Phobia Skyscraper – Korku Gökdeleni

The Phobia Skyscraper is a new form of modular suburban residential development for Paris, France. It is located over the “Petite Ceinture”, a former industrial site with excellent views of the city and an extensive transportation network. …..

Despite its solid skeleton, the Phobia Skyscraper and its modular units are designed to evolve as does society itself. Its materials are the byproducts of abandonment and recycling; the building itself could be abandoned and once again revitalized, depending on the desires and needs of its residents.

evolo/phobia-skyscraper-revitalizes-paris-suburbs

Korku (Phobia) gökdeleni (sanırım şeklinden dolayı bu ismi almış), Fransa’daki Paris şehrinin varoşları için yeni modüler bir yerleşim önerisinde bulunuyor. “Petite Ceinture” bölgesinde kurulması düşünülen bu bina, hem harika bir şehir manzarasına hemde geniş bir ulaşım ağına sahip olacak.

2 ana zemin levhası ve endüstri metaryallerinden geri dönüştürülmüş boş kule yapısı, aynı tesisatı paylaşan ve açık alanlara açılabilen prefabrik bölümleri tutacak. Bu bölümler yeşillendirilmiş açık ve umumi alanlar etrafında toplanacak.

Bu umumi alanlar, yada “çekirdek merkezler”, etraflarında yaşayan topluma sosyal aktivite, dinlence ve eğlence gibi meseleleri sağlayacak. Ayrıca su toplama-arıtma ve güneş panelleri sayesinde temiz enerji ve su elde edilebilecek.

Katı iskeletine rağmen, Korku Gökdeleni ve modülleri esnek bir yapıda evrimleşecek şekilde tasarlandı. Yan sanayi ürünü ve geri dönüştürülmüş meteryallerden yapılacak bu yapı, içinde yaşayan sakinlerinin ihtiyaç ve arzularına gene tekrar tekrar şekillenebilecektir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s