Metal Gear 2: Solid Snake

Metal Gear Solid Snake

İşte Metal Gear‘ın (MG) efsane olmasında kıvılcım çakan oyuna geldik. Çoğu MG hayranının kalbinde bu oyunun yeri bambaşkadır, ayrıca bir çoklarınca gelmiş geçmiş en iyi 8 bitlik oyunlardan biri sayılmaktadır. Diğer bir notta, sadece serinin ilk oyunu “Metal Gear ve bu oyun 2D olarak yapılmış olup, gelişen teknoloji ve dolayısıyla moda ile diğer tüm MG oyunları 3D’de piyasaya çıkar. Gerçi GameBoy Color’da piyasaya sürülen bir Metal Gear; Ghost Babel oyunuda 2D idi, ama ana kronolojiye yer almadığı için onu saymıyoruz (Gerçi destanda daha oturaklı ilerlemek için, bir sonraki oyun tanıtımı olarak Ghost Babel yapıp, öyle Twin Snake‘e geçeceğim.). Şimdi gelelim bu oyuna;

Önceki maceradan sonra 4 sene geçer. Sene 1999, Solid Snake ise 27 yaşındadır. Yeni bir enerji kaynağı icat eden bir bilim adamı, teröristlerce Zanzibara kaçırılır. Bunun üzerine FOXHOUND‘un yeni kumadanı Roy Campbell, bilim adamının derhal kurtarılması emrini vererek Snake’i göreve yollar. Ama bu sefer tamamen yalnız değildir. Macerası boyunca, aralarında (eski maceralarda ki Big Boss‘un eski sağ kolu) Kaz Miller‘ın da olduğu danışmanlar grubu ona telsizle yardım ederler (bakınız altta ki karakterler bölümü…).

Ama macerasında ilerledikçe kahramanımız, Metal Gear’ın sürülebilir daha kompakt bir versiyonunun seri üretimde olduğunu ve pilotunun ise eski dostu Grey Fox olacağını öğrenir. Üstelik önceki macerada öldürdüğünü sandığı Big Boss’da hala hayattadır. Böylelikle Solid Snake, bir yandan eski dostu ve yeni düşmanı Grey Fox‘u altetmeye çalışırken, diğer yandanda Big Boss‘la 2. kere yüz yüze gelmesi gerekir.

Olaylar gelişip finalimizde Big Boss‘la tekrar yüzleştiğimiz zaman, kahramanımız ondan savaş ekonomisi esasları ve amacı hakkında çarpıcı bilgiler alır; Big Boss’a göre onun gibilerin tek gayesi ne olursa olsun savaşmaktır (bkz. En altta ki Big Boss tanıtımı). Tüm bunları işiten Solid Snake, elbette, Big Boss gibi düşünmez, ve son dövüşte onu yendikten ve tüm görevi başarıyla bitirdikten sonra, FOXHOUND timinden ve askerlikten emekli olarak, “normal sıradan” bir hayat yaşamaya çekilir.

İşte böyle. Açıkçası MG serisini bu 2. oyunu, destana gaz verip vitesi yükseltme açısından mühim bir öneme sahiptir. Özellikle en son kapışmadan önceki Big Boss ve Solid arasındaki sohbet gerçekten kritiktir ki, Big Boss’un böyle düşünmesine neden olan hikaye önümüzdeki sene çıkması planlanan MG: Phantom Pain’de ayrıntılı bir şekilde anlatılacaktır. Ama biz şimdilik bu oyundaki karakterlere yakından bakıp tanıyalım;

Solid Snake; Bir önceki oyunda, çaylaklığını üzerinden atan Solid Snake, bu oyunda daha bir zehir gibidir. Her ne kadar süper askerlik olayına sapına kadar alışsa da, eski can dostu Grey Fox ile olan duygusal çarpışması ve ayrıca Eski Patronu Big Boss‘la olan psiko-felsefik son maçı onu en derin bir şekilde etkiler. Zanzibardaki görevinden alnının akıyla ve Big Boss’u 2. kere yenmek gibi büyük bir başarıyla çıksada, sonunda askerlik hayatından erken emekli olmaya karar verecektir. Ama bu gerçekten bir emeklilik mi, yoksa kısa bir ara mı olacak ? bunu sonraki oyunda anlayacağız ;)

Roy Campbell; Önceki oyunda, FoxHound’un eski Komutanı olan Big Boss‘un asıl maksadı ortaya çıkıp, Solid Snake tarafından elemine edilince, yeni komutan olarak Roy Camphel atanır. Campbell tam kitabına göre bir komutandır ve görevi boyunca Solid Snake’e gerektiği gibi rehberlik edenlerden biridir…. Aslında MG kronolojisinde Roy Camphel ilk olarak, Big Boss kötü tarafa geçmeden evvel Portable Orb adlı macerada görünür. Big Boss onu bir nevi hayatını kurtarır, ve ilerki yıllarda kurulacak FoxHound timinin temellerini atarlar.

Master Miller; Big Boss’un en sadık ortağı ve can dostuydu. Gerçek adı Kazuhira “Kaz” Miller (Ayrıca Japonca adının anlamı “和平” barıştır). Bir amerikan askeri baba ve Japon hayat kadını annenin melez, sarı saçlı oğludur. En karakteristik özelliği ise, neredeyse hiç çıkarmadığı pilot güneş gözlükleridir. Big Boss‘la çok önceleri, Colombia’daki bir askeri çarpışma sırasında tanışırlar. Big Boss onu yener, ama öldürmek yerine kendi paralı askerler birliğine katılmasını teklif eder, ve böylece ortaklıkları başlamış olur. Yalnız Big Boss daha sonra karanlık tarafa geçince yollarını bir şekilde ayırırlar (Bunun hikayesi gelecekte Phantom Pain‘de anlatılacaktır). Bu oyunda ise Miller, Solid Snake’e radyo telsizinden asistanlık yapan danışmanlar grubundandır.

Dr MadnarDrago Pettrovich Madnar; “Önceki oyundan tanıdığımız, Metal Gear silahını yapan rus bilim adamı. Önceki oyunda kurtarıldıktan sonra Amerikaya götürülür. Yalnız orda da bir ölüm makinası olan Metal Gear’ı yapmaya zorlanması onu  hayal kırıklığına uğratacaktır. Daha sonra yeni bir enerji kaynağı icat eden Çek bilim adamı Kio Marv ile tanışır, ve bir şekilde bu ikiside Zanzibara kaçırılırlar. Yalnız macerada ilerledikçe, Madnar’ın aslında kötü tarafa geçtiği anlaşılır. Ayrıca Solid Snake’e Big Boss’un hala yaşadığı bilgisini veren kişi de odur.

Dr Kio MarvKio Marv; OILIX adında, genetik olarak modifiye edilmiş mikroplardan bir tür enerji kaynağı üreten çek bilim adamıdır. Dr. Madnar ile ikisi teröristlerce kaçırılıp, zorla çalıştırılırlar. yalnız daha sonra anlaşılır ki, aslında dostu sandığı kişi Dr. Madnar, bu kaçırılma olayının arkasındadır. En sonunda ise, Madnar tarafından işkence görüp kalp krizinden ölür.

Holly WhiteHolly White; Araştırmacı gazeteci kılığında CIA ajanlığı yapıp, Solid Snake’e telsizle istihbarat sağlayan güzel casus. Arada teröristlerce kaçırılıp hapsedilsede, Snake onu kurtaracaktır. Ayrıca Dr. Madnar’ın aslında kötü biri olduğunu ortaya çıkaran kişi odur. Maceranın sonunda, Solid Snake OILIX’in formülünü ele geçirip, Big Boss’u yenince, Zanzibar Land’en bir kaçış helikopteri ile birlikte kaçarlar, ve Noel yemeğine tam zamanında yetişebilirler !!!.

Natasha Markova

Gustava Heffner; Dr. Marv’ı korumakla görevli Çek polisidir. Çok iyi derecede, Çekçe, Slovakça, Rusça ve İngilizce konuşabiliyordur. Solid Snake ile tanıştığında birbirlerine karşılıklı hisler duyarlar. Ama Solid Snake’e Dr. Madnar’ı kurtarması sırasında yardım ederken Metal Gear silahı tarafından vurulur. Ne tesadüftür ki, O Metal Gear Silahını kullanan, onun eski sevgilisi Gray Fox’dan başkası değildir… Gustava, MG serisi boyunca Solid Snake’in duygusal olarak ilgi duyduğu tek kadındır denebilir. Ama en yazık ki, onun eski dostu Gray Fox’un eski yari olması ve talihsiz erken ölümü, Solid’in aşk meşk konusunda ne kadar kısmetsiz olduğunu gösteriyor.

George Kasler; FoxHound timine üye tecrübeli bir paralı askerdir. Solid Snake’e silah ve telsizle bilgi sağlar. Özellikle Grey Fox’un hayat hikayesi, neden kötü tarafta olduğu ve Big Boss hakkında verdiği bilgiler çok kritiktir. Duyduğu söylentilere göre Big Boss bir tür Sibernetik ameliyat geçirmiştir ve bu nedenle Solid Snake’in onu yeneceğine şüpheyle bakar.

Son olarak, biraz figuran düzeyde olan 2 karakter daha vardır. Biri, Solid Snake’e zooloji konularında danışmanlık yapan Johan Jacobsen ve Solid Snake ile Holly White’ı son anda helikopterle kurtaran pilot Charlie‘dir. Bu ikisi sadece bu oyunda varlık gösterip, çok daha ağırlıkları olmaması sebebiyle, eklenti olarak bilgi veriyorum.

Sıra geldi Kötü adamlara; Bu mecarada tüm Zanzibar Land paralı askerleri bir tür ara-bölüm Boss’u olarak karşımıza çıkmaktadır. Küçükten en güçlüye doğru bu Boss’lar;

Black NinjaBlack Ninja; Önceki oyundan aşina olabileceğimiz Kyle Schneider, bu oyunda Kara Ninja olarak beliriyor. Outer Heaven olayından sonra Schneider, yakalanıp NATO tarafından deneysel bir projeye tabii tutulur; Sonunda reflex hızlandırıcı ilaçlarla atikliği artan bir süper askere dönüşmüştür.  Bu oyunda ise, önce Snake’in karşısına Dr. Marv kılığında belirerek onu kandırmaya çalışır. Daha sonra foyası ortaya çıkınca, onunla ölümüne kapışırlar. Elbette Solid onu yener, ve son nefesini vermeden önce gerçek kimliğini, Dr. Marv’ın nerde tutulduğu ve hatta bu olayların arkasındaki kişi, Big Boss, hakkında bilgi ve ipuçları verir.

Running ManRunning Man; Patlayıcılar ve bubi tuzakları konusunda uzman ve çok hızlı koşabilen bir paralı askerdir (100 m’i 9.69 koşabiliyormuş). Kötü yola düşmeden önce “namuslu” bir atletizm sporcusu olan Koşan Adam, doping kullanırken yakalanınca spor kariyeri biter, ve böylece o da paralı asker olarak kendisine yeni bir kariyer çizer… Bu oyunda ise Snake ile karşılaştığında, elbette yenilir, ve son sözleri, “Bir Çita, Yılan (Snake) karşısında nasıl kaybeder?” olur. Solid Snake ise basitçe “yeterince hızlı değildin” diye cevaplar !

Red BlasterRed Blaster; El bombalarında usta rus asıllı bir paralı askerdir ! Dövüş sitil, hareketli tellerle el bombalarını atıp, kuytuda siper almaktır. Solid Snake ile karşılaştıklarında, o odaya önceden tellerle çevirip el bombalarından tuzaklar hazırlamıştır. Ama Snake ondan daha zeki çıkar ve onu kendi silahı ile yener.

Four HorsemenFour Horsemen; Adı üstünde Mahşerin 4 atlısı; 4 kişi dalıyorlar. Yakın silahlı çarpışmada usta olan bu çete, Big Boss ve Yardımcısı GrayFox’dan aldıkları emirle, Solid Snake’i bir Kule’nin asansöründe sıkıştırır ve 4 bir taraftan saldırıya geçerler. Ama elbette kahramanımız onlardan çok daha bir süper askerdir, 1’e 4 olmasına rağmen hepsinin ifadesini alacaktır.

Jungle EvilJungle Evil; Gerilla taktiğinde usta, Güney Afrika asıllı oldukça tecrübeli bir paralı askerdir. Çok az insan yüzünü görebilmiş, ve görenler ise onu insandan başka herşeye benzetebilmiştir. Solid Snake ile ise, biyoloji labarutuarında karşılaşırlar. Alan avantajına sahip olsada, Snake onu elbette yenecek, ve ondan kapıları açacak “key card”ı alabilecektir.

Night FrightNight Fright; Vietnamlı bir gerilla paralı askeridir. Kuzey Kore’nin efsanevi gerilla çetesinden ayrıldıktan sonra, “hayalet suikastçi” lakabı ile kariyerine yön verir. Radar da görünmemek için bir tür optik kamuflaj giysisi giyer ve favori silahı ise “Silent Machine Gun (Sessiz makinalı tüfek)” ‘dir. Snake ile karşılaşmasında ise çok iyi komufle olmasına rağmen, Snake bir “isimsiz hayranı” vasıtasıyla onun varlığını öğrenir, ve onu görememesine rağmen, duyarak savaşır ve yener.

Gray Fox; Bir “önceki oyunda Gray Fox hakkında pek bir şey bilmiyorduk. Ama bu oyunda hayatı hakkında bayağı derin bilgiler edinmeye başlıyoruz. Hatırlarsınız, aslında geçen oyunda Outer Heaven’a yollanan ilk süper asker oydu. Ama yakalanınca onu kurtarması için Solid Snake’i göndermişlerdi. O ilk oyunda bizim tarafımızda sandığımız Gray Fox’un, Outer Heaven’da esir olduğu süre boyunca Big Boss‘un etkisi altına girdiğini anlıyoruz. Zira bir önceki macerada Outer Heaven’ın çöküşünden sonra, Grey Fox, Big Boss gibi ortadan kaybolur ve bu oyunda onun en sadık ve güçlü adamı olarak yeniden belirir. Her ne kadar Bu macerada Fox, zaman zaman Snake’e “isimsiz hayran” adı altında telsizle yardım etsede, Metal Gear silahının pilotu olarak sonunda o da Solid Snake’in karşısına çıkacaktır (belkide Solid’i öldürme şerefini kendisinden başka kimseye yaşatmamak için ona yardım etmiştir). Yalnız Dr. Madnar’dan MG’nin zayıf noktasının ayaklar olduğu bilgisini aldığında, Snake, Gray Fox’u yener. Son bir yumruk yumruğa dövüşten sonra da, Gray Fox neden Big Boss’a yardım ettiğini açıklar; Big Boss‘a manevi borcu olmasının yanında (bkz. MG Portable Ops), Gray Fox yaşama aşkını sadece savaş alanlarında bulabiliyordur ve Big Boss ise bunu ona sağlayabilecek tek kişidir….

Son olarak, açıkçası MG serisinin en popüler anti-kahramanlarından olsada, Gary Fox sadece bu oyunda başrol paylaştığına şahit olup, biyogrofisi hakkında ayrıntılı bilgi edinebiliyoruz; Mesela acıklı çocukluğu, Gustava ile yaşadığı trajik aşk hikayesi ve neden kötü tarafa geçtiği. Ayrıca bu ilk 2 oyun da pek gösterilmez ama, diğer oyunlarda Gray Fox bir tür derin modifikasyon geçirerek başka bir şekil alır ve beylik silahı olan samuray kılıcı ile hiç merhamet göstermez. Bundan sonra gözüktüğü diğer oyunlarda ise, o formda, bir ninja misali, bir görünüp derhal kaybolarak, hikayeye çeşni olmaktan öteye gitmez. Ölümü ise Sonra ki maceralarda oldukça dramatik bir şekilde olur; geç bulur erken kaybederiz. Ama neyseki, Solid onun anısını yaşatabilmek için, tipi Gray Fox’u oldukça andıran Raiden‘a onun kılıcını teslim eder. Böylelikle bir nevi Raiden, Gray Fox+Solid’din bir tür karışımı tadında, MG serisinin yeni baş süper askeri koltuğuna oturacaktır.

Big Boss; ve işte efsanevi Big Boss ile tekrar karşı karşıya gelmek zorunda kalıyoruz. Ama bu sefer onun neden karanlık tarafta olduğu ve neden habire etrafı terörize ettiği hakkında daha fazla bilgi de öğrenebiliyoruz. Gelecek sene çıkacak olan Phantom Pain‘de ayrıntılı olarak açıklanacağı gibi, Big Boss bu yaşına kadar gereğinden fazla görmüş geçirmiş bir profesyönel askerdir, ve onun için yaşamamanın tek amacı savaşmak ama durmaksızın savaşmaktan başka bir şey değildir. Big Boss‘un asıl gayesi savaşların daima sürmesini sağlamak ve bu savaşlarda savaşacak yeni askerler bulmak içinde, savaş sonucu öksüz ve yetim kalmış savaş kurbanı çocukları himaye altına alıp, eğitip tekrar bu savaşlara “geri beslemektir”. Tüm bunları yapmasının sebebi ise, onun gibi “has” askerlerin normal sıradan bir hayat yaşayamayacağı ve varlıklarını sürdürebilmenin tek yolunun durmaksızın savaşmak olmasıdır. Onun için yenmek veya yenilmenin hiç bir önemi yoktur, asıl amaç hayatta kalmak ve savaşı sürdürebilmektir. Asıl kaybedenler (losers) ölülerdir; onlar zaten savaş alınından temizlenip ya toprağa yada tarihin tozlu sayfalarına gömülür giderler. Hayatta kalmayı başarabilen ise yaşamlarını savaş alanlarında, daima asker kalarak sürdürürler…. (bkz. farewell) Solid Snake ile olan, son teketek dövüşlerinden önce bu konuda bir nutuk çeken Big boss, Solid Snake’i ikna edemez ve ona karşı ikinci kere yenilir. Ama çok ağır yaralanmasına rağmen hala yok edilememiştir. Esrarengiz Patriots örgütü tarafından yapay bir komaya yatırılır ve ondan uzun süre haber alınmaz. Solid’in BigBoss’la tekrar yüzyüze gelmesi MG-Guns of Patriot macerasında ve oldukça umulmadık bir şekilde olacaktır.

İşte bu oyunda bu şekilde bitiyor. Yalnız gelecek oyunlarda hikaye gittikçe çatallaşarak, MG fanlarına doyumsuz hatıralar yaratmaya devam edecek. Bu arada komik bir not daha düşeyim; Oyun ilk olarak 1990’da piyasaya sürüldüğünde karakter grafikleri direk hollywod artist ve ünlü bilim adamlarından esinlenmeydi. Keza aşağıda görüldüğü gibi, Solid Snake Mel Gibson ‘a, Big Boss ise Sean Connery’e benzetilmiş, hatta Einstain Dr. Madnar’a ilham olmuştur. Ama MG serisi gittikçe popülerleşip, hikaye karakterlerinin tipi oturunca, oyun yapımcıları bu oyunu yeni karakter grafikleri ile tekrar piyasaya sürerler (yukarda görüldüğü gibi)….

kaynak; http://metalgear.wikia.com/wiki/Metal_Gear_2:_Solid_Snake

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s