Zero Skyscraper – Limit Sıfır

Mankind has always face the threat of extinction, from an extreme natural disaster.

“Zero” is a radical skyscraper, designed to ensure mankind’s survival after global devastation. Like an emergency toolbox, it will be the starting point to the reestablish social order through digital communication and information exchange.

“Zero” will provide the crucial elements to support life and to rebuild our existence, even if we had to start from zero. The key element to ensure that humanity is not lost is information. We live in the digital age. Communication and knowledge It is our most important resources today. ……

…. With the right knowledge and the right guidance, anything is achievable…..

The building it’s self-sufficient and capable to support life by providing it with all the necessary resources including energy, shelter, food, water, and information.

The skyscraper also has detachable pods that contained essential materials for establishing settlement elsewhere outside of “Zero” ground. Equipped with communication tools and other important devices, the pods remain in contact with its mother tower and encourage urban sprawl.

evolo.us/zero-skyscraper-ensures-mankind-survival-after-global-devastation/

Çok Büyük Doğal felaketlerde, insanoğlu her zaman soyunun tükenme olasılığı ile karşı karşıya kalmıştır.

“Sıfır” (Zero) gökdeleni ise, insanoğlunun küresel bir tahribattan sona hayatta kalmasını sağlaması için tasarlanmış bir projedir. Bir tür acil ihtiyaç kutusu gibi, bu gökdelenlerde sosyal düzen’den dijital iletişim ve bilgi ağını tekrar kurabilecek altyapıya kadar herşey hazır olacaktır.

Kısacası “Sıfır” projesi, hayatı ve medeniyeti sürdürebilecek hatta onu neredeyse sıfırdan başlatabilecek önemli elementleri sağlayacaktır. Ana amaç ise, insanlığın medeniyeti ve medeni miras ve bilgisini asla kaybetmemesi garanti altına almak. Çünkü insanlık bugün bir dijital çağı yaşamakta. Yani iletişim ve bilgi insanlığın en önemli kaynaklarından biri durumuna gelmiştir. Bunu kaybetmek, bizi ta binlerce yıl öte geriye, mağara çağına geri götürebilir.

O nedenle bunu önlemek için, “Sıfır” gökdelenleri bilgi toplama ve depolama alanı olarak kullanılacak; ve insanın binyıllarca edindiği bilgi ve kültürel miras kaybolmayacak. Dünyanın her yerinde ki Hükümetler ve kuruluşlar bu depo kulelerine bilgi yükleyebilecek. Bu bilgi, mimari inşaat, tarım planlama, bilimsel kayıtları, dil çevirileri ve hatta aile fotoğrafları bile olabilir. Tüm sıfır gökdelenleri birbirlerine “online” bağlı olacak, ve Eğer bir “Sıfır” yıkılırsa, deposundaki bilgi hemen diğer gökdelenlere kopyalanabilecek.

Ayrıca bu gökdelenlerin yeri Dünya üzerinde stratejik noktalarda olacaktır. Büyük Doğal felaketlerde Kule aktive olduğunda, deposundaki bilgi ulaşılabilir olup, çevredeki hayatta kalanlar ile paylaşılacak. Çünkü Doğru bilgi ve rehberlik ile, herşeyin üstesinden gelinebilir. Ayrıca, Yapının kendisi, enerji, barınak, yemek, su, ve alet-edevat bakımında temel hayatı destekleyecek herşeyi de destekleyebilecek kapasitededir.

Gökdelen ayrıca da, portatif kozalara sahip olacak, böylece yerleşimciler, gökdelenin dışında da yerleşim kurabilecek. Kozalar, iletişim ve diğer önemli aletlerle donanmış olacak ve böylece ana kule ile hiç bir zaman iletişim kopmayacak; böylece kentsel yayılım teşvik edilebilecek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s