Castlevania – Circle of the Moon

cotm1

Sene 1830. Antik bir Şato, birden bire Avusturya imparatorluğunun üzerinde beliriverir. İçindeki İblis Lordu, Drakula, karanlığın güçlerini kullanarak Dünya üzerinde bir kaos başlatmak için uyandırılmayı bekliyordur.

Onu uyandıracak kişi, Drakula’nın müritlerinden Camilla, Lord Drakula’yı tekrar hayata döndürmek üzere ayine başlar. Ünlü vampir avcısı Morris ve 2 öğrencisi, Nathan ve Hugh ise, tüm bunları hemen sezip, Drakula’nın canlanmasını önlemek için Şato’ya doğru harekete geçerler. Çünkü;

“O Mel’un Canavar asla geri dönmemeli !” dir.

Ama ne yazık ki oraya vardıklarında, Camilla çoktan ayini bitirmiş, ve Lord Drakula tabutundan çıkmıştır bile. Drakula derhal sihirli güçlerinin kullanarak, Morris’i hapseder, Nathan ve Hugh’u ise bu şeytani Şatonun en dibindeki mezarlığa fırlatıverir.

Fakat Hugh “birazcık” kompleksli olduğundan, Nathan’ı kaderiyle başbaşa bırakır, ve güya babasını bir an önce kurtarabilme şanını kimseyle paylaşmamak adına hemen fıyıverir. Böylece; Nathan, Ustası Morris’i kurtarıp Drakula’yı geldiği yere postalamak için bu iblislerle dolu Şatoyu tek başına dolaşmaya başlayacaktır.

İşte oyunumuz bu şekilde başlıyor, ve bizler Nathan ve kırbacını kontrol ederek, bir yandan kalenin binbir egzantrik köşelerini (gerçekten harika müzikler eşliğinde) zevkle keşfe çıkıyoruz, diğer yandan keşif sırasında topladığımız bilumum sihirli kart ve zımbırtıyı kombine ederek, gösterişli büyüler yapıyoruz. Oyunun sonunda ise birden çok alternatif bitiş var; kötü son, vasat son, harika son … gibi. Tüm bu sonları ayrı ayrı bitirmek, oyundan alınan zevki elbette daha çok katlıyor. Eğer vaktiniz varsa, mutlaka önereceğim bir GBA oyunudur bu. Şimdi oyunun karakterlerine daha yakından bakalım (bu arada dikkat süpriz bozan vardır);

nathangravesNathan Graves; Oyunun ana kahramanı ve Morris Baldwin’in en gözde öğrencisidir. Hikayenin başında, Drakula, Hocasını yakalayınca, onu canlı kurtaracağına ve bu şatoyu Drakulanın başına yıkacağına yemin eder. Böylece oyunun başından sonuna onu kontrol ederek, bu yeminini yerine getirmesini sağlarız.

hughbaldwinHugh Baldwin; Morris Baldwin’in hem oğlu hemde öğrencisidir. O da babasını kurtarmayı çok ister, ama Nathan ile arasında olan negatif rekabet ve kıskançlık yüzünden, Drakula ona fark ettirmeden, zihnini kontrol etmeye başlayacaktır. Sonunda öyle bir raddeye gelecek ki, Nathan’ın karşına bir bölüm sonu canavarı olarak çıkar.

morrisbaldwinMorris Baldwin; Oğluna ve Nathan’a öğretmenlik yapan Ünlü ve Efsanevi bir vampir avcısıdır. Drakula’nın uyandırılma ayinine çok geç kaldıklarından, Drakula onu yakalayıp, başka bir ayinde kurban olarak kullanılmak ister.

draculaLord (yada Kont) Drakula; Camilla tarafından canlandırılan Drakula’nın amacı, Morris Baldwin enerjisini kullanarak gücüne güç katmak, ve herkesi kendisine köle etmektir. Oyunda en son yenmemiz ve öldürmemiz gereken kişi yani oyunun amacıdır kendisi.

camillaCamilla; Drakulanın en sadık müritlerinden birisidir. Vampir edebiyatına aşina olanlar mutlaka bilir; “Camilla”, yazar Sheridan Le Fanu‘nın bir kitabının ismidir. 1872’de basılan kitap, Camilla adındaki kadın vampirin dikkatini çeken genç bir kadının hikayesini anlatır. Bu kitap Bram Stoker gibi bir çok yazara ilham kaynağı olmuştur, ve zaten görüldüğü gibi bu oyuna da ilham oldu. Oyun içinde ise, Camilla bir bölüm sonu canavarı olarak karışımıza çıkmaktadır.

ghostEnvai çeşit İblisler; Nathan, Şatoyu keşfederken karşılaşacağı binbir şekil ve ebatta iblisler vardır, ve bunlardan korunmanın tek yolu ya onları habire kamçılamak, ve yahut topladığımız sihirli kartları doğru şekilde kombine edip, doğru iblise, doğru büyüyü uygulamaktır. Sihirli kartların kombinasyonları neredeyse yüzlerce olduğundan, sizi dolu dolu bir görsel şölen bekliyor.

Oyundan bazı screenshootlar; ve daha çoğu için ….

Castlevania: Circle of the Moon ScreenshotCastlevania: Circle of the Moon ScreenshotCastlevania: Circle of the Moon ScreenshotCastlevania: Circle of the Moon ScreenshotCastlevania: Circle of the Moon ScreenshotCastlevania: Circle of the Moon Screenshot

Castlevania serisini (bkz. Castlevania – Kan Zinciri), GBA oyunlarına sardığım bir vakit keşfetmiştim, ve evet, bu benim oynadığım ilk Castlevania oyunudur. Bu oyunu zevkle ve tüm alternatif sonlarla bitirdikten sonra, Castlevania oyunları hakkında biraz araştırma yaptım ve değişik konsollarda yaklaşık 30 kisür oyun çıkardığını gördüm. Ne yazık ki ben bu oyunlardan, GBA platformunda sürülmüş olan, sadece üçünün oynayabilmiştim (diğer ikisini de ilerde tanıtacağım). Ama bu 3 oyunu oynadıktan sonra diğer oyunlarda da gözüm kalmadı değil. Mesela bir çok Castlevania hayranı, Playstation 1’de sürülen Symphony of the Night‘ı en iyi Castlevania oyunu saymaktadır. Gerçi GBA’da sürülen 3 oyunuda Symphony of the Night‘ı oldukça andırmaktadır, ve belki de bu nedenle çok başarılıdırlar. Ayrıca bu serinin nerelere vardığını görmek için, X-box ve Playstation 2,3 gibi Konsollarda sürülmüş olan sürümlerinin videolarına youtube’dan bakabilirsiniz.

Son olarak, bu oyunun rom’unu ve bir GBA emülatorünü internetten, kolayca bulup indirebilirsiniz, google da bile aratsanız yeter. Ama yinede bulmakta zorluk yaşarsanız, “yorum” bırakın ! Kaynak ve Daha çok ayrıntı için şu linklere bakabilirsiniz, ama ne yazık ki ingilizce ; castlevaniacrypt/games/cotm/home, . en.wikipedia.org/wiki/Castlevania.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s