鐵旗門 – The Flag of Iron (1980)

Flag of Iron (1980) - Kuo Chui

The plot is very similar to one of Chang Cheh’s earlier works, The Duel (1971) . In this one, two rival clans, the Iron Flag and the Eagle Clan come together for drinks, but soon a fight breaks out. Both of the clan leaders are killed, but the Iron Flag’s leader is mysteriously killed in action. Could it be the Spearman? The cops come in and state that somebody has to take the blame for all the blood shed. Lo Hsin (Kuo Chui), a good man, takes the blame for his brothers and sets out to leave town until the whole ordeal tides over. Like The Duel , the new clan leader, Chow Fang (Lu Feng) thanks Lo kindly and offers to send him money when he reaches his new pad. Wrong! Instead, the 10 Killers are assigned to kill Lo, but luckily Lo’s buddy, Yun Liang (Chiang Sheng) and some surprise help from the Spearman (Lung Tien Hsiang) saves the day. The threesome then decides to pay Chow Fang a visit to settle some old scores and avenge the death of the Iron Flag leader. Decent flick that is pretty bloody…

hkmdb.com/db/movies/reviews

As It’s mentinoned, Chang Cheh made another version of his earlier works, 大決鬥 – The Duel (1971), which stared with Ti Lung and David Chiang. But this time, story is in a more antic age, and cast with Venoms.

Flag of Iron (1980)

Demir Leopar Luo Xin (Kuo Chui), Demir Sancak Klanının en iyi dövüş sanatçılarından biri olduğu kadar, en sadık, çevik, zeki ve ahlaklısıdır da. Ama bir gün, dostu Demir Maymun Yuan Lang (Chiang Sheng) ile birlikte, rakip klanın genelevde çalıştırmak için kaçırdığı bir kızı kurtaralım derken, 2 klan arasında gerginlik çıkmasına sebebiyet verirler. ve Bu gerginliği gidermek de, gene 2 klan arasında yapılacak sözde barış yemeğine kalır. Yalnız, ev sahipliği yapacak olan Rakip klan pusu planları yaparken, Misafir gelecek olan Demir sancak Klanı ise, onların bu pususunu sezip, takviye kuvvet olarak beyaz giysili serseri Yan Xiu (Lung Tien-Hsiang)’i tutacaktır. Sonunda sözde barış yemeğinde olanlar olur, ve çıkan arbedede her 2 klanın da şefi öldürülür, ve rakip klan büyük bir darbe alır. Yalnız Demir Sancak Klanı Şefi’nin ölümü çok ani ve gizemli bir şekilde olması, Klan içinde büyük şaşkınlık yaratacaktır. Bu şaşkınlığı hemen yönlendirmek isteyen Demir Kaplan Cao Fung (Lu Feng), derhal yeni bir şef seçilmesi gerektiği söyler. Yalnız Şeflik konusunda, klan içinde Demir Leopar ve Demir Kaplan arasında bir ikilem olsada, sonunda Demir Leopar centilmence davranıp Demir Kaplanın Şef olmasını kabul eder.

Yalnız ne yazık ki hikaye burada sonlanmaz. 2 klan arası yaşanan kanlı çatışma ve 2 şefin de öldürülmesi, otoritenin dikkatini çeker, ve Demir Sancak Klanından, tüm bu cinayetleri üstlenecek bir günah keçisi bulmaları istenir. Bunun üzerine her zamanki gibi, Klanına sonuna kadar bağlı olan Demir Leopar, derhal öne atılarak (klanından ayrılmak zorunda kalacağı bir kaçak hayatı yaşamaya razı olarak) günah keçisi olmayı kabul eder. Onun bu ayakta alkışlanacak göz yaşartıcı fedakarlığı üzerine, yeni şef Demir Kaplan, her ay para yardımı yapacağı sözü vererek, onu uğurlar. Yalnız bu söz “nedense” tutulmaz. Demir Leopar, bir kaçak olarak aylarca klanından uzak, beş parasız, hizmetçilik yaparak yaşamak zorunda kalır. Aylar sonra, sadık dostu Demir Maymun onu görmeye geldiğinde, herşeyin çok değiştiğini, Demir Sancak klanının ve yeni Şef Demir Kaplanın bir çok suça bulaştığını haber verir. Demir Leopar başta tüm bunlara inanmak istemesede, kendisini öldürmeye gelecek bir çok kiralık katil, şüphelerini artırır. Sonunda beyaz giysili serseri Yan Xiu‘ın, her şeyi itiraf etmesi üzerine, Demir Leopar klanına dönmeye karar vercek, Ama elbette dönüşü çok çok muhteşem olacaktır.

Açıkçası bu filmin hikayesi Chang Cheh‘in çok önceki işlerinden olan ve daha önceki gözdeleri Ti Lung ve David Chiang‘in döktürdüğü The Duel (1971) ‘in hikayesinin neredeyse tıpatıp aynısıdır. Sadece hikayenin geçtiği zaman daha antik çağa kaydırılmış ve ek olarak Venom‘ların akrobasi şovları da bonus gelmiştir! İyi seyirler !

* Bu filmi Türkçe altyazılı izlemek için; vk.com/yuanshangli

Flag of Iron (1980) - Bloody Flag

Advertisements

9 thoughts on “鐵旗門 – The Flag of Iron (1980)

 1. tamam usta , ben altyazılarınızı paket olarak indirmiştim içerisinde yoktu verdiginiz linkten indirdim,tesekurler , bu arada turkce altyazı sitesini hergun yeni altyazı yuklemissinizdir diye kontrol ediyordum burayı rastlantı eseri buldum . bb66 sitesinden beri takipcinizim, bence reklamınızı daha iyi yapmalısınız , çogu takipcinizin burda paylasım yaptıgınızdan haberi yoktur

  • Türkçe altyazı sitesine artık yükleme yapmıyorum. Çünkü site yöneticileri hem kaba hemde işten anlamıyorlar, üstelik çok saçma bir sebep yüzünden (kendi blog’umun adresini verdim diye), yüklediğim onlarca altyazının yarısını sildiler. Sadece kendi gruplarının hazırladıkları altyazıları öne çıkarıp prim veriyorlar. Bizim gibi gönüllü altyazı hazırlayanlara çok kaba ve sanki gereksiz iş yapıyormuşusuz gibi davranıyorlar. Zaten bb66 sitesindende aşağı yukarı aynı sebeple ayrılmıştım. O nedenle toptan kendi blog’umu kurdum gitti. Elalemin ağız kokusunu çekmekten kurtuldum. Benim olayım tamamen fan işi, türkçealtyazı yada bb66 sitesindekiler gibi kar, para peşinde değilim.
   Reklam olayına gelirsek. Öncelikle ben burda mal satmıyorum. İnternete yüklediğim herşey sebil. Ayrıca zaten belki fark etmişsinizdir, altyazı dosyalarına imza- isim falanda yazmam ben. Eğer bu filmler ve altyazılarla ilgilenen olursa, zaten basit bir google taraması ile bir şekilde bulabilir. Ama arzu ederseniz, siz blogumu tanıdıklarınıza tavsiye edebilirsiniz. Tüm film listesi burda; https://renklisheyler.wordpress.com/cinema/wuxia-cinema/a-z-movies/
   Artık tüm yüklemeleri bu blog vasıtasıyla yapacağım, önümüzdeki haftalarda, 3-4 süpriz film daha gelecek, ve sene başından sonra rölatiye alacağım…. iyi eğlenceler

   • Peki Anladım (bu arada bu kadar ilgi gösterdiğiniz için teşekkürler). O zaman lütfen bir zahmet siz yapın reklamı; mesela temin verdiğiniz link gibi yaygınlaştırın işte. Zaten altyazıydu şuydu buydu derken, ne reklam yapacak halim nede zamanım kalıyor. Üstelik nereye reklam yapıyım ? Söylediğim gibi (Türkçe alyazı gibi) genel sitelerdeki adminlere kendimi beğendirmekle uğraşamam.
    * not; sırada gerçekten çok film var (Çoğunlukla Wang Yu). o film için gerçek bir Gordon Liu hayranı bulmanızı tavsiye ederim ^_^…

  • Bu arada söylemeyi unuttum, bir önceki mesajımda bahsetiğim kabalıklarından ötürü, Türkçealtyazı sitesinin adminleri ile kavga ettim, onlarda elbette beni siteden banladılar. Ama o kadar s***k insanlar ki, ordaki ChuLiuHsiang hesabımı silmek yerine, sadece siteye girişime ban koydular. Yani kısacası, siteye kesinlikle bir şey yüklememi istemiyorlar, ama nedense hesabımı da silmiyorlar (Siteye girişim yasaksa neden hala orda hesabım var???? ). Bu saçmalığa dayanamadığım için de zaten çekip gittim…. ordan ayrıldığımdan beride bir sürü altyazı daha yaptım. Yani sana tavsiyem, yeni o siteye takip etmemen. hala orda duran hesabım ise tamamen sahte; daha doğrusu site adminlerince hesabım el koyuldu.

 2. asıl ben tesekur ederim sayenizde bu filmleri izleme fırsatı buluyoruz, ustad bu wang yu nun filmlerini bitiremidinmi, daha sırada cok yiğit var(Philip Kwok,Gordon Liu , David Chiang,Derek Yee vs ) .diğer yiğitlere haksızlık etme .

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s