The Scraper Collects and Burns the Pacific Garbage Patch

The massive amount of waste and debris accumulated in the Pacific Ocean is known as the Pacific Garbage Patch. The Scraper is a floating building designed to collect and compact the garbage into cubes with the use of automated robots.

These cubes will later be burned by two different actions. The first system burns the cubes using space rockets exhausts during launch. The second one is the transportation of the cubes to outer space and let them re-enter the Earth’s atmosphere to burn down.

evolo.us/the-scraper-collects-and-burns-the-pacific-garbage-patch

Pasifik okyanusunda, “Pasifik Çöp Yaması” (Pacific Garbage Patch) denilen büyük yoğunlukta bir çöp ve atık kümesi vardır. Bu projede, robotlar vasıtasıyla çöpleri toplayıp, küp şeklinde kompres eden yüzen bir bina öneriliyor.

Toplanıp küplere dönüştürülen tüm bu çöpler daha sonra 2 farklı türde yakma işleminden geçecektir. İlkinde, toplanan bu koca çöp yığınlarını atmosferin dışına, uzaya fırlatmak için roket yakıtı olarak yakılacak; yani çöpleri uzaya göndermek için çöp yakılacak. Sonra, Uzaya çıkan Çöpler ise tekrar atmosfere geri yollanıp, atmosfere girerken sürtünmeden yanacaklar. Böylece tüm çöpler yakılıp yok edilecek…

Advertisements

One thought on “The Scraper Collects and Burns the Pacific Garbage Patch

  1. What a mess that is…only problem with this idea is the fumes released from burning plastic are highly toxic. Maybe use the cubes to build stuff.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s