Propagate Skyscraper – Yayılan Gökedelen

… we hypothesized a material capable of assimilating carbon dioxide as a means to self-propagate. Employing such a material allows air capture of carbon dioxide and the resultant production of a solid construction material capable of supporting load. Channeling its properties, we propose a skyscraper that grows. By constructing a simple vertical grid scaffold as a framework, we are given control to the extent and underlying structure of the skyscraper. Required ingredients for material propagation are supplied through the scaffold, while its actual pattern of growth is defined by environmental factors such as wind, weather, and the saturation of carbon dioxide within the immediate atmosphere. Thus each resulting structure is sui generis in its formal expression, while maintaining a regular spatial organization for ease of occupation and adaptation…

evolo.us/propagate-skyscraper-carbon-dioxide-structure

Karbon yapıların, atmosferdeki sera gazlarını bir ağ gibi yakalayıp tutabildiği tespit edilmişti. Ama şimdiye kadar ki pratiklerde bu yöntem sadece noktasal düzeyde kullanılıyordu ve yeterli derecede bir arıtma için çok büyük bir ön yatırım ve tesis gerekiyordu. Yani bir nevi astarı yüzünden pahallıya gelecek bir çevre temizleme faaliyeti olacaktı.

Yalnız yeni araştırma ve geliştirme faaliyetleri sayesinde, atmosferdeki sera gazlarını yakalayıp havayı bir bakıma süzebilecek yeni bir yöntem geliştirildi; Havadaki Korbon DiOksidi direk katı malzemeye dönüştürmek.

İşte bu Propagate Skyscraper, yani Yayılan Gökedelende, havadaki sera gazlarını katı yapı malzemesine dönüştürerek sürekli kendi kendine yayılan (propagate eden) bir yapı önerisinde bulunuyor. Önce bir kübik ızgara iskeleti kurularak başlanan bu yapı, zamanla havadaki sera gazlarını toplayarak, iskele kolun ve kirişleri arasını dolduracak malzemeye dönüştürecek. Böylece Yapıda yavaş yavaş odacıklar, daireler belirmeye başlayacak ve hava kirliliğine göre yapı kendisini “propagate” edecek ! Yani bu konsept nerede ve nasıl kurulursa kurulsun, havanın daimi kaotikliği yüzünden ortaya çıkacak yapılar hep birbirinden orjinal ve biricik (unique) olacaktır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s