Nomad: Terraforming Mars – Mars’ta Değişim !

… Without any doubt, it is indispensable to define an objective of maximum emissions, in order to limit problems in the future in the Earth.

The Project Nomad goal is to change the atmospheric and soil chemistry of Mars to make it hospitable for human colonization.

The concept is to build nomad factories that use Martian minerals to create complex carbon greenhouse gases (GHG) in the atmosphere. The project has two main phases: (1) Blue Mars and (2) Green Mars. The Project Nomad has been designed to complete Phase One – we know how to warm planets, our main goal is terraforming Mars from a cold, dead planet into a warm, vital planet with green forests, blue oceans and a sustainable ecosystem.

evolo.us/nomad-terraforming-mars

Küresel ölçekte hızla aratan insan popülasyonu, aşırı yoğun metropoller ve teknolojinin gittikçe gelişmesi, hem enerji ihtiyacını çok büyük ölçekte giderek arttırmakta, hemde Dünyamızın bu kadar insanı taşıyabilmesinde kritik kaynak sorunları oluşturmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, Özellikle son zamanlarda artan Sera gazlarının etkisi ile Dünya dramatik bir iklim değişikliğinin eşiğindedir. Atmosferdeki sera gazı miktarının, küresel ölçekte potensiyel ve dramatik sonuçları ile birlikte, direk olarak küresel sıcaklığı arttırdığı bilinmekte. Hiç şüphesiz, Dünya’nın bunlara bağlı gelecekteki potensiyel problemlerinin önüne geçmek için,  ciddi çözümler üretilmesi gerekmektedir.

Bu çözümlerden biride Nomad’ın sunduğu Mars Değişim programıdır. Gerçi her ne kadar Sera gazları Dünya üzerinde insanlar için sorunlar yaratsada da, başka gezegenlerde, insanların oldukça yararına bir şekilde işleye bilir. İşte Mars ! Nomad projesinde, sera gazlarının etkisini, Mars doğal çevresinin insan ölçeklerine uygun bir hale getirmek için kullanılması düşünülüyor. Böylece Dünya’nın sorunlarına sorun ekleyen Sera gazı etkisi, Mars’ta atmosferi insanlara uygun hale getirmek için kullanılacak, ve böylece Dünya’daki aşırı nüfus sorunu başka bir gezegende habitat yaratılarak çözülebilecek. Yani bir taşla 2 kuş.

Nomad projesinin konsepti ise; Mars toprağındaki minarelleri Sera gazlarına çeviren bir tür gezici fabrikalar inşaa etmektir. Projenin 2 ana fazı olacak; 1. Mavi Mars, ve 2. Yeşil Mars. Bilindiği gibi Mars yüzeyi normalde -50 derece civarlarında. Sera gazları üreten bu fabrikalar sayesinde, kürsel ölçekte ısı artacak ve donmuş vaziyetteki su (ve çeşitli maddeler) eriyerek, sıvılaşacak. Böylece Mavi Mars fazı tamamlanacak. Zaten suyu sıvı hale getirdikten sonra yeşil bir ekosistem yaratmak o kadar zor olmayacaktır, ki bu da Yeşim Mars fazıdır.

Kısacası Mars ekosisteminin Dünyaya benzeterek, Dünyanın aşırı nüfus, kaynak ve enerji sorununa bir çözüm yaratılabilir. Üstelik bu çözüm Dünya’da problem yaratan Sera gazları sayesinde olacaktır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s