Castlevania – Harmony of Dissonance

hod

Sene 1748 ! Castlevania serisinin (piyasaya sürüş tarihine göre) ilk kahramanı Simon Belmont‘ın Drakulayı yenmesi ardından tam 50 sene geçmiştir. Ünlü Belmont ailesinin soyundan gelip Simon Belmont’un torunu olan ve elbette bir nevi aile mirası olan vampir avlama işinin sürdüren Juste Belmont Drakulanın emanetlerini kovalamaktadır….. Ama bir gün, Juste‘nin en iyi dostu olan Maxim, beklenmedik bir şekilde eğitimini yarıda bırakarak geri döner… üstelik tüm bedeni yara bere içindedir. Dediğine göre, her ikisinin de en derin duygularla bağlı oldukları çocukluk dostları Lydia kaçırılmış ve tuhaf bir Şatoya hapsedilmiştir. Maxim’in onu tek başına kurtarma girişimi başarısız olduğu için, Juste’den yardım ister. Böylelikle 2 genç adam, kalın sisler arasında geçerek, haritada yeri belirtilmemiş o Şatoya varırlar…. Acaba bu efsanevi Şato, Drakula’nın Şatosu mudur ? … Ne olursa olsun, Gece karanlığını yırtarcasına dikilen bu Şato, beklenmedik misafirlerini içeri alır, ve böylelikle maceramız başlar. Maxim hala yaralı olduğu için, bu tuhaf şatonun her köşesini turlayıp, gene binbir çeşit ve ebatta iblisi kamçılayıp, Lydia’ı kurtarmak Juste’ye kalacaktır ….

İşte oyunumuz bu şekilde başlar. Efsanevi vampir avcıları çıkaran Belmont ailesinden Juste ve aile yadigarı olan kamçısı “vampire killer“‘ı kontrol ederek, şatonun bir köşesinden ötekine sekiyor ve sonunda günü kurtarıyoruz. Hemen her Castlevania oyununda olduğu gibi bu oyunda da amacımız şatonun çeşitli yerlerinde dağılmış olan “emanetleri” toplayıp güç ve yeteneklerimizi arttırmak, Drakulayı öldürmek,  ve oyunu iyi son, vasat son, berbat son yada müthiş son … gibi bitiş çeşitlerle bitirebilmek. Yalnız bu sefer büyü kullanımı değişiyor, ve şatonun muhtelif yerlerinden topladığımız büyü kitaplarını (Ateş, Buz, Şimşek, Hava ve Celp (Summon) Kitaplarını) yardımcı silahlarımızla kombine ederek ortalığı resmen darma duman ediyoruz. Bu kombinasyonlardan çıkan büyü çeşitleri gerçekten harika bir görsel şölen sunuyor, ayrıca, her castlevania oyununda olduğu gibi bu oyunda da, harika müzikler eşliğinde şatoyu dolaşıp, iblisleri kamçılıyoruz ! (bir ara müziklerinin derlemesini de yapacağım). Şimdi gelin karakterleri yakından tanıyalım (ay ne klişe cümleydi bu), (bu arada dikkat süpriz bozan var);

justebelmontJuste Belmont; Efsanevi Vampir avcısı Simon Belmont’ın torunu ve ayrıca bu oyunun ana kahramanı, yani kontrol edeceğimiz karakterdir. Amacımız ise, Şato içinde saklanmış olan Drakula’nın emanetlerini toplayarak dostlarımız, Maxim ve Lydie’yı, kurtarmaktır. Elbette oyunun sonunda baş düşmanımız Drakula’yı da kamçılamadan bırakmıyoruz.

maximMaxim Kischine; Maxim, 2 senelik ağır bir eğitim programındayken (sanırım üniversite sınavına hazırlanıyordu :P), çocuklu arkadaşı Lydie’nın kaçırılması ile kısmi hafıza kaybı yaşar. Ama sonradan anlaşılır ki, Drakula onun bedenini ele geçirmiş, ve öfkesinin püskürtmek için en uygun anı beklemektedir. Finale doğru ise, Juste’nin karşısına bir bölüm sonu canavarı olarak çıkacaktır. Neyseki Juste’nin onu kurtarma şansı hala vardır (!).

lydieLydie Erlanger; Maxim ve Juste’nin çocukluk arkadaşıdır. Lydie gizemli bir güç tarafından kaçırılır, ve çok geç olmadan onu kurtarmak Vampir avcısı ailesinden gelen Juste’ne düşecektir.

draculaDracula; Meşhur karanlıklar Prensimiz, Maxim’in bedenine ruhi olarak yerleşmiştir. Ortaya çıkıp orjinal bedenine gelmesi ise ancak, Ailesinin namlı isminin hakkını veren Juste’nin, Maxim’i ikinci kez yenmesinden sonra olur. Kaç kez yenersek yenelim yada ölürse ölsün, Dracula hemen her castlevania oyununda kadrolu baş kötü olarak karşımıza çıkmaktadır.

deathDeath (Ölüm); Şato içinde dolanırken, Drakulanın iblislerinden Ölüm, Juste’nin karşısına bir kaç kez çıkmaktadır. İlk belirmesinde, Juste’ni ne tür bir şatonun içinde olduğuna dair uyarır. Daha sonra neden aslında farklı boyutlarda birbirine geçmiş “2 Şato” olduğunu açıklar. Ölüm ayrıca, başta Lydie’yı kaçıran mahluktur, ve bölüm sonu canavarı olarak 2 kez belirecektir.

shopkeeperSatıcı; yada Tüccar da denebilen bu karakter Şatonun 8 değişik yerine, tabiri caizse, dükkan açıp, gerekebilecek silah, iksir gibi şeyleri satar. Bu şeyleri ondan satın almak için ise para toplamamız gerekir, tabii ki. Bu da Şatonun her köşesini dolanırken, şamdan gibi nesnelere kamçı vurarak elde edeceğimiz mangırlardan olacaktır.

simonSimon Belmont; Tüm oyunu bitirdikten sonra, oyun yapımcılarının bir jesti olaraktan, NES platformundan ilk orjinal oyununun kahramanı olan Simon Belmont ile oynama hakkına nail olabiliyoruz. Castlevania oyunları esasında vampirleri kovalayan vampir avcılarının maceraları konusunu işler, ve bu maceralar en çok Belmont ailesi çevresinden şekillenir. Vampir avlama konusunda artık usta olmuş Belmont ailesi, aslında nesiller boyunca bir çok vampir avcısı çıkarsa da, aralarında en popüler olup oyunlarda en çok beliren üyesi Simon Belmont‘tur. Sanırım ana kahraman olduğu 4 oyunu yapılmış ve ayrıca yardımcı oyuncu yada cameo olarak gözüktüğü bir çok oyun daha vardır. İlk oyunlarda, 17 yy’dan açık kumral saçlı, barbarımsı bir avcı görünümdeyken, daha sonraki oyunlarda barbarımsı kıyafetler korunarak saç rengi kızıla bürünmüş, ve en son oyununda ise şu forma bürünmüştür (!), zevkler renkler tartışılmaz, değil mi ? :P

Oyunda bazı görüntüler ve daha fazlası için;

Castlevania: Harmony of Dissonance ScreenshotCastlevania: Harmony of Dissonance ScreenshotCastlevania: Harmony of Dissonance ScreenshotCastlevania: Harmony of Dissonance ScreenshotCastlevania: Harmony of Dissonance ScreenshotCastlevania: Harmony of Dissonance Screenshot

Oyun ve Castlevania serisi hakkında daha fazla bilgi için linklere tıklayabilirsiniz. Ayrıca bu GBA oyununun romunu bulmakta zorlanırsanız (ki zorlanacağınızı sanmam, yine de), bana yorumlardan mesaj atın, Yardımcı olmaya çalışırım ! GBA’nın Castlevania serisi ve diğer oyun romları hakkında yaptığım ve yapacağım diğer tanıtımlar içinse buraya ışınlanın …

Kaynaklar; castlevaniacrypt.com/games/hod/en.wikipedia.org/wiki/Castlevania.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s