Efsanevi Pokémonlar

Konu ile ilgili daha önceki yazımda bahsettiğim gibi, pokemon oyunları nesiller şeklinde piyasaya sürülmekte ve her neslin kendine has özel efsanevi pokemon grupları olmaktadır. Pokemon olayının en zevkli yanı bu efsanevi pokemonlar olduğundan, bu konuya özel bir başlık ayırdım. Bu efsanevi pokemonlardan bazısını oyun içinde kullanmamıza izin varken, bazısı uzaktan görüp sadece platonik bir ilişki yaşayabiliyoruz. Bu nesiller, ve efsanevi pokemonları (efs. p.) aşağıdaki gibi sıralandım;

                           1. Nesil; Red/Green/Blue/Yellow                           

                           articuno_dreamworld              zapdos_dreamworld             moltres_dreamworld

Efsanevi Kuşlar (yukarda); Articuno (buz), Zapdos (Elektrik) ve Moltres (Ateş) ‘den oluşan bu grup  her birinin ayrı bir adayı tuttuğu tropikal Orange adalarında yaşarlar. Her nekadar, bu 3 kuş Efsanevi kuşlar olarak bir grup oluştursa da, can düşmanı gibi birbirleri ile habire savaş halindedirler.

Mewtwo (Sol); Özel bir tesiste Roket takımının Gen Mühendisleri tarafından, Efsanevi pokemon Mew’in değiştirilmiş DNA’sı ile klonlanarak üretilmiş şeytani bir pokemondur. Mew ile hemen hemen aynı görüntüde olmasına rağmen, boyutu ve karakteri oldukça değişiktir. 1. Nesil ‘deki pokemonları arasında en güçlüsüdür ve insan gibi konuşabilir.


Mew
 
(Sağ); Antik bir efsanede bahsi geçen psişik bir pokemondur. Bu pokemona has, eğer özel bir hile falan kullanmıyorsanız, yakalanması tamamen imkansızdır. Her tür yetenek ve saldırıyı öğrenebildiği için, bir çoklarınca tüm pokemonların atası kabul edilmektedir. O nedenle, Roket takımı onu bir şekilde kolonlayıp, kendi hain planları için, şeytani Mewtwo’u yarattılar.

                              2. Nesil; Gold/Silver/Crystal                                 

                         raikou_sugimori_hgss            entei_sugimori_hgss           suicune_sugimori_hgss

Efsanevi Çomarlar (yukarda); Raikou (Şimşek), Entei (Magma), Suicune (Saf Su)’dan oluşan bu grup sahip oldukları özelliklerle doğayı kontrol edebilirler. Özellikle Suicune, grubundaki diğer 2 pokemona göre daha çok bahsi geçer ve Pokemon Crystal oyununun maskotudur. Efsaneye göre, Kuzey rüzgarlarını ruhu olan bu pokemon, kirli ve çamurlu suları hemen temizlermiş.

lugia_dreamworldLugia (Sol); Denizlerin Koruyucusu olduğu söylenen, ve genellikle okyanusun tabanında uyumakta olan Efsanevi ve oldukça kudretli bir antik pokemondur. Eğer bir şekilde rahatsız edilip uyandırılırsa, bir kanat çırpışının sebep olduğu fırtına 40 gün ve 40 gece sürermiş. Lugia ayrıca Game Boy Color’daki Pokemon Gümüş oyununun maskot pokemonudur.

hooh_dreamworldHo-Oh (Sağ); Göklerin Koruyucusu olduğu söylenen, gök kuşağı renklerine sahip Efsanevi ve oldukça kudretli bir antik pokemondur. Tüm dünyayı çok kısa bir zamanda turlayabilir, ve uçarken arkasında gökkuşağı gibi bir iz bırakırmış. Onu görme şansına erişebilen azınlık ise mutlulukla ile kutsanırmış. Ho-Oh ayrıca Game Boy Color’daki Pokemon Altın oyununun maskot pokemonudur.

celebi_dreamworldCelebi (Sol); Zaman yolculuğu yapabilen kozmik bir pokemondur. Eğer kendisini tehlikede hissederse, derhal özel gücünü kullanarak, başka bir zamana ışınlanır, ama bunu yaparken yanında başkaları da varsa, onlarıda gittiği zamana götürebilir. Suicune ile birlikte görüldüğü, Celebi: Voice of the Forest (Türkçe dublajı var) filmini izlerseniz, hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz.

                            3. Nesil; Ruby/ Sapphire/ Emerald                        

    

Efsanevi Golemler (yukarda)Regirock (Kaya), Regice (Buz) ve Registeel (Çelik)’den oluşur. Kalbi ve Beyni olmayan Regirock, Eğer bedeni zarar görürse, kendisini kayalardan tamir edebilir. Son buz çağından kalan Regice En düşük Sıcaklıklarda bile hayatta kalabilir ve onu lav bile eritemez. Tektonik basınç altında binlerce yıl temperlenmiş Registeel, her hangi bir metalden çok daha sert bir malzemeden oluşur, İçi boştur, ve ne yediği muammadır. Efsaneye göre bu 3 golem, 4. Nesil’de arz-ı endam eden Regigigas tarafından yaratılmıştır.

latias_dreamworld

latios_dreamworldLatias (Sağ) ve Latios (Sol) birlikte, Eon ikilisini oluşturur. Ejder-Psişik türünde pokemonlardır. İnsan kalbini okuyabilirler. ve sadece iyi insanlarla iletişim kurarlar. Ayrıca çok zeki olduğundan, insanların konuşmalarını da anlayabilir, ve Jet uçağı gibi çok hızlı uçarlar. Türkçe Dublajı olan Pokémon Heroes adlı çizgi filmde görülebilirler.

    kyogre_dreamworld          rayquaza_dreamworld             groudon_dreamworld

Hava Üçlüsü (yukarda)KyogreRayquaza ve Groudon‘dan oluşur. Pokemon Safir oyununun maskotu olan Kyogre, Dünyadaki tüm suları kontrol etme gücü vardır. Efsaneye göre, okyanus ve denizleri o yaratmıştır ve dünyanın su döngüsünü o sağlarmış. Groudon ile yıkıcı bir savaştan sonra, okyanusu en derin köşesine uyumaya çekilmiştir. Pokemon Yakut oyununun maskotu olan Groudon ise, toprağı ve güneş ışığını kontrol etme gücü vardır. Efsaneye göre, Karaları ve adaları o yaratmıştır ve dünyada ayak basabilecek yerleri sağlarmış. Kyogre ile yıkıcı bir savaştan sonra, magmanın en derin köşesine uyumaya çekilmiştir. Pokemon Zümrüt oyununun maskotu olan Rayquaza, En güçlü fırtınaları, savaşları ve çatışmaları durdurabilecek güçtedir. Bulutların en üstünde, azon tabakasında uçuşan partiküller arasında yaşan Rayquaza’yı yerden görebilmek imkansızdır. Bu pokemon ayrıca, Kyogre ve Groudon arasında ki amansız savaşı durdurabilmiştir.

jirachi_dreamworldJirachi (Sol); Çok çok nadir görünen ve Her bin yılda bir sadece 7 gün uyanık kalan bu pokemonun, dilekleri gerçekleştirme gücü vardır, ve çok şirindir. Uyurken, bedenini düşmanlardan koruyan elmas bir kozanın içinde kalır ve böylece düşmanlardan korunur.

Deoxys (aşağıda); Uzaydan gelen yaratık pokemonudur. DNA’sını kolayca değiştirebilir, bu nedenli bir çok çeşit formda gözükür. Bir Uzay virüsünün DNA ‘ sının lazerle patlatılmasıyla doğduğu rivayet edilir. Göğsündeki Cam oluşum onun aslında beyin organıdır.

                          4. Nesil; Diamond/ Pearl/ Platinum                            

                                         uxie_sugimori_update1   mesprit_sugimori_update1   azelf_sugimori_update1

Göl Koruyucuları (yukarda)UxieMesprit ve Azelf olan 3 Göl koruyucusu sırasıyla, insan oğluna Bilgi, Duygu ve İrade bahşetme gücüne sahiptirler.

shaymin_sugimori_update1

Shaymin (Sol); Çiçek Cenneti adı verilen çok gizli bir bahçede yaşayan, çiçek ve doğayla özdeş şirin bir pokemondur. Üzerinde ki bitkimsi kamuflaj sayesinde (bakınız resimde ki çimen ve çiçek kombinalı kürküne) çok zor fark edilir.

regigigas_sugimori_update1Regigigas (Sağ); Bir önceki nesilden Golem Üçlüsünün Lideridir. O kadar güçlüymüş ki, efsaneye göre kıtaları yerinden oynatabilirmiş. Ama hareket etmeye başladığından çok çok çok yavaş hareket edermiş (Aynı gerçekten kıtaların hareketinde olduğu gibi).

*  pokemon evreninde gerçek fiziksel olgulara gönderme olabiliyor !

cresselia_sugimori_update1

darkrai_sugimori_update1Cresselia (Sol) ve Darkrai (Sağ); Rüya ve kabuslardan sorumlu olan Ay Çiftidirler. Cresselia’nın kabusları yok ettiği rivayet edilirken, Darkrai ise kabusları yaratır, hatta insanları uykularında kabuslarının içine hapseder, ve onların hayat enerjilerini emer. Hilal biçiminde kanat ve kuruğa sahip olan Cresselia’ın tüylerinden biri ile uykuya yatılırsa çok neşeli rüyalar görülebilirmiş. Sanırım bununla bağlantılı, Cresselia hilal aylarında gücü artarken, Darkrai ise dolun ayda güçlenirmiş.

heatran_dreamworld

Heatran (Sol); Ateş ve volkanlara bağı olarak, Stark Dağında volkanik bir mağarada yaşayan bu ilginç pokemonun, yaratılış üçlüsünden hemen sonra, dünyayı şekilendirmek için yaratıldığına dair söylentiler vardır. Ateş ve çelik türünden bir pokemondur, ve Pençeleri ile tutunarak duvar ve tavanda yürüyebilir.

Yaratılış Üçlüsü (aşağıda); Pokemonların tanrısı Arceus tarafından yaratılan ilk pokemon üçlüsüdür. Pokemon Elmas‘ın maskotu Dialga zamanı kontrol ederken, Pokemon İnci‘nin maskotu Palkia uzayı büker. Zaman ve mekan, bu pokemonlar sayesinde varmış. Pokemon Platinyum‘un maskotu olan Giratina ise Bizimkine zıt bir boyutta yaşar. Çoğunlukla antik mezarlıklarda bulunur. Yıkıcı şiddeti yüzünden normal dünyadan yasaklanıp, eski dünyalar ile çarpık dünyalar arasında serseri gibi dolaşmaya sürülmüştür. Ama o bu cezayı kabul etmeyip, kendisini bu cezadan kurtarmak için Dialga ve Palkia’yı kullanmak ister.

dialga_sugimori_update1     palkia_sugimori_update1

Arceus (Aşağıda); Tüm pokemonların tanrısı kabul edilir. Efsaneye göre, hiçliğin ortasında beliren bir yumurtadan doğmuş, daha sonra tüm Pokemon evrenini yaratmıştır. Kendisi ayrıca Light Platinum‘un maskotu da olur. 

arceus_sugimori_update1

                                5. Nesil; Black/ White                                

victini_dreamworldVictini (Sol); Boyu küçük ama işlevi büyük olan bu efsanevi pokemon, Sahibine mutlak zafer getirdiği rivayet edilir. Denildiğine göre saldırı şekli ve türü nasıl olursa olsun, Victini eğiticisine her zaman zafer kazandırırmış. Ayrıca bedeni içinde sınırsız bir enerji barındırdığından, ona dokunan herkesle bu enerjisi paylaşırmış.

Efsanevi Savaşçılar (aşağıda); CobalionTerrakion ve Virizion‘den oluşurlar, ve genel işlevleri pokemonları insanlardan korumaktır. İçlerinden Cobalion sakin ve otoriter duruşu ile en asi pokemonları bile idare eder. Terrakion, agresif ama yumuşak kalplidir. Virizion ise şefkatli ve anlayışlı bir yapısı vardır.

                                        cobalion_sugimori_bwterrakion_sugimori_bwvirizion_sugimori_bw

Kami Üçlüsü (aşağıda); Tornadus (hava), Thundurus (şimŞek), Landorus (Toprak)’dan olşan bu üçlü, Sadece üçlü bir grup oluştururlar, :P. Landorus bunların şefi olmaktadır.

                                       tornadus_sugimori_bwlandorus_sugimori_bwthundurus_sugimori_bw

Tao Üçlüsü (aşağıda); Pokemon Siyah‘ın maskotu olan Reshiram, Pokemon Beyaz‘ın maskotu olan Zekrom ve Pokemon Siyah ve Beyaz 2‘nin maskotu olan Kyurem‘den oluşur. Reshiram ve Zekrom arasından amansız bir düşmanlık vardır. Ve Kyurem ise bedeninden inanılmaz soğuk bir enerji yayar.

reshiram_sugimori_bw       kyurem_sugimori_bw     zekrom_sugimori_bw

keldeo_sugimori_bwKeldeo (Sol); Bu küçük arakadaşta aslında Efsanevi savaşçılar arasında yer alacaktır, Ama büyüyüp eğitimini tamamladığı zaman. Boynuzundan su fışkırtan bu haylaz oldukça sabırsızdır, ve kendisini bir an önce kanıtlamak için, kendisinden kat ve kat güçlü Kyurem’e meydan okumuşluğu vardır, ki Kyurem vs. the Sword of Justice adlı filmde seyredilebilir.

Olay Üçlüsü (aşağıda); Evrilip boynuzunun büyüsü ile harikalar yaratan Keldeo, Söylediği şarkılarla herkesi sakinleştirebilen ve 2 formlu Meloetta; ve Plazma takımı tarafından yaratılmış, Antik dönemden Böcek/Çelik türü bir efsanevi pokemon olan Genesect‘dan oluşur.

                                 File:647BKeldeo.png                  

                                        6. Nesil; X ve Y                                         

Jenerasyon üçlüsü (Aşağıda); Aydınlık bir aura enerjisi olan ve bedeni X şekli alan Pokemon Xin maskotu sakin huylu Xernea, ve Karanlık bir aura enerjisi olan ve bedeni Y şekil alan Pokemon Y‘nin maskotu asabi Yveltal‘dan oluşur.  Efsaneye göre Xerneas ağaç biçiminde daldığı her 1000 yıllık uykusundan sonra tekrar doğar ve Gökkuşağı boynuzundan yaşam enerjisi yayarmış. Yveltal ise tam tersine, Kuş tüyleri ile yaşam enerjisini emer ve tekrar canlanmak üzere bir kozaya yatarmış…. Ayrıca bu ikisine benzer; Yılan gibi olup bedeni ise Z şekil oluşturan Zygarde de vardır. Zygarde’nin misyonu ise dengesi bozulan ekosistemi kendi mistik gücüyle tekrar tamir etmektir. Ayrıca Zygarde’nin yelesindeki 5 situnun, islam’ın 5 şartını temsil ettiğine dair şehir efsanesi vardır (Zaten türbe yeşili renginden belli… Poke-imamın pokemonu).

Böylelikle bu üçü X Y Z eksenlerini oluşturur ?!?!

 Zygarde

Kaynaklar; pldh.net/dex/sprites/indexnintendo wikia.com wiki/Legendary Pokemon.

Advertisements

One thought on “Efsanevi Pokémonlar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s