Metal Gear Solid – The Twin Snake

MetalgearSolid

İşte ilk 3D MG oyunumuza ve hikayenin iyice derinleşme aşamasına gelmiş olduk. Gerçi aslında ilk 3D MG oyunu Metal Gear Solid (MGS) adı altında 1998’de çıkmıştı. Hikaye ve oynanış bakımında küresel olarak çok iyi eleştiriler alan bu oyun, Dünya çapında 6 milyon kopya satarak en yüksek raiting alan oyun ünvanını kazandı. Zamanında o kadar efsane oldu ki, görece düşük render’ına rağmen (bkz, bir aşağıda ki resim; Soldaki MGS oyunu, Sağdaki MGS’nin yeniden yapımı olan Twin Snake’den), Metal Gear serisinin efsaneleşmesini sağlayıp, MG’nin dünya çapında bir fenomen olmasına ve sadık bir hayran kitlesi kazanmasına yol açtı. Elbette oyunun bu başarısına gören yapımcılar, hikayenin etinden, sütünden ve postundan olabildiğince yararlanabilmek için (yani daha iyi MG oyunları yapacak parayı kazanmak için ;)… ), aynı oyunu 2 kez değişik platformlarda ve daha iyi çözünürlükte sürmekle kalmadılar, ana hikayeyi de iyice dallandırıp budaklandırıp, resmen destan yazdılar. İşte bu 2004’de piyasaya sürülen Twin Snake oyunu, MGS’nin büyük başarısı ardından, daha yüksek çözünürlükte ve görüntü kalitesinde ve küçük ayrıntılar dışında MGS’nin tüm senaryosuna sadık kalınarak yeniden yapım halidir. Twin Snake, orjinal versiyonu olan MGS’den 6 sene sonra yapıldığı için elbette teknolojik ve görsellik bakımından çok daha fiyakalıdır. Ama orjinal oyunda eksik olan yada olmayan, ve biraz hayranları rahatsız eden sahnelerde eklenmiştir; mesela MAtrix vari akrobasi hareketleri gibi… Tüm bu küçük ayrıntılar, subjektif zevklere göre olduğu için değinmeyeceğim. Onun yerine MGS ve Twin Snake’in özünde ortak oldukları senaryo ve karakterlere dalıp hikayemizde ilerleyeceğiz.

MGSTS

Herşeyden önce geçmişi gene kısaca hatırlayalım; Solid ilk macerasına 1995’de Güney Afrikada’ki Outer Heaven karargahını ve bir MG modelini yok ederek başlıyor, ve eski komutanı Big Boss‘u yenerek görevini bitiriyordu. Daha sonra 1999’da Big Boss ve Solid’in eski dostu Gray Fox’un birlik olup MG projesini tekrar canlandırmaya çalışmalarını engelledik. Sonunda MG’yi Big Boss’u ve Gray Fox’u “yok ettiğimizi” düşünerek maceramızı bitirdik (halbuki hiç biride yok olmamıştı). Tüm bu yaşananlardan sonra Solid depresyone girerek Alaska’da erken emekliliğe çekildi ama FOXHOUND’dan eski Komutanı Roy Campbell onu bularak, Afrika-Gandi’de Babil Projesi adı altında yürütülen MG’i yok etmesi için onu 2002 yılında yeniden göreve çağırdı. Bu sonuncu macerada da dünyayı başarıyla kurtarınca, Solid 2005 yılına kadar 3 sene daha tatil yapar !. Taa ki eski timi FOXHOUND teröristlerce ele geçirilinceye kadar.

….Sene 2005. Son bıraktığımızdan bu yana Solid Snake emekliliğe çekilmişti. Ama eski timi FOXHOUND‘un, Liquid Snake adında bir terörist tarafından ele geçirilmesi ve başka bir Metal Gear tehditi sonucu, eski kumandanı Roy Campbell tarafından gene göreve çağrılır. Böylelikle Alaska’daki Shadow Moses adası maceramız başlamış olur. Hikayenin geri kalanını karakter tanıtımları içinde açıklayacağım,  o nedenle oyunu oynamamış yada “scenecut”larını bir yerlerden izlememiş olanlar okumayı burada kesebilir. Yok ben her ayrıntıyı bilmek isterim derseniz; Aşağıdaki karakter tanıtımlarını okumaya devam edebilirsiniz….

Solid Snake; Eski Komutanı Roy Campbell‘ın iknalarıyla, erken emekliliğinden tekrar sahalara akan Solid, dalgıç elbiselerini kuşanarak Shadow Moses karargahına dalar ! Asıl operasyon görevi Metal Gear Rex adındaki nükleer silahı etkisiz hale getirmek ve rehineleri kurtarmaktır. Ama orada karşılaşacağı süprizlerle hayatı bir daha eskisi gibi olmayacaktır. Öncelikle kurtarmaya çalıştığı rehineler esrarengiz (* bkz Naomi Hunter) bir nedenle gözlerinin önünde can verir. Daha sonra hem eski dostu hemde düşmanı olan Gray Fox‘u cyborg ninja tarzında görerek şok olacaktır. Ayrıca ilerde başımızı çok ağrıtacak olan Revolver Ocelot ve kendisine aşırı derece benzeyen terörist lider Liquid Snake ile ilk karşılaşmamız olur. Üstelik Liquid ile akraba çıkması, durumu iyice ilginç hale getirecektir. Ama sonuçta Solid bir süper askerdir, ve macerası boyunca karşılaştığı tüm süpriz, badire hatta işkencelere rağmen sonunda dünyayı kurtarır. Yalnız en sonunda öğrenirki, aslında tüm bu görev bir hükümet komplosudur, ve kendisi de dahil bir çok kişi bu operasyona dalavere ile sürülmüştür. Mecaranın en sonunda Solid, Roy Cambell’ın yeğeni Meryl ile birlikte ortadan kaybolur. Cambell güvenlikleri için, ikisinin operasyon sırasında öldüğünü duyuracaktır. Daha sonra teknik danışmanı olacak Otacon ile ortak olan Solid, Philanthropy adında Anti-MG’ci bir örgüt kurarlar, MG’yi üreten herkese karşı savaşa girişirler.

Hal “Otacon” Emmerich; MG-Rex modelinin geliştiren bilim adamı – mühendis, ve ayrıca teröristlerce rehin tutulanlardan biridir. Yalnız rehine olduğu süre boyunca, kısmen, Stockholm Sendromu gibi bir şeye kapılır, ve Teröristlerden Sniper Wolf‘a gönlünü fena halde kaptırır. Yalnız Solid onu öldürmek zorunda kalacak ve çok duygusal anlar yaşanacaktır. Otacon ayrıca “Stealth Kamuflaj” isimli etkili bir komuflaj giysisi üretmiştir. ve Bu giysi sayesinde kendini nispeten güvene alıp, macera boyunca Solid’e destek ve yardımda bulunur. Ortaklıkları o derece ilerlerki, sonraki maceralarda da birlikte çalışmayı sürdürürler. Ayrıca Otacon’un, ilk MG üretimine katkıda bulunmuş bir bilim adamı ailesinden geldiğini belirtelim. Emmerich ailesi (bkz. Huey Emmerich) MG’lerin ilk gelişmiş modellerinde çalışmış hatta Big Boss’la etkileşmiş olaylı bir ailedir.

Meryl Silverburgh; Roy Campbell’in kalıbına sığmaz yeğeni kadın askerdir (Ama daha sonra Campbell’in babası olduğunu öğreneceğiz). Solid ile ilk kez bu macerada tanışırlar. Meryl başta Solid’e güvenmekte zorlansada (Zira Terörist Lider Liquid’e çok benziyordur), sonunda onun samimiyetine inanır ve tam anlamıyla askerlik arkadaşı olurlar. Operasyonda en çok yardımı dokunanlardan biridir, ayrıca Sniper Wolf tarafından ölümcül bir şekilde yaralanarak nerdeyse öle yazar. Operasyon boyunca Campbell, Meryl’in güvenliğini sağlaması için Solid’den yardım ister. Ama aslında kızı olduğunu bir sonraki macerasında açıklayacaktır. Bu maceranın sonunda ise, Solid ile birlikte ortadan kaybolurlar, yalnız sonradan Solid kendi misyonuna devam etmek için odan ayrılır ve Otacon’la Philanthropy örgütünü kurar. Meryl ise, Campbell ‘ın bağlatıları sayesinde tekrar orduya ve aksiyona geri döner.

Roy Campbell; FOXHOUND özel harekat timini komutanı ve Amerikan ordusunda Albay rütbeli tecrübeli bir askerdir. Yeniden hatırlatmak gerekirse, aslında FOXHOUND, BigBoss ve Campbell öcülüğünde 1970’lerde kurulmuştu (bkz. MPO). Yalnız 1990’lara kadar BigBoss, bu timde yer almak yerine, kendi özel timinde takılmayı tercih eder. Campbell, Bigboss’un yokluğunda ve onun esas amacının ortaya çıkmasından sonra, FOXHOUND’a komutanlık etmiştir. Yalnız sene 2000 olduğunda Campbell emekli olur, yerine Liquid Snake atanır. Fakat Liquid’de elinde ki kartları oynayarak başkaldırınca, Campbell geri dönmek zorunda kalacaktır. Açıkçası geri dönmesinin asıl nedeni, kızı Meryl ‘in de operasyonda ve rehine alınanlardan biri olmasıdır. Bu nedenle kızının güvenliği için, operasyon hakkındaki bir çok sırrı Solid’e söyleyemez. Ama Operasyon bitip, Solid ve Meryl uzaklaşınca, onların arkalarını kollar; ikisinin güvenlikleri için onları öldü gibi gösterip, kayıtları sigorta niyetine saklar.

Naomi Hunter; Operasyonun tıp uzamanı ve Solid’in danışmanlarından biridir (Ama daha sonra göreceğimiz üzerine, MG serisinin en arıza kadın karakter kupasını kazanacaktır….). Operasyon öncesi Solid’in bedenine nanomakineler enjekte eden Naomi; Böylelikle Solid’in başka bir cihaza gerek kalmaksızın telsiz iletişimini kolaylıkla yapmasını sağlar. Yalnız sonradan anlaşılır ki, Solid’e sadece nanomakine değil, ayrıca FOXDIE adında sinsi bir virüs daha enjekte etmiştir. Solid kurtarmak istediği rehinelere yaklaştığında bu virüs bulaşıp, kişiyi kalp krizinden öldürmektedir. Ayrıca Naomi, Solid’in eski can dostu ama sonra düşmanı olduğu Gray Fox, yani Frank Jaeger’ın kız kardeşidir. Abisinin Solid tarafından öldürüldüğünü sanan Naomi, operasyona katılır. Asıl amacı abisinin öldürülüşündeki ayrıntıları Solid’en öğrenmeye çalışmak ve daha sonra bedenindeki FOXDIE’ı aktive ederek onu öldürmektir. Ama sonradan Solid’in abisi hakkındaki düşüncelerini öğrendikçe fikri değişir, ve onu “şimdilik” öldürmekten vazgeçer.

Mei Ling; Aslında yan karakterler arasında olsada, ilerki maceralarda onu sıklıkla göreceğimiz operasyon analisti ve Solid’in danışmanlarından biridir. Çin asıllı bir amerikalı olan Mei Ling, şirin bir genç kız görünümü ile MG serisinin bir tür maskotu gibidir…. Küçüklüğünden beri askerliğe ve pilotluğa ilgi duyan Mei Ling, Allah vergisi zekası sayesinden MIT’i derece ile bitirerek, orduya yazılır. Hayali bir savaş uçağı pilotu olmaktır. Yalnız gözlerindeki görme bozukluğu nedeni ile asla sahalara sürülemez, sadece askeri memur olarak veriler, istihbaratları ve çeşitli uydu görüntülerini analiz ederek, sahadaki askerlere telsizle danışmanlık yapar. Önceki görevleri sırasında Solid’in bir çok başarısını işiten hanım kızımız, onun hayranı olmuştur.

Nastasha Romanenko; Ukraynalı silah uzmanı ve Solid ‘in operasyon danışmanlarından biridir. Çocukluğu Çernobil felaketine şahit olarak geçen bu hatun, bundan o kadar etkilenir ki, nükleer güç ve silahları dünyadan silmeye yemin eder. Her türlü nükleer çalışmalara fanatik derecesinde karşıdır. Hatta bu nedenle; sırf nükleer alanlarda çalışma yaptılar diye Otacon’un ailesinden nefret eder…. Operasyondan sonra, gördüklerinden çok etkilenen Nastasha, yaşadıklarını kitaplaştırır ve kitabı bestseller olur. Hatta Solid ve Otacon’un kurtukları Philanthropy örgütüne para yardımıda yapar. Ama daha sonra, işlerin fazlasıyla sarpa sarması üzerine gözden tamamen kaybolur; yalnız yinede fırsat buldukça Otacon’a istihbarat sağlamaya devam eder.

Master Miller; Önceki oyunlardan hatırladığımız, BigBoss’ın eski ortağı ve Solid’in operasyon danışmanlarından biridir, “güya”. Ama sonradan anlaşılır ki, aslında Miller, bu operasyondan 3 gün evvel Alaskada tek başına yaşadığı evde “kimliği belirsiz bir kiralık katil” tarafından öldürülmüş, ve daha sonra da kimliği Liquid Snake tarafından ele geçirilmiştir. Kısacası tüm oyun boyunca Miller sandığımız kişi aslında Liquid’in ta kendisidir, ve operasyonu direk içeriden sabote etmeye çalışmaktadır…. Açıkçası emektar Miller’ın bu şekilde kolayca öldürülmesi bir çokları için oldukça süpriz yaratır. Bu derece tecrübeli bir paralı asker olan Master Miller’ın gerçekten nasıl öldüğü ve kimin tarafından öldürüldüğü ise gerçekten büyük bir muammadır. Kısacası faili meçhul kalmıştır davası.

Jim Houseman; ABD savunma sekreteridir. Sözde operasyona yardımcı olup rehineleri kurtarılması için time katılmıştır, Ama çok şey bildikleri gerekçesiyle rehinelerin öldürülmesi işini tezgahlayan kişidir. Shadow Moses’daki MG üretimi ve Genome askerlerini projesinin yürütenlerdendir, ama Liquid bu gücü kendisine almak isteyince, planlar değişir, ve kirli çamaşırlar ortaya saçılmasın diye tüm kanıtları ortadan kaldırmaya çalışır. Kendisi aslında Patriots (ve ayrıca diğer adları La-li-lu-le-lo ve Cipher) denen ve herşeyi kontrol eden sır bir örgütün emir eridir; ki İlerki maceralarda görüleceği üzere her taşın altından bu Patriots çıkacaktır, uyarayım. Bu operasyondan sonra ise, “sözde” doğal sebeplerle ölür, aslında öldürülür.

Johnny Sasaki; Meryl’e karşılıksız aşk duyan sakar asker. Liquid’in emri altında olan Genome askerlerinden olan Johnny, bu operasyon boyunca sürekli şamar oğlanı muğamelesi görsede, ilerki maceralarda göstereceği cesaretle Meryl’in kalbini kazanmayı başaracaktır.

Donald Anderson; Teröristlerce rehin tutulanlardan biri, ve MG Ar-Ge (DARPHA) projesinin şefi olan silah uzmanıdır (ayrıca Patriots örgütünün ilk kurucularındandır, bkz MOB). Shadow Moses’e, MG’nin test sonuçlarını incelemek için geldiği sırada rehin alınır ve Ocelot tarafından ölümüne işkence görür ve ölür. Ama Decoy octopus (bkz. aşağı) onun kılığına girerek, Solid’i kandırmaya çalışacaktır.

Kenneth Baker; ArmTech silah şirketinin başkanı ve rehin tutulanlardan birdir. Ocelot onada ölümüne işkence eder ve kolunu kırar. Solid onu bulduğunda, bir depoda C4 patlayıcılara telle bağlanmış vaziyettedir. Yalnız Solid ona yaklaştığında, bilmeden, FOXDIE virüsünü ona bulaştırır ve ölür.

Gray Fox; Önceki Zanzibar mecerasında öldü sandığımız Gray Fox, bu macerada cyborg ninja olarak yeniden karşımıza çıkar. Zanzibar olayından sonra Patriots tarafından bedeninin bazı kısımları alınıp cybernatik bir ameliyat geçiren Gray Fox, artık tam anlamıyla ölüm makinesine dönüşür. Macera boyunca ara ara süpriz bir şekilde Solid’in karşısına çıkar hatta ona yardım bile eder; Silahını Solid’e doğrultan Ocelot’un kolunu kesen ve Ayrıca “Deepthroat” kod adıyla Solid’e gizlice istihbarat veren kişi odur. O nedenle iyi mi kötü olduğuna sonuna kadar karar veremeyiz. Sonunda Solid’e , Liquid’le olan son düellosunda yardım ederek can verecektir. Ölürken son sözleri; “kimsenin emir eri olma, doğru bildiğin şey için savaş …” ana fikrinde bir söz olur. Solid ise, onun beylik kılıcını anı olarak saklar ve yoluna devam eder (ki daha sonra bu kılıcı ilerki macerasında tanışacağı Raiden‘a verecek, ve anısını bir şekilde yaşatacaktır).

Ve şimdi esas kötü adamlara sıra geldi. ;)

Liquid Snake; İşte Solid’in baş belası ikiz kardeşi Liquid. Campbell’den sonra FOXHOUND‘a atanan Liquid derhal kontrolu kendine alarak, kendisini yönetenlere karşı baş kaldırmaya girişir; zira Amacı basit bir piyon olmak değil, Şah olmaktır !!!…. Kendi özel elit timi ve Ocelot’un takviyesi ile resmen ortalığı haraca kesecektir, ama, nasıl desem, Solid ondan daha “katı” çıkar…. Macera sonundaki, Son düello sırasında öğreniriz ki aslında o ve Solid, Les Enfants Terribles adındaki bir Patriots projesi sonucu doğan BigBoss‘un kolon oğullarıdır. Yalnız Solid baskın genlerden oluşurken, Liquid atık genlerden yaratıldığını hazmedemez, ve bu nedenle Solid’den daha çok nefret eder. Solid’e nazaran taban tabana zıt karakterli olan Liquid, Gücü Patriots‘lardan almak ve Solid’i yok etmek için elinden geleni yapar, ama sonunda beklenmedik şekilde, Solid’den bulaşan FOXDIE sonucu, gerçekten süpriz bir şekilde, pat diye ölür. Açıkçası Onu sadece bu oyunda asıl formunda görüyoruz. Çünkü daha sonraki oyunlarda onun kolunu protez gibi kullanan Ocelotun zihnini elegeçiriyor ve bir tür Liquid+Ocelot füzyonu ile Dünyayı ele geçirme planına devam ediyor.

Revolver Ocelot; MG serisi boyunca başımızı en çok ağrıtacak kötü adamdır (zira Kendi öz hali ile yeterince belalı iken ilerde Liquid’le hybrid olması onun daha da beter yapar). Ocelot aslında BigBoss‘un akıl hocası olan Boss‘un oğludur. Hayatının ilk yıllarında BigBoss’la “tatlı” bir rekabet içinde olan Ocelot zaman ilerledikçe onunla dost olur. Ama BigBoss’un oğullarından Solid’e kanı hiç bir zaman ısınmaz ve fırsat buldukça bunu gösterir. Ocelot ayırca, aslında BigBoss’un kolon oğullarından biri olup Amerikan Başkanı George Sears adı altında dünyayı elegeçirme planları yapan Solidus Snake‘in de bir çifte ajanıdır. Başkanlığı boyunca, asıl kontrolün Patriots adında bir örgütte olduğunu, ve kendisinin kukladan başka bir şey olmadığını anlayan Solidus, Ocelot’la işbilirliği yaparak bu operasyonu arkaplanda yönetmeye çalışır. Ocelotta, Liquid’in asi tabiatı vasıtasıyla Shadow Mosesdaki MG ve diğer projeleri ele geçirmeye ve fırsat buldukça elindeki rehinelere işkence yapmaya çalışır. Ama elbette sonunda Solid yetişir, onların planlarını bozar, ve Üstüne üstlük Gray Fox kolunu keserek, onu sakat dahi bırakır. Bu macerada, kesik kolu nedeniyle, görece biraz daha arka planda kalsada, ilerki macerada, Liquidin kadavrasını kullanarak kesik kolunu telafi eden Ocelot, Liquid+Ocelot formunda Solid’in en büyük düşmanı olma ve dünyayı ele geçirme yolunda emin adımlarla ilerleyecektir.

Sniper Wolf; Liquid’in başa geçmesinden sonra ki FOXHOUND’un elit asker takımından biridir. Güney Kürdistan’da doğmuş ve çocukluğu bir gerilla savaşının ortasında geçmiştir. Köpekleri ve kurtları hep çok sevdiği için takma ad olarak Wolf (Yani kurt) ismini alır (tabii biz ona Asena’da diyebiliriz). O savaş benim bu savaş senin gezerken, bir Gurka vasıtasıyla keskin nişancılık öğrenen Asena’mız, Daha sonra yolu bir şekilde, o zamanlar takma adı Saladdin olan, BigBoss‘la kesişir. BigBoss ondaki potansiyeli görür ve yetiştirir, ve sonunda paralı asker piyasasının en yetenekli keskin nişancısı olur çıkar…. Bu macerada ise, Solid’in karşısına çıkan en belalı ama ayrıca duygu yüklü ara-bosslardan biridir. İlk karşılaşmadan, Solid ve Meryl’i faka bastıran Wolf, Solid’i yakalayabilmek için Meryl’i ağır yaralar. Onu yakalar ama Solid, Otacon vasıtasıyla tekrar kurtulur. 2. karşılaşmalarında Solid, Wolf’la bir keskin nişancılık düellosu yapar, ve sonunda Wolf yere serilir. Ölmeden önce Solid, hayranı Otacon ve bir grup kurtla vedalaşan Wolf, Solid’e daha önce yaptıklarına pişman olduğunu söyleyip, gözlerini yumar.

Psycho Mantis; Liquid’in başa geçmesinden sonraki FOXHOUND’un elit asker takımından biridir. Adına yakışır bir şekilde, normal askerler gibi silah kullanmak yerine, insanları hipnotize ederek manipüle eder. Rus asıllı olan Mantis, doğarken annesi ölmüştür. Yeteneğini çocukluğunda, yanlışlıkla babasının düşüncelerini okuyarak, keşfeder; ve Babasının, karısının ölümünden onu suçladığını ve ondan nefret ettiğini öğrenir. Bunu öğrenince evlerini babası içindeyken yakar ve kaçar. Mantis büyüdükçe yeteneğini gizli servise sunmaya karar verir. Önce KGB, ama sovyetler yıkılınca, FBI ile çalışır. FBI, onu bir takım cinayet suçlarını ve seri katil davalarını soruşturması için görevlendirir. Yalnız, insanların zihinlerini okumak ve katillerin akıllarına bu kadar girmek, onu da zihnini oyar ve sonunda insanlardan nefret eden bir piskopat olur çıkar. Yüzündeki yaraları gizlemek, ve başkalarının kendi yüzünü okumasını engellemek için sürekli gaz maskesi takar. Ve en sonunda kendisini FOXHOUND’da bulur. Solid ile karşılaşmaları oldukça eğlencelidir (* Mantisin önünde durduğu duvardaki porteler *? ), ama Solid onunda hakkından gelir.

Vulcan Raven; Liquid’in başa geçmesinden sonra FOXHOUND’un elit asker takımından biridir. Alaskanın soğunda yetişmiş bir Şaman olan bu abi, her ne kadar savaşırken ağır silahlar kullansa da, bedenindeki kunduz dövmesini de ilizyon gibi kullanarak düşmanlarını şaşırtabilir. Solid ile 2 kez karşılaşırlar ama son karşılaşmaları hem ruhani hemde ölümüne olur; Raven önce şamatik güçlerini kullanarak, Solid’in de onun gibi Orta Asya kökenli olduğunu idda eder (Solid ve genlerini aldığı Big Boss’da Türk çıkarsa şaşırmayın yani :P). Ama çarpışmanın sonlarına doğru yenileceğini anlayınca, bu dünyada işi kalmadığını söyleyerek öbür dünyaya geçmeye hazırlanır. Son nefesini verirken de Solid’e tüm bildiklerini anlatacaktır.

Decoy Octopus; Liquid’in başa geçmesinden sonra FOXHOUND’un elit asker takımından biridir. İnanılmaz düzeyde kılık değiştirme yeteneği olan Octopus’un asla kendi formunu görmeyiz. Çünkü Vulcan Raven’dan aldığımız bilgiye göre, aslında DARPHA şefi sandığımız kişi Octopustur. Solid, Darpha Şef sandığı kişiye yaklaşırken, onun esrarengiz (ama aslında FOXDIE sonucu olan) ölümüne şahit olmuştur; ama meğerse asıl Darpha Şef çok daha önce ölmüş, ve Octopusda onun kılığına girmiştir. Kısacası diğer elit askeler gibi, karşımıza ara-boss gibi çıkmaz daha süpriz bir şekilde ölür gider.

Genome Soldiers (Genom Askerler); Kökeni 70’lere dayanan bir askeri projedir, Amacı; BigBoss’un “asker genleri” enjekte edilen bir grup askerden, her alandaki terörle savaşan süper askerler elde etmektir (Bir bakıma Les Enfants Terribles projesinin önprototipidir). O nedenle projenin diğer adı, “Yeni Nesil Özel Güç”dür, ve FOXHOUND’un askeri rezervleri arasındadır. Yalnız Liquid başa geçip, başkaldırınca, Genom askerlerden bazıları bu duruma dahil olmamak için kaçmış, diğer kalanlar ise Psycho Mantis’in beyin yıkaması sonucu, Liquid’in emir eri olmuştur. O yüzden Solid, Psycho Mantis’i öldürünce, beyni yıkanmış tüm Genom Askerler dağılır gider. Ortalık ferahlar !

İşte durum böyle. Bu maceradan sonra gelecek devam macera ise MG Sons of Liberty‘de ayyuka çıkıyor.

kaynak; Metal_Gear_Solid:_The_Twin_Snakesmetalgear.wiki/Shadow_Moses_Incident

Son olarak youtube video linki vereyim … ;) (ama ingilizce)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s