The 7th Continent: Kinetic Islands – Okyanus Çöpü Temizleyici

The 7th Continent

The quantity of small plastic fragments floating in the north-east Pacific Ocean has been increased a hundred times over the past 40 years accumulating and forming what we know as the Great Pacific Garbage Patch, a great hazard to the earth ecosystems balance.

Studies estimate that the amount of plastic floating on the Pacific Ocean is twice the size of the US State of Texas.

Kinetic Islands address this problem and propose a solution for disposal huge-amount of plastic and garbage patches in North-east Pacific Ocean, and take advantage of them as construction elements for a futuristic floating city

evolo/the-7th-continent-kinetic-islands-clean-the-great-pacific-garbage-patch

Artık kaç kere bahsettiğimi ben bile hatırlamıyorum. Ama eğer bu blog’u gerçekten takip ediyorsanız, bir şekilde okyanusta bir ada gibi dolanmakta olan Kuzey Doğu Pasifik (Yada Büyük Pasifik) çöpünden bir kaç defa bahsettiğimi fark etmişsinizdir. Bu yüzen çöpler, son 40 yılda kütlelerini neredeyse 100 kere katladılar. Öyle ki, araştırmalara göre bu çöp yığınının miktarı ABD’nin Teksas eyaletinin yaklaşık 2 katı kadarmış. Ki  bu kütledeki bir yığın, Dünya eko sistemi için oldukça büyük bir tehlike oluşturmaktadır.

Çeşitli projeler, bu yüzen çöp adasını (hatta kıtasını) bir şekilde geri dönüştürmek için yollar önermiştir. Bu projelerden biride işte “Kinetik” Ada Projesidir !

Kinetik ada projesinin özü, okyanuslarda başı boş sürüklenen çöp yığınlarını kullanarak, okyanusda süzülen fütüristik bir şehir adası inşaa etmektir.

Proje böyle büyük bir inşaatı yapmak için modüler bir çalışma önerisinde bulunuyor. Her bir modül, 3 şamandıra yardımı ile bağımsız bir şekilde okyanus akıntısında sürüklenebilecek. Ve her bir modül, akıntı boyunca karşısına çıkacak çöpleri toplayıp, dolduğunda, kendisine en yakın  bir çöp istasyonu oluşturan üniteye hareket edecek. Böyle böyle, akıntıda sürüklenip çöp toplayan bir çok modül, spiral formda birleşip bu çöp istasyonlarını oluşturacak. Öyle ki sonunda büyük bir ada görünümünü alacaklar. Bu ada arzuya göre toprakla kaplanıp, tarımcılığa elverişli hale getirileceği gibi, o şekilde bırakılıp ihtiyaca göre üstüne çeşitli binalarda kurulabilir.

Özetle, bu çöpler kullanılarak bir yapay ada, hatta kıta oluşturulacak. ve üstünden tarım, hayvancılık, yerleşim, işletme… vb gibi şehir ve köy işleri yapılabilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s