur bu…

Hatırlatalım Solid’li maceranın ilk başında (bkz. Metal Gear (1995) ve Metal Gear 2: Solid Snake (1999)), BigBoss karşımıza anti-kahraman olarak çıkıyor ve ilerleten maceralarda onun hakkında çok daha esrarengiz şeyler öğrenip kafamız karışıyordu. O nedenle, Ana destandaki boşlukları doldurmak için oyun yapımcıları, Efsanevi Big Boss’u gençlik yıllarını, daha doğrusu, iyi kalpli bir askerken, düşmüş bir efsaneye dönüşme sürecini anlatan bir dizi oyun hazırladılar. Bunlar sırası ile;

BigBoss’un baş rolde olduğu bu 5 oyun içerisinden MG-The Phantom Pain (yani Destanın en kilit macerası) hariç diğer oyunlar piyasaya çıkmıştı. Ve The Phantom Pain 2015’de piyasaya çıkmadan evvel diğer tüm bu MG oyunlarını tanıtmaya çalışacağım ^_^ Şimdi bu oyuna gelelim;

Sene 1964 Amerikan Rusya Soğuk savaş dönemindeyiz. FOX timinden genç bir özel harekat askeri Naked Snake, Amerikan hükümeti tarafından, (ilerki gelişmiş esas Metal Gear’ların ilk modeli sayılacak) kıtalar arası nükleer füze fırlatabilen bir tankı Rusların elinden alıp etkisiz hale getirmesi için görevlendirilir. Göreve başlamadan önce dünyanın en usta yakın dövüş uzmanı ve aynı zamanda akıl Hocası olan kıdemli Kadın Asker Boss (Patron)’dan öğütler alan kahramanımız macerasına kafadan dalar. Ama hikaye azcık ilerleyince anlaşılır ki, güvendiğimiz dağlara kar yağmıştır. Artık  Naked Snake sahada tamamen yapayalnız, ve üstelik en zorlu rakiplerle karşı karşıya kalacaktır…. Ama yinede o kadar da yapayalnız sayılmaz. Her MG oyununda olduğu gibi, bir danışmanlar grubu bize telsizler yardımcı olur. Üstelik seksi ama kurnaz yardımcısı Eva sayesine, tüm görevini başarıyla tamamlar; ve elbette günü kurtarır.

Hikaye kaba hatları ile böyle. Daha fazla ayrıntı için aşağıdaki karakter rehberinden yararlanabilirsiniz (elbette biraz spolier olacak). Ama size tavsiyem, eğer ingilizceniz iyi ise, en yukarda verdiğim 3 saatlik videoyu izlemeniz. Çok uzunmuş demeyin, gerçekten zaman su gibi akacak gidecek ;).

File:Naked Snake.jpg

Naked Snake; 1935’de Amerikada doğmuş. Soyadı belirtilmesede, ilk adının Jack olduğunu söylemiştir (bazı kaynaklarda John’da yazar). Askeri kariyerine daha 15 yaşında, 1950’lerde ki Kore Savaşı ile başlar. Orada en büyük akıl hocası olacak kadın asker Boos‘la tanışan kahramanımız, ondan askerlik, savaş taktikleri, yakın dövüş stilleri ..vb … yani savaşta lazım olacak hemen herşeyi öğrenir, ve aralarında (Abla-Kardeş gibi olacak) çok özel bir bağ gelişir. Ayrıca ikisinin birlikte geliştirdiği CQC (Close Quarters Combat) dövüş sitili, onun bu ve ilerki maceralar kullandığı en etkili silahı olacaktır…. kariyeri boyunca askeri alanda bir çok tecrübe edinen “Jack”, sonunda özel harekat timi FOX‘a katılır ve 24 Ağustos 1964’de Ruslar tarafından kaçırılan bir bilim adamını kurtarması için, Naked Snake kod ismi ile görevlendirilir (ama sonradan anlaşılacaktır ki operasyonun asıl amacı bambaşkadır). Snake Eater (Yani Yılan Yiyen) olarak adlandırılacak bu operasyon, hayatının dönüm noktası haline gelecek ve kahramanımızı dünyanın en iyi askeri BİGBOSS’a dönüştürecektir….. Bu arada şu Naked Snake kod adını bir irdeleyelim. Benim şahsi çıkarımıma göre yapımcıları burada ingilizceden kelime oyunu yapıp, gizliden gizliye anlamına gelen “sneaky” kelimesiyle ses benzerliği olan Snake (Yılan) ismini kullanmışlar. Ayrıca “Naked” kelimesi ingilizcede çıplak anlamına geldiği gibi saf, salt, yalın anlamında da kullanılır. Böylece kahramanımıza “Naked Snake” kod ismi vererek, direk çevirisi “Yalın Yılan” olmakla birlikte, esas anlamı ise “salt gizlilik” gibidir. Oyunda Naked Snake, asıl adının Jack (soyadı belirtmez) olduğunu belirtir, ama tüm MG serisi boyunca Jack ismi çok nadiren kullanılır. Ayrıca bazı kaynaklar, Snake isminin (ve hatta tipinin) Escape from NewYork ve Escape from LA filmlerindeki Kurt Russell‘ın canlandırdığı Snake karakterinden esinlendiğini belirtir…..

EVAEVA; Naked Snake’e Snake Eater operasyonu sırasında yardım etmekle (!!!) görevlendirilmiş “Femme Fatal” bir çifte ajan. Asıl adı Tatyana olan bu hanfendi, her ne kadar Snake’e başından beri yalan söylesede onu operasyon boyunca sık sık kollar, hatta en sonunda öldürmesi gerektiği halde, onu sevdiği için öldürmez. Bu Operasyonda görevlendirilmesinin 2 ana amacı vardır; biri Philosophers’ Legacy adında çok yüklü bir miktardaki parayı (1.3 trillion in 2014 dollars) ele geçirmek, ikincisi ise kendini kanıtlamış süper asker Naked Snake’in DNA’sını ele geçirerek, ilerdeki süper asker kolonları olacak Solid ve Liquid‘e taşıyıcı annelik yapmak. EVA bu 2 ana misyonundan ilkini başaramayacaktır, zira sahte Philosophers’ Legacy ‘i ele geçirir, ki bu durum onun casusluk camiyasındaki saygınlığına büyük gölge düşürecektir. Ama neyseki 2. misyonunda yani Naked Snake’den (onunla yatarak) DNA koparma içinde gayet başarılı olur (!!!), ve böylece gelecekte doğacak kahramanlarımız Solid ve Liquid’e taşıyıcı annelik yapar ve nice kallavi maceralara yol açılır. (Yani bir bakımdan EVA, Solid ve Liquid Snake’in annesi sayılabilir) ;)… Bu arada EVA ismine dikkat çekeyim; Eva ingilizce’de Havva demektir. Bir Eva (Havva) varsa, bir yerlerde bir de Adam (yani Adem) de olmalıdır. ;)

ZeroMajor Zero; Snake Eater Operasyonu sırasında, Özel Harekat timi FOX‘un başındaki kumandandır. Asıl adı David Oh olan Zero, FOX’dan önce, Boss‘la beraber İngiliz SAS komandosunda çalışmış, ordan da MI6‘e geçerek ZERO yani “O” (sıfır) kod ismini almıştır. Snake Eater operasyonu sırasında Naked Snake ile radyo telsizinden bilgi alış verişinde bulunur, hatta operasyonun gidişatı sırasında sık sık tartışmaya girerler. Zero, Snake ve EVA’ya pek o kadar güvenmese de, o ikisinin sayesinde operasyon başarılı bir şekilde sonuçlanır…. Ama en sonunda Naked Snake, “BİG BOOS” olarak ödüllendirildiği törende onunla konuşmayacak, ve FOX timinde ayrılarak, serbest çalışmaya başlayacaktır. … Fakat Çok daha sonra… Gelecekte BigBoss kötü tarafa geçtiğinde, onunla birlikte o ünlü Patriots örgütünün kuruluşunda yer alacak olan Zero’nun, daha sonra BigBoss‘la arası bir şekilde gene açılacaktır.

File:Paramedic.jpgSigintPara-Medic; Operasyonun sağlık danışmanı ve Naked Snake’e radyo telsizi ile danışmanlık yapanlardan biridir. Asıl adı Dr. Clark olan bu hanfendi, gelecekte o ünlü Patriots örgütünün kuruluşunda rol alacak, ve BigBoss’un kolon çocuklarını üretecek Les Enfants Terribles projesinde anahtar rol üstlenecektir.

Sigint; Operasyonun silah uzmanı ve Naked Snake’e radyo telsizi ile danışmanlık yapanlardan biridir. Gerçek adı Donald Anderson olan bu kişi de ayrıca gelecekte o ünlü Patriots örgütünün kuruluşunda rol alacak, ve çok daha sonra da Solid Snake’in Shadow Moses mecarasında karşılaşacağı Metal Gear silahının AR-GE’sinde çalışan Darpha Şef olacaktır (bkz. Metal Gear Solid (The Twin Snakes) (2005)).

SokolovSokolov; Kıtalar arası nükleer füze fırlatabilen bir silahı, yani Metal Gear’ın ilk ilkel modelini üreten bilim adamıdır. Kendisi ruslar tarafından kaçırılarak MG’yi yapması için zorlanır. Metal Gear’ın bu ilk modeli, gelecekte göreceklerimizden çok daha hantal olsa da gene de oldukça tehlikelidir; nükleer olarak silahlanmış bir tanka füze sistemi takıp ivmelendiren, ve böylece kıtalar arası nükleer füze fırlatmasını sağlayan bu makine, Albay Volgin‘nin (bkz. aşağıda) “pilotluğunda” çok daha tehlikeli olacaktır. Gerçi iş işten geçtikten sonra Sokolov da, bu icadından çok üzüntü ve pişmanlık duyacak, ama tehdit edildiği için MG’yi yapmak zorunda kalacaktır. Kendisini daha sonra Albay Volgin tarafından öldürülür (ama aslında öldü diye kandırmıştır, bkz Poratble Obs). Ama neyseki Naked Snake onun bu icadını Albay Volgin ile birlikte yok etmeyi başaracaktır.

Granin; Sovyet ordusunun silah geliştirme uzmanı ve Skolov’a Metal Gear’ı geliştirmesinde yardımcı olanlardan biridir. Naked Snake onunla karşılaştığında , ondan operasyonun gidişatını ve sonucunu etkileyecek bir çok yararlı bilgi öğrenecektir.

Lyndon B. Johnson; Operasyon Snake Eater sırasında, Amerikan Başkanlığı yapan ve operasyonun başarısı sonucu Naked Snake’i Big Boss ünvanı ile ödüllendiren Amerikan Başkanıdır. Aslında Naked Snake’e düzenlenen bu “nezih ve gizli” ödül töreni Snake için oldukça gergin geçer, Zira operosyon sırasında en sevdiği kişiyi, Boss’u, öldürmeye zorlamış ve bu sebeple Operasyonu kurgulayanlara feci bir şekilde gıcık olmuştur.

CIA Director; CIA’in başkanı ve Snake Eater operasyonunun asıl planlayıcısı ve koordinatörüdür. Snake’i ödülendirme töreninde bulunanlardan biridir ve Snake ile el sıkışmak isteyip elini uzattığında, eli geri çevrilir. Zira Snake içten içe, Boss’u ona öldürttükleri için hepsine, özellikle operasyonunun planlayıcısı CIA başkanına çok kızgındır.

DOD Official; Asıl adı L.B. Johnson. Amerikan Savunma departmanı başkanı, ve Snake’i ödüllendirme töreninde bulunanlardan biridir. Snake’in CIA Başkanının uzattığı eli bariz bir şekilde geri çevirdiğine şahit olur. … Daha sonra Peace Walker operasyonunda, telefonda gene karşılaşırlar ve Johnson onun gerçek BigBoss olduğunu kanıtlamasını istediğininde, BigBoss bunu, o gün o törende CIA başkanının elini sıkmadığı söyleyerek kanıtlayacaktır.

* Şimdi sıra rakiplere geldi. kötüler diyemeyeceğim, zira iyi kötü artık iyice birbirine girmiş vaziyette !

File:The Boss.jpgThe Boss; Yani “Patron”. Naked Snake’in hayatındaki en önemli kişisi ve akıl hocasıdır. Boss’un asıl adı belirtilmez, ama “The joy”, “Efsanevi asker”, “Civa Kadın” gibi kod isim ve lakapları vardır…. Snake Eater operasyonunda Boss, süpriz bir şekilde taraf değiştirince bu durum Snake’i çok şaşırtır. Ama maceranın en sonunda öğrenilir ki, aslında Snake Eater operasyonunun asıl amacı efsanevi asker Boss’un feda edilmesi uğruna Philosophers’ Legacy ‘i ele geçirmektir. Yani aslında Boss bir nevi Çifte ajandır ve gerçekte hiç taraf değiştirmemiş, ama Philosophers’ Legacy ‘i ortaya çıkarmak için karşı tarafa katılmış gibi yapmış, böylelikle hem kendisini hemde sadık Kobra timini feda etmiştir. Finalde, Snake ve Boss arasında geçecek çiçekler içindeki “romantik” dövüş sahnesinden sonra Boss ölmeden evvel, ona tüm bunları ve diğer herşeyi açıklamaya başlar; Kendisi aslında Philosophers denen ve dünyadaki tüm siyasi dengeleri kontrol eden bir örgütün son “çocuğudur”. Philosophers  örgütü yok olmadan evvel bir “diske” yüklü bir miktardaki paranın şifresini ve örgütün üyelerinin isimlerini kaydederler. Örgüt tamamen yok olduktan sonra bu disk bir şekilde Albay Volgin’in eline geçmiştir. Volgini durdurmak ve diski ele geçirmek için CIA başkanı bu komplike operasyonu tezgahlayarak Boss’u feda etmiştir … Tüm bunları ve elbette bildiği herşeyi Boss’dan öğrenen ve onu öldürmek zorunda kalan Snake gerçekten çok kederlenecek, ve adına çalıştığı her şeyden tiksinip, bağımsızlığını ilan edecektir….

File:Ocelot.jpgOcelot; Solid’li maceralarda ihtiyar halini görmeye alıştığımız Revolver Ocelot’un, yeni yetme hali ile bu macerada tanışıyoruz. Revolver Ocelot’un asıl ismi Adam’dır (yani Eva’nın karşıtı). Yalnız her nasılsa spagetti western hayranlığından dolayı, kendisine Revolver ismini seçer; ama doğruya doğru o revolver’ı çok iyi kullanır. Ocelot, aslında Boss’un ve Sorrow (Keder, bkz aşağı)’un gayri meşru çocuğudur. Doğar doğmaz, Philosophers tarafından ailesinden koparılmış, ve ajan-asker olarak çekirdekten yetiştirilmeye başlanmıştır. Kendisi efsanevi asker Boss’un genetik oğlu olduğu için kısa zaman da yükselmiş ve sonunda Rus tarafında Albay Volgin’in sağ kolu olmuştur…. Bu macerada ise, Naked Snake ile ilk karşılaşmalarında, aralarında hemen “tatlı” bir rekabet başlar, hatta Big Boss’un o tek göz façasının oluşmasına sebep olur. Ama ve lakin Ocelot, Snake’i tanıdıkça ona karşı olan saygısı büyümeye başlar ve ilerki maceralarda dostlukları bir bakıma “pekişir”; ve sonunda BigBoss‘un öncülüğünde kurulan Patriots‘ların (ve ayrıca Metal Gear destanının) en önemli saha adamlarından biri olur. Yalnız Her ne kadar Ocelot, BigBoss’la ve onun kolon çocuklarından Liquid ve Solidus‘la iyi anlaşsa da, Solid‘e hiç bir zaman kanı kaynamayacaktır, nedense !… ayrıca son bir not; Eğer oyunu oynarken ola ki “yanlışlıkla” Adam (yani Ocelot) yada EVA’yı öldürürseniz, Roy Campbell derhal telsizle Snake’le bağlantıya geçip, zaman çizgisinde bir paradox yarattığı için onu azarlamaya başlar !!!!

File:Volgin.jpgAlbay Volgin; Dövüşlerde elektrik kullanmasından ötürü Yıldırım (Thunderbolt) olarak da anılan Rus askerdir. Stalinist bir disiplinden gelen Volgin, iri yarı ve çok güçlü bir adamdır, ve bu özelliğini elektrik gücü ile birleştirerek çok tehlikeli olabilir. Bu gücüne rağmen Volgin, Boss’un QCQ tekniğine karşı zayıftır ve o nedenle Boss’tan sonraki en güçlü 2. rakibimiz olacaktır. … Bu maceradan evvel, Volgin’in babasının Philosophers örgütü ile olan bağlantılarından ötürü, babası ölünce Philosophers’ Legacy ‘i ele geçirebilimiştir. Legacy’deki parayı kullanarak, Metal Gear’ı geliştirmek ve dünyaya hükmetmeyi amaçlar. Ama elbette, Dünyanın geri kalanı bu düşünce ile hem fikir değildir. CIA’ın kurguladığı Operasyon’la Boss’ın kendi tarafına geçtiği sanan Volgin, sonunda Philosophers’ Legacy ‘i ortaya çıkaracaktır… Yalnız işer onun düşündüğü şekilde yürümez, ve Operasyon onun alehine sonlanır; Legacy eninde sonunda Amerikanın eline geçir, ama lakin yalnızca yarısı. Diğer yarısını bulmak ise bir sonraki maceraya kalır. (bkz. Metal Gear – Portable Ops !)

Ve işte sonunda, Naked Snake’in karşısına araboss olarak çıkan, Boss’un namlı Kobra timi (Soldan Sağa → Pain, Fear, End, Sorrow ve Fury );

File:The Pain.jpg

The Pain (Acı); Kobra timinin, Savaşırken eşşek arısı kullanan askeridir. 2 metre boyunda iri yarı bir adam olan Pain’nin yüzü eşşek arısı sokmasından ötürü kabarıklık içindedir, yani Bir bakıma düşmanlarını öldürürken yaşattığı acıyı kendi de hisseder, ve o nedenle de kod ismi Acı’dır. Naked Snake’in karşısına bir ara boss olarak çıkan Pain, elbette acı içinde Snake’e yenilecektir

File:The Fear.jpgThe Fear (Korku); Kobra timinin, “örümcek” askeridir. Kod ismini, savaşırken düşmanlarına yaşattığı o korku atmosferinden gelir. Rakiplerine daha fazla korku salmak adına, dilini boydan kesip çatallaştırmış ve gözlerinin sürüngen gibi gözükmesi …vb için bir dizi operasyon geçirmiş; yani korkunç bir görünüme bürünmüştür. Ama elbette Naked Snake’e bunlar vız gelecek tırıs gidecektir.

File:The Sorrow.jpgThe Sorrow (Keder); Kobra timinin, medyum yetenekleri olan askeridir. Diğer normal askerler gibi fiziksel dövüş kabiliyeti olmasa da, salt medyumluk yeteneği ona oldukça yeterli olmuştur. Zaten kod adını savaşırken medyum yeteneklerini kullanıp, rakiplerine yaşattığı “keder”den alır. Sorrow’un bir diğer olayı ise, Boss’ın sevgilisi ve dolayısıyla Ocelot’un genetik babası olmasıdır (gerçi Ocelot daha çok annesine çekip, babasının yeteneğini almamıştır)…. Yalnız heyhat, dengeler değişip, Boss’la Sorrow karşı karşıya gelmek zorunda kalırlar ve oğulları Ocelot’un yaşaması için Boss, Sorrow’u isteksizde olsa öldürmek zorunda kalır. Bu durumu kabullenen Sorrow, medyum olduğu için, öldükten sonra bile ruhu Boss’un etrafında olup ona hizmet edebilmiştir. Ta ki Naked Snake ile olan karşılaşmasına kadar.

File:The End.jpgThe End (Son); Kobra timinin, üstün yetenekli keskin nişancısıdır. Hatta kendisi için modern askeri tarihin ilk keskin nişancısı ve kendisinden sonraki keskin nişancıların babası olduğu söylenir. Operasyon sırasında yaklaşık 100 yaşında tekerlekli sandalyeye mahkum bir ihtiyar görünümünde olsa da, görev sırası ona geldiğinde birden 20’lik delikanlılar gibi seker ve rakipleri için tam bir “son” olur. Savaşırken ise inanılmaz bir konsantrasyonla hedefine kitlenip, hedefinden başka diğer herşeyi yok sayar. Naked Snake ile karşılaşmasında ise, bir tür keskin nişancılık düellosu yapacaklar, ama Snake çok daha bir süper asker olduğundan, Keskin nişancılığın bu antik babasını yenecektir.

File:The Fury.jpgThe Fury (Öfke); Kobra timinin, Savaşırken lav silahı kullanan askeridir. Alev asker olarakta tanınır. Kayıtlara göre, aslında Yuri Gagarin’den evvel uzaya giden ilk kozmonot olmasına rağmen, geri dönüşünde gemisi atmosfer sürtünmesinden alev alır ve tüm bedeni yanar (O nedenle Uzaya çıkan ilk insan ünvanı, dünya’ya sağ salim dönen Gagarine verilmiştir). Yalnız Gemisi alev alıp kendisi acı içinde yanarken, tüm dünyayı alev içinde gördüğü bir halisünasyon yaşar. O olaydan sonra ateşe takıntılı olan Fury, bir tür uzay elbisesi ile lav silahı kuşanarak kariyerini savaş alanlarında sürdürmeye başlar. Kod ismini ise, savaşırken kustuğu öfkesinden alacaktır. Ama elbette Naked Snake onun tüm öfkesini söndürüverir.

İşte bu kadar. Uzun lafın kısası Operasyonun asıl amacı olan Philosophers’ Legacyyarım da olsa ele geçirilecek ve Naked Snake gizli ama çok prestijli bir törenle “BİGBOSS” mertebesine yükselecektir. Her ne kadar Snake bu ünvanı ilk başta pek kabullenmeyip bağımsız bir robin hood hayatı seçsede, sonunda o, eninde sonun da kaderine yenik düşer ve bir anlamda savaştığı şeye dönüşür (Bunun hikayesi Phatom Pain’de anlatılacak). Ama biz bu maceradan sonra ki maceraya atlayacağız. Metal Gear – Portable Ops !

Ana Kaynak; metalgear.wikia/Metal_Gear_Solid_3:_Snake_Eater

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s