白髮魔女 1,2 – The Bride with White Hair (1993)

Bride with White Hair

Beyaz Saçlı Gelin (The Bride with White Hair), belki de Çin kaynaklı Wuxia film edebiyatının en kült ve popüler filmlerinden biridir, ki Çin Wuxia sinamasına az biraz dokunmuş hemen herkesin sanırım mutlaka gördüğü filmler arasındadır (Eğer görmediyseniz de ayıp oluyor, bir görün !). Gerçi daha önce bahsettiğim gibi; ben genellikle çok aşırı popüler filmler yerine görece biraz daha arka planda kalmış filmlere öncelik versem de, biraz Brigitte Lin‘e olan hayranlığım, birazda 2 filmlik serinin gerçekten kalburu üstü olmasından dolayı bu filmlere değinmeye karar verdim (Zaten ilerleyen haftalarda bunun gibi, bğendiğim diğer popüler yada modern filmlere daha değineceğim).

Brigitte Lin görece az sayıda Wuxia filminde oynasada, Bu türdeki en klasik filmlere imza atmıştır. Yalnız elbette, kendisine uluslar arası ün getiren yegane film “Beyaz Saçlı Gelindir”. Bir tür Wuxia tarzında Romeo+Juliet hikayesi olan bu filmin ilki çok tutulunca, elbette hemen ikincisini çekmişler. Her iki film de aynı senelerde yapılmasına rağmen, yönetmenleri farklı olduğun için, biraz çekim ve tarz farklılığı var. Ama gene de hikaye akışı bozulmuyor, ve seyirciye doyumsuz bir zevk veriyor.

Bölüm 1

Bride with White Hair 1 - Brigitte Lin

Her nekadar herkes tarafından yetenekli ve geleceği parlak biri olarak görülsede, Duygusal Silahşör Cho Yi-Hang (Leslie Cheung) hayatından bıkmıştır ve çocukluğundan beri üyesi olduğu Wu-Tang klanının halefi olma ve diğer düşman klanlarla savaşma hevesini kaybetmiştir. Ama bir gün, Düşman Klan’dan çok güzel ve bir o kadar yetenekli silahşör Lien Ni Chang (Brigitte Lin)’le tanışır, ve hikaye bu ya, hemen aralarında bir elektriklenme olur. Böylelikle, 2 düşman klandan olan bu sevgililer, birlikte mutlu ve mesut bir hayat yaşayabilmek uğruna, aralarında anlaşıp, klanlarını terk etmeye karar verirler. ve Sırf bunun için Cho Yi, klanı tarafından bir hain olarak görülecek ve Lien ise klanının çok sert bir işkence törenine maruz kalacaktır. Ama Düşman klanının siyam ikizi liderlerinden Chi Wu Shuang, karşılıksız aşkı Lien’i kimseye yar etmemeye kararlıdır, ve bunun için her 2 klanı ve sevgilileri felakete sürükleyecek çok fena bir plan hazırlar. Bu öyle bir plandır ki, Sevgililer birbirlerine olan güvenlerini kaybedecek; Lien’i delirtip gece karası saçlarını beyaza dönüştürecek, ve sevgilisini bu kötü büyüden kurtaracak sihirli çiçeği bulma uğruna Cho Yi, mecnuna dönüp kendisini dağlara vuracaktır. …. Bu filmi Türkçe altyazılı izlemek için; vk.com/yuanshangli

 For English; wiki/The_Bride_with_White_Hair , imdb.com/title/tt0106342/hkmdb

Bride with White Hair 1

Ronny Yu Yan-Tai‘den atomosferi çok harika bir şekilde sunulmuş başarılı bir wuxia filmi. Özellikle “kötü adam” olarak, siyam kardeşler oldukça havalı (Cool diycem, havalı dedim) bir şekilde yansıtılmış. Ayrıca filmin incelemesine başka bir Türkçe kaynaktan bakmak isterseniz; genovaninja.beyaz-sacli-gelin-i.

Bölüm 2

Bride with White Hair 2 - Brigitte Lin

İlk filmin devam filmi olan bu ikinci filmde, bu sefer hikaye yeni aşıklarımız etrafında şekillenmekte. İlk filmde bıraktığımızda, Cho Yi (Leslie Cheung), mecnun gibi dağa çıkıp sevgilisi Lien’in saçlarını beyazlatan lanetten kurtaracak sihirli çiçeğin açmasını bekliyordu. O zamandan beri 10 sene geçer, ve çiçeğin açma süresi yaklaşmaya başlar. Sinir krizinden saçları beyaza dönen Lien (Brigitte Lin) ise, mottosu “en iyi erkek ölü erkektir” olan ve sadece kadınlardan oluşan bir klan kurup etrafı haraca kesmektedir. O sıralarda ise, Cho Yi’nin bir akrabası Fung Chun Kit, Lyre adında güzel bir kızla evlenecektir. Ama elbet bu en mutlu anlarında, Beyaz Saçlı Gelinin şeflik ettiği kadınlar klanı düğünü basar ve herkesi öldürüp yeni gelini kaçırır. Amaçları ise Klanlarına göya yeni bir erkek düşmanı katmak, ve elbette herkese olabildiğince acı çektirmektir. Düğündeki katliamdan hayatta kalan Damat ve arkadaşları derhal toplanıp, yeni gelini kurtarmaya girişirler. Ama elbette bu çok zorlu ve fedakarlıklarla dolu bir macera demektir. Ama en Sonunda, Beyaz Saçlı Gelinle karşılaşıldığında, kendi aşkıyla birlikte yeni aşıkları da kurtarmaya gelen Cho Yi de sahneye çıkacaktır. … Bu filmi Türkçe altyazılı izlemek için; vk.com/yuanshangli

For english; wiki/The_Bride_with_White_Hair_2imdb.com/title/tt0106343

Bride with White Hair 2

David Wu Dai-Wai‘ın yönettiği bu ikinci filmde, birincisini aratmadan lezzetli bir macera şöleni sunuyor. Ayrıca filmin incelemesine başka bir Türkçe kaynaktan bakmak isterseniz; genovaninja/kadinlar-matinesine-hosgeldiniz-beyaz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s