Quantum Skyscraper – Kuantum Gökdeleni

Quantum Skyscraper

The form of a skyscraper is a growing crystal – a structure characterized by the inconstancy and regularity of its elements. The height of the units ranges from 130 to 180 m. At the full height, in the center of Multipurpose Research Complex (MNC), is a static rod – a quantum safe energy source, which will produce energy in the required quantity. The center of quantum computing, greenhouses, walking tracks and, aeration blocks are placed in immediate proximity.

The external crystal structure of the building is mobile and can be transformed depending on the configuration of the plan and the conditions of research, to flow into one another, forming a transition between the other MNCs. Transparent gateways for people access to the building are located at different heights while the ground floors are occupied by technical units, air purification, and transportation compartments – 10% of the total area. The research part is the largest part of the building, different laboratories, lecture halls, and areas for meditation are located here taking up 65%. The information part takes 4-5 floors and comprises a media center, a cafe, and a conference room – 25%.

evolo.us/quantum-skyscraper-multipurpose-research-complex/

Yenilikçi bir AR-GE yapısı olarak dizayn edilen bu gökdelen, elementleri hem düzenli hem değişken bir yapısıyla, büyümekte olan bir kristal şeklinde olacak. Her bir bölümün yüksekliği 130 ile 180 m arası değişecek. En tepede, çok amaçlı araştırma kompleksinin merkezinde, gerektiği kadar enerji üretebilecek bir güvenli kuantum enerji kaynağı olacak. Bina ayrıca, kunatum bilgisayar merkezi, seralar, yürüme yolları, ve havalandırma sistemleri uygun olarak yerleştirilecek.

Binanın dış kristal yapısı hareketli olup, araştırma koşullarının durumuna göre dönüştürülebilecek. İnsanların binaya girişini sağlayan Şeffaf girişler değişik katlara yerleştirilecek ve  %10’u kapsayan ve zemin katına yerleştirilen teknik bölümler, hava temizleme ve ulaşım kısmı olarak hizmet verecek. Araştırma geliştirme bölümü yapının en büyük bölümü olacak, ve çeşitli laboratuvar, derslikler ve meditasyon alanları ile %65’i kaplayacak. İstihbarat bölümü 4-5 katı kaplayıp, medya merkezi, kafe ve konferans solunu ile yapının %25’ini oluşturacak.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s