東邪西毒 – Ashes of Time (1994)

Ashes to Time (1994)

Ashes of Time (Zamanın Külleri),  Jin Yong‘ın The Legend of the Condor Heroes romanındaki 4 karakterden uyarlanan, ve yönetmen Wong Kar-wai tarafından senaryosu yazılıp yönetilen, klasikleşmiş bir Hong Kong filmidir. Wong aslında bu filmde, romandaki hikayeye uymaktan kaçınıp, sadece roman karakterlerini kullanarak kendine göre tamamen bağımsız bir hikaye akışı izleyen bir film yapmıştır.

Zamanında gişede çok parlak bir başarı elde edemesede, filmde yansıtılan hava ve resmedilen geleneksel wuxia ile modern distopya arası konsept, oldukça olumlu eleştiri almıştır. Öyleki, bir çoklarınca bu film, Wong’un en başarılı ve aynı zamanda hak ettiği değeri görememiş (under-appreciated) filmi kabul edilir. 1994’de çekilen bu film, 2008’de Redux takısı ile dijital olarak düzenlenip (birazcık da budanarak) yeniden piyasaya sürülmüştür.

Filmdeki hikayeler ise, antik Çin zamanında geçmektedir. Leslie Cheung, ünlü kiralık katillere bir anlamda menajerlik yapıp, katile ihtiyacı olan kişilere ücret karşılığı yol gösteren, Ouyang Feng adında ki arabulucuyu canlandırır. Ouyang Feng’in karakteri, kalpsiz, paradan ve işten başka bir şey düşünmeyen düşmüş bir silahşör olarak yansıtılır. Onu için artık herşey alış veriş olmuştur; adalet, doğruluk ve onur için verilen gönüllü savaşımlar ona aptalca gelir. Yalnız hikaye ilerledikçe görürüz ki, onun bu kalpsiz görüntüsünün altında yatan, aslında geçmişinde yaşadığı bir aşk acısından başka bir şey değildir. Özünde, Ouyang Feng kalbi kırılmış bir küskündür. Ama kendisine gelen Kör Silahşör (Tony Leung) yada Hong Qigong (Jacky Cheung) gibi savaşçıların maddi olmayan değerler uğruna savaşmaya gönüllü olmaları, ona çok değerli bir ders öğretecektir.

Hikayeyi örümcek ağı gibi saran diğer bir ana fikirde, gelecekte red edilmeden önce, ilk red eden kişi olma duygusudur (!). Çünkü Filmde parça parça işlenen ara hikayelerdeki her karakter, başkalarınca red edilmekten sakınmak için bencil ve habis huylu olma eğilimine düşmüşlerdir. Hikayenin geçtiği Çöl aslında bir bakıma bu ilişkilerin tatsızlığını sembolize ederek, duyguların uzlaşılamayan çölü oluyor, ve bu manevi çölde hayatta kalabilmek için karakterler kalpsiz ve soğuk bireylere dönüşmeye başlıyor. Ama bu kadar kötümser olmadan, sonunda, en azından bazı karakterler, kendilerini bir şekilde bu hezeyandan kurtarabiliyorlar. Buna Brigitte Lin‘nin canlandırdığı Murong Yin/Yang karakterleri iyi bir örnektir.

Bu film ve ara hikayeleri için aslında yazılacak daha çok şey var, ama ben artık burada kesip, diğer çıkarımları seyircinin kendisine bırakmak isterim. Filmi burdan izleyebilirsiniz.

Kaynak ; en.wikipedia.org/wiki/Ashes_of_Time

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s