Çöl Babil – Sand Babel: Solar-Powered 3D Printed Tower

Sand Babel

Sand Babel is a group of ecological structures designed as scientific research facilities and tourist attractions for the desert. The structures are divided into two parts. The first part, above ground, consists of several independent structures for a desert community while the second part is partially underground and partially above ground connecting several buildings and creating a multi-functional tube network system.

The main portion of each building is constructed with sand, sintered through a solar-powered 3D printer. The top structures are based on the natural phenomena called Tornadoes and Mushroom Rocks, which is very common in deserts. It utilizes a spiral skeleton structure, which is tall, straight and with strong tension, to meet the requirements of residential, sightseeing and scientific research facilities. The dual funnel model not only improves cross-ventilation, but also generates water condensation atop the structures based on temperature differences. The net structure for the portion of underground and surface is similar to tree roots. This design not only helps to keep flowing sand dunes in place but also facilitates communication among the buildings.

http://www.evolo.us/competition/sand-babel-solar-powered-3d-printed-tower/

Çağımızda 3 boyutlu yazıcıdan (print) çıkan cisimler gittikçe yaygınlaşmakta. Çanak çömlek, heykel, elbise … hatta vücut organlarımız derken, sonunda koca bir gökdelen bile 3 boyutlu yazıcılardan çıktı alınabilecek hale gelebiliyor !

Şimdi açıklayacağımız Çöl Babil projesi ise, ekolojik maddeden oluşan parçaları 3 boyutlu yazıcılardan çıktı alınarak yapılan, ve çölde konuşlanması düşünülen bir tür futuristik gökdelen projesidir; hem bilimsel araştırma tesisi hemde turist çekim alanı olacaktır. Yapı 2 ana parçaya ayrılacak. İlk parça yer üstünde, bir çöl toplumu için bir kaç bağımsız yapıcıklardan oluşurken, ikinci parça yer altında, çok fonksiyonlu tüp ağı sistemiyle yapıları birbirine bağlayacak.

Her bir binanın ana kısmı, kartuşu çöl kumu olan ve 3 boyutlu yazıcılardan çıktı alınan parçalardan inşa edilecek. Gökdelenin yer üstündeki görünen kısmının silüeti, doğal bir fenomen olan, tornadolar (yada hortum) ve Mantar kayalarından esinlenmiştir. Yapı bu şekilde, sağlam ve dayanıklı spiral bir iskelette yükselerek, içindeki çeşitli bilimsel tesis ve sakinlerine güzel bir manzara sunabilecek. Ayrıca yapının bu şekildeki spiral yapısı, ve içindeki çift huni sistemi hem havalandırmada hemde çatı bölgesinde yoğunlaşan su buharının elde edilen suyun binaya dağılımını sağlayacaktır. Yer altındaki geniş ağ yapısı, yüzeyden sanki ağaç kökleri gibi gözükecek. Bu tür köksel tasarım, tüm binanın üzerinde oturduğu çöl kumunun kaymasını engellemekle kalmayacak, ayrıca yer altından diğer binalarla ulaşım ve iletişimide sağlayacak.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s