Floating Light Park – Uçan Park

Light Park

The rapid increase of population within the major cities around the world has led to poor development and serious urban design problems, including the lack of infrastructure, housing, and recreational areas. In Beijing, a large portion of the historic center has been demolished.

One way to make scarce green and recreation space available to residents of this crowded city is a skyscraper that floats above the land, taking new development to the sky. The Light Park stays afloat thanks to a large, mushroom cap-like helium-filled balloon at its top, and solar-powered propellers directly below. Programmatic platforms that host parks, sports fields, green houses, restaurants, and other uses are suspended from the top of the structure by reinforced steel cables; the platforms fan in different directions around the spherical vessel to balance its weight. These slabs are also staggered to allow for maximum exposure to sunlight on each level.

www.evolo.us/light-park-floating-skyscraper/

Büyük şehirlerde hızla artan nüfus, altyapı, konut ve eğlence alanları bakımından kentsel tasarım ve gelişim problemlerine sebebiyet vermektedir. Mesela Pekin’de, şehrin tarihsel dokusunun büyük bir kısmı bu sebep yüzünden harap olmuştur.

Büyük şehirlerdeki, bu tür alan kısıtına bağlı problemi çözmenin yollarından biride, şehrin boş hava sahasında “süzülebilecek” yapılar kullanmaktır. İşte bu Uçan Park projesinde, tepesinde Mantar şekilli içi helyum dolu koca bir balon sayesinde, bir park yapısı, şehrin bomboş hava sahasında rahatça süzülebilecektir. Güneş enerjisi ile enerji elde edecek bu yapı, bünyesinde parklar, spor alanları, seralar, lokanta ve kafeler gibi bir çok aktiviteyi barındırabilecek. Çelik kablolarla tepesinde ki helyum balona sıkıca tutunan yapı, ayrıca platformundaki pervaneler sayesinde değişik yönlere seyahat edebilecek ve kendisini dengede tutabilecektir. Bundan başka, katlı levha mimarisi sayesinde, her katına azami derecede güneş ışığı gelebilecek.

Her ne kadar, bu Uçan Park projesi Pekin’in ciddi trafik ve nüfus patlaması problemlerini tamamen çözemeyecek olsa da, sağladığı ekstra yeşil ve eğlence alanları ile kamuya hatırı sayılır bir yararı olacaktır. Üstelik şehrin tepesinde uçuşan bunun gibi en az 3-5 park, metropolün kirli havasını oldukça temizleyecektir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s