Kirby: Nightmare in Dream Land

Kirby Nightmare in Dream Land

Bu hafta gene çocuksu ve gerçekten oldukça şirin bir GBA oyununun tanıtımını yapacağım. Bakalım tanıdık gelecek mi ?; for English …

Oyunumuz, Kirby’nin biraz kestirmeye çalışması ile başlar, ama sanki bir terslik vardır. Çünkü Kirby hiç rüya görememektedir, ki bu onun yaşadığı Rüyalar diyarında oldukça sıra dışı bir durumdur. Bunun üzerine, pembe kahramanımız rüyalar çeşmesini ziyaret edip, bir terslik olup olmadığını kontrol etmek ister. Ama oraya vardığında görür ki, Kral Dedede çeşmenin içinde banyo yapmaktadır. Üstelik yıkanırken güya sakarlık edip (ama aslında gıcıklığına :p), çeşmenin ana güç kaynağı olan Yıldız Değneğini 7 parçaya kırıp, ortakları ve kendisi arasında dağıtmışır. Rüyalar Diyarının eski huzur ve işlevine kavuşabilmesi için, Rüyalar çeşmesinin tamir olması gerektiğinden, Kirby bu 7 parçayı bulup tekrar birleştirmelidir. Yalnız, Kral Dedede dahil 7 kişiyi haklamaya koyulan kahramanımızı, sonunda King Dedede’den çok daha kallavi bir düşman bekler; ki o da Kabus’tur.

Yanılmıyorsam Kirby, ülkemizde de bir ara yayınlanan çizgi diziler kervanındaydı. Her ne kadar ülkemizde pek o kadar tanınmasa da, Dünya genelinde azımsanamayacak bir hayran kitlesi olan bu dizi, basitçe Kirby adlı yusyuvarlak pembe bir arkadaş merkezli olarak, Rüyalar diyarında dostları ile yaşadığı yanar döner sevimli maceralar üstüne kuruludur. Benim bildiğim, Kirby’nin GBA platformunda, bu oyun ve gelecek haftalar tanıtacağım diğeri olmak üzere, 2 oyunu vardır.  Oyun sırasında “kuru kuru” macera çizgisini izlemeyip aralardaki bir takım alt oyunlarlada oyalanabilme seçeneği sunulmaktadır. O nedenle GBA platformundaki Kirby oyunları oldukça beğenilen ve iyi puan alan oyunlardan olmuştur. Elbette Kirby’nin “yeneteklerini” ve bazı ana karakterleri de tanıtmadan kapatmamalıyım;

Kirby KSSUKirby; Adındanda anlaşılacağı üzere Kirby serisinin ana kahramanıdır. Oval biçimli gözlü, kırmızı pabuçlu küçük (Çapı 20 cm) pembe küresel bir yaratık olarak çizilen Kirby, oldukça esnek ama demir leblebi gibi bir afacandır. Kendisi hiç konuşmaz, oldukça sevimli, saf ve çocuksu bir karakteri vardır, ama yeri geldiğinde çevresinde olan acıları hissedip, dünyayı kurtarmak için en zorlu savaşçılardan birine dönüşebilir. 2 ana yeteneği olan Kirby’nin savaş tarzı ise oldukça farklıdır. İlk yeteneği “güçlü nefes çekişi” olarak adlandırılır; nefesini öyle kuvvetli içine çeker ki, sanki kara delik gibi, hiç bir şey onun çekim gücünden kurtulamaz. Diğer yeteneği ise Taklit’tir; Nefesiyle çekip yuttuğu nesne yada düşmanların özelliklerini absorve eder ve o şeyin yeteneğine kavuşur. Mesela kılıç yuttuğunda silahşör oluverir ..vb. Yazının başlık resminde, ne çeşit taklit kılıklarına büründüğünü görebilirsiniz.

File:HnK MetaKnight 2.pngMeta Knight; Nedense sürekli Kirby kollayan ona rehberlik ve öğretmenlik yapan gizemli bir silahşördür. Onura büyük önem verir, Sürekli yüzü örtülü ve zırhını pelerinini kuşanmış şekilde dolaşır, ve kudretli kılıcı Galaxia‘yı yanından ayırmaz. Zaman zaman kirby’nin gelişimi için onun karşısına sanki rakipmiş gibi belirir, çünkü zamanı geldiğinde Kirby’nin çok büyük bir savaşçı olacağına inanmaktadır…. Bu oyunda ise, Meta Knight bir bölüm sonu Boss’u olarak görünmekte, ve görece biraz daha arka planda kalmaktadır.

File:KMA Dedede.pngKral Dedede; Serinin kadrolu kötüsüdür. Güya Rüyalar Diyarının kralı olmaya soyunur ama aklı sürekli fitne ve kurnazlıkta olup, etrafındakilere huzur bırakmaz. Ya çalar, ya çırpar … vb. Silah olarak ise koca bir çekiç taşır. Hemen her oyunda, kirby onun çekicini yutar ve Hammer (çekiç) Kirby’e dönüşerek onu haklar ! ama o genede hiç dersini almamış bir şekilde, gene tutturduğu yollda devam eder.

File:Nightmarewizardnew.pngKabus (Nightmare); Serinin esas Kötü adamıdır. Rüyalar Diyarını ele geçirip, sonsuza kadar kabuslar diyarına çevirmeyi amaçlar. Bu oyunda, Rüyalar çeşmesinin bozulmasına asıl sebep olan kişi odur. Ve işin aslı oyunun başında; Kral Dedede kendi otoritesini kaybetmemek için Çeşmenin Değneğini kırarak Kabus’u uzaklaştırmaya çalışıyordur. Ama durumu yanlış anlayan Kirby, Değineği tekrar birleştirerek, yanlışlıkla Kabus’un geri dönmesine sebep olur. Böylece, Kabus’un amacına ulaşmadan önce engellenmesi işi Kirby’nin üstüne kalmıştır.

Bazı ScreenShotlar; ve daha fazlası için gamefaqs/kirby-nightmare-in-dream-land/images

Kirby: Nightmare in Dream Land ScreenshotKirby: Nightmare in Dream Land ScreenshotKirby: Nightmare in Dream Land Screenshot ScreenshotKirby: Nightmare in Dream Land Screenshot Screenshot

Kaynak (for English); kirby.wikia.com/wiki/Kirby:_Nightmare_in_Dream_Land

Diğer oyun tanıtımları için ; Konsol

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s