Metal Gear Efsanesi

Metal Gear F

Stealth” oyun türünün öncüsü ve oyun meraklılarının öyle yada böyle mutlaka duyduğu-oynadığı Metal Gear Serisini çoktandır gözüme kestirmiştim, sonunda başlama kararı verdim. Elbette 20 kisur tane oyunu, sayısız medyası ve derin konusu ile bu “franchise”‘nin oldukça yüklü bir altyapısı var. Ama ben genede özette olsa ucundan dalacağım bunada ! Ama ilerleyen günlerde fırsatım olursa, tek tek oyunlara ve böylelikle karakterlere daha ayrıntılı girebilirim !

Ama yüzeysel de olsa, konu ve karakterlere dalmadan evvel, Metal Gear’ı Metal Gear yapan tesadüfü çıkış hikayesini anlatayım. İlk Metal Gear oyunu aslında, zamanın modasına uygun bir şekilde, modern askeri çarpışma temasında sıradan bir aksiyon oyunu olarak tasarlanıyordu. Keza her taraftan olabildiğince düşman askeri yağacak, ve sizde sonsuz mermisi olan silahınızla hepsini öldürüp, seviye atlayacaktınız. Ama oyunun sürüleceği platform olan MSX2‘in donanım kısıtı yüzünden bu tarz aşırı düşmanlı ve hareketli bir aksiyon oyun yapılamıyordu ve bu nedenle, o zamanlar Kanomi firmasında yeni yetme bir oyun tasarımcısı olan Hideo Kojima‘ya bu problemi çözme görevi verildi. Elbette az düşmanlı bir aksiyon oyununun olağan üstü sıkıcı olacağı ve satmayacağı aşikardı. Kojima’ın çözümü ise, olduğu gibi oyunun yapısını değiştirmek oldu. Oyun, sıradan aksiyon oyunlarındaki gibi her gördüğünü deli gibi vur tarzından, düşmanlarına gizlice yaklaşıp onları etkisiz hale getir tarzı gizli harekat (yani “Stealth”) olayına çevirdi. Ayrıca oyunu daha akıcı ve sürükleyici yapabilmek adına, aşırı grift ve komplike karakterler ve hikayeler eksenine oturtup, oyunu oynayacakları için bu sessiz ve gergin saldırıları daha anlamlı kıldı. Böylelikle inanılmaz komplolu ve derin karakterli destansı Metal Gear efsanesi doğmuş oldu.

Her ne kadar, her oyununda anlatılan hikayenin ayrı bir tadı ve derinliği olsa da, her bir oyunun konusu aşağı yukarı şöyledir; Kötüler, yani teröristler, hem nükleer caydırıcılık teorisini elemine edebilmek ve hemde güç dengesini altüst edebilmek için, Metal Gear adında kıtalar arası nükleer füze fırlatabilen hareketli bir taşıt (tank, helikopter yada robot …vb) tasarlarlar. “Derin Devlet” bu taşıtı, yani Metal Gear‘ı, kamu oyunun dikkatini çekmeden olabildiğince sessiz bir şekilde etkisiz hale getirebilmek ister ve olay mahalline tek bir süper asker yollamaya karar verirler… yalnız bu süper asker maceraya dalıp, her 2 tarafın kirli çamaşırlarına şahit oldukça, başkasının köpeği olmak yerine bağımsızlığını ilan eder ve daha çok “robin hood” tarzı takılmaya başlar …. ve elbette olaylar geliştikçe gelişir …. Olaylar bu eksende gelişirken, tüm zaman çizgisi içerisinde 3 ana super askerin (yani kahramanımızın) bayrak yarışı yaptığını görürüz. Bu kahramanlardan ilki ve açıkçası atası Big Boss (Büyük Patron)’a terfi edecek olan (1935 doğumlu) Naked Snake‘tir. Daha sonra oğlu, ama aslında 1972‘de doğan kolunu olan, Solid Snake, ve en sonunda seriye bilim kurgu bir hava katan, ~1981 doğumlu cyborg-ninja-samuray fizyonlu Raiden çıka gelir. (doğum yıllarını özellikle yazdım, böylelikle kahramanlarımızın hangi macerada kaç yaşında olduğunu anlayabiliriz… belki bazımız merak eder… ben etmiştim :P)

Ana hikaye akışına gelirsek; toplam ~20 oyunu içinde farklı zaman çizgisinde olanları elersek, birbirini destekleyen bir kronoloji içinde ilerleyen 11-~12 tane oyunu gözümüze çarpacaktır;

~ Metal Gear Kronolojisi ~

Metal Gear Solid 3: Snake Eater (1964)
Metal Gear Solid: Portable Ops (1970)
Metal Gear Solid: Peace Walker (1974)
Metal Gear Solid V: Ground Zeroes (1975)
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (1984)
Metal Gear (1995)
Metal Gear 2: Solid Snake (1999)
Metal Gear; Ghost Babel (~ 2000) *
Metal Gear Solid (The Twin Snakes) (2005)
Metal Gear Solid: Philanthropy (2007) – Film *
Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty (2007/2009)
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (2014)
Metal Gear Rising: Revengeance (2018) *

* Ana destandan kopuk olan maceralar…

Bu oyunların piyasaya çıkış zamanları ana hikaye kronolojisine göre değildi, ama ben özet konuyu verirken bu hikaye kronolojisine göre özet sunacağım (elbette bu çok çok özet olacak, ama Daha fazla ayrıntı isteyen, yukarda alt alta sıraladığım linklere tıklayabilir). Hazır mısınız ? Başlıyoruz (Spoiler var dememe gerek yoktur sanırım !!!);

Metal Gear Snake Eater

Metal Gear – Snake Eater; Tek cümle ile özetlersek; Naked Snake kod adlı gizli bir harekat askerinin, nasıl dünyanın en iyi askeri sayılan Big Boss‘a dönüştüğü anlatan oyundur bu. Oyun yapımcıları burada ingilizceden kelime oyunu yapıp, gizliden gizliye anlamına gelen “sneaky” kelimesiyle ses benzerliği olan Snake (Yılan) ismini kullanmışlar. Ayrıca “Naked” kelimesi ingilizcede çıplak anlamına geldiği gibi saf, salt, yalın anlamında da kullanılır. Böylece kahramanımıza “Naked Snake” kod ismi vererek, direk çevirisi “Yalın Yılan” olmakla birlikte, esas anlamı ise “salt gizlilik” gibidir. Oyunda Naked Snake, asıl adının Jack (soyadı belirtmez) olduğunu belirtir, ama tüm MG serisi boyunca Jack ismi çok nadiren kullanılır. Ayrıca bazı kaynaklar, Snake isminin (ve hatta tipinin) Escape from NewYork ve Escape from LA filmlerindeki Kurt Russell‘ın canlandırdığı Snake karakterinden esinlendiğini belirtir….. 

Oyun 1964,’de soğuk savaş zamanlarında geçer. FOX timinden Naked Snake, Amerikan hükümeti tarafından, (ilerki gelişmiş esas Metal Gear’ların ilk modeli sayılacak) kıtalar arası nükleer füze fırlatabilen bir tankı Rusların elinden alıp etkisiz hale getirmesi için görevlendirilir. Göreve başlamadan önce dünyanın en usta yakın dövüş uzmanı ve aynı zamanda Hocası olan kıdemli Kadın Asker Boss (Patron)’dan öğütler alan kahramanımız macerasına dalar. Ama hikaye biraz ilerleyince anlaşılır ki, Boss süpriz bir şekilde taraf değiştirmiştir. Yani Snake’in işi gerçekten çok zordur; bir yandan Delidumrul gibi teröristlerle uğraşırken, diğer yandan derin bir bağla bağlı olduğu hocası Boss‘a karşı gelmek durumundadır. Üstelik tüm bunlar yetmezmiş gibi, Boss‘un kayıp (ve spagetti western hayranı) oğlu Revolver Ocelot‘da onunla bir nevi güç yarışına girip ayağına dolanıp durur; hatta o ünlü façası olacak sağ göz bandını takmasına sebebiyet verecek bir kaza kurşunu bile atar. Ama ne olursa olsun Süper askerimiz, seksi ama kurnaz yardımcısı Eva sayesine, tüm görevini başarıyla tamamlar; ve eski Hocası Boss‘u yenerek (Kanımca Boss kasten yenilir) Big Boss ünvanını elde eder. Ama macera boyunca yaşadıkları, özellikle Boss’un ölüm “nedeni” ve son sözleri, onu, adına çalıştığı şeylere karşı derin bir sorgulamaya itecek, ve akabinde bağımsızlığını ilan ederek sıradaki maceralara yelken açmasına sebep olacaktır.

Konusundan da anlaşılacağı gibi, Metal Gear (MG) efsanesinin kronolojik anlamda başlangıç oyunudur bu. O nedenle, Diğer oyunlarda gözümüze çarpan bir çok belirsiz ayrıntının kökeni bu oyuna yığılmış vaziyettedir. Keza ilerde başımızı çok ağrıtacak olan Ocelot‘un aslında Big Boss’un hocası olan Boss’un oğlu olduğunu, ve yahut, tüm MG oyunlarında bel kemiği olan; düşmana gizlice yaklaşıp etkisiz hale getirme ve diğer özel yakın dövüş tekniklerinin, aslında Boss ve Naked Snake‘in kendi aralarında geliştirdikleri CQC (Close Quarters Combat) dövüş sitili olduğunu öğreniriz. Ayrıca Boss’un ölmeden evvel söylediği şeyler, ilerki oyunlarda esrarengiz kılınan bir çok şeyi açığa kavuşturmuştur. Ama en büyük ayrıntı oyunun son sahnesinde verilmiştir; o sahnede Eva, Snake’i yatağa atıp DNA’sını elde eder, böylelikle ilerde onun kolon çocuklarının ve diğer maceraların doğumuna yol açar.

Metal Gear Portable Ops

Metal Gear – Portable Ops; Son olayın ardından 6 yıl geçmiştir. Sene 1970. Snake hala Big Boss ünvanını kabulleneme aşamasındadır. Oyun aslında temel olarak; onun eski timi olan FOX birimine karşı savaşıp, (ilerki oyunlarda kilit karakterlerden biri olacak özel harekat komutanı) Roy Campbell ile birlikte FOXHOUND adlı özel harekat timini kurma hikayesini anlatır.

İlk oyundaki olaylardan sonra FOX timinden ayrılan kahramanımız, bir şekilde eski timinin hedefi oluverir ve derhal yakalanıp sorgulanmaya başlar. FOX mensubu bir asker, onun bir önceki macerasından kalan, Philosopher’s Legacy adı verilen büyük miktardaki paranın yarısının yok olduğunu, ve yerini sadece onun bildiğinden emin olduğunu dile getirir. Ama elbette Snake’in para hakkında en ufak bir fikri yoktur … olaylar gelişir …  Macera boyunca, kahramanımız Metal Gear’ın ilkel bir modelini daha yok eder ve ara ara önceki maceradan Revolver Ocelot hikayeye baharat olur ve sonunda tüm bu işlerin arkasındaki baş kötü Gene elemine edilir. En son sahnede ise Ocelot, telefonda esrarengiz bir adamla (Ki bu kişi önceki oyundan, FOX timinin eski kumandanı “Major Zero” olur) Philosopher’s Legacy‘i nasıl kullanacaklarını konuşmaktadır. Esas amacı Amerika’nın merkezi istihbarat (DCI) yönetimini yok etmek olan Ocelot, daha sonra Big Boss’unda dahil olması koşulu ile bu esrarengiz adamın yeni projesine (yani Patriots örgütüne) katılmayı kabul eder.

Kısacası bu oyun, MG serisinin bazı boşluklarını doldurma misyonuyla yapılmış gibidir. Mesela, Ocelot’un en son sahnede konuştuğu esrarengiz kişiyi tahmin edebilmek ve ne demek istediklerini anlamak için, bir önceki oyuna ve ilerde değinilecek MG:Twin Snake ve sonrasına bakılabilir (Yani anlayacağınız herşey puzzle’ın parçası gibi, birleştirdiniz mi, büyük resmi kolayca göreceksiniz: Ama bunun için saatler sürecek bir MG maratonu sizi bekler). Diğer bir ilginç ayrıntıda, bu oyun sayesinde ilerki oyunlarda oldukça tutulan karakterler arasına girmiş Grey Fox‘un kökeni hakkında ilginç şeyler öğreniriz …

Metal Gear Peace Walker

Metal Gear – Peace Walker; Sene 1974. Artık “Big Boss” ünvanını benimsemeye başlayan kahramanımız iyice Che Guavera‘ya bağlamış, hatta piposu eksik Zapatista style Güney Amerika’yı mesken tutumuştur (gerçi bilen bilir Big Boss purocudur). Latin Amerika’da, sadık dostu Kaz Miller ve bir tür paralı askerlerden oluşan marjinal (Militaires Sans Frontières) birliği ile birlikte fırtına estirirken, eski bir KGB ajanı ve yanındaki kız çocuğu sayesinde, nükleer savaş başlıklarının bölgeye nakledilmekte olduğunu keşfeder. İşin arkasındakiler bu başlıkları, Metal Gear’ın ilk gelişmiş modeline koymayı düşünmektedirler. Üstelik, Metal Gear’ın bu modeli, İlk oyudaki Boss‘a delicesine hayran olan, Dr. StrangeLove tarafından aynı Boss’un karakterine sahip bir yapay zekayla donatılır. Böylelikle, Big Boss bir yandan gene dünyayı kurtarırken, diğer yandan eski hocası Boss’la olan anıları canlanacaktır.

Sahne geçişlerinde, “storyboard” tarzı çizimlerle, bir tür estetik retro çizgi roman havası katılan bu oyunun sanatsal çalışmasını oldukça başarılı buldum. Ayrıca bir diğer hoş ayrıntı ise, 2. nesil kahramanımız Solid Snake’e teknik yardımcılık yapan Otacon’nun babasına rastlamış olmamızdır. Son olarak finalinde ki süpriz son mutlaka görülmeye değer. Kısacası oyunu oynama şansı bulamasanız bile, internete hazır yüklenmiş “scene cut” larını film gibi izlemeniz sizi tatmin edebilecektir.

Metal Gear Ground Zeroes

Metal Gear – Ground Zeroes; Bu oyun, Big Boss‘un son maceradan 1 sene sonra, gene Latin Amerika’da geçen macerasını konu alır. Sene 1975’dir. Bu seferki görevi ise; Bir önceki macerasından kalan timi ile birlikte Kamp Omega diye isimlendirilen bir CIA hapishanesine sızmak ve Peace Walker macerasından tanıdığımız 2 genci kurtarmaktır. Yalnız macera ilerledikçe gene derin bir entrika ve hikaye ile karşılarız. Olaylar gelişip sona yaklaştığımızda ise, Kafatası yüzlü bir adamın liderlik ettiği XOF timi, Big Boss’un ana üssüne ağır bir askeri saldırıda bulunur. Bunun sonucunda, Big Boss‘un birliği yok olur, dostu Kaz Miller kötürüm kalır ve kendisi, sol elini kaybederek, çok uzun sürecek bir komaya girer.

Bu oyun ve bir sonraki oyunla birlikte, Big Boss’u “bildiğimiz” Big Boss yapacak karakterizasyonu tetikleyerek sonuç verecektir. Big Boss’un komadan çıktıktan sonra dönüştüğü kişiyi anlatan oyun ise, hemen bir sonraki oyun olur. … ilerleyelim …

Metal Gear The Phantom Pain

Metal Gear – The Phantom Pain; Bir Önceki maceranın sonunda Snake (Yani nam-ı diğer Big Boss), ana üssün patlaması sonucu komaya girmişti. Aradan 9 sene geçtikten sonra sonunda komadan çıkar. Sene 1984 olmuştur. Komadan kalkar kakmaz, kendisine ve birliğine haince tuzak kuranlardan intikam almak için derhal harekete geçen kahramanımız Önce Paralı askerlerden oluşan Diamond Dogs (Elmas Köpekler) adında bir tim kurar, sonrasında ise Ground Zero‘nun revanşını almak için “Punished Snake” kod ismi ile, Sovyet savaşı sırasında Afganistan’a doğru bir maceraya atılır. Bu Macerası sırasında, hem eski düşmanı Ocelot ve hemde eski ortağı Kaz Miller ile de etkileşen kahramanımız, sonunda tüm bu entrikanın altında yatan gerçeği ortaya çıkarmaya başlar; Metal Gear’ın gene yeni bir modeli, esrarengiz bir organizasyon tarafından geliştirilmektedir.

Bu son 2 oyun, Ground Zero ve The Phantom Pain, Metal Gear serisinin beşinci oyunu olarak 2 bölüm şeklinde ayrı ayrı piyasaya sürülmesi düşünülmüş. Tüm seri genelinde MG5’in asıl misyonu, efsane asker Big Boss’un nasıl olupta düşmüş bir efsaneye (Fallen Legend), yani kötü adama dönüştüğünü anlatmaktır (ayrıca ilerki oyunlara da altyapı hazırlamaktadır; Keza Big Boss ile Ocelot’un dostlukları gibi). Eh ! elbette sonunda Big Boss karanlık tarafa geçince de, iyiler tarafında bayrağı devralacak yeni nesil bir kahraman ihtiyacı doğar ! ….

S

Ve işte Bayrağı Big Boss’tan devralacak kahramanımız, Solid Snake artık sahneye çıkmaya başlıyor. İlk oyunun sonunda belirttiğimiz gibi, Naked Skake (yani Big Boss)’un DNA’sı Eva adlı bir kadın ajan tarafından elde geçirilmişti. Daha sonra Eva bu DNA’yı bazı “süper güçlere” (yani Patriots örgütüne) vermesiyle, Big Boss’un kalıtımından süper asker kolonları yaratılmaya başlanır. Eva aslında genetik anne değildir ama Solid ve ikizi Liquid’e taşıyıcı annelik yapar. Ayrıca bu kolon askerlerden sadece 3 tanesi yaşam ve macera şansı bulabilecektir. İlerleyen maceraları özetlerken Big Boss’un bu 3 kolon oğluna sırayla değineceğim. Şimdi devam edelim; …

Metal Gear

Metal Gear ; İşte ilk piyasaya çıkan, yani orjinal Metal Gear oyunumuz budur. Her ne kadar önceki maceralarda Big Boss bir kahramanmış gibi gösterilsede, sonunda o da kötü tarafa geçmişti. Bu İlk Metal Gear oyununda ise, Big Boss tamamen kötü karakter olarak belirir, hatta baş kötüdür.

Sene 1995. Esasında Big Boss‘un kolon oğullarından biri olan Solid Snake kod adlı David, (Portable Orbs’ta temelleri atılmış olan) FOXHOUND özel harekat timine yeni gelmiş bir çaylaktır (Ayrıca IQ’sunun 180 olduğu ve 6 dili akıcı bir şekilde konuştuğu rivayet edilir … bak sen çaylağa … ama doğaldır, nede olsa genetik mühendislik işte). Baba-oğul (yada kolunu) olduklarından habersiz bir şekilde, Kumandan Big Boss tarafından çok önemli bir göreve atanarak maceraya başlarız. Görev ise; Güney Afrika’da ki “Outer Heaven” adlı örgütün üssüne gidip, FOXHOUND timinin kayıp elemanı Grey Fox‘u ve Metal Gear silahını araştırmaktır. Ama daha sonra anlaşılır ki, dünyadaki tüm hükümetlerini dize getirmek için askeri ekipman ve silah üreten Outer Heaven‘nın esas lideri aslında Big Boss’un ta kendisidir. Big Boss’un, başta Solid Snake’i göreve yollamasının sebebi ise, onun çaylaklığından faydalanarak rakiplerine yanlış bilgi sızdırmak istemesiydi. Ama Gerçekler ortaya çıkınca, Big Boss ve Solid Snake ölümüne kapışır. Elbette kazanan Solid Snake olur.

Metal Gear Solid Snake

Metal Gear – Solid Snake; Önceki maceradan sonra 4 sene geçer. Sene 1999’dur. Yeni bir enerji kaynağı icat eden bir bilim adamı, teröristlerce Zanzibara kaçırılır. Bunun üzerine FOXHOUND‘un yeni kumadanı Roy Campbell, bilim adamının derhal kurtarılması emrini vererek Snake’i göreve yollar. Ama bu sefer tamamen yalnız değildir. Macerası boyunca, aralarında Kaz Miller‘ın da olduğu danışmanlar grubu ona telsizle yardım ederler.

Ama macerasında ilerledikçe kahramanımız, Metal Gear’ın sürülebilir daha kompakt bir versiyonunun seri üretimde olduğunu ve pilotunun ise eski dostu Grey Fox olacağını öğrenir. Üstelik önceki macerada öldürdüğünü sandığı Big Boss’da hala hayattadır. Böylelikle Solid Snake, bir yandan eski dostu ve yeni düşmanı Grey Fox‘u altetmeye çalışırken, diğer yandanda Big Boss‘la 2. kere yüz yüze gelmesi gerekir.

Olaylar gelişip finalimizde Big Boss‘la tekrar yüzleştiğimiz zaman, kahramanımız ondan savaş ekonomisi esasları ve amacı hakkında çarpıcı bilgiler alır; Big Boss‘un asıl amacı savaşların daima sürmesini sağlamak ve bu savaşlarda savaşacak yeni askerler bulmak içinde, savaş sonucu öksüz ve yetim kalmış savaş kurbanı çocukları himaye altına alıp, eğitip tekrar bu savaşlara “geri beslemektir”. Tüm bunları yapmasının sebebi ise, onun gibi “has” askerlerin normal sıradan bir hayat yaşayamayacağı ve varlıklarını sürdürebilmenin tek yolunun durmaksızın savaşmak olmasıdır. Onun için yenmek veya yenilmenin hiç bir önemi yoktur, asıl amaç hayatta kalmak ve savaşı sürdürebilmektir. Asıl kaybedenler (losers) ölülerdir; onlar zaten savaş alınından temizlenip ya toprağa yada tarihin tozlu sayfalarına gömülür giderler. Hayatta kalmayı başarabilen ise yaşamlarını savaş alanlarında, daima asker kalarak sürdürürler.

Tüm bunları işiten Solid Snake, elbette, Big Boss gibi düşünmez, ve son dövüşte onu yendikten ve tüm görevi başarıyla bitirdikten sonra, FOXHOUND timinden ve askerlikten emekli olarak, “normal sıradan” bir hayat yaşamaya çekilir.

Peki BigBoss’a ne olmuştur ? … Son yenilgisi ardından çok ağır yaralanan BigBoss, Patriots örgütünce (hatırlarsanız Portable Ops (1970)‘da temelleri atılmıştı) komaya sokulup alıkonur ve kendisinden “Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (2014) (bkz. aşağıda)” macerasına kadar haber alınmaz !!!

Metal Gear Solid Twin Snake

Metal Gear Solid – Twin Snake; Sene 2005. Son bıraktığımızdan bu yana Solid Snake emekliliğe çekilmişti. Ama eski timi FOXHOUND‘un, Liquid Snake adında bir terörist tarafından ele geçirilmesi sonucu, eski kumandanı Roy Campbell tarafından gene göreve çağrılır. Böylece yepyeni teknolojik aksamları donanarak görevimize başlarız. Peki nedir bu teknolojik şeyler ? Eski MG oyunlarında olmayan nano-teknoloji artık yaygın bir şekilde kullanılmaya başlar. Öyleki sadece basit bir aşı ile bedene enjekte edilen nano makineler sayesinde herhangi bir telsiz iletişimini başka bir cihaza ihtiyaç duymadan yapabiliriz; bu da Solid Snake’in görevi sırasında, danışmanlarıyla iletişim kurmasını oldukça kolaylaştırır. Ayrıca bu bedene enjekte edilen nano -makineler, askerin sağlık verilerini (beden ısısı, kalp atışı …vb) direk üsse bildirip, görevin durumu hakkında daha sağlıklı analizler çıkarılabilme olanağı sağlamakta, ve böylece hem askerin hemde görev yürütücülerin işleri kolaylaşmaktadır (Keza asker görev sırasında yaralanmışsa, ana üsten verilen komutla bu nano makineler bazı ilaçları ve ağrı kesicileri salıp askerin daha dayanıklı olmasını sağlayabilir …vb). Böylelikle bu yepyeni Nano teknoloji ile donanan Kahramanımız Solid Snake görevine atılmaya hazırdır.

Ama bunun için önce Alaska’ya gitmesi gerekir. Liquid Snake üs olarak Shadow Moses adlı bir adada ki nükleer füze deposunu kullanıyordur, ve esas amacı; Metal Gear’ın yeni modeli ile dünyayı ele geçirmektir. Kahramanımız bu sefer ki macerasında ilerledikçe yeni dostlar edinmeye başlar, mesela; Roy Campbell kuzeni olan sıkı kadın asker Meryl ve ilerde teknik yardımcısı olacak Otacon adlı bir bilim adamı. Bundan başka eski dostlar ve düşmanlarda görürüz; inanılmaz keskinlikteki kılıcını ustaca kullanan eski dostu Grey Fox ve ayrıca Big Boss’un gençlik yıllarında tanıdığımız ama artık Liquid’le çalışan (ve tipi Buffalo Bill‘i andıran) Revolver Ocelot. Hatta bir sahnede Grey Fox, Ocelot’un o kovboy vari silah tutan elini kesiverecektir (ki ilerki oyunlarda anlaşılacağı gibi, bu küçük ama önemli bir ayrıntıdır).  Yalnız onu en çok şok edecek 2 şey vardır; ilki, bir şekilde emektar Kaz Miller‘ı öldürüp oyunun başından beri onun taklidini yapan Liquid, diğeri ise; Les Enfants Terribles adlı Gizli bir hükümet projesi sonucu onun ve Liquid’in Big Boss’un kolonları olduğunu öğrenmesidir. O Projede Liquid, atık DNA’dan yaratılmışken, Solid ise baskın genlerden yaratılan esas kolundur. Kendisinin atık DNA’dan yaratıldığını sindiremeyen Liquid, intikamını dünyanın efendisi olarak almayı amaçlar. Ama sonunda elbette, Solid onu engeller, ve Liquid tuhaf bir virus (FoxDie) sonucu ölür. Sonunda FOXHOUND’dan Ocelot dışında kimse hayatta kalmamıştır, ama ne olursa olsun Solid Snake gene günü kurtarır. Fakat Oyunun en son sahnesinde öğreniriz ki; Ocelot aslında, Big Boss’ın 3. kolonu ve aynı zamanda Amerikan başkanı olan Solidus Snake‘in bir çifte ajanıdır. Bu da diğer maceralara vesile olur…

Böylelikle bu oyunla beraber, Big Boss‘un 3 kolunu olduğunu ve bunların sırasıyla Solid, Liquid ve Solidus olduğu tescillenir. Yalnız bu 3 kolondan sadece Solid, Big Boss’un gençlik yıllarındaki tipini ve idealist karakteri andırırken, diğer 2 kolon; Liquid ve Solidus kötü tarafa geçmiştir. Liquid, sarı uzun saçları hariç, tip olarak Solid’e ikizi kadar benzemekle birlikte, Solidus tam bir kolona yakışır bir biçimde gık demiş Big Boss’un burnundan düşmüş gibidir; öyleki Solid ve Liquid görece genç gösterirlerken, Solidus sanki yaşlı bir adam görümündedir (ki sanırım o nedenle politikaya atılıp Başkan olur, :P). Öyle yada böyle, bir şekilde başkan olan Solidus Snake, kendi başkanlığı sırasında aslında kukladan başka bir şey olmadığını, ve asıl kontrolün “Patriots” adında çok gizli bir örgütte bulunduğunu fark edecektir. Başkanlık dönemi bitince de, tasarladığı planı yürürlüğe koyar ve insanların internetteki bilgi akışını filtreleyen ve denizin açıklarında konuşlanmış “Big Shell” adında ki bir silah deposu tesisinin kontrolünü ele geçirir. Böylelikle sonraki oyunumuza konu çıkar.

Metal Gear Sons of Liberty

Metal Gear – Sons of LibertyLiquid’in öldüğü son olaydan 2 sene sonra, Solid Snake ve teknik yardımcısı Otacon, Philanthropy adında tam bağımsız anti-Metal Gear’cı bir organizasyonun üyesi olarak, Metal Gear’ın yeni bir modelinin askeri gemide olduğu istihbaratını alıp araştırmaya girişirler. Ama işler tamamen beklenmedik bir şekilde gelişir; Tüm bunlar aslında Solid Snake‘i terörist gibi göstermek için hazırlanmış bir tür tuzaktır ve işin arkasında Ocelot vardır. Üstelik tuhaflıklar burda da bitmez; önceki macerada kesilmiş sağ elini, Liquid‘in bedeninden tamamlayan Ocelot seviye seviye Liquid’in kontrolü altına girmeye başlar, ve sonunda işler çıyrığından çıkarak, tüm gemi havaya uçar, ve herkes kayıplara karışır.

Bu olaydan sonra 2 sene geçer. Sene 2009’dur. Albay Roy Campbell başkanlığında FOXHOUND timi yeniden kurulmuştur. Ve Solid Snake’in elebaşları olduğu rivayet edilen ve kendilerine “Sons of Liberty” diyen teröristlerin “Big Shell” deki faliyetleri engelleyip rehinelere kurtarma işi Raiden adında yetenekli ama çaylak bir askere verilmiştir (Yani artık bayrağı Raiden devralmaya başlıyor). Raiden, Solid Snake’in eski kahramanlıklarını bildiğinden onun terörist lideri olduğuna asla inanmaz. Zaten oyun ilerledikçe tahmini doğru çıkacaktır; işini arka planda kılık değiştirerek yürüten Solid Snake sonunda ortaya çıkar, bildiklerini dile getirir ve hatta Grey Fox‘un eski beylik kılıcını Raiden‘e vererek yeni kahramanımızın “façasının” tamamlanmasında büyük rol oynar. En sonunda ise ikisi güçlerini birleştirip esas ele başı Solidus Snake‘e karşı savaşırlar. Zaten Raiden’in Solidus Snake ile kişisel bir işi daha vardır, zira çocukken, Solidus onun ailesini öldürüp zalim manevi babası olarak onu çocuk asker yapmıştı. Ama sonrasında anlaşılır ki, Solidus’ta dahil, aslında hepsi başından beri “Patriots“lar tarafından manipüle ediliyodurlar, ve esas kötü ise “Patriots”ların ajanı olduğunu söyleyen ve artık tamamen Liquid’in kontrolü altına giren Ocelot’ur. Son bir  final kapışmasından sonra Liquid-Ocelot, Metal Gear’ın son modeli ile birlikte izini kaybetirir, ve en sonunda Solidus’u öldüren Raiden ise, herşeyden bağımsızlığını ilan etmeye karar verir. Ama Solid Snake’in işi daha bitmemiştir. Daha Liquid-Ocelot’un peşine düşüp, kimlikleri şifrelenmiş bir bilgisayar diskinde saklı olan “Patriot”ları avlaması gerekir. Yalnız Otacon diskin şifresini çözdüğünde, tüm “Patriots”ların 100 sene evvel öldüğünü ortaya çıkarır. !!! Durum artık fazlasıyla çetrefileşmiştir….

Anlaşılacağı üzere, Bu oyunun hikaye bazında MG serisine kattığı şeyler dışında, 2 önemli karakterin ortaya çıkışını sunması bakımından önemlidir. İlki, ilerde bayrağı Solid Snake’den devralacak katanalı Raiden karakteri, diğeri ise Liquid-Ocelot‘tur. Liquid-Ocelot ayrıca mühim bir karakterdir, zira vakti zamanında, kesik kolunu Liquid’in kadavrasından tamamlayan Ocelot, onun “atık DNA”‘sı ile bir tür füzyon geçirmiş, ve MG serisinin en tehlikeli kötü adamına dönüşmüştür. Gene hatırlatalım, Ocelot aslında Boss’un oğluydu, ve Liquid ise Big Boss’un kolunuydu. Yani denebilir ki, Liquid-Ocelot füzyonu aslında bir bakıma gelmiş geçmiş en büyük askerler sayılan Boss‘un ve Big Boss‘un çocuğudur. Bu da onun neden gereğinden fazla tehlikeli olduğunu yeterince açıklıyor !

Metal Gear Solid Guns of Patriots

Metal Gear – Guns of Patriots; Sene 2014. Son macerasından sonra 5 sene geçmiş, ve Solid Snake (daha doğrusu Old Snake) kolon olduğu için hızla yaşlanmaya başlamıştır. Kelimenin tam anlamıyla 40 yaşlarındaki adam 80’ninde gibi bir bedene ve görüntüye sahiptir. Ama ne olursa olsun Liquid-Ocelot‘u peşini bırakma niyetinde de değildir. Şimdi diyeceksiniz İhtiyar Snake bu moruk hali ile nasıl savaş alanlarına akıyor ? Elbettte üzerine giydiği son teknoloji “muscle suit” (Kas Elbisesi) ile, der cevabı yapıştırırım. Bu elbise onun yaşlı bedenine sanki 20’lerindeki sağlıklı bir delikanlının  kuvvetini vermekle kalmıyor, ayrıca yüksek kalite bir kamuflaj yeteneği de sunuyordur. (Ayrıca küçük not; Bu oyunda Solid Snake‘in bu şekilde yaşlanması ile, rakibi Liquid-Ocelot ve Babası Big Boss dahil, üçünün hep birlikte sanki aynı yaşta gibi görünmeleri ilginç bir hava yaratmıştır; sanki tekaüt kahvesinde okey‘e 4. bulamamışlarda onun yerine savaşçılık oynuyorlar gibi :P…. ehem neyse)…. Önceki macerada, Big Shell yok edilmiş olsa bile, “Pariots“lar dünyadaki tüm bilgi akışını ve insanlara enjekte edilmiş nano-makineleri kontrol eden bir yapay zeka kurma planına devam etmektedir. Yalnız Liquid-Ocelot‘un düşüncesi tamamen farklıdır; çünkü bu yapay zekayı ve tüm işletim sistemini kendi kontrolüne geçirmek ister.

Kısacası Solid Snake, yani Old Snake‘in işi bu sefer gerçekten çok zordur. Bir yandan Liquid-Ocelot ve mutant askerleri ile uğraşırken, diğer yandan Patriots‘ların bu dünyayı kontrol etme planını durdurması gerekmektedir. Neyseki tamamen yalnızda değildir. Bazı eski ve yeni dostları, özellikle de Raiden, kahramanımızın en zor durumda olduğu zamanlarda yardıma yetişirler. Olaylar gelişip, Bu görevi de başarıyla tamamladığında ise artık Snake için yaşamanın bir önemi kalmaz, ama tam beynine sıkacağı sırada, Süpriz bir şekilde (“Pariots“ların zoraki komasından kurtulabilen) Big Boss karşısında belirir. Ve ona tüm gerçekleri açıklar; Patriots’lar aslında Big Boss’un hocası Boss‘un ölmeden önce son isteği sonucu doğmuş bir organizasyondur. Ayrıca Ocelot kasten Liquid’in benliğine sahip olabilmek için onun elini kendi kopuk eline takmıştır .. falan fistan… tek tek herşeyi açıklar (hepsini yazmayım, birazda siz keşfedin). Yalnız Patriots yapay zekası tarafından, Solid Snake’in bedenine önceden aşılanmış bir nano-makina virüsü, konuşmaları sırasında, Big Boss’a bulaşarak onu öldürür. Ne olursa olsun, finalde Babasının son sözlerinden ilham alan kahramanımız, hayatının kalan zamanını huzur içinde geçirmeye karar verecek ve hepten tekaüt moduna geçecektir. Böylelik bayrak tamamiyle Raiden‘e devrolmuş olur.

Metal Gear Rising Revengeance

Metal Gear – Rising Revengeance; Bu sefer önceki ana hikaye akışından tamamen bağımsız bir hikaye ile karşı karşıyayız. Sene 2018. Son maceradan sonra Solid Snake artık tamamiyle ortalıktan çekilmiş, ve dediğimiz gibi bayrağı, her macerasında ona bayağı yardım eden Raiden devralmıştır. Raiden’ın aslından Snake ailesi ile kan bağı olmasada, küçükken zor koşullarda çocuk asker olarak yetiştirilmiş, ve Solidus‘un manevi babalığında “jack the ripper” ve “Beyaz Şeytan” gibi adlarla acımasız bir hayat yaşamış bir super askerdir. Yalnız Eski kötü günlerine sünger çeken kahramanımız artık kendi özel timiyle birlikte, bir tür cyborg-ninja paralı askerine dönüşür. Bu oyunda ise macera, kahramanımızın bir Afrika ülkesinin başkanını koruma görevini üstlenmesiyle başlar. Ama işler birden sarpa sarar ve Başkan, kendilerine “Desperado Gücü” diyen bir grup cyborg-zırhlı terörist tarafından öldürülür. Raiden derhal katanasını kapıp başkanın öcünü almaya girişirken, hem grubun en güçlüsü olan Samuel tarafından fena bir hezimete uğratılır hem de sol gözünden olur (Böylelikle Big Boss’tan beri moda olan Tek gözlü kahraman façası denkleşmiş olur). Fakat elbette kahramanımız, pes edip işin peşini bırakmaz, ve başarısızlığının intikamını almak için, yeni bir cyborg zırhla, saldırının arkasındakilerin peşine düşer.

Açıkçası, Önceki Taş fırın erkeği tadında olan Naked ve Solid Snake‘e nazaran, beyaz uzun saçları, beylik kılıcı ve gelişmiş robotik zırhı ile daha sentetik ve değişik (hatta biraz feminen) bir atmosfer katan Raiden, Aslında bir bakıma, soğuk savaş temalı Metal Gear’ın bilim kurgu yüzü oluvermiştir. Yinede Metal Gear camiasında, en az diğer kahramanlar kadar oldukça hatırlıdır, seveni boldur. Sanırım bunun sebebi, cyborg zırh olsa gerek ! Ayrıca Raiden’ın Big Boss gibi asıl adının Jack olması, ve gene Big Boss gibi bir gözünü görev sırasında kaybetmesi ilginç bir tesadüftür (Yoksa değil midir ?). Bir diğer ilginç not ise; Oyunun sonlarına doğru, Samuel’le giriştiği zorlu düelloyu kazanan Raiden’nın onun “tarihçeli” katanasını elde etmesidir. Böylelikle Solid Snake tarafından kendisine verilen Grey Fox’un nostaljik katanasına ek olarak, Samuel’in kudretli kılıcı ile birlikte façasına faça katar.

Son olarak oyuna gelirsek, adrenalin dolu harika müzikler eşliğinde bir şeyleri kılıçla deli gibi kesip biçme yada bin parçaya ayırma , ve yahut cyborg askerlerin omur-ilik soğanlarını elinizle söküp bir sıkımda patlatma yada olağan üstü akrobatik aksiyon deneyimi yaşamak istiyorsanız bu oyun tam size göre. @_@

Kaynaklar; metalgear.wikia.comwiki/Metal_Gearcracked.com 6 iconic video games that were created by technical problems

Ve işte böyle. Bir çırpıda Metal Gear efsanesini özetlemeye çalıştım. Elbette çok yüzeysel ve eksik oldu, nede olsa tüm seriyi gerektiği gibi anlatmak için kalın bir kitap yazmak gerek.  Ama başta dediğim gibi, eğer zamanım olursa oyunlara tek tek dalıp karakterlere daha derin bir şekilde girebilirim belki. Ayrıca Tüm bu oyunların sahne kesitlerinden oluşan film versiyonlarını internette bulabilirsiniz. Ama elbette İngilizce olarak. Şimdiden iyi eğlenceler !

* Soldan Sağa; Naked Snake (Big Boss), Solid Snake, Raiden

Metal Gear Heros

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s