Advance Wars

Advance War

İşte gene zevkli bir GBA oyunu ile karşınızdayım. Bu sefer ise “Turn-based tactics” türü bir oyun, yani satranç gibi siz bir hamle yapıp sonra rakibiniz hamlelerini yapıyor, sonra gene siz hamlelerinizi yapıyor … ve böyle biri yenene kadar gidiyor. Oyunda 4 ana takım (ordu yada ulus) var; Turunç Yıldız (Orange Star), Mavi Ay (Blue Moon), Yeşil Dünya (Green Earth) ve Sarı Kuyrukluyıldız (Yellow Commet). Her bir ordunun kendine has bir yeteneği yada zayıflığı var, ve siz hem bunları iyi bilerek, hemde orduların çarpıştığı cephenin jeolojik yapısı, konumunu çıkarınıza göre kullanmaya çalışarak,  aşağıda sıralanan uniteler ile, tamamen stratejiye dönük bir savaş veriyorsunuz. Unitelerde neler mi var; Düz er, Roket atarlı erler, Tank, uçak savar, Avcı uçakları. Bombardıman uçakları, Hekilopterler, denizaltıları, savaş gemileri …vb… Tüm bu ünitelerin aslında, satranç taşları tarzında herbirinin ayrı hareket ve etki özellikleri var. Mesela kimisinin hareket menzili kısa ama atış menzili uzun, yada tam tersi. Ve yahut, bazı uniteler sadece belirli üniteleri yok edebiliyor, örneğin, Avcı uçakları sadece bombardıman uçakları ve helikopterleri düşürebilir, ama diğer ünitelere zarar veremez. Bombardıman uçakları ise avcı uçaklarına karşı tamamen korunmasızdır, ama yerdeki düşman ünitelere büyük zarar verebilir … vb. (Şimdi herşeyi anlatmayım, oynarken kendiniz keşfedersiniz ;)

Advance Wars - UnitsYinede oyunu daha ilginç klan bazı küçük notları sıralamak isterim;

Orange StarOrange Star; Yani Turunç yıldız ordusu, aslında Amerikan ordusunun biçimi (özellikle 2.Dünya Savaşındaki üniforma ve araçlar) model alınarak tasarlandı. Orjinalinde Kızıl Yıldız olacak olan bu ordu, oyun Amerikada piyasaya sürülürken kominizim çağrışımı yapmasın diye Kızıl, Turunç yıldıza çevrildi. Ayrıca Orange Star’ın karargahı, Amerika, NewYork’taki Empire State Gökdeleni biçimindedir.

Blue MoonBlue Moon; Mavi ay ordusu ise Rusya ordusunun biçimi model alınarak tasarlandı. Her ne kadar Rusya ordusu Kızıl ordu olarak bilinsede, bu oyunda mavi renkle temsil edilmeleri oldukça ironiktir. Ayrıca Blue Moon’un karargahı, Rusya, Moskova’taki Saint Basil’s Katedrali biçimindedir.

Green EarthGreen Earth; Yeşil Dünya ordusu ise Nazi Almanyası ordusunun biçimi model alınarak tasarlandı. Ama Nazi dediğimize bakmayın aslında iyi taraftadırlar. Çünkü bu oyunda ki esas kötümüz Kara Delik Ordusudur. Ayrıca Green Earth’ın karargahı, sanki Orta Çağ Kaleleri biçimindedir; Malum Almanya’da çok var onlardan !!!

Yellow CometYellow Comet; Sarı Kuyrukluyıldız ordusu ise, Japon ordusunun biçimi model alınarak tasarlandı. Uzak Doğulular sarı ırktır klişesine bağlantılı olarak, onlara direk sarı renk atanmış. Ayrıca Yellow Coment’in karargahı, Japonya,  Himeji’deki Himeji kalesi biçimindedir.

Black HoleBlack Hole Army; Kara Delik ordusu dünyadaki hiç bir ordu modelinde dayanmayan bilim kurgusal bir ordu tasarımındadır. Oyunumuzun esas kötüleridir, her husumetin kargaşanın arkasında onlar vardır. Ayrıca onların karargahı’da bilim kurgu hikayelerindeki gibi futuristik ve roket şeklindedir.

  • Commanding Officers (CO); Yukarda sıralanan her bir ordunun en az 2-3 Kumadanı vardır, ve biz hikaye akışı içinde, Kara Delik ordusunun kumandanları hariç, hemen her kumandanı kontrol ediyor olacağız. Her bir kumandanın, CO Power denen kendine has bir yeteneği vardır, ve savaş sırasında bu yetenek uygulanarak, çarpışmada avantaj sağlanabilir. Bu yetenekler arasında, iyileştirme, tamir, gizlenme…vb vardır.
  • File:Buildings.pngBinalar; 5 bina türü vardır; Karargah, Yer birliği üssü, Deniz birliği üssü (yada Liman), Hava birliği üssü (yada Hava limanı), ve Şehirler. Üsslerde basitçe (kara, deniz, hava) birliklerimizi üretebiliyoruz. Karargah ise bizim en önemli binamızdır, eğer kaybedersek, savaşı kaybederiz. Şehirler de, savaş için daha çok gelir ve lojistik sağlamak için ele geçirmemiz gereken yerlerdir. Ne kadar çok şehir ele geçirirsek gelirimiz o kadar artar. Ayrıca çatışma zamanlarında da avantaj sağlarlar; Eğer düşmanla şehrimizin içinde çatışırsak, çatışmayı kazanma oranımız daha fazla olur …vb. Sahip olduğumuz binalar ordumuzun renginde görünür. Tarafsız, ve kolayca ele geçirilmeye müsait olanlar ise gridirler.
  • Arazi (Terrain) ve Hava koşulları; Çatışma sırasında, zaferin kimin kazanacağı konusunda Arazi ve Hava koşullarının büyük etkisi vardır. Mesela siz Dağ gibi yüksek bir yerdeyken, alçak bir ovadaki düşmana saldıracaksanız açıkça avantajlı olursunuz. Yada soğuya dayanıklıysanız, Kar yağışında ki çatışmalarda da avantajlı olabilirsiniz. Arazi çeşitleri aşağıdaki gibidir;

Araziler

Hikayemiz ise, Turunç Yıldız (Orange Star) ulusunun, Mavi Ay (Blue Moon) ulusu tarafından işgal edilmeye çalışılması ile başlar. Bu çarpışma aslında oyunumuzun “tutorial” kısmı gibidir, ve Turunç Yıldız ordusunun lideri Nell, size ordunun kullanımı ve savaş stratejileri konusunda tatikler vermeye başlar. Böylece bir yandan oyunun arayüzünü öğrenir, diğer yandan direk oyunun hikaye akışına dalarsınız. Daha sonra bir şekilde, Yeşil Dünya ve Sarı Kuyrukluyıldız ulusları ile de, değişik (hava ve geolojik) koşullarda defalarca çarpışmaya başlarız. Sonra anlaşılır ki diğer 3 ulus, Turunç Yıldız’ın kendilerine ilk saldıran taraf sanarak saldırmaya başlamışlardır. Ama aslında tüm bu yanlış anlaşılmanın arkasında kurnaz ve hırslı Kara Delik Ordusu (Black Hole Army)’dan başkası yoktur. Tüm bunlar anlaşılınca 4 ulus ittifak kurarak, Kara Delik Ordusunu topraklarından atarlar.

GBA platformunda daha sonra bu oyunun devamı olan, Advance Wars – Black Hole Rising oyunu piyasa sürer. Genel anlamda oynanış tamamen aynıdır, sadece ünite çeşitliliği artırılmıştır. Advance Wars serisi oldukça tutar, ve tuttukça DS platformunda yenileri gelir;  Advance Wars: Dual Strike ve Advance Wars: Days of Ruin.

Gene, vaktiniz varsa keyifle oyalanacağınızı garanti edebileceğim bir oyun. Bu arada oyunla ilgili bilgi tararken ilginç bir siteye rastladım; ninjatoes.wordpress/advance-wars. Oyunda kulanılan unitelerin kağıttan maketlerininin planlarını veriyor. Çok şirinler ! ^_^

Resimler ve fazlası; gamefaqs/advance-wars/images ve advancewarsnet/AW1Sprites

Advance Wars ScreenshotAdvance Wars ScreenshotAdvance Wars Screenshot ScreenshotAdvance Wars Screenshot

Kaynaklar; en.wikipedia.org/Advance_Warsadvancewars.wikia/Advance_Wars_(game)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s