Mist Tree in Atacama Desert – Sis Yakalama

Located in the Republic of Chile, Atacama Desert is one of the oldest and driest places on Earth. This desert is fenced by the Andes Mountains on one side and the Chilean Coast Range on the other. The moisture which comes from the Pacific Ocean cannot get through either side and creates a “rain shadow effect.” Due to this geographic situation, Atacama Desert is constantly dry even though it is located near the Pacific Ocean. People living in Atacama are at risk and degradation is spreading rapidly. However, a dense fog known as “Camanchaca” could potentially end desertification in the Atacama Desert. Sourced from the Pacific Ocean, this fog has the potential to nourish plants and other living organisms.

“Mist-Tree,”  is a skyscraper which can bring new life to Atacama, Chile. It proposes a simple solution to end the drought coming from the high ranges of the mountains. The skyscraper penetrates through the Andes mountain range and captures fog from the sky of the Pacific Ocean. The building façade is a “net structure” which attracts condensation to form on the building itself. It promotes this condensation by gaining heat on the interior, harvesting sunlight though its large glass structure. As the moisture from the fog is captured, the gathered water is brought down to the Atacama area to nourish life. Inside of “Mist-Tree” is no different; the water collected also gives life to a variety of plants throughout interior green spaces. This building becomes a node in the mountains, a starting point for anti-desertification reaching out to make further green lands. “Mist-Tree” skyscraper would provide numerous benefits for promoting a high quality of life in and around Atacama.

evolo.u/mist-tree-in-atacama-desert

Şili’de bulunan Atakama Çölü, dünyanın en eski ve kuru çölü sayılmaktadır. Bu çöl bölgesi, Şili kıyısal bölgesinden And sıra sağları yüzünden keskin bir şekilde izole olmuştur. Bu nedenle Pasifik okyanusundan gelen nem iç bölgelere ulaşamaz ve neredeyse hiç yağmur yağmaz.  Bu sebeple, Atakama çölü, Pasifik okyasnusuna yakın olsa da, hep kuru kalmaktadır, ve Atakama’da yaşayanlar sussuzluk yüzünden büyük sıkıntı çekmektedir. Ama neyseki, “Camanchaca” olarak bilinen yoğun ve nemli sis tabakasının Atakama’nın bu kuruluğuna çözüm olabilecek bir potansiyeli vardır.

“Mist-Tree,” (Sis Ağacı), Atakama’ya yeni bir hayat getirebilecek bir gökdelen önerisidir. Projeye göre, And sıra dağlarının nemi kesen yüksek irtifasının yarattığı kuruluk, dağların ortalarından açılacak deliklerle giderilebilir. Basitçe gökdelen dağı içine oyularak, ve iki tarafa da açılacak uygun tünel sistemi ile, pasifik okyanusundan gelen nem Atakama çölüne aktarılabilecek.

Binanın ağ dokusunda olan geniş pencereleri sayesinde, güneş ışınları ile yoğunlaşan nemli sis yakalanabilecek. Yakalanan bu nem, yani su, Atakama bölgesini yeşillendirmede, ve ayrıca, yapı içindeki seraların ve bahçelerin sulanmasında kullanılacaktır. Böylece nemi artıtılı yeşillendirilen Atakama’da hayat daha kolay ve yüksek kalitede olabilecektir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s