İpek Böceği Savaşçısı – Bastard Swordsman 1-2

Bastard Swordsman - SilkWT

Every 10 years, the Wu Dang and Invincible Clan chiefs have a duel, and the past two times the Invincible Clan has won. The Wu Dang chief has been training hard for 10 years, but still isn’t sure his skills are strong enough to win. His own master has retired for 20 years to study the Silkworm Technique, Wu Dang’s greatest kung fu, but has been unable to reach the final stage.

hkmdb.com/db/movies/reviews

Aslında 19 Mayıs şerefine, bayramdan 2 gün evvel, Bastard Swordsman (1983) ve Return of Bastard Swordsman (1984), şeklinde 2 film birden diye sunacaktım. Ama “postlarımı” genellikle 2 hafta önceden hazırladığım için, 13 Mayıs’ta patlak veren SOMA faciasını elbette tahmin edemedim. SOMA ile ilgili bir post yapmakta açıkçası pek içimden gelmedi, çünkü durum oldukça iç karartıcı ve zaten her konuda olduğu gibi bu konuda da yeterince yorum yapılıyor. Ayrıca zanımca apaçık ortada olan durumlar için kritik yapmak değil, çözüme girişmek gerekir (Ki buda gariban bir blog’da yapılabilecek bir şey değildir). O nedenle bu son olay ve canım ülkemizde süregelen diğer sorunlardan bizi bir nebze olsun koparacak, kafamızı dağıtacak, (ana fikri anlayacaklar için) belki moral verecek, bu filmleri sunuyorum. Başımız Sağ olsun. Umarım bir an önce iyileşiriz !

Bu arada, açıkçası bu filmi yapsam mı yapmasam mı diye de uzun zamandır ikilemdeydim, zira konusu, ana fikri, oldukça çekici olmasına rağmen absürdlük dozu biraz fazla kaçmış gibiydi. Sonunda neyse ne diyerek, bu filmi de ortama kattım. Umarım eğlenebilirisiniz.

Ayrıca filmin başka bir Türkçe kritiği Genova Ninjadan okuyabilirsiniz; Bastard Swordsman (1983) ve Return of Bastard Swordsman (1984)

* son bir not; filmin Türkçe adını İpek Böceği Savaşçısı diye çevirdim ! Çünkü Bastard’ın Türkçe çevirisinden (yani Piç yada Soysuzdan) daha anlamlı olacağını düşündüm.

Bastard Swordsman (1983)

Her 10 senede bir, WuDang (*) ve WuDi (anlamı Yenilmez) Klanlarının şefleri arasında bir düello düzenlenir; ve kazananın şanı yürür. Yalnız WuDang’ın şefi Qing Song (Wong Yung), son 2 düelloyu Şef Dugu Wu Di (Alex Man Chi-Leung)’a karşı kaybettiği için morali feci şekilde bozuktur. Sonunda düello günü geldiğinde olanlar olur ve Şef Qing Song, ne kadar çalışmış olursa olsun , Şef Dugu WuDi’nin 8. Seviyedeki Ölümcül vuruşunu yenemez ve gene feci bir şekilde hezimete uğrar. Yalnız Şef WuDi’nin asıl meydan okumak istediği kişi, ipek böceği tekniğini bilen, Şef Qing Song’un Abisi Yen Zhong Tian‘dır. O nedenle Qing Song’u öldürmeyip, rövanş düellosunu 2 sene sonrasına erteler; ve eğer 2 sene içinde WuDang’dan, kendisini yenecek biri çıkmazsa, tüm WuDang’ı yok edeceğini söyleyerek ayrılırlar….. Yalnız heyhat ! WuDang’ın gizemli İpek Böceği tekniğini bilen Tian, ne yazık ki teknikte mükemmelleşemediği için güçleri sürekli kesintiye uğramaktadır. Tüm ümitler tükenmek üzere iken, Qing Song’un yeğeni Lun Wan Er‘in (Leanne Lau Suet-Wa) aklına , en iyi WuDang öğrencilerine gizemli tekniklerin öğretilmesi gelir; Plana göre, Teknikleri öğrenecek taze beyinler, düelloda daha başarılı olabilecektir. Seçilen öğrenciler arasında, WuDang’ın en yeni öğrencisi olup, Qing Song’un hayatını “sözde” kurtarmış olan Fu Yu Shu (Lau Wing)’de vadır; ve sonunda yaşanan entrikalarla, gizemli bir geçmişe sahip Fu Yu, WuDang’ın yeni şefi olur…. Bu arada sürekli horlanan ve aşağılanan başka bir WuDang öğrencisi Yun Fei Yang (Norman Chu), gizemli bir ustadan gizli gizli İpek Böceği tekniği öğrenmektedir. Fakat WuDang’da yaşanan son olaylar ve yaşadığı haksızlıklar nedeni ile WuDang’dan ayrılmak zorunda kalan esas oğlanımız, kendisini bir şekilde WuDi klanında bulur ve orada asıl geçmişini ve İpek Böceği Tekniğinde nasıl mükemmelleşmesi gerektiğini öğrenir. Sonunda İpek Böceği Tekniğinden en üst seviyeye çıkan ve Saçları Bembeyaz olan Yun Fei’nin ilk işi Wudang’ı haksız yere gasp eden Fu Yu Shu’dan intikam almaktır !

Hep yan rollerde görmeye alıştığımız aktör Norman Chu ve Yönetmen Tony Liu Jun-Guk‘dan tam bir fantazi kokteyli !  Çok fazla Spoiler vermemek için açıklamayı olabildiğince yüzeysel tutum. Yani filmi izleyecekleri bir çok süpriz bekler !  Bu arada fark edecek misiniz bilmem ama, film WuDi’ ile düello yapmadan (yani asıl rakibimizi yenemeden) biter. Bu düelloyu ve nice süprizleri ise ikinci filme bırakmışlar, bkz aşağıda …

Bu Filmi Türkçe altyazılı izlemek için; vk.com/yuanshangli.

Bastard Swordsman - WuDang

* Bu arada bir çok Wuxia roman ve filminde sıklıkla bahsi geçen WuDang klanı hakkında biraz bilgi vermek isterim ! WuDang (yada Wu Tang) aslında hayali bir dövüş sanatları topluluğudur. Genellikle iyiliğin ve doğruluğun tarafında olarak tasvir edilen bu topluluğa ismini veren, yaşadıkları yer olan WuDang Dağlarıdır ! Bu topluluğun, bir çok üyesi Taoist rahibidir, ve Taoist doktrin ile birlikte Dövüş Sanatlarını uygulamaktadırlar ! Yalnız, Şaolin’deki Budist öğrencilere nazaran, WuDang öğrencileri evlenebilir ve torun torbaya karışabilirler. Hatta gene Şaolin topluluğunun aksine, WuDang’a kız öğrenci alınabilmektedir !

Kurguya göre Klan, efsanevi Taoist Rahip Zhang Sanfeng tarafından Yuan hanedanlığı sırasında kurulur. Sanfeng ilk öğrencileri olarak, ilerde WuDang’ın 7 yiğidi olarak anılacak, 7 yetenekli genç alır. Bu 7 öğrenci zamanla WuDang’ın ününü çevreye yayarlar ve Daha sonra, dövüş sanatları cemiyetinde, Şaolin ile birlikte en güçlü 2 klandan biri olur ! … Kurucu Usta Sanfeng’in ustası bir Şaolin Rahibi olduğundan, aslında WuDang’ın dövüş sanatları Şaolin kökenlidir denebilir. Ama Budism’den çok Taoist bir tabandadır, ve Tai Chi konsepti çevresinde şekillenir; yani teknikler temaya göre adlandırılır. Ayrıca tarzı çok daha “yumuşak ve naziktir” ve bunu rakibin acımasız – kaba güç ve kuvvetine çok etkili bir şekilde uygularlar ! Ayrıca Dövüş sanatları cemiyeti içinde, içsel enerji (Neigong) ve hafiflik (Qinggong) yeteneğini en iyi kullanan topluluk WuDang’dır.

∈∋Return of Bastard Swordsman (1984) - Norman Chu

İpek Böceği Savaşçısının Dönüşü

A continuation of the first movie, the japanese are brought in as the new villians!! ……. This sequel isn’t quite as good as the original. It is more action-packed, with a fight every 5 minutes or so, but the story isn’t complex and certainly doesn’t appeal to the audience quite the way that the first one did. Also, not much swordsplay any more. Possibly more violence; the Japanese heartbeat controlling method of murder is plain sick! But overall, a good movie with excellent action and some legilimite humor.

hkmdb.com/db/movies/reviews

İlk filmin direk devamı sayılan bu film, ilki kadar iyi olmasada, gene eğlenceyi eksik etmiyor… Son bıraktığımızda Yun Fei Yang (Norman Chu), Wudang’ı entrika ile ele geçirip sır tekniklerini çalan İmparatorun torunu Fu Yu Shu (Lau Wing)’i yendikten sonra Wudang’ı eski sahiplerine bırakıp, sadık aşkı Lun Wan Er (Leanne Lau Suet-Wa) ile uzaklarda inzivaya çekilmişti. Ama unuttukları şey, WuDi’nin bir önceki filmde verdiği 2 senelik mühletinin bitmek üzere olması ve Wudang’ın hem içerden hemde dışardan bir çok felaketle maruz kalacağıdır.

Return of Bastard Swordsman (1984)

2 yıl su gibi geçip gider, ve bu geçen 2 yılda Dugu Wu Di (Alex Man Chi-Leung), ölümcül vuruşunda en yüksek seviyeye yükselir. Fakat, İpek Böceği Tekniğiyle karşılaşmak için sabırsızlanan WuDi’yi kötü bir süpriz bekliyordur. 2 senelik yokluğu boyunca Wudang’da bir çok şey değişmiş, ve asıl meydan okumak istediği kişiler ölmüştür. Geriye İpek Böceği Tekniğini bilen yalnızca kayıplara karışmış Yun Fei Yang olduğunu öğrenen WuDi, derhal Wudang’dan onun 1 hafta içerisinde bulunmasını, aksi taktirde WuDang’ı yok edeceğini söyler ve ayrılır…. Çaresiz bir şekilde Wudang’dan bir talebe, Yun Fei Yang’i bulması için görevlendirilir, ve onunda yolu çok yetenekli bir falcı olan Li Bu Yi (Lau Wing, evet, ilk filmin kötü adamı bu filmde iyi rolde)’e çıkar. Yalnız, ummadık bir düşman, Japonlar, WuDi’den önce davranıp, Wudang’ı çoktan yok etmişler ve Yun Fei Yang’i ortaya çıkarmak için suçu WuDi’nin üstüne yıkmışlardır. Bu durumu Li Bu Yi’den haber alan Yun Fei Yang, derhal WuDi ile düelloya girişecektir. Gerçi düellodan önce, asıl suçlunun Ega Klanı şefi Mochitsuki Soryu Han (Chen Kuan-Tai) olduğu anlaşılsada, WuDi ‘di sabırsız davranıp önce Yun Fei Yang’ı ölümcül bir şekilde yaralar ama düelloda kapasitesini öyle zorlamıştır ki, sonunda kalp yetmezliği baş gösterir. Ayrıca Li Bu Yi’nin ukala kehanetiyle iyice çileden çıkan WuDi derhal Hayalet Doktor (Lo Lieh)’danışır. Bu arada Li Bu Yi’de, komada olan Yun Fei Yang’ı iyileştirebilmek için “baba” lakaplı efsanevi Doktor Lai‘ye (Phillip Ko Fei) götürür…. Kısacası Çin tarafı böyle doktor doktor gezerken, Japonlar tarafından Mochitsuki Soryu Han, Kalp çatlatan Hayalet tekniği ile kendisini yenilmez ilan eder. Ama sonunda Kahramınız iyileşir ve bu tarz filmlerden beklenen şatafatla kötü adamın karşısına dikilir !

Aynı yönetmenden, gene dolgun bir aksiyon kokteyli. Dediğim gibi ilk film kadar iyi değil. Hatta şiddet unsuru ilk filme nazaran daha çiğ olmuş gibi; mesela Japon kötü adamın Kalp çatlatma tekniği gerçekten çok kaba ! Sadece bir kaç sahne ve karakter iyi sunulmuş. Onun dışında beklentiyi çok yüksekte tutmayın derim. İyi seyirler ! ^_^

* Bu Filmi Türkçe altyazılı izlemek için; vk.com/yuanshangli.

Bastard Swordsman - Posters

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s