MG – Ground Zeroes

MGS5groundzeroes

MG Destanının en önemli kısmını anlatacak olan Metal Gear V’in ilk bölümü Ground Zeroes, sonunda bu Mart ayında piyasaya çıktı. Her ne kadar ana oyunun kısalığı biz hayranlarını biraz kızdırsa da, sunduğu dramatik son ile Phantom Pain‘e büyük beklenti duymamızı sağlıyor. Belli ki oyun yapımcıları Ground Zeros’u bir tür “ordövr” niyetine sunup, asıl “silahlarını” Phantom Pain’e saklıyorlar. O zaman gelin oyunu biraz daha yakından inceleyelim.

Öncelikle bu sefer Big Boss‘un dublajını Kiefer Sutherland‘ın yaptığını ve bazı fanların bundan çok rahatsız olduğunu not düşeyim. Bunun sebebi, Metal Gear fanlarının, Solid Snake ve Naked Snake’in sadık dublajcısı olan David Hayter‘ın sesine çok alışmış ve benimsemiş olmasıdır. Gerçi haksız da değiller, Ama neyseki Kiefer Sutherlandın sesi o kadar da batmıyor, ve hikayeye gerçekten dalınca çok da yardırgamıyoruz. Zira unutmayalım Ground Zeros ve Phantom Pain maceralarında gittikçe yaşlanmaya başlayan BigBoss’u, onun gençliğinden beri seslendiren David Hayter‘ın seslendirmesi saçma olabilirdi. Yani BigBoss’un ihtiyar havasını biraz daha iyi katmak amacıyla Kiefer Sutherland gibi değişik bir ses tınısı kullanmak bir bakıma iyi. Gerçi David ve Kiefer arasında yalnızca 2 yaş olsa da, Kiefer’ın sesi daha bir ihtiyar çıkıyor….

Bundan başka oyun kısa demiştik; Yani ana hikaye, “Gamer”ın ustalığına göre 45 dak. ile 1.5 saatte oynanıp bitebiliyor. Görevin ismi ise Operation Trojan Horse (Turuva Atı Harekatı). Görevin amacı, hikaye kronolojisine göre bir önceki oyun olan Peace Walker‘dan tanıdığımız çocuklar Chico ve Paz Ortega‘yı, Küba’da konuşlanan ve bir tür CIA gizli hapishanesi olan Camp Omega‘dan sağ sağlim kaçırmak. Ama elbette sonunda işler fena sarpa sarıyor.

16 Mart 1975. Hikayenin açılışında XOF timinin lideri olduğu anlaşılan Kuru Kafa taslı bir adam, Camp Omega’ya gelip  Chico’yu ziyaret ediyor. Konuşulanlara bakılırsa Chico ve Paz fazla dayanamamış ve ötmüştür. Kuru Kafa taslı adam memnun bir şekilde Chico’ya walkman hediye eder, ve “Turuva Atı Harekatı”na başlarlar. Yalnız Harekata başlamadan evvel tüm askerler ve liderleri üstlerindeki  XOF amplemlerini silerler.

CampOmega

Onlar helikopterle ayrıldıktan hemen sonra, sahneye Big Boss çıkacaktır. Takımlarını kuşanmış bir şekilde, sol omzunda Militaires Sans Frontières ve sağ omuzunda FOX arması ile, olay yerine tek başına varan kahramanımız, bu aşırı yağmurlu bir gece yarısında, kampı basıp önce Chico’yu, ardından Chico’dan edindiği ses kaydı yardımı ile, bir tür çifte ajan olan Paz adlı kızı kurtarmalıdır. Elbette Naked Snake (Nam-ı diğer Bigboss) bir süper askerdir, ve bu görevi başarıyla bitirmemizin hiç süpriz yanı olmayacaktır. Ama sorun şu ki asıl başarı aslında görevi tamamlamak değil, artık hayatta kalabilmektir !!! Dikkat Spoiler başlıyor !!!

Çünkü Big Boss başarıyla hem Chico hemde Paz’ı sağ salim Kamp’tan kurtarıp helikoptere atladıklarında bir süprizle karşılaşırlar; Paz’ın karın bölgesi dikişlidir. Derhal sıhhiye askerinin yardımı ile dikişler açılıp incelendiğinden anlaşılır ki, Paz’ın içine bir saatli bomba konmuştur. Bomba hemen çıkartılıp helikopterden atılır. Paz ise anestezisiz yaşadığı açık ameliyat sonucu acıdan baygın düşmüştür. Yalnız hala tehlike geçmemiştir. Bu badireden sonra kendi ana üslerine varan Big Boss acı bir süprizle daha karşılaşır; Tüm ana üs esrarengiz bir birlik tarafından yok edilmiştir ve çatışma hala sürmektedir. Harekete hemen dahil olan kahramanımız, dostu Kaz Miller ve kalan diğer adamlarını güç bela kurtardıktan sonra helikoptere atlayıp kaçmaya başlarlar. O esnada Miller, bin bir emekle inşaa ettikleri üssün yok olmasına çok kızmıştır ve baygın yatan Paz’ı günah keçisi görerek sarsmaya başlar. Sarsıntı ile uyanan Paz ise başka bir acı süprizi daha açıklayacaktır; İçinde başka bir bomba daha vardır ! Bunu söyler söylemez kendisini helikopterden atar, atmasına ama bomba derhal aktive olur ve Helikopterleri kontrolden çıkarak başka bir helikoptere çarpar… ve oyun biter …. ebette arkası Phantom Pain’e ! Ayrıca Oyunun jenerik kısmında, gene 2 kişinin diyoloğuna şahit oluyoruz; Hikayenin ta en başında Snake gelmeden evvel, Kafa tası adam ve Paz arasında geçen bir konuşma. Diyoluğun sonunda Paz, Major Zero (Big Boss’un eski kumandanı)’nun yerini söylüyor ….

Ana hikayenin tadı kursağımızda kalacağını hisseden oyun yapımcıları, ana gidişatla alakasız başka görevler ve hoşluklarda eklemişler. Bir çoğunda gene Big Boss başrolde ama misafir kahramanlarımızda var. Ayrıca tüm bu yan görevlerin hepsi gene Camp Omega dekorunda geçmekte ama sanki başka bir zaman çizelgesinde görevi yerine getiriyor gibiyiz. İşte eğer ana hikayeyi bitirirseniz, sonrasında oynayabileceğiniz yan görevlerin listesi;

  • Eliminate the Renegade Threat; Camp Omega’da askerlik yapan “Eye” ve “Finger” kod adlı 2 askeri elemine etmek (yani öldürmek). Bu macerada Camp Omega’yı bulutlu bir havada basıyoruz.
  • Intel Operative Rescue; Yakalanıp Camp Omegaya hapsedilmiş Intel timinden bir ajanı sağ salim kurtarmak. Kurtarılacak ajanın tipi Hideo Kojima‘ya (oyunun yaratıcısı) benzetilmiş olması oldukça süpriz yaratıyor. Bu macerada ise Camp Omega’yı günbatımı yada şafak vakti basıyoruz.
  • Classified Intel Acquisition; Camp Omega’da askerlik yapan bir ajandan delil niteliğinde bir ses kasetini ele geçirmek. Bu macerada ise Camp Omega’yı oldukça aydınlıkta, cıvıl cıvıl bir sabah vakti basıyoruz.
  • Destroy the Anti-Air Emplacements; Camp Omega’da konuşlanan uçak savarları yok etmek. Big Boss tüm uçak savarları ya C4 patlayıcı yada el bombalarını kullanarak yok edecektir. Fakat İş bitip helikoptere atladığında bir komplo olduğu anlaşılır. Zira, esrarengiz bir uçak takımı gelip kampı yerle bir edecektir.
  • Déjà Vu (sadece PS3/PS4 lerde); Bu sefer baş rolde misafir kahramanımız Solid Snake var, Hemde o ilk Twin Snake versiyonundaki kaba render’lı hali ile. Solid Snake bu kısa hikayede aynen, Twin Snake‘de yaşadıklarını Deja Vu geçiriyor; Hatta aslında görevimiz bir bakıma Deja Vu yaşamak da denebilir ! Twin Snake ‘de olaylar Alaska’da ki Shadow Moses adasında geçtiğinden, Solid’li bu hikayede de resmen Küba’da kar yağdırılmışlar. Yani Camp Omega’yı karlı bir günde basıyoruz.
  • Jamais Vu (sadece Xbox 360/Xbox One larda); Bu görevdeki misafir kahramanımız ise Raiden ! Sahne, bir helikopter içinde Big Boss, görevi açıklayan bir harekat askeri, 2 karpuz ve esrarengiz bir askerle açılır. Anlatılanlardan anlaşıldığı kadarıyla Camp Omega’da asker kılığına girmiş Body-Snatchers (Beden hırsızları) denen doğa üstü varlıkları bulup yok etme görevi vardır. Düşman doğa üstü bir varlık olunca, doğa üstü bir şekilde zaman ötesinden bir süper asker göreve çağrılır; Raiden !

Ana hikaye ile birlikte yan hikayelerle, toplam 3 saatlik gizli askeri harekat şöleni yaşıyoruz kısacası. Elbette tüm bu görevleri bitirdiğinizde artık Camp Omega’yı ezberlemiş ve oraya gözü kapalı harekat düzenleyecek duruma da gelebilirsiniz. Açıkçası bir bakıma bu mekan kısıtını yapımcıların tembelliğe yorabilirim, ama Big Boss’un karizması hatrına bağışlıyor ve BigBoss’u Düşmüş bir efsaneye dönüşme hikayesinin devamı olan Phantom Pain (PP)’i iple çekiyorum. Son olarak PP’den bir alıntı ile kapatayım;

not for any Nation
not for any Ideology
not for Justice
not for Honour
not for Power
not for Future
not for Love
not  for Peace

only for Revenge !

Phantom Pain’in son trailer’larında biri …

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s