Metal Gear

Metal Gear

Daha evvel söz verdiğim gibi Metal Gear (MG) serisinin tüm oyunlarına teker teker tanıtmaya başlıyorum. Ayrıca serinin son ve en kilit oyunu olacak MG-Phantom Pain’nin seneye (2015’de) piyasaya sürülmesinden önce ana hikayeyi daha bir derinlemesine dalmak iyi olacaktır. Gerçi Phantom Pain‘den önce ordövr niteliğinde sunulan MG-Ground Zeroes‘un zaten bir irdelemesini yapmıştım. Böylelikle geriye 8 oyun daha kalmış oldu. Şimdi bu oyunları piyasaya çıkış tarihlerine göre hatırlatmaya ve irdelemeye başlayalım.

MG destanının ilk oyunu, 1987 MSX2 konsolunda piyasaya sürülen Metal Gear olmuştur (Gerçi Oyun serisi popülerlik kazandıktan sonra, aynı oyun nostaljik konsept bakımından 2011 yılında playstation 3 ve Xbox360 ‘da da sürülmüştür). Daha evvel açıklamıştık ama gene hatırlatalım; Bu ilk oyun aslında, modern askeri çarpışma temasında sıradan bir aksiyon oyunu olarak tasarlanıyordu. Keza her taraftan olabildiğince düşman askeri yağacak, ve sizde sonsuz mermisi olan silahınızla hepsini öldürüp, seviye atlayacaktınız. Ama oyunun sürüleceği platform olan MSX2‘in donanım kısıtı yüzünden bu tarz aşırı düşmanlı ve hareketli bir aksiyon oyun yapılamıyordu ve bu nedenle, o zamanlar Kanomi firmasında yeni yetme bir oyun tasarımcısı olan Hideo Kojima‘ya bu problemi çözme görevi verildi. Elbette az düşmanlı bir aksiyon oyununun olağan üstü sıkıcı olacağı ve satmayacağı aşikardı. Kojima’ın çözümü ise, olduğu gibi oyunun yapısını değiştirmek oldu. Oyun, sıradan aksiyon oyunlarındaki gibi her gördüğünü deli gibi vur tarzından, düşmanlarına gizlice yaklaşıp onları etkisiz hale getir tarzı gizli harekat (yani “Stealth”) olayına çevirdi. Ayrıca oyunu daha akıcı ve sürükleyici yapabilmek adına, aşırı grift ve komplike karakterler ve hikayeler eksenine oturtup, oyunu oynayacakları için bu sessiz ve gergin saldırıları daha anlamlı kıldı. Böylelikle inanılmaz komplolu ve derin karakterli destansı Metal Gear efsanesi doğmuş oldu.

Oyunun hikayesine gelirsek; Sene 1995. 23 yaşındaki Solid Snake kod adlı David, FOXHOUND özel harekat timine yeni gelmiş bir çaylaktır. FoxHound timinin Komutanı Big Boss tarafından çok önemli bir göreve atanarak maceramıza başlıyoruz.

Görev; Güney Afrika’da ki Outer Heaven adlı örgütün üssüne gidip, FOXHOUND timinin kayıp elemanı Grey Fox‘u kurtarmak ve Metal Gear silahını araştırmak.

Ama en sonunda anlaşılır ki, dünyadaki tüm hükümetlerini dize getirmek için askeri ekipman ve silah üreten Outer Heaven‘nın esas lideri aslında Big Boss’un ta kendisiymiş. Big Boss’un, başta Solid Snake’i göreve yollamasının sebebi ise, onun çaylaklığından faydalanarak rakiplerine yanlış bilgi sızdırmak istemesiydi. Ama Gerçekler ortaya çıkınca, Big Boss ve Solid Snake ölümüne kapışır. Elbette kazanan Solid Snake olur.

                                                  

Oyunun görüntülerine, ve hatta yaklaşık 80 dakkalık oynanışına internetten aratıp bulabilirsiniz. Daha evvel bahsettiğimiz gibi oyun, stealth tarzı ilerliyor, ve günümüz beklentilerine göre ağır ve ilkel bir aksiyonu olsa bile, hikaye ve karakter bazında derinliğini hemen hissettiriyor. Bu nedenle, bu oyun (ve elbette diğerleri) için karakter tanıtımına ağırlık vereceğim.

Solid Snake; elbette esas oğlanımızdır. Her ne kadar MG’nin ilk 2 oyununda tipi tam oturmamış olsada (bakınız sol resim), ilerleyen oyunlarda karizması arttıkça tipi de havalanır. Ayrıca oyun videosu kapağındaki Solid Snake’i temsil eden kumral saçlı adam, direk Terminatör filmindeki Kyle Reese tipinden esinlenilmiş gibidir (bkz aşağı resim). İlk oyunda, hemen açıklanmasa da, aslında Solid Snake, Nam-ı diğer Naked Snake olan Big Boss’ın genetik müdendislik sonucu baskın genlerle üretilmiş kolonudur. Genetik mühendislik sonucu olduğu için, her türlü fiziksel ve zihinsel yeteneklerle donanmış bir süper askerdir. Keza inanılmaz akrobasi, esneklik, dövüş sanatları ve silah kullanım yeteneği yanında, IQ’sunun 180 olduğu ve 6 dili akıcı bir şekilde konuşa bildiğini de biliyoruz. Bu üstün yetenekleri sayesinde, tecrübesiz bir çaylak olsa bile, bu ilk macerasında en zorlu göreve atılabilmiş ve sonunda günü kurtarabilmiştir.

Big Boss; FoxHound timinin tecrübeli komutanı, Solid Snake’in patronudur. Ama oyunun sonunda anlaşılır ki aslında Outer Heaven’ın asıl lideri ve oyunun esas kötü adamdır. MG serisini bilen bilir, Big Boss aslında destanın en derin karakteri sayılır. İlk piyasaya sürülen oyunlarda baş kötü kahraman olarak belirse de, aslında o da bir zamanla saf ve iyi kalpli bir süper askerdi. Ama hayat onu maalesef kötü yola düşürdü… Big Boss’la ilgi daha bir çok detayı yeri geldikçe ilerki oyun tanıtımlarında paylaşacağım.

Grey Fox; Asıl adı Frank Jaeger olan Grey Fox (Gri Tilki), tam anlamıyla çekirdekten yetişme bir süper askerdir. Savaş alanlarına akmaya daha çocuk yaşta Mozambik’te başlamış, ve gösterdiği başarılar sayesinde FoxHound timinin en değerli şampiyonu olarak, Fox lakabına değer görülen tek askeri olmuştur. Bu nedenle Outer Heaven’a sızıp bilgi toplama görevi önce ona verilmişti. Ama Grey Fox bir şekilde yakalanır, yalnız yakalanmadan evvel merkeze 2 kelime iletmeyi başarabilecektir; “Metal Gear”. Bu olaydan sonra hem Grey Fox’u kurtarma hemde Metal Gear’ı araştırma görevi Solid Snake adında yetenekli bir çaylağa verilir. Solid Snake başarıyla Grey Fox’u kurtarır ve Metal Gear’ı Outer Heaven ile birlikte yerle bir eder. Ama bu finalden sonra bir bakmışız ki, Grey Fox’da Big Boss gibi ortadan kaybolmuştur. Acaba Solid Snake’in büyük bir saygı ve sevgi duyduğu Grey Fox’un tuttuğu taraf başka mıdır ? bunu bir sonraki oyunda öğreneceğiz.

Kyle Schneider; Asıl mesleği mimarlık olan Schneider, Outer Heaven’a kaçırılmış ve orda ona zorla bina tasarımı yaptırmışlardır. Ama ailesi öldürüldüğünde, ordan kaçıp direniş hareketi liderliğine soyunur. Daha evvel, Outer Heaven da çalıştığı ve mimari tasarımını yaptığı için, Solid Snake’e telsiz aracılığı ile bağlantı kurup istihbarat verir, ayrıca araç gereç de sağlar.

Jennifer; Kardeşini kurtarmak için direniş hareketine katılan bir tıp doktorudur. Solid’e macerası sırasında yardım eder. Elbette Solid’de onun kardeşini kurtarır.

Diane; Aslında bir Pozitif Punk grubunun vokalisti olan bu hanım kızımız, bir şekilde direniş hareketine katılır ve güzelliğini kullanarak istihbarat toplar. Solid’e, Outer Heaven ‘daki paralı askerlerin zayıf noktaları hakkında bilgi verir. Ama tek bir askerin zayıf noktasını öğrenememiştir, o da Big Boss’tur. Ayrıca Diane, Solid’e karşı boş değildir ama duygularını açıklayamaz.

Dr. Drago Pettrovich Madnar; TX-55 Metal Gear modelini yapan Rus robotik mühendisidir. Sibernetik ve robotik konularındaki uzmanlığını psikoloji, mekanik ve sistem mühendisliği ile harmanlayan  bilim adamımız, Kızı ile birlikte kaçırılır ve Metal Gear’ı yapması için zorlanır. Solid Snake onu kurtardığı zaman, Metal Gear’ın zayıf noktası hakkında bilgi verecektir.

Ellen Madnar; Bolşoy’un yıldız balerini ve Dr. Madnar’ın tek çocuğudur. Dr. Madnar’ı zorlamak için, onunla birlikte kaçırılmış ama daha sonra Solid onu kurtarıp, babasına geri yollanmıştır.

Outer Heaven’nın Elit 5’lisi; Hemen her MG oyununda kahramanımız, bir tür ara-bölüm Boss’u olan bir grup elit askerle karşılaşmak zorunda kalır. Bu oyununkinde ise Solid Snake, Outer Heaven labirentinde dolanırken, bu askerlerle yüzleşir;

  • Shotmaker; Ağır silahlarda usta rus paralı asker.
  • Machinegun Kid; Tam otomatik ateşli silahlarda usta ingiliz paralı asker.
  • Fire Trooper; Alev silahında usta alman paralı asker.
  • Bloody Brad; Dr. Madnar tarafından üretilen Cyborg İkiz askerler.
  • Dirty Duck; Bumeranglarda usta, milleti belirsiz bir paralı asker !

İşte şimdilik bu kadar. Her ne kadar bu yakalaşık 80 dakkalık ilk oyun hikaye bazında acık kısa kalsada, önümüzdeki ay anlatacağım devam oyununda (Metal Gear 2: Solid Snake) göreceğiniz gibi hikaye vites atlayacaktır.

Kaynak; metalgear.wikia.com/wiki/Metal_Gear

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s