Castlevania – Lords of Shadow Saga

CLoS - Dracula

Castlevania serisine daha önce bir çok defa değinmiş, oyun serisinde sıkça bahsi geçen popüler karakter ve olayları ayrıntısı ile anlatmıştım. Sonunda orjinal saganın başı sonu ve arasında geçen olaylar yeterince tüketildikten sonra oyun yapımcıları yeni bir saga’ya zaman akışı (timeline) yaratmaya karar verirler, ve doğrusu gerçekten de çok kaliteli bir iş çıkar. Diğer Sagaya göre, daha çok yeni başlayan bu destan olduğu gibi tüm hikaye akışını değiştirmekle kalmıyor, diğer Saga’dan tanıdık (ve tercihen popüler olan) bazı Belmont‘lara da olduğu gibi bambaşka roller biçiyor. Oyun yapımcılarının önceki Saga’daki bazı boşluklarıda kapatmasını beklesem de, Açıkçası yeni bir soluk, tat ve zevk kattığı için hiç itiraz etmeyeceğim; üstelik önemli karakterlerden ikisinin seslendirmeleri 2 usta ve klas aktöre verilmiş. Baş kahraman Gabriel Belmont‘un seslendirmesini Robert Carlyle üstlenirken, kilit karakterlerden Zobek‘in seslendir-mesini Patrick Stewart yapmış; yani göze olduğu kadar kulağa da hitap etmeyi unutmamışlar. O zaman, gelin şimdi bu sagadaki ana hikaye ilerleyişine bir bakalım, belki daha sonra tek tek oyun incelemesi yaparım.

Bu Saga’da şimdilik tam 3 oyun piyasaya sürüldü;

  • Castlevania: Lords of Shadow 1
  • Castlevania: Mirror of the Fate
  • Castlevania: Lords of Shadow 2

Masks of Lords of Shadow

Castlevania – Lords of Shadow (bu Saganın ilk oyunu); Bu versiyondaki Belmontların kurucusu olan Gabriel Belmont (~1047), Işığın kardeşliği adındaki “sözde” kutsal bir örgütte şövalyelik yapıp iblis avlayan idealist ama naif bir savaşçıdır. Yalnız bir gün, Gabriel’in karısı esrarengiz güçler tarafından acımasız bir şekilde öldürülür ve ruhu ise kara büyü ile bağlanır. Gabriel’in onu kurtarmasının tek yolu ise parçaları “Gölge Efendilerinde” (Lords of Shadow) bulunan kudretli Tanrı Maskesinini birleştirip kullanmasından geçmektedir. Işık kardeşliği kurucularından olan Zobek de devreye girerek, bu görevi yerine getirip Gölge efendilerini yenebilecek yegane kişinin onun gibi saf kalpli olması gerektiğini ve hem dünyayı hemde karısını kurtarabilmesinin sadece ona bağlı olduğunu anlatır; ve böylece maceramız başlar. (Dikkat birazdan spoilerlar olacak)

Zobek’in yardımı ile Gabriel, Gölge lordlarının bölgesine gider, tüm lordları yener ve maskenin tüm parçalarını toplar. Yalnız son parçayıda alıp maskeyi birleştirdiğinde bildiği herşeyin yalan olduğunu, ve çok fena kandırıldığını öğrenir. Meğerse Zobek, maskenin gücünü ele geçirebilmek için Gabriel’i başından beri kullanıyordur. Hatta Gabriel’i bu göreve motive edebilmek için, onu büyüleyip karısını öldürmesini bile o sağlamıştır….. Fakat ne olursa olsun Gabriel, karşısına çıkan herşeyle savaşa girer ve Sonunda Satan‘da dahil tüm karanlık güçleri yenerek onların karanlık gücünü de kendi içine çekmeye başlar, ve en sonunda kendisi Lord Dracula‘ya dönüşür. Eskiden ışık kardeşliğinin şampiyonu iken, şimdi artık karanlıklar prensi olmuştur.

Şimdi kısa bir irdeleme; Orjinal Saga‘da Dracula, vampir avcıları klanının kurucusu Leon Belmont’un can dostundan türemişken, bu saga da ise Dracula ve Belmont tek bedende beliriyor. Ayrıca ilerleyen oyunlarda da göreceğimiz gibi oyunun ana hikayesi, eskiden olduğu gibi klasik vampir avlamaktan çok daha başka misyonlara kayacak ki bunu ilerleyen oyunlarda göreceğiz. Şimdi sonraki oyuna bakalım.

Castlevania Mirror of Fate

Castlevania: Mirror of Fate; Önceki macerasında trajik bir değişim geçiren Gabriel, artık kesinlikle o eski naif Gabriel değildir ve sonunda şatosu Castlevania‘ya kurularak kendisine bu acıları yaşatan ışık kardeşliğine savaş açar. Bu noktadan sonra dünyanın kurtuluşu, taaa maceranın en başında Gabriel’den habersiz doğup büyütülmüş oğlu Trevor‘a (~1073) kalacaktır. Işık kardeşliğinin gazıyla Travor, babası olduğundan habersiz Dracula’yla savaşmaya gider. Ayrıca Dracula da kendisine kafa tutan bu savaşçının oğlu olduğunu başta anlayamaz, ve güç dengesizliğinden dolayı tek hamlede onu kolayca öldürür. Yalnız, üzerinde gördüğü bir kolye sayesinde öldürdüğü kişinin oğlu olduğunu anlayabilen anti-kahramanımız, son bir çaba ile kanını kullanarak oğlunu vampire döndürmeye çalışır. Ama Trevor’un vampire dönüşmesi sanıldığından biraz daha uzun süren bir süreçtir, ve bu dönüşümde bir lahitin içinde yaklaşık 30 yıllık uykuya dalar.

Bu arada Trevor’un oğlu Simon (~1101) piyasaya çıkar. Trevor son macerasında öldürüldükten sonra karısı (yani Simon’un annesi), oğlu Simon’un gözü önünde katledilmiştir. Simon bir şekilde kaçar ve dağ insanları tarafında tam bir vahşi savaşçı olarak yetiştirilir. Sonunda yeterli güce ulaştığında, babası ve annesinin ölümlerine sebep olduğunu sandığı Dracula’dan (yani aslında dedesinden) intikam almaya karar verir ve Castlevania’ya varır. Tam o sırada ise Trevor uzun dönüşüm sürecinden uyanır, ve uyandığında uzun beyaz saçlarıyla bir vampir olduğunu fark eder. Artık adını Alucard‘a çeviren Trevor vampire dönüştürüldüğü için çok kızgındır ve bir yandan şatoda dolanan oğlunu kurtarmak diğer yandan Babasından intikam almak için Castlevania’da 4 dönmeye başlar. Finalde ise oğlu Simon’la birlikte Dracula’nın karşısına çıkacaklardır. Sonunda onu yenip Castlevania yıkıldıktan sonra yollarını ayırırlar. (Yalnız elbette Dracula yenilmez olmasa da ölümsüzdür ve daha sonra tekrar dirilip Castlevania’da keyfine bakmaya devam eder)

Orjinal saga’da en popüler olmuş karakterler bu oyunda aynı isim ama değişik karakterizasyonla karşımıza çıkıyor. Mesela orjinal saga‘da Trevor ve Alucard ayrı kişilerken, bu sagada tek bedende belirir (Aynen Dracula+Belmont olayı gibi). Ayrıca gene orjinal saga’da oldukça popüler tiplerden sayılan ve aslında Trevor’un torununun oğlu olan Simon Belmont, bu sefer direk Trevor’un oğlu olarak karışımıza çıkar. Tipi de daha değişiktir; daha azman saçı sakalı karışık, barbar görünümlü olur (açıkçası bu halini pek sevmedim). Kısacası bu oyun Belmont soyunun gelişimi ve aile bağları hakkında fikir veren bir hikaye barındırır.

Castlvanialordsofshadow2

Castlevania: Lords of Shadow 2; Lords of Shadow-1‘in sonunda, Dracula, yani Gabriel’in, Zobek ile birlikte modern çağa (~2057) geldiklerini görmüştük. Lords of Shadow-2 nini fragmanında ise, Dracula’nın orta çağ zamanında (1547) koca bir orduya karşı tek başına savaştığını, ve en sonunda onun karşısında dikilebilen sadece oğlu Alucard’ın kaldığını gördük. Tüm bu sahneleri nasıl birleştirecekleri gerçekten merak ediyordum. Sonunda bu geçen şubat ayında oyun ve dolayısıyla hikayesi piyasaya çıkınca neler olduğunu anlamış olduk.

Oyun, 1547 yılında, koca bir ordunun Dracula ve şatosu Castlevania‘ya saldırması ile açılıyor. Elbette gücünün doruğunda olan Dracula, orduyu tek başına kolayca bertaraf ediyor ve sonunda büyü gücünü kullanarak atom bombası kuvvetinde bir patlama yaratıp, ordu ve Castlevania dahil kilometrelerce etraftaki herşeyi yok ediyor. En son sahne ise Dracula yıkımın ortasında sapa sağlam dururken, oğlu Alucard kılıcı ile karşısında belirip “sanki” ona saldıracakmış gibi pozisyon almıştır.

O esnada aralarında ne olup bittiği oyunun hikaye akışı içinde sonlara doğru açıklanıyor. Ama o olaydan sonra Dracula, eski şatosunun yıkıntıları üzerine kurulan Castlevania City içindeki eski bir kilisede saklanarak ve hiç kan içmeden (ölümsüzlüğüne hayıflanarak) kaderiyle başbaşa kalmaya karar verir, taa ki ~2057 yılına kadar. Zobek hala olay peşindedir ve bir şekilde Dracula’nın yerini bularak ona yeni bir macera önerir; İlk oyundaki Satan gene tehdit unsuru olmak üzeredir ve satanistler tarafından Satan’ın çağrılmasını engellemek için, yardım ister. Zira Satan geri gelirse, Zobek otoritesini kaybedip, onun basit bir kölesi olacaktır. Zobek’in Dracula’ya yardım karşılığı olarak sunduğu şey ise sonsuz huzur, yani ölümdür; zira Dracula’yı öldürebilecek tek silah olan “eski Gabriel”‘in “vampire killer” silahı sadece Zobek’in elindedir. Eğer Dracula onun dediğini yapar ve Satan’ın gelmesini engellerse, “vampire killer” silahına sahip olabilecek ve kendisini öldürüp huzura erebilecektir.

Anlaşmayı kabul eden Dracula derhal maceraya atılır. Yalnız kan içmeden yüzyıllar boyunca inzivada yaşadığı için oldukça formdan düşmüş vaziyettedir, güçlü rakipleri ile karşılaşmadan evvel bir an önce güçlerini geri kazanmalıdır. Ama neyseki tamamen yalnız değildir; Oğlu Trevor’un çocuk görünümlü hayaleti ona sürekli yol gösterir, ve bazı anlarda birden eski şatosu Castlevania’ya ışınlanarak, gücünü kademe kademe geri kazanmaya başlar; hatta eski karısını bile görecek, tam bir aile hasreti giderebilecektir. Ayrıca Zobek’in baştan aşağı tamamen zırhlı esrarengiz bodyguard‘ı ve gene Belmont soyunun son temsilcisi Victor Belmont ara ara yardımda bulunarak onu misyonuna ve dolayısıyla sona yaklaştırırlar. Sonunda ise gene hikayenin asıl iç yüzünü öğrenerek en güçlü düşmanımız Satan’la karşı karşıya geliriz. Bundan sonra gene ağır spoiler var, dikkat !

Olayın iç yüzü ise şu şekildedir; oyunun ilk başında 1547 yılında ki o büyük patlamadan sonra, Alucard ve Dracula arasında geçenler aslında yüzyıllar sürecek bir planla ilgilidir. Hem Dracula hem Alucard bu vampirlik hayatından bıkmışlardır, ve etraflarına daha fazla zarar ve kötülük getirmemek adına kendilerini dünyadan silmek isterler. Ama ölürlerse, meydanın Zobek ve Satan gibi esas kötülere kalacağı aşikar olduğundan, kendilerini öldürmeden önce onları tamamen yok edecek bir plan kurgularlar. Planın gerektiği gibi işlemesi için Dracula’nın hafızasının silinmesi gerekir, zira güçlü bir büyücü olan Zobek akıl okuyarak planlarını bozabilir. O nedenle Alucard özel kılıcını Dracula’nın kalbine saplayarak onun yüzyıllar sürecek ve hafızasını bulanıklaştıracak bir uykuya dalmasını sağlar. Zamanı geldiğinde ise kılıcı geri çıkararak uyanmasını sağlayacaktır. Dracula en sonunda bir kilise içinde hafızası büyük ölçüde kayıp bir şekilde uyanır. Alucard ise kimliğini gizleyerek Zobek’in bodyguard’ı olmuştur, ve bir yandan gizli gizli babasına göz kulak olurken diğer taraftan Zobek’i gözlüyordur. Olaylar gelişip sona yaklaştığımızda, Zobek kendisine tuzak kurulduğunu anlar ama artık çok geçtir. Dracula, Zobek ile olan teketek dövüşte onu öldürür ve sonunda ailesinin intikamını almış olur. Sıra Satan’a geldiğinde, bu sefer oğlu Alucardla birlikte onun karşısına çıkarlar. Satan, irorik bir şekilde, baba-oğlu’un kendisine katılmasını teklif ederek, kendi “baba-oğul-kutsal ruh” trinity’lerini yaratmayı önerir. Tabii kabul görmeyince kıyasıya bir dövüş başlar ve en sonunda Satan ‘da dünyadan silinmiş olur. Geriye sadece Dracula ve Alucard kalmıştır. Planlarına göre sonunda kendilerini de öldürmeleri gerekirken, Dracula fikir değiştirir ve kendi kaderini kendisinin belirleyeceğini söyleyerek yoluna devam eder.

Belli ki devam oyunlara oldukça aralık bir kapı bırakan bu son ile anlaşılıyor ki vampirler ölmez, aile bölünmez, ;P…. Açıkçası orjinal Saga‘da oldukça kalabalık olan Belmont soyu bu saga’da kadro olarak biraz daha kısıtlı olması tercih edilmiş. Sonraki oyunlarda ne yaparlar bilmem ama şu anki oyunlarda hep Dracula (Gabriel) ve Alucard (Trevor), yani Baba Oğul ikilisine odaklanılmış, ve Diğer Belmontlar çok figuran bırakılmış. Mesela Mirror of Fate’deki Simon Belmont biraz sönüktü ve son oyunda sahne alan Victor Belmont ise kısa bir ara görünüp sonrasında öldürülerek, biraz üvey evlat muamelesi edilmişti (Belkide yüzyıllar sonra Belmont soyunun diğer soylarla karışarak bozulduğu, o nedenle ölmesinin, has Belmontlar nazarında pek ırgalamayacağı sonucuda çıkarılabilir :P). Aslında bu kahraman azlığı çok da sorun yaratmıyor, zira Dracula (Gabriel) ve Alucard (Trevor)’un karizması zaten yeterince güçlü. Sanırım oyun tasarımcıları daha fazla baskın karakter yaratarak hikayeyi çok dağıtmak istememişler olsa gerek. Ayrıca diğer bir nokta, yan karakterlerden bazıları çok da iyi sunulmamış gibi. Mesela Carmilla ilk oyunda daha ağır başlı ve tehlikeli bir kadın iken, son oyunda hoppa ve kolay bir tip olarak yansıtılmış. Veya Satan’nın tasarımı da biraz yaratıcılıktan uzaktı (o sıkıcı Pan silueti, ama yarma bir Pan ve kanatlı), halbuki ilk oyundaki Satan daha orjinal gibiyidi.

Uzun lafın kısası, küçük ayrıntılar dışında, genel anlamda gayet tatmin edici bir saga olduğunu söylemek isterim. Eğer siz de benim gibi taş fırın vampirlerden hoşlanıyorsanız mutlaka tavsiye ederim. Umarım kaliteyi düşürmeden devam oyunları çıkar !

Kaynaklar; castlevania/wiki/Belmont_Familycastlevania. wiki. Lords_of_Shadow_Timeline. Castlevania Lords of Shadow Saga - Belmonts

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s