Andy Lau – Aktör

andylau

Geçen haftalarda seri halde Andy Lau filmi yayınlamam ve tanıtımını yaptığım filmlerinin sayısının neredeyse 10 küsur olması sebebiyle bir Andy Lau başlığı açmaya karar verdim. Bir çok ilgi çekici ve wuxia türü filmde rol oynayan bu egzotik aktörü yakından tanımak ilginç olabilir.

Andy Lau Tak-wah  (27 Ekim 1961), Hong Kong’lu bayağı popüler bir aktör, şarkıcı, sunucu ve film yapımcısıdır. Şöhretinin artmaya başladığı 80’lerden beri bir çok değişik türlerde 150’e aşkın filmde rol alıp oyunculuk kariyerinde hep zirvede kalmakla kalmamış, ayrıca Kanto-pop müzik’in 4 “cennetlik” kralından biri sayılarak başarılı bir şarkıcılık kariyerine de sahip olmuştur. Lau‘nun, Hong Kong ve uzak doğu camiasında o kadar çok popüleritesi ve hayranı vardır ki kendi kıtasında, Stephen Chow ve Jackie Chan gibi dünya çapında tanınmayı başarmış şov figürlerinden bile neredeyse daha fazla adı geçer. Buradan da sanırım onun tek eksiğinin onlar kadar dünya çapında bir aktör olmaması çıkarılabilir. Uzak doğulu olmayan yada uzak doğu filmleri kültürü edinmemiş her hangi bir kimseye pek tanıdık gelmeyebilir, ama o kendi bölgesinin en şöhretli, hatta bir bakıma fetiş figürlerinden biridir. (Benzetme yapacak olursam, bizdeki Tarkan’ı düşünün mesela).

Andy Lau - Shangai 13

Lau kariyerine, 1982’de basit bir tv dizi ile başladı. Ama daha kariyerinin hemen başında, yakışıklılığı, havası ve sahip olduğu “farklı” (En azından Çinlilere göre) yüz hatları nedeni ile hızla şöhret kazandı. Kariyerine başladıktan 1 sene sonra, o artık daimi esas-oğlan kategorisine gelerek, önüne gelen projelerde hep baş rolde oldu. Bu arada sinemayada çok hızlı ve başarılı bir giriş yaptı. Daha 4. filmi olan SB yapımı On the Wrong Track (1983)‘da baş rol aldı, ve ardından 5. filmi olan Shanghai 13 (1984)‘de, emektar ve saygın yönetmen Chang Cheh‘in gözde aktörleri arasında kadroya katıldı. Bundan sonra ise neredeyse şov sektöründe tüm kapılar ona açıldı. Bir çok değişik türde; ciddi, komedi, romantik, bilim kurgu, wuxia, macera …vb … filmlerde başrolde oldu. Gerçekten oldukça eklektik bir tarzı vardı, neredeyse her alana el attı. Mesela, geleneksel şarkıcı sesi olmasa da, azmedip çalışıp 1990 başarılı bir albüme imza attı ve ondan sonrada şarkıcılık kariyerinde de yükselmeye başladı. Çokça ünlü olup daha çok para kazanmaya başlayınca yapımcılığa da soyundu. Ayrıca servetini, kurduğu yardım vakıflarına da harcayarak sempatisini daha da arttırdı. Öyle ki, 2000’li yıllara gelindiğinde o artık kıtasının en ünlü ve fetiş şöhretlisi olmuş, hatta 2005’de Hong Kong’daki Madam Tussauds mumya müzesinde figürü bile konmuştu.

Dünya çapındaki etkisine bakarsak, şarkıcılık yada yapımcılık gibi diğer özelliklerinden çok, görece aktörlüğünün tanındığını söyleyebiliriz. Batı (Avrupa ve Amerika) dünyasında egzotik işlere olan genel ilginin, bazı uzakdoğu özel film türlerine (retro, new-wave, post-classik wuxia, bullet ballet, polisiye ….vb) kayması ile bilikte, özellikle bu türün hayranları için Andy Lau oldukça tanınan biridir. Özellikle onun post-klassik wuxia tarzı filmleri bir çok batı seyircisi tarafından bilinmekte ve meraklısı tarafından ilgiyle izlenmektedir. Ama ona en çok şöhreti kazandıran ve dünya sinemasında saygı değer bir yer veren işi, 2002 yılında çevrilen ve ona Altın At ödülü kazandıran Infernal Affairs film serisi sayılabilir. Sequel ve presequel’leri ile birlikte 3 filmlik bir triloji olan bu işte, biri polis diğeri ise mafya örgütüne sızmış 2 casusun gerilim dolu macerası anlatılır. Film zamanında o kadar çok ilgi uyandırır ve beğenilir ki 4 sene sonra, 2006 yılında Martin Scorsese tarafından Departed (köstepek) adında yeniden çekilir (ve bu Scorsese’e en iyi yönetmen dalında Altın Küre kazandırır). Ayrıca Andy Lau, Amerikalı bir bilgi, enformasyon ve istatistik ölçüm şirketi olan Nielsen Company tarafından Asya’nın Gişe Yıldızı (Box office Star) seçilir. Böylelikle ünü global bakımdan da tescillenir.

infernal affairs

Peki ama ben neden Andy Lau’dan bahsediyorum ? Elbette fiziğinden dolayı (deeermişim, :P). Aslında bana Andy Lau’nun nesi meşhur diye sorarsanız, çok kısaca, meşhur olması meşhur diyebilirim. Sonra kanca burnuna rağmen (bkz, resim), sahip olduğu sıra dışı cazibesini sayarım. Sanırım gerçekten de onu asıl ünlü yapan şey, sıradan bir çinlide olmayan yüz hatlarıdır, ki bazı fanları bu konuya oldukça kafa takmış gibidir, mesela bkz; ido.3mt.com.cn/Article/show. Genellikle uzakdoğu insanların oldukça küçük kalkık bir burun profili vardır, ve gerçekten de çok dışardan bir gözlemci için hepsi sanki birbirlerine çok benzer vaziyettedir. Farklı kaynaklardan duyduğum hikaye ve anektotlara göre, uzak doğulu insanlar, özellikle çinliler ve japonlar, farklı yüz hatlarına sahip insanları oldukça ilgiçekici  (hatta direk çekici) bulmaktadır. Hatta bazı Çin yüz fallarında, kanca burunun iyi talih getirdiğine dair rivayetler bile vardır. Sanırım bunda nadir olan değerlidir felsefesininde ağırlığı da var. İşte bu nedenle eğer uzakdoğulu ünlülere dikkatli bakarsanız, bir çoğunun fiziğinde klişe (stereotype) çinli görüntüsüne uymayan hatlar göreceksiniz.

Doğru ! Andy Lau fiziği sayesinde şöhreti ve servetini yaptı, ama hakkını vermek lazım, sırf buna yaslanmadı. Yukardaki özet özgeçmişinde bahsedildiği gibi, oldukça çalışkan ve girişken bir tip olduğunu görürsünüz, üstelik yeteneğide var. Ama açıkçası ben onun şarkıcılık gibi diğer özellikleri ile değil, rol aldığı bazı macera, aksiyon ve wuxia türü filmleri ile ilgileniyorum. Çünkü bir kere, sıra dışı cazibesi ve oyunculuk yeteneği, onun bu tarz filmlerdeki atmosferi yoğunlaştırmasını sağlıyor. Ayrıca, çok popüler olduğu için görece en iyi ve kaliteli film projeleri ona geliyor. Bir sinema sever için, özellikle belli bir genre‘da yoğunlaşmış kişiler için, çekici bir aktörün (yada aktrisin) kaliteli bir projede yer almasından daha lezzetli bir şey olamaz (zaten o nedenle hep belli oyuncular üzerinde yoğunlaşıyorum). İşte Andy Lau’nun gerçekten yoğun ve lezzetli tat verdiği filmlerden bazıları;

Kaynak; wiki/Andy_Lauhkmdb.com/db/people/AL.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s