A Frozen Tale (Bir Fotoşop Masalı)

Avustralyalı sanatçı ve fotoğrafçı Alexia Sinclair, işlerine, peri masalı atmosferini yansıtmasını gerçekten çok iyi biliyor. Son olarak ise 17.yy tarihinin tozlu sayfalarından daldığı “A Frozen Tale” adında sihirli bir yolculuk başlatmış.

Dediğine göre, Sinclair önce Stockholm’daki kraliyet sarayı ile bağlantıya geçip, İsveç Kralçesi Christina’dan, sarayın sanat sergisinde kullanımı için izin istemiş; Hatta prenseslerden birinin kendisine model olması sormaya bile cüret göstermiş. Ne yazık ki, red cevabı almış, ama onun yerine Skokloster kalesini, sergi-sanat dekoru olarak kullanılmasına izin verilmiş.

Böylelikle Sinclair bu serisinde, modern teknolojinin avantajlarını kullanarak, başka bir çağda geçen dramatik sahneleri fotoğraflayıp, fantazi ile harmanlamış !

Her ne kadar işlerinde, büyük bir Photoshop emeği olsada, ona göre işin özü fotoğraf lensinden olabildiğince “sihir” kapmak. “Bence Photoshop asla gerçek fotoğraf gibi gerçeği yansıtamaz. O nedenle ben kameramdan yakalayabildiğim herşeyi şeyi yakalamaya çalışıp, yakalayamadıklarımı ise Photoshop’da eklemeye çalışıyorum.” diyor. “Belki aslında bu eklediklerim sadece hayal gücümden geliyor olabilir, veya belki girilmesi izin verilmeyen bir yere kapı aralığından bakmaya çalışıyorumdur” diye ekliyor.

Video’da ise örnek bir işinin nasıl işlemlerden geçtiği gösterilmektedir. Mesela arkaplan genellikle çekimlerden en sonra, son aşamada ekleniryormuş. Zira Sinclair, son işleme kadar asla hangi dekoru kullanacağından emin olamazmış.

http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/alexia-sinclair-a-frozen-tale

The Cabinets of Curiosity

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s