Symbiocity : A New Prison Typology – Yeni Model Hapishane

Symbiocity - A New Prison Typology

Khem Aikwanich, Nigel Westbrook;

The Symbiocity project rethinks the way prisons are built and operated in an effort to better criminal justice and rehabilitation systems. Traditionally, say the designers of the Symbiocity, prisons act like a parasite on cities, sucking resources but giving nothing in return. By locating prisons in city cores, they propose, prisoners are surrounded by society (instead of isolated in prisons located in rural areas), and therefore inspired to better themselves so they can reenter society.

Other changes are also proposed: prisoners will be paid more for the work they do while locked up, but they will also be charged for their accommodations, food, and other amenities, inspiring them to work harder to earn perks like nicer cells or better food. Prisons will also be forced to become more self sufficient, instead of relying on taxpayer dollars: this will be done with inmates having to grow their own food in vertical farms and raise their own livestock. It will also take in money by renting out its facilities for functions in the busy, surrounding city, and also selling memberships to the gym located inside, as prisoners only have access to those facilities for part of the day.

evolo/symbiocity-a-new-prison-typology

Symbiocity A New Prison Typology

Hapishaneler ! Şehir tasarımcılarına göre hapishaneler parazit gibidirler; sanki bir parazit gibi ülke ve şehir kaynaklarını emerler (mahkumlara bedava barınak yiyecek ve giysi ..vb sağlanır), ama karşılığında hiçbir şey vermez. Yalnız bu yeni nesil Simbiyotik Hapishane ile, şehir tasarımcıları bu düzeni kökünden değiştirmeyi amaçlıyor.

Tasarımcılara göre hapishaneler suçluların acı çekip daha beter hale geldikleri cezaevleri değil, onların eğitilip tekrar topluma kazandırılacakları rehabilitasyon merkezleri olmalıdırlar. Bu sebeple, hapishaneleri alışılagelmiş şekilde şehir dışına kurmak yerine, tam da şehrin göbeğinde ama şehirle bir tür “alış veriş” sistemi (yani simbiotik ilişki) içinde kurmalıdır. Böylece eski suçlular iyileşip tekrar topluma kazandırılabilecek ve diğer yandan şehrin kaynaklarına bir yenisi daha eklenebilecektir.

Sistem ise şu şekilde işleyecek; Mahkumlara eskiden oldukları gibi, bedava konaklama yemek ..vb sağlanmayacak… ceza süreleri boyunca ki tüm masrafları kendileri, hapishane içindeki çeşitli işlerde, çalışarak kazanacaklar. İlk başta zalimce gelen bir sistem gibi görünse de, aslında tam tersine kişiyi çalışmaya, kafasını bir uğraşla meşgul etmeye ve üstelik tecrübe yada bir kabiliyet kazanıp, hayata atılmasına yardımcı olmaya teşvik edecek ilerici bir sistemdir. Böylelikle mahkumlar eski sistemde olduğu gibi boş boş yatıp kalkıp volta atıp kafalarını kötü şeylerle doldurmayacak, tam tersine daha iyi bir hayat için alın teri ile çalışmanın önemini kavrayıp, eski kötü alışkanlıklarından kurtulabileceklerdir. (Zaten Boş duranı Allah sevmezmiş !)

Yani hangi mahkum daha çok çalışırsa ona daha iyi oda hizmeti, daha iyi yemek ve konfor (hapis hane tesislerinden daha çok yararlanma hakkı; spor solonu, yüzme havuzları …vb) sağlanacak, ve mahkumun çalışması sonucu üretilen ürünler ise şehir pazarına katkı olacaktır. Mahkumların çalışacakları işler, şehrin ihtiyacına göre düzenlenebileceği gibi, genel anlamda tarım, marangozluk …vb gibi … genel emekçi zanaatçı işleri olabilecektir.

Elbette böyle bir sisteme göre tasarlanmış özel bir hapishane yapısı gerekecektir. Tasarımcılar böyle bir hapishane hayatını şehrin göbeğinde desteklemek amacıyla yoğun bir gökdelen yapısı önermektedir. Resimlerde de görüleceği üzere, dikey tarımcılıktan, yeşil alanlara her türlü çalışma, dinlenme ve eğlence tesisini kapsayabilecek bu yapı ayrıca rüzgar ve güneş enerjisi gibi doğal kaynaklardan enerji elde edecek hatta, bazı mahkumların kendi paylarına düşen ama harcamadıkları enerjileri satıp para kazanma şansıda sunacaktır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s