Brigitte Lin – Aktris

Brigitte Lin

Yeni Dalga Wuxia sinema türüne gireceksem, Brigitte Lin bacımızdan mutlaka bahsetmem gerek. Filmografisinden görece çok az wuxia filmi olmasına rağmen, beyaz perdeye yansıttığı özellikle dominant, karizmatik, aşırı “cool”, unisex kahraman tipleri ile dönemin (hatta belki de tüm zamanların) wuxia sinemasının en ikonik karakterleri arasına girmiştir, ayrıca bu özellikleri nedeni ile benim yeni dalga döneminden en favori oyuncularımdan biridir.

Brigitte Lin - Ashes of Time

Brigitte Lin oyunculuğa 1973 yılında başlamıştır, ve bu dönemden 1990’da kadar gerek yardımcı gerek baş rollerde, değişik türde ki (Wuxia, macera ama özellikle romans türünde) filmlerde boy göstermişti. Ama esas yıldızının parlamaya başlaması, 1990 yılında Red Dust filminde aldığı en iyi kadın oyuncu ödülü ile olmuştur. Ondan sonra 1994’e kadar sayılı ama kült wuxia filmlerinde oynadıktan sonra, kariyerinin en tepesinde iken emekli olup, çekilmiştir. Oynadığı kült ve zanımca bakılmaya değer filmler arasında ise ;

Görüldüğü gibi sadece ~10 kisür Wuxia filminde oynasada, Bu türdeki en klasik filmlere imza atmıştır. Ki İlerde bu filmlerinde tanıtımını yapmaya çalışacağım. :)

Kaynaklar; hkmdb.com/db/peopleen.wikipedia.org/wiki/Brigitte_Lin

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s