Worm Skyscraper – Solucan Gökdeleni

The Urban Earth Worm skyscraper uses one of the basest of creatures as its inspiration. Just as earthworms clean the soil and solve pollution problems, promulgating life in thriving ecosystems, this skyscraper will clean air and soil pollution in cities and also feed cities – literally.

The structure is in fact even shaped like a worm, horizontally extends and curves throughout the city, cleaning the air, processing waste and providing food in not just one but many points. The top part of the structure has growing tubes that are filled with soil and grow trees and plants. This green area cleans the city’s air and also provides crops for the city’s residents.

An energy station near the ground (but still within the worm) takes the city’s garbage and processes it into biomass from which energy can be generated. ….

evolo.us/urban-earth-worm-skyscraper-cleans-air-and-soil-pollution-in-cities/

Bu projede Kentsel bir yapı için, belki olabilecek en aşağılık yaratıktan ilham alındı. Halbuki Solucanlar aslında düşündüğümüz gibi iğrenç yada gereksiz hayvanlar değiller. Toprak solucanları toprağı temizleyerek, hem kirlilik problemini çözerler, hem de ekosistemin yayılmasına yardımcı olurlar. Toprak solucanlarının bu özelliğinden ilham alan bu gökdelen projesinde ise, şehrin havasını ve toprağını temizleyip beslemek gibi yararlar amaç ediliyor.

Zaten şekilde görüldüğü gibi gökdelen bir solucan şeklinde; dikey bir yay çizip şehrin içine dalıyor ve böylece bir çok avantajını gerçekleştirebiliyor; havayı temizlemek, atıkları dönüşürmek, yemek sağlamak …vb. Yapının en üst kısmı ağaç ve bitkilerin yetiştirildiği hatta tarıma elverişli seralarla dolu olacak. Yani bu yeşil kısım şehrin havasını temizleyen ve şehre besin sağlayan bölümlerdir.

Yapının toprak altındaki kısmı ise, şehrin çöpünü geri dönüştürüp enerjiye çevirecek alanlar olacaktır. Bu üretilen enerji yakıtı ise elbette şehre verilecek. Yapının tüm bu işlemlerden arta kalacak olan atığı ise, sera kısımlarındaki gübrelemeye yarayacaktır. Yani, üst sera kısmındaki topraklar periyodik bir şekilde altta geri dönüşüm merkezlerine gönderilip, beslenecek, böylece toprak her daim verimli olabilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s