Metal Gear Solid – Sons of Liberty

Metal Gear (MG) destanı tüm sürat sürüyor ! En son maceramızda (twin snake), destanımızı çok ilginç bir noktada bırakmıştık; Liquid ölmüş, Solidus’un çifte ajanı olan Ocelot kaçmış, ve Solid Snake, teknik yardımcısı Otacon ile, Philanthropy adında tam bağımsız anti-Metal Gear’cı bir organizasyonun kurmuşlardı. Ayrıca bu oyunla beraber, Big Boss‘un 3 kolunu olduğunu ve bunların sırasıyla SolidLiquid ve Solidus olduğu tescillenir. Yalnız bu 3 kolondan sadece Solid, Big Boss’un gençlik yıllarındaki tipini ve idealist karakteri andırırken, diğer 2 kolon; Liquid ve Solidus kötü tarafa geçmiştir. Liquid, sarı uzun saçları hariç, tip olarak Solid’e ikizi kadar benzemekle birlikte, Solidus tam bir kolona yakışır bir biçimde gık demiş Big Boss’un burnundan düşmüş gibidir; öyleki Solid ve Liquid görece genç gösterirlerken, Solidus sanki yaşlı bir adam görümündedir (ki sanırım o nedenle politikaya atılıp Başkan olur, :P). Öyle yada böyle, bir şekilde başkan olan Solidus Snake, kendi başkanlığı sırasında aslında kukladan başka bir şey olmadığını, ve asıl kontrolün “Patriots” adında çok gizli bir örgütte bulunduğunu fark edecektir. Başkanlık dönemi bitince de, tasarladığı planı yürürlüğe koyar ve “Patriots”larca insanların internetteki bilgi akışını filtreleyen ve denizin açıklarında konuşlanmış “Big Shell” adında ki bir silah deposu tesisinin kontrolünü ele geçirir. Böylelikle sonraki oyunumuza konu çıkar.

Bundan sonra neler olacağı ise “MG-Sons of Liberty” de anlatılmaktadır.

Shadow Moses olayından 2 sene sonra,, sene 2007, anti-Metal Gear’cı Philanthropy örgütünden (35 yaşına dayanan) Solid ve Otacon, Metal Gear’ın yeni bir modelinin askeri gemi tankerinde olduğu istihbaratını alıp araştırmaya girişirler. Gemi aslında Amerikan donanmasından Scott Dolph komutasındadır, ve görevleri Metal Gear silahını gizlemektir. Yalnız Solid gizlice operasyonunu yaparken, araya Sergei Gurlukovich‘ın komutanlığını yaptığı bir grup rus paralı asker dalar. Scott Dolph ve Sergei Gurlukovich birbirleri ile çatışmaya başlarken, araya bir de Ocelot Revolver‘ında baharat olması, işi iyice şenlendirecektir. Zira önceki macerada kesilmiş sağ elini, Liquid‘in bedeninden tamamlayan Ocelot seviye seviye Liquid’in kontrolü altına girmeye başlar, ve sonunda işler çıyrığından çıkarak, tüm tanker havaya uçar, ve herkes kayıplara karışır. Ama bu olayın sonuçları tamamen beklenmedik bir şekilde gelişir; çünkü Tüm bunlar aslında Solid Snake‘i terörist gibi göstermek için hazırlanmış bir tür tuzaktır.

Bu olaydan sonra 2 sene geçer. Sene 2009′dur. Roy Campbell‘a çok benzeyen bir “Albay” başkanlığında FOXHOUND timi yeniden kurulmuştur. Ve Solid Snake’in elebaşları olduğu rivayet edilen ve kendilerine “Sons of Liberty” diyen teröristlerin, denizin açıklarında konuşlanan “Big Shell” deki faliyetleri engelleyip rehinelere kurtarma işi Raiden adında yetenekli ama çaylak bir askere verilir ve yeni böylece maceramız başlamış oluruz ! Maceranın bundan sonraki ayrıntılarını, aşağıdaki karakter tanıtımında okuyabilirsiniz ! * Spoilar var dememe gerek yok sanırım !

SnakeSubArtSolid Snake; Önceki maceraların (Outer Heaven, Zanzibar, Galuade, ve Shadow Moses‘ın) Emektar ve efsanevi kahramanı Solid bu sefer biraz yardımcı rolde kalıyor, Ama gene de süprizlerle karşımıza çıkıp göz doldurmayı sürdürüyor. Oyunun giriş niteliği olan Tanker olayından sonra kayıplara karışan Solid,  2 sene sonra denizin açıklarında konuşlanan bir askeri üs olan BigShell‘de gene ortaya çıkacaktır. Yeni yetme kahramanımız Raiden‘a ilk başta kendisini “Iroquois Pliskin” diye tanıtan Solid, işlerini Otacon‘la beraber arka plandan yürütür. Sonunda, Raiden ile karşılıklı güven kazanınca gerçek kimliğini açıklar ve onunla tam bir “deadly duo” olurlar. Oyunun sonunda ise Solid, Raiden’ın görevi başarıyla tamamlamasına yardım ettikten sonra, Otacon şifresini kırdığı bir diskten, patriotların kimliklerini bulacaktır. Ama süprizler burda da bitmez. Zira kimlikler açığa çıktıktan sonra anlaşılır ki, Tüm Patriots üyeleri zaten seneler önce zaten ölüp gitmişlerdir. Yani İş iyice çetrefileşmeye başlar ve bu noktadan sonra tam olarak neler olduğunu anlamak için bazı eski defterlerin, daha doğrusu Big Boss‘un baş kahraman olduğu eski maceraların açılması gerekecektir…

File:Raiden.jpgRaiden; Metal Gear destanına katılan en yeni kahraman, ve ilerde Solid‘den bayrağı devralacak süper askerimizdir. Her ne kadar bu oyunda düz-sıradan (diabolik tarzı) bir tayt giysede ilerki oyunlarda daima Cyborg-ninja görmünde çıkacak, ve beyaz uzun saçları ile bir nevi Solid+Gray Foxun bir tür karışımını temsil edecektir; Zira maceranın sonlarına doğru Solid, Gray Fox’un beylik kılıcını Raiden’a teslim ederek, bir tür devir teslimi yapar ….. Maceramızın en başında, FOXHOUND’dan çaylak Özel Harekat Askeri (ÖHA) olan Raiden, Big Shell’deki terörist faaliyetini durdurma işi için görevlendirilir. Yani aslında bu maceranın başrol oyuncusudur. Roy Campbell‘a aşırı derecede benzeyen bir Albay komutasında olan Raiden, macerası boyunca gerçekten çok benzersiz tecrübeler yaşayacaktır (çok fazla süpriz bozmamak adına ayrıntıları yazmayıp seyretmenizi öneririm)…. Yalnız Raiden için bu maceranın en büyük getirisi, ailesini öldürüp onu çocuk asker yapan Solidus Snake‘den intikam alabilmiş olmasıdır. Ayrıca maceranın en son sahnesinde, hem operasyonun psikolojik danışmanı hemde karısı olan Rosemary ile romantik barışmaları vardır. Ama sonraki maceralarda göreceğimiz üzere ne yazık ki bu barış çok kısa sürecektir.

File:Otacon.jpgHal “Otacon” Emmerich; Solid’in sadık ve idealist teknik yardımcısı duygusal bir Mühendis ve Bilim adamı olan Otacon bu macerada da karşımızda.. Son macerada Solid ile arkadaşlık kuran Otacon, onunla Philanthropy adında bir anti-MG’ci örgüt kurarak ortaklıklarını iyice iletirler. Amaçları ise dünya üzerindeki gizli saklı tüm nükleer silahları yani Metal Gear’ları (MG) yok etmektir. Bu gayede ilerlerken Otacon, üvey kardeşi Emma vasıtasıyla MG’nin bir modelinin askeri bir Tanker gemisinde saklandığı istihabaratını alır ama operasyon başarısız olunca o da Solid ile birlikte ortadan kaybolur. Ama 2009’da BigShell isimli bir deniz platformunda başka bir MG üretimi olduğu haberini alınca Solid ile birlikte iş başına geçerler. Yalnız operasyonda ilerledikçe Emma’nın son model MG’lerin üretimin de rol aldığı ve Solid’le ikisinin BigShell’e kasten çekildiklerini öğrenecektir. Yinede ne olursa olsun Emma’nın desteği ve Solid’le Raiden’ın ateş gücüyle birlikte dünya kurtarılır, ama oyunun sonunda şifresini kırdığı bir diskten bu sefer başka sır perdesi ortaya çıkacaktır….

File:EmmaE.jpgEmma Emmerich; Otacon’nun üvey kız kardeşi ve BigShell’de rehin tutulanlardan biridir. Tam bir bilgisayar dehası olan bu hanım kızımız aslında MG’nin son modelinin AR-GE’sinde çalışan bilim adamlarından biridir. MG’nin Yapay zeka ve bilgisayar aksamlarını geliştirir. Ama Er yada geç yanlış bir iş yaptığını anlayan Emma, hatasını telafi edebilmek için Otacon ve Soldi’in tarafına geçerek onları yardım etmeye başlar. Hatta, Otacon ve Solid’e Patriotların kimliklerini deşifre edebilecek şifreli bir bilgisayar diskini sağlayan kişi Emma’dır. Ama ne yazık ki, operasyon sırasında trajik bir şekilde ağır yaralanır ve akabinde Otacon’nın gözleri önünde can verir. (elbete duygusal yanı ağır basan Otacon’un bunu atlatması çok zor olacaktır)… öldükten sonra bile, Emma’nın sesi daha sonra Yapay Zeka tarafında taklit edilerek, Raiden’i şaşırmak için kullanılacaktır.

File:Olga.jpgOlga Gurlukovich; Tanker olayındaki baskını yapan rus takımının lideri Sergei Gurlukovich‘ın kızı ve tecrübeli bir paralı askerdir. Babası ölünce onun yerine geçer, ama kendi kızı (Sunny) Patriots’lar tarafından rehin tutulduğu için onların emrinde, hatta kendi adamlarının alehine hareket etmeye zorlanacaktır. Bu sebeple Gray Fox‘a benzeyen bir cyborg ninja ile kılığını gizleyen Olga bu şekilde Raiden’ın karşısına çıkarak şaşırtmaca yapar. Hatta radyo telsisizden sesini değiştirerek gizlice istihbarat bile verir. Ama sonunda tüm kimlikleri deşifre olacak ve kızının hayatı için kendisini feda ederek Raiden’la birlik olup Solidus’a karşı savaşmaya başlayacaktır…. Maceradan sonra, Olga’nun kızı Sunny, Raiden tarafından kurtarılır ve Otacon ve Solid’in yanına evlatlık verilir. Kız’da otistik bir eğilim olsada, büyüyünce bir mekanik dehası olduğu anlaşılır.

Peter Stillman; Raiden’ın BigShell’e karşılaşıp kurtardığı rehinelerden biridir. Bomba uzmanıdır ve operasyon boyunca Raiden’a danışmanlık yapar…. Peter kariyerinin zirvesindeyken çok usta bir bomba uzmanıydı ve sayısız terörist saldırısındaki bombaları başarıyla etkisiz hale getirmişti. O zamanlar en iyi ve yetenekli Öğrencisi “Fatman” (Şişko) ile tanışır ve ona tüm bildiklerini öğretir. Yalnız bu hayatının hatası olacaktır, zira Fatman bu bilgisini kötü amaçlarla kullanmaya başlar. Ama onu en çok sarsacak olay, 2004’de bir klisedeki bombayı etkisiz hale getirmekte başarısız olması olacaktır. O olaydan sonra kendisini ve çevresindekilerin vicdanını rahatlatmak için olayda ayağı sakat kalmış numarası yaparak emekli olur… Yalnız tekrar BigShell’e çağrılmasının sebebi, eski öğrencisi Fatman’ın etrafa saçtığı bombaları etkisiz hale getirmekle görevlendirilmesidir. Fakat timi saldırıya uğrayınca görev başarısız olur. Ama Raiden’le karşılaştığında bombaları etkisiz hale getirme işini radyo telsizi ile ona yaptırır…. Peter’ın ölümü ise 2004’deki hatasını telafi eder nitelikte, bir bombayı etkisiz hale getirmek için kendisini feda etmesiyle olacaktır.

Sergei Gurlukovich; Tanker Faciasındaki, baskın yapan rus paralı askerlerin lideri ve Olga‘nın babasıdır. Her ne kadar tanker basıkınında Ocelot’un ortağı olasa da, Tanker faciası sırasında Liquid’in etkisi altına giren Ocelot tarafından öldürülür.

Scott Dolph; Tanker Faciasındaki, Askeri tankerin komutanı ve Fortune‘un babasıdır. O da Liquid’in etkisi altına giren Ocelot tarafından öldürülür. Ama kendi kontrollerinde tutmak için kızına, babasının katili Solid Snake’miş gibi gösterilir.

Richard Ames; Patriots‘ların BigShell‘deki ajanlarından birdir. Solidus ve Liquid+Ocelot, BigShell’i kendi kontrollerinde geçirmek isteyince, Patriots’ların tüm adamlarını rehin alırlar. Richard, kurtarmaya gönderilen Raiden’a gizlice istihbarat vermeye çalışır. Deşifre olup Liquid+Ocelot onu tam öldüreceği sırada, bedenindeki nano-makineler devreye girerek kalp krizi geçirir; yani Patriots’lar onu feda eder…. Ayrıca kendisi eski oyunlardan tanıdığımız Nastasha Romanenko‘un eski karısı ve Naomi Hunter‘ın eski sevgilisiymiş !

President Johnson; Gerge Sears adı altında Amerikan Başkanlığı yapan Solidus Snake‘ten sonra başka olan kişi ve Raiden’in öncelikli olarak kurtarması gereken yegane rehinedir. Ama O da Solidus gibi başkan olunca gerçeği anlar; aslında Amerikan Başkanları Patriots’ların kuklalarından başka bir şey değildir. Ama Solidus’dan farklı olarak o Patriots’ların yönetimde kalmasının daha iyi olacağını düşünür ve Solidus’u engellemek için Raiden’e tüm bildiklerini anlatır ve kendisini öldürterek feda olur.

Mei Ling; Kadrolu Operasyon analistimiz !!! ^_^

Rosemary; Operasyonun psikolojik danışmanı ve Raiden’in sorunlu bir ilişki yaşadığı nişanlısıdır.

Johnny Sasaki; Maceraya komiklik katan sakar asker kadrosundan !

ve sıra karşı takım…..

ColonelAIColonel; Roy Cambpell‘a oldukça benzeyen ve Patriots‘lar tarafından üretilmiş bir Yapay Zeka “Albay” dır. İnsanların internetteki tüm bilgi akışını filtreleyen ve denizin açıklarında konuşlanmış “Big Shell” adında ki bir silah deposu, Solidus ve Liquis+Ocelot tarafından saldırıya uğrayınca, Patriots’lar derhal devreye girerek FOXHOUND‘un başına bu yapay zeka “Albay”ı geçirirler ve bigShell’deki rakip faliyetleri engellemesi için, “Albay” görüntüsünde olan bir Yapay Zeka aracılığı ile, Raiden’i kullanırlar. Ayrıca bu yapar zeka sadece Albay’ın taklidini yapmaz. Raiden’in güvenebileceği herkesin kılığına girebilir. Yani aslında Raiden bilmeden Patriots’lar adına çalışıyordur. Yalnız Emma, BigShell’in bilgisayar sistemine virüs bulaştırınca, Yapay Zeka sapıtmaya başlar ve Raiden’la saçma sapan bir “monoloğa” girişir. Sonunda Raiden, “Albay” denen bu “şahsiyetle” hiç yüzyüze tanışmadığını hem radyo telsizinden haberleştiklerini hatırlayarak, işte bir terslik olduğunu çakozlar !

File:Ocelot old.jpgLiquid+Ocelot; Bir önceki macerada kolu Gray Fox tarafından kesilen Revolver Ocelot, kesik kolunu Liquid Snake‘in kadavrasından tamamlar, ama bu operasyonun sıradışı bir yan etkisi vardır. Ocelot hızla Liquid’in etkisi altına girer, ve baştaki Tanker faciasında şahit olduğumuz üzere Liquid, Ocelot’un bedeninde tam bir hakimiyet kurar. Kısacası bu oyun Liquid+Ocelot‘un sahneye çıktığı ilk oyundur….. Liquid’ Ocelot’dun bedenine hakim olunca yarım kalan işini bitirmeye; yani kontrolu Patriots’ların elinden almaya girişir. Bunun için Kolon Kardeşi Solidus’la birlik olan Liquid+Ocelot’un planı tıkırında işlemektedir. Taa ki Solid Snake ve Raiden ikilisi devreye girene kadar. Yine de, sonunda kendi adına günü kurtarıp son model bir MG ile ortadan kaybolan Ocelot, daha sonra Liquid’in kolu yerine bir robot kol taktırır, ama Liquid’in aklını tamamen ele geçirmesin izin vererek, Liquid+Ocelot füzyonunu tamamlar.

File:Metal Gear Solid 2 Cast Solidus Snake.jpgSolidus Snake; George Sears adı altında 43. Amerikan başkanlığı yapmış olup, Les Enfants Terribles projesi sonucu BigBoss‘un Solid ve Liquid’den sonraki 3. Kolonudur. İlk olarak, Shadow Moses olayında varlığı ima edilmişti ama artık bu macerada kanlı ve canlı olarak karşımıza çıkmakta…. Solid ve Liquid’in aksine, Solidus tamı tamına BigBoss’un tam bir genetik kopyasıdır. Kariyerinin ilk senelerinden CIA’de ajanlık yapan, ve o süre zarfında Raiden’ın dahil bir çok çocuğu ailesinden koparıp çocuk asker haline getiren Solidus, daha sonra Patriots’ların desteği ile 20’li yaşların ortasında Amerikan Başkanı olur. Aslında Amerikan başkanı seçilmenin minimum yaşı 35 olsada, Solidus Kolon olduğu için olduğundan çok daha yaşlı gösteriyordur, ve yaşı evrak üzerinde kolayca büyütülebilmiştir…. Solidus başkanlık yaptığı yıllarda, kukladan başka bir şey olmadığını, ve asıl kontrolün “Patriots” adında çok gizli bir örgütte bulunduğunu fark edecektir. Başkanlık dönemi bitince de, tasarladığı planı yürürlüğe koyar, ve “Sons of Liberty (Özgürlüğün Evlatları)” örgütünü kurarak, insanların internetteki bilgi akışını filtreleyen ve denizin açıklarında konuşlanmış “Big Shell” adında ki bir silah deposu tesisinin kontrolünü, Liquid+Ocelot ile ele geçirir. Yalnız devreye Solid ve Raiden’ın girmesi ile işler kontrolünden çıkar. Ölümü ise çok eskiden CIA ajanlığı sırasında, ailesinden kopardığı Raiden’ın elinden olacaktır.

Fortune; Scott Dolph‘ın kızı ve “mermiyle vurulmamak” gibi ilginç bir süper gücü olan süper askerdir. Fortune atılan kurşunlar ne kadar isabetli olursa olsun, kurşunlar ona yaklaştığında birden rotalarından kayıp başka yöne gider. O nedenle kod adı Fortune, yani “Talih, Şanslı” koyulmuştur. İlk başta bunun nasıl olduğu anlaşılamaz, sihir gibidir. Ama sonradan çözülür ki, Patriotslar, Fortune’nun içine elektromanyetik nano-makineler yerleştirmiş ve böylece kurşunlardan kolayca sakınabilecek güçleri elde edebilmiştir. Fortune, babasının Solid tarafından öldürdüğü yalanıyla kandırılıp, “Sons of Liberty” örgütüne katılmıştır. Solid’i öldürerek babasının intikamını almak ister ama sonradan anlaşılır ki aslında babasını öldüren asıl kişi Liquid+Ocelod’dan başkası değildir; ve Fortune’da olan “mermi saptıran” elektromanyetik alet, Liquid+Ocelod’a da olduğu için onu öldüremez, ama sonunda kenisine verilen güçler devre dışı bırakılıp, Liquid+Ocelod’un attığı bir kurşunla ölür.

File:Vamp.jpgVamp; Metal Gear konseptine aykırılık katan fantastik bir asker, Vamp; adından da anlaşılacağı gibi Vampirik güçleri olan bir süper askerdir. Ustaca kullandığı bıçakları yanı sıra, süper hız, atiklik ve akrobasi yeteneği ile ortalığı kırıp geçirebilir, yerçekimine karşı koyama gücü vardır (su üstünde yürüyebilir, dik duvarda koşabilir), ve üstelik adına yakışır şekilde kurbanlarının kanını da emer. Gerçi Solid’e göre Vamp ismi onun vampirik güçlerinden çok, biseksüel karakterinden gelmektedir (Gerçekten de konuşması çok tuhaf kadınsı falandır, ayrıca başka bir dedikoduya göre Wamp’ın Fortune’un babası Scott ile bir ilişkisi varmışmış, o nedenle Fortune ile çok yakınmışmışlar… oh … poh …)….. Vamp bu ve ilerki maceralarda sıklıkla ölür ama ona aşılanan torpilli nano-makineler sayesinde kendisini hızla yeniler ve tekrar hayata dönebilir. Bu macerada bir ara-boss olarak karşımıza çıkacaktır.

File:Fatman.JPGFatman; Sons of Liberty örgütüne bağlı, aşırı güçten delirmiş bir bombacı ve Peter Stillman‘ın eski öğrencisidir. Fatman (yada Şişko)’nın görevi karşı saldırıya savunma olması açısından BigShell’li bombalar ile donatmaktır, ama sonra aşırı güçten çıldırma noktasına gelerek Sons of Liberty örgütünden bağımsız hareket etmeye ve bombaları keyfine göre ateşlemeye başlar (Hatta onun Patriotsların gizli bir ajanı olabileceği şüphesi bile ortaya çıkar)…. Raiden, Peter Stillman’dan aldığı drektifle onun çoğu bombasını imha etsede, sonunda onunla karşılaşması kaçınılmaz olur. Fakat Şişko bombacı göründüğü kadar da hantal değildir. Ayaklarına taktığı patenler sayesinden çekirdekten yetişme Raiden’a bile oldukça zorlu anlar yaşatan Şişko, sonunda layığını bulur….

İşte bu macera karakterleri kısaca böyle. Gene olabildiğince yüzeysel kalıp çarpıcı süprizleri bozmamaya çalıştım. İmkanınız varsa ya oyununu yada yukarda videosunu verdiğim sahne kesitlerini seyretmenizi öneririm (umarım ingilizceniz iyidir :P).

Ayırıca bu macerada Patriotsların arkasındaki süpriz gerçekleri öğrendiğimiz için, işin asıl aslı astarını anlamak adına geniş bir “flash back” yapacağız ! Yani ta en başa 1964’e, (ilerde efsanevi Bigboss olacak) Naked Snake‘in başrolde olacağı maceralar dizisine döneceğiz… Destanın başlangıç noktası Snake Eater’ı göreceğiz !… Ama kronolojik sırada, bu maceradan sonra neler olduğunu görmek isteyenler burdan buyursun; Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (2014).

Kaynak; Metal Gear Sons of LibertyTanker IncidentBig_Shell_Incident

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s