Everest “Manzaraları”

eliasaikaly.com/2013/05/into-the-death-zone/

Every year, hundreds of people pay thousands of dollars for the privilege of getting to climb Mount Everest — but what the Nepalese tourism board doesn’t exactly like to advertise is that around 240 climbers have died trying to make the summit, and most of them are still up there. In fact, there is a section of the mountain called Rainbow Valley where dozens of bodies are visible due to their brightly colored climbing jackets.

Read more: http://www.cracked.com/article_20574_6-creepy-places-where-dead-bodies-just-lay-out-in-open_p2.html#ixzz2j7qA9ppD and cbc.ca/news/world/reclaiming-the-dead-on-mt-everest

Her yıl, yüzlerce insan binlerce dolar ödeyerek Everest Dağının zirvesine çıkma ayrıcalığına ulaşmaya çalışır. Ama bu parlak aktivitenin bilinmeyen kısmı da vardır; şu ana kadar zirveye çıkmaya çalışanlardan yaklaşık 240’ı ölmüştür ve üstelik çoğunun bedeni hala o “zirvededir”. Hatta dağın “Gökkuşağı vadisi” diye adlandırılan bir kısmı vardır ki, bu adı almasının nedeni, ölenlerin giydiği rengarenk dağ giysilerinin o yerde apaçık görünmesidir. Öyle ki, dağcıların cansız bedenleri artık yörenin bir tür “LandMark”ı, yani yön bulmak için kullanılan işaretlere dönüştürülmüştür diğer dağcılar tarafından. Mesela, yeşil botlu’dan sağa dön, donmuş bayanı gördüğünde sağdan devam et … gibi. Gerçi ölen dağcılara yapılan bu muameleyi saygısızca bulan Dağcılarda az değil, ama dilin kemiği yok işte :P.

Peki ama neden dağın başında ölen dağcıların bedenleri başı bol bırakılmış ? Hiç mi sahiplenilmemiş, yada kimi kimseleri yokmuş ? Aslında olayın sahiplenilmekle alakası yok, bilindiği gibi kimsesizler bile öldükten sonra öyle yada böyle mutlaka gömülürler. Burdaki olay biraz daha değişik.

everest-graphic

Durum şöyle aslında (bkz, resim); Everest Dağının yüksekliği yaklaşık 8848 metredir. Ama Dünya ölçeğinde, 8000 metreden itibaren oksijen seviyesi ölümcül bir şekilde azalır, ve Everestin zirvesine çıkabilmek için mutlaka oksijen tüpü kullanılmalıdır, hemde “yeterince” oksiken tüpü. Yalnız, 8000 metreden itibaren zirveye giden yaklaşık 1 km yol için bazı dağcılar yeterince oksijen tüpü getirmeyi unutur, ve bu oksijen azlığından dolayı bedenleri çabucak yorgun düşer ve bir kenara oturup dinlenmeye başlarlar. Fakat unutmayalım ki, 8000 metrenin üstündeyiz, hem oksijen az ve hem de derin bir soğuk var. O yorgunlukla Biraz oturup dinleneyim derken beden birden donuverir, ve bir bakmışız ki öbür dünyadayız. İşte o 200 kisur dağcının başına gelen şey tam da bu. Bedenlerinin zirve dolaylarında başı boş bırakılmasının sebebi ise, tamamen güvenlik, yani bedeni taşıyacak kişilerin güvenliği. Herhangi bir aracın (araba, jip, helikopter…vb) çıkamayacağı, oksijen seviyesinin çok düşük olduğu ve derin dondurucu ıssız bir bölgede can verirseniz, sizinde bedeniniz orada kalır. Ama eğer kampta yada kamp yakınlarında ölürseniz, cenazenizin kalkabilme olasılığı daha yüksek.

Daha evvelden, Everest Dağının dağ turizmi yüzünden çerçöp içinde olduğunu duymuştum, ama artık turistlerin kendi bedenlerininde sanki çöp gibi Dağ’ın zirvesinde atılı kaldığını duymak bana oldukça uçarı geldi. Ne diyelim, en azından “zirvede” öldürler !

Kaynak; cbc.ca/news/world/reclaiming-the-dead-on-mt-everestcracked/6 creepy places-where-dead-bodies-just-lay-out-in-opensometimes-interesting.com/over-200-dead-bodies-on-mount-everest/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s