Sphera: 2150 Megacity

1027-sphere-skyscraper-0

By 2100 it will be extremely unhealthy to live in megacity areas and people will migrate to the countryside seeking cleaner air, food, and water. By 2150 megacities like Beijing, Jakarta, New York, and London will be abandoned ghost cities and automated bulldozers will be sent to demolish buildings and infrastructures, saving only sites of historical value. By recycling the demolished material, the bulldozers will start the construction of Sphera.

Sphera is a new type of living environment, where the citizens of the world will live during the “earth’s regeneration”, by using innovative and sustainable energies. At the same time, the purpose of Sphera is to build an entirely new civilization, where people will try to redesign their culture and generate a sustainable society by creating a global-resource based economy that enables all people to reach their highest potential, a society that protects and preserves its environment.

evolo.us/sphera-2150-megacity/

Sphere

2100 yılına kadar, mega şehirler oldukça sağlıksız olacak ve insanlar daha temiz hava, su ve yemek için şehir dışına, kırsal bölgelere göç etmeye başlayacak. 2150 yılına kadar ise, Pekin, Jakarta, New York ve Londra gibi mega şehirler hayalet şehirlere dönüşecek, ve otomatize bulldozerler bu şehirlerdeki tarihi değere sahip binalar hariç diğer tüm yapıları yıkacak. Arta kalan Yıkıntı ve molozun geri dönüştürülmesi ile, Sphera (Küremsi) projesinin yapımına başlanacak.

Sphera, Dünya vatandaşlarının Dünyanın yenilenmesi sırasında, yenilikçi ve sürdürülebilir enerjiler kullarak yaşayabileceği yeni bir tür yaşam alanı sunmakta. Aslında Sphera’nın asıl amacı bu yenilenme aşaması sırasında, insanların kendi kültürlerini yeniden tasarlamaya çalıştıkları ve (insanların hem en yüksek potensiyellerine ulaşmalarına izin verip, hemde toplumun doğayı koruyup yararlandığı) küresel kaynak tabanlı ekonomi yaratarak sürdürülebilir bir toplum oluşturabilecek tamamen yepyeni bir medeniyet inşaa etmektir.

Hangi politik görüşten, sosyal gelenekten ve dinden olursa olsun, Tüm insanların, temiz hava, su, ekilebilir alan, tıbbi bakım ve uygun eğitim kaynaklarından yararlanma hakları vardı.

Her bir Sphera, insanların bu ihtiyaçları sağlayıp, yaklaşık 4 milyon insanı barındıracak, bir tür mega kozalar olacaktır. Bu ihtiyaçları karşılamak için Sphera’lar, fabrikalar, araştırma, eğitim, karma kullanım, yerleşim alanı gibi kısımlara ayrılacak.

Sphera’da herşey olabildiğince otomatize olacak, ve böylece orda yaşayan sakinlerin kendi çeşitliliğini ve bireyselliğini keşfetmeye zaman kalabilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s