Simya (Alchemical) Tarotu

High Priestess from Alchemical TarotTarot nedir bilmeyen yoktur sanırım, değil mi ? Genede bilmeyenler için tek cümle ile özetlersem, sembolik resim kartları esasına dayanan bir tür fal yöntemi olduğunu söyleyebilirim. Tarot, alışık olduğumuz iskambil destesine benzer, resimli kartlardan oluşan ama hayatla ilgili hemen herşeyi mistik bir sembolik resimleme metodu ile 78 tane karta sığdırmış kadim bir fal, felsefe ve meditasyon yöntemidir. Tarihi olanlarla birlikte, güncel yorumları da dahil neredeyse yüzlerce versiyonda Tarot destesi vardır (ve bir koleksyoner için bunları biriktirmek gerçekten çok hoş olmalıdır).  Bu makalemi ise, hem Tarota, hemde bu yüzlerce çeşit Tarot destesi arasında en estetik ve efsunlu bir hava verenlerden biri olan Simya Tarotunun tanıtımına ayırdım. Simya Tarotunun bu versiyonu oldukça yeni olsada, en az eski kadim versiyonları kadar mistik ve büyülü olmayı başarabiliyor. Sanırım bunda ilistratör, yazar ve ressam R.M Place‘in çizgilerinin katkısı büyük.

Dediğine göre R.M. Place, bir rüyasından ilham alarak, Simya tarotunu yaratmaya başlamış. Biraz şans (belki kader) ve hevesinin katkısı ile çoğu insanın görür görmez çarpılacağı 78 tane Tarot kartını, eski simya ve rönasans metinlerindeki yazı ve resimlerden esinlenerek oluşturmuşmuş. Sonuç ise, bence gerçekten büyüleyici. Fala falan inanmayan kişiler için bile bu Tarot destesini sanat eseri gibi tutmak, insanın gönlünü açabilir. Sonuçta güzele bakmak sevaptır.

Simya Tarotu ülkemizde de, Türkçe versiyonu ile satışta diye biliyorum. En azından bir ara satıştaydı, ama yeni basımı olmadığı için tükenmiş ve şimdi bulunması çok zor olabilir. O nedenle ilgilenenlere yurt dışından temin etmelerini önerebilirim. Yinede, en azından ingilizce bilenler için (ve yahut sadece resimleri görmek isteyenlere), 3 kartlı veya 9 kartlı simya tarotu fal sayfasına yönlendirebilirim. ^_^

Peki o kadar Tarot mistizimi falan dedik. Peki ama Tarot gerçekten nasıl çalışır ? dediğim gibi Tarot aslında bildiğimiz iskambil destesi gibi bir şeydir. Ama içinde derin sembolizm barındıran 78 tane resimli kartdan oluşur. Bu kartlar kendi aralarında 2 temel türe ayrılır;

Hierophantİlki 22 karttan (Ama 0(sıfır)’dan 21’e kadar numara atanır) oluşan büyük arkanadır. Bu 22 kart bir bakıma koz (trump card) kartları gibidir, ve küçük arkana kartlarından daha derin “sırlar” barındırır. Bu grup kendi aralarında özel (yada esrarlı) bir sistemle sıralanıp numaralandırılmıştır. İlk karta “O (sıfır)” sayısı atanarak Aptal yada Sersem (ingilizcesi “The Fool”) adı verilmiştir. Aslında burda “Aptal”, ana kahramanı, bizi, yani fala bakılanı temsil eder bir anlamda. Aptal genellikle şaşkın, serseri, yada sersem bir seyyah şeklinde resimlenir. Bir seyahatte gibidir. Seyahati ise Büyük arkananın 1. kartından 21. kartına kadar sürecek mistik-sembolik bir yolculuktur. 1’den 21’e sırasıyla bu kartlar; I.Büyücü, II.Baş Rahibe, III.İmparatoriçe, IV.İmparator, V.Baş Rahip, VI.Aşıklar, VII.Savaşçı (yada savaş arabası), VIII.Güç, IX.Ermiş, X.Kader, XI.Adalet, XII.Asılmış Adam, XIII.Ölüm, XIV.Denge, XV.Şeytan, XVI.Kule, XVII.Yıldız, XVIII.Ay, XIX.Güneş, XX.Yargı, XXI.Dünya (yada Alem, Evren). Ayrıca Bazı versiyon ve yorumlarda, Güç ve Adaletin numaraları tersinedir; Yani Güç 11., Adalet 8. sırada’dır. Bu durumu eşelersekte, aslında güçsüz adalet olamayacağı, adaletsiz gücünde kaos getireceği gibi sonuçlara gelerek, aslında Güç ve Adaletin birbirine mutlaka bağlı ve birbiri yerine geçen kavramlar olacağı anlamını çıkarabiliriz (Tabi bu çok yoruma açık bir şeydir).

Geri kalan 56 kart ise küçük arkanadır ve bunlarda kendi aralarında (klasik iskambil destesi gibi) 4’e ayrılırlar (4*14). Nasıl iskambil kartları Maça, Kupa, Karo, Sinek şeklinde 4 ‘e ayrılıp, her grup ilk 10 tane rakam, ve vale, kraliçe ve kraldan oluşan 13’li gruplardan oluşuyorsa, Benzer şekilde; Küçük arkanada 4 elemente (Toprak, Su, Ateş, hava) ayrılarak, her grup ilk 10 tane rakam ve Kız (yada prenses), Şövalye (yada Prens), Kraliçe ve Kral’dan oluşan 14’erli gruplar oluşturur. Aslında Tarot kartının temasına göre bu 4 grubun sembolizasyonu oldukça çeşitlilik gösterir. Ana ve çoğunlukla kullanılan sembolizasyon genel olarak şöyledir; Toprak = Tılsım (Para, Aile, İş …vb), Su = Kupa (Aşk, Duygular, Hisler …vb), Ateş = Asa (Macera, Arzular, Hırs …vb), Hava = Kılıç (Akıl, Zeka, Ani değşimler …vb)’dir.

Ama bazı egzantirik temalı tarot’larda bu 4 elementin sembolizasyonu ve verilmek istenen mesajı farklı olabilmektedir. Ayrıca bu 4 ana grup’taki her bir kart tek tek bağımsız bir şekilde algılanıp okunabileceği gibi, grubunun içersindeki diğer kartlarla ilişkilendirilip resimli kartlardan bir öyküde anlatabilir. Mesela Su grubundaki kartları birleştirince bir aşk öyküsü, veya Ateş grubundaki kartları birleştirince bir macera öyküsü okunabilir.

Tarot’aki her bir 78 kartın (büyük + küçük arkana  neredeyse evrensel olmuş bir resimleme ve sembolizasyon şekilleri vardır ve bir çok Tarot teması buna uysada, bazı tarot temalarından daha marjinal sembolizm ve resimlemeler kullanmayı tercih edilmiştir. Tüm Tarot temalarının listesini ve resmlerini merak ediyorsanız aeclectic sayfasına bakmanızı öneririm.

Bu arada tek tek 78 kartın tanıtımı şurdadır, bkz TAROT; Gerçi internett tarot’la ilgili oldukça bol kaynak var, isterseniz beni beklemeden önden sizde dalabilirsiniz buna. Ama şimdilik son olarak, Simya Tarotu ve tarot hakkındaki daha çok şey öğrenmek isteyenlere aşağıdaki 2 genel kaynağı başlangıç seviyesi olarak öneririm. Elbette profesyöneller kendi kendilerine yollarını bulacaktır…. Şimdiden iyi eğlenceler !!!

Kaynakça; alchemicaltarot.comen.wikipedia.org/wiki/Tarot

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s