Metal Gear – Ghost Babel

MG Ghost Babel

3Boyutlu MG’lere geçmeden ve esas hikayede derinleşmeden evvel Gameboy Color’da 2D olarak piyasaya sürülen son 2D MG oyunu Ghost Babel‘i da tanıtmak isterim. Gerçi bu oyun “official” olarak ana kronolojinin içinde sayılmıyor, ama nedense ana hikaye hattında ilerleyen oyunların içinde Ghost Babel’deki macera hafifçede olsa ima edildiği için, değinmekte yarar var. Eğer oyunu ana destanın kronolojisine uydurmaya çalışırsak, Metal Gear 2: Solid Snake ile MG – Twin Snake arasında bir zamanda geçmektedir.

Ghost BabelKısaca hatırlatırsak; İlk maceramız 1995’de Outer Heaven‘ı yok etmemizle başlıyordu. Daha sonra 1999’da bir Zanzibar maceramız oluyor ve BigBoss’u 2. kere yendikten sonra Solid, bir nevi depresyona girerek, erken emekliliğe çekiliyordu. Bu oyun, Outer Heaven olayından 7 sene sonra, 2002 senesinde, geçmekte. 30 yaşındaki Solid, kendisini Alaska’nın vahşi doğasına vurup, alkol küründe kıyak emekliliğinin tadını çıkarmakta, hatta ara ara husky köpekleriyle Alaska’nın ünlü köpek yarışlarına katılıp geçmişinin unutmaya çalışmaktadır. Ama Alaska’daki bu “keyifli” hayatı eski komutanı Roy Campbel’ın çıka gelmesiyle bölünür.

Gander kod isimli, Metal Gear silahının yeni bir modeli, Orta Afrika’nın Gindra bölgesinde konuşlanan bir gerilla ayrılıkçı örgütü tarafından çalınmıştır. Kendilerine, Gindra Kurtuluş Örgütü, Gindra Liberation Front (or GLF), diyen bu örgüt, ne tesadüf ki eski Outer Heaven’ın üssü olan Galuade‘yi merkez olarak seçip, Gander’i kendi sivil savaşlarını kazanmak amacıyla kullanmayı planlıyorlardır. Elbette, bu yeni MG modelinin yok edip örgütü engelleme işi, Metal Gear’ı ve hatta Big Boss‘u 2 kez yenilgiye uğratabilmiş Efsane Asker Solid Snake’ten başkasına verilemezdi. O nedenle Campbell taa Alaska’lara gidip, Solid’i derbeder emekliliğinden çekip göreve atılmaya ikna eder.

Macera sırasında, kahramanımız gene hep olduğu gibi, bir çok eski, yeni dost ve düşmanla karşılaşacaktır. Sonunda elbette MG kahramanımız tarafından yok edilecek ama Macerası sırasında bir çok gizli saklı gerçekleride ortaya çıkaracaktır. “Spoiler” vermemek için, bu noktada ara verip, isteyenlere oyunun kendisini yada youtube’daki videolarına bakmalarını öneririm. Benim vaktim yok özet geç diyen olursa, bundan itibaren olan yazıyı okuyabilirler.

İşte MG tecrübesi yaşamanın en ucuz ve pratik yolu ;

Oyun ve Rom’u için tıklayın !!!!

Oyunun hikayesindeki süprizleri karakter tanıtımları içine yedirdim; ayrıntılı ingilizce özeti;

Solid Snake; Outer Heaven ve Zanzibardaki görevlerinde esfane olmuş süper askerimiz, Alaskanın ucra bir köşesinde erken emekliliğinin keyfini çıkarırken, eski timi FOXHOUND’un komutanı Roy Campbell vasıtasıyla gene gelir görev onu buluverir. (Sonuçta Big Boss’un gerçekten haklı olduğunu anlarız; gerçek askerler asla emekli olmazlar). Solid, her zaman olduğu gibi, göreve dalar ve Galuade üssünün yakınlarında paraşütle iniş yaparak maceramıza başlarız. Maceramız sırasında MG’nin, çok gizli tutulan Babil Projesi adı altında geliştirilmekte olduğunu, hatta ABD ve GLF’nin bir tür danışıklı dövüş yaptığını öğreniriz. Gene “bir grup insan”, sırf daha fazla güç ve para uğruna, masumların hayatlarıyla sanki santranç taşlarıyla oynar gibi oynamıştır. Solid tüm görevi başarıyla tamamlayıp MG’i yok edince, sıra o insanların peşine düşmeye kalır.

Gb-jennerChris Jenner; Solid’den önce, Gander’ı yok etmeye (!) çalışmakla görevlendirilmiş ama Black Chamber tarafından pusu kurulup yenilgiye uğramış olan Delta Force timinin hayatta kalan tek üyesidir. Chris, genç yaşta orduya yazılıp, azmiyle Delta Force timine katılmaya hak kazanmış amerikalı bir genç kızdır. Ona göre Ordu, mutlak yanlış ve doğrunun tespit edilebileceği tek yerdir çünkü. Ama Snake ile yaşadığı bu maceradan sonra düşüncelere köklü bir şekilde değişir. Zira güvendiği bir çok insanın aslında sandığı kişi olmadığını anlayacaktır.

C gbcampbellRoy CampbellFOXHOUND’un özel harekat timimin ve Solid’in eski komutanı ve Solid’i göreve çağıran kişidir. Yalnız maalesef o da, satranç taşı gibi oynananlar arasında yer alır. Bu maceradan çok önce, Birleşik Devletler’den bir “yetkili” Campbell’a yanlış bilgi vererek, Black Chamber adlı bir özel harekat timini terorist gibi gösterir, ve FOXHOUND tarafından yok edilmesini sağlatır. Sonra bu olayı kullanarak Campbell’e şantaj yaparlar. Ama elbette Solid, görevini başarıyla tamamlayınca, tüm bu komplonun ardındakiler avuçlarını yalar.

C gbweaselWeasel; Asıl adı Ronard Lensenbrink, olan bu kişi, Solid’e radyo telsizi aracılığı ile bilgi sağlayanlardan biridir. “Özel bağlantıları” sayesinde, Dünyadaki “paralı asker” piyasasında olan biten herşeyi bilir, o nedenle “Weasel” yani “kurnaz” takma adını almıştır. Hikayemizde ilerledikçe ondan yararlı bilgiler öğrenebileceğimiz gibi, en sonunda aslında tüm bu komployu kuranların oynadığı başka bir satranç taşı olduğunu da anlarız.  

C gbbrianBrian McBride; Afrikadan sorumlu CIA ajanı olan bu kişi ayrıca, Solid’e radyo telsizinden danışmanlık yapanlar arasında yer alır. Ama aslında, Black Chamber timinin hayatta kalabilmiş 5 çetin üyesinden biridir. Tüm timi, FOXHOUND tarafından yok edilince, hayatta kalanlarla birlikte saklanıp intikam için uygun anı beklerler. Fırsatını bulduğunda ise, Campbell’i tutsak alan McBride ne yazık ki asıl gerçekleri öğrenemeden, Weasel tarafından uğurlanır.

C gbharksJimmy Harks ; ABD Ordu Komutanı General John Parker tarafından keşfedilen, ve MG’nin mühendislik yapımında çalıştırılan teknik dahidir. Makinalara ve robotlara karşı olan yeteneğini çocuk  yaşta gösteren Jimmy, daha 16 yaşında doktorasını tamamlar ve ABD Savunma Departmanında işe başlar. Sonunda, Afrika Galuade’de geliştirilen MG Gander modelini bitirmek için zorla işe atanır. Daha sonra Solid tarafından kurtarılan genç dahi, en sonra çıkan arbede de MG tarafından öldürülür.

Mei Ling; Solid’e radyo telsizinde danışmanlık yapan, Çin asıllı Amerikan askeri analisttir. Mei aslında ilk olarak karşımıza MG-Twin Snake’de çıksada, bu oyun konolojik bakımdan daha önce olduğu için, aslında Solid’in yeni tanıştığı dostlar arasında yer alabilir.

John Parker ; Ve işte durduk yere komplo tezgahlayıp kahramanlarımızın başına çorap ören asıl kötülerden biri. CIA’in Afrika sorumlusu Steve Gardner ile bir kan davası var; zira Gardner onun kızının dolaylı olarak ölümüne sebep olmuştur. Bu nedenle intikam almak için, Gardner’ın başlattığı Babil Projesinin kontrolünü ele geçirir ve Afrika’daki mutlak güç olmak ister. Bir şekilde Gardner’la anlaşarak, Black Chamber’ın yok edilmesi koşuluyla istediğini kabul ettirir. Bu nedenle Parker, Black Chamber’ın kalan üyelerini yok etmek için Delta Force Timini gönderecek ama Gardner’ın tuzağıyla, asıl Black Chamber, Delta Force’u yok edecektir. Sonunda tek hayatta kalan Chris’i kullanarak Babil Projesinin kayıtlarını silip kendisini aklamayı planlar, ama Solid herşeyi ortaya çıkarır, ve Gardner ile ikisinin peşine düşmeye yemin eder. 

Steve Gardner;  CIA’in Afrika sorumlusu ve ulusal güvenlik ajanı olan Gardner, vakti zamanında, Parker’ın kızınında aralarında bulunduğu bir davayı soruştururken, sonunda kızın intihar etmesine sebep olur. Bu olaydan sonra Parker ve Gardner arasında ezelli kan davası ve çekişme başlar. Metal Gear’ı tekrar üretme amacı ile geliştirilen Babil Projesinin esas yöneticisidir. Projenin başarısı uğruna GLF ile gizli bir ortaklık kurup, Black Chamber özel harekat timinin koruması ile birlikte çalışmaları yürütür. Yalnız Parker ondan kontrolü almak istediğinde, güya Black Chamber’ın yok edilmesi karşılığı istediğin kabul eder. Yalnız aslında Black Chamber timine gizlice bilgi sızdırarak, Parker’ın gücünü kırmayı hedeflemiştir. Ayrıca Campbell vasıtasıyla Solid’i bu göreve yollanmasına ve Parker’ın kirli çamaşırlarının ortaya çıkarılmasına da sebep olur. Ama elbette sonunda ikisinin kirli çamaşırları ortaya saçılır.

C gmgeneralAugustine Eguabon; Eskiden Big Boss’un en sadık takipçilerinden olan bu eski paralı asker, şimdi Gindra Kurtuluş Örgütünün (GLF) liderliğini yapmaktadır. Yukarda da anlaşılacağı gibi, aslında ABD gizli servisinin MG’leri gizlice üretmek amacıyla hazırlanan Babil Projesini saklamak ve dikkati dağıtmak amacıyla kurulmuş bir tür kukla örgütün kukla lideridir. Solid sonunda onunla karşı karşıya geldiğinde, zaten herşeyi açıklar ve kanıtların bulunduğu disketi ona verir, ve son nefesini de verir.

Gb-sophieSophie N’dram; Kukla örgüt GLF’nin 2. lideri ve 1. lider Augiustine’nin sevgilisidir. Fransız Baba ve Gindra’lı bir annenin melez çocuğudur. Çok yetenekli bir helikopter pilotu olmakla birlikte, GLF’nin en sadik takipçileridir, fakat Örgütün esas maksadı ve kuruluş amacı hakkında en ufak bir fikri yoktur, yani fena kandırılmıştır. Sonunda gerçeği duyduğunda, ülküsünden vazgeçmeyi düşünmez. Ona göre GLF’nin idealleri sahte olsa bile boş değildir. Tek yapması gereken bu idealleri gerçeğe dönüştürmek için savaşa devam etmektir ve böylece GLF’nin liderliğini devralır.

Black Chamber; Aslında ABD gizli servisinin çok gizli (yada pis) askeri işlerini yapmakla görevli, özel harekat timidir. En son Afrika Gindra’da ki MG’nin kontrol altına alınması ile ilgili işlerde kullanılmışlar ama daha sonra, “çok şey bildikleri”  gerekçesiyle gözden çıkarılıp, FOXHOUND vasıtasıyla yok edilmek istenmişlerdir. Aslında yukarda anlatıldığı gibi Parker ve Gardner arasında ki kan davasına kurban giderler bir nevi, ve geriye en çetin cevizleri hayatta kalır. Kılık değiştirmiş Brian McBride ile birlikte aslında toplam 5 kişi olan bu timin üyeleri aşağıdaki (ama boy resimler yukarda ki) gibidir ve herbiri sonunda Solid ile çarpışmak zorunda kalır;

Gb-viperBlack Arts ViperTürkçeye direk “Kara Sanatlar Engereği” diye çevirilebilir. Timin lideridir, ve Solid’den sonra en profesyönel asker sayılmaktadır. FOXHOUND tarafından saldırıya uğradıklarında sol kolunu kaybeder ve çok ağır yaralanır. Ama intikam arzusu onu hayatta tutacak ve yeni protez koluyla er meydanlarına çıkacaktır. Black Chamber’a tuzak kuranlardan intikam almaya yemin etmiş olan bu süper asker, ne yazık ki emeline ulaşamadan, gözü açık gider !

Gb-slasher hawkSlasher HawkKökeni Aborjin olan bu asker, savaşlara kendi özel eğitimli Şahin’i ile katılır. Arıca yakın dövüşlerde hokkabazlıkla süslediği Çİn dövüş sanatları stilini kullanır. Ama ne yazık ki Solid ile karşılaştığında tüm bunlar ölmesini engelleyemez. Ölmek üzereyken kendi acı geçmişini ve Black Chamber’a yapılan haksızlıkları bir bir anlatır, ve gözlerini yumar.

Gb-marrionette owlMarionette OwlGenetik bir mutasyon sonucu, bebeklikten gece görüş yeteneği olan bu asker, bu nedenle “Owl” Baykuş lakabı alır. Gece harekatlarında çok avantajlıdır, Yalnız gözlerine ışık tutulduğunda kedi gibi parladığından, Güneş Gözlüğü takar. Ayrıca yanından hiç ayırmadığı, ve düşmanlarının kemiklerinden yapılmış 2 Japon Bunraku kuklasını da asla yanından ayırmaz. Zira çocuklukta bir travma yaşamış; en sevdiği arkadaşı laura bir seri katil tarafından öldürülmüştür. Bunun acısını sadece kadınları öldüren bir seri katil olarak çıkaran tipimiz, elbette sonunda Solid’e toslar.

Pyro BisonAdından da anlaşılacağı gibi Ateşi silah olarak kullanma konusunda uzman, azman bir askerdir. Black Chamber tuzağa düşünce, hayatta kalan diğerleri ile birlikte intikam için harekete geçerler. Ama Solid’le karşılaştığında yenilir, ve o da geçmişini anlatmaya başlar ve ölür.

Kaynaklar ; http://metalgear.wikia.com/wiki/Galuade_Incident

http://en.wikipedia.org/wiki/Metal_Gear_Solid_(Game_Boy)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s