Pokémon Crystal

pokemon_crystal_by_wazzy88-d4n8hvp

Eminim Mutlaka anlaşılıyordur; Internetin avantajlarını sonuna kadar kullananlardan biriyim. Elime hayatımda Gameboy makinası almamışımdır, ama internetten indirdiğim yaklaşın 2 Mb bir Gameboy emilator’ü ve oyun romları ile onlarca gameboy oyununu oynadım (Hemde harçlığımdan tek kuruş vermeden, :P). Eğer vaktiniz varsa size de bu zevkli aktiviteyi tavsiye ederim. Tek yapmanız gereken 2 Mb bir Gameboy Advance emilator’ü, ve yaklaşık 3-6 Mb ‘lık oyun romlarını  indirmek. Sonrası oyunun 2 boyutlu ama sıcak arayüz ve görüntünün tadını çıkarmak. Ben vakti zamanında bu şekilde çok eğlenmiştim. O nedenle bu ve önümüzdeki haftalarda, oynamasından en çok zevk aldığım oyunları tanıtmaya karar verdim (renklisheyler.GBA). Bunlardan İlki Pokémon Crystal’dir.

Pokémon Crystal, Gameboy Advance de (GBA) oynanan pokemon oyunlarından sadece biri olmasına rağmen, benim oynadığım ilk pokemon oyunudur. Oyunun sıcaklığı, nafiliği ve oynanışı o kadar hoşuma gitmişti ki, hafiften bir pokemon hayranı olup, daha sonra çıkan pokemon oyunlarını da takip etmeye başladım (ama sonra koptum :P). Daha sonra araştırınca gördüm ki, Pokémon Crystal bir çok ilklere imza atan 2. nesil’den bir pokemon oyunmuş. Mesela oynadığımız karakterin cinsiyetini seçmemize izin veren ilk pokemon oyunu olur kendisi. Bundan başka oyun grafiklerinde de kendisinden önceki oyunlarda olmayan hoş efektler katılmış, ki bu oyuna oldukça pozitif bir ruh katmıştır. Ondan sonra çıkan diğer pokemon oyunlarının grafikleri görece daha iyi olsada, hiç birinden bu ilk oynadığım oyundan aldığım zevki (hoş efektleri) alamadım. Demek ki oyun grafiklerini o kadar geliştirmek, oyunun ruhuna o kadar da katkı yapmıyormuş, o_O. Ayrıca, bir çok pokemon hayranı yeni çıkan oyunlardaki çoğu pokemon türlerini, oldukça absürd ve zorlama bir dizayn içinde olduğunu da söyleyerek eleştirirler, ki ben de aynı fikirdeyim. Sanırım o nedenle eski oyunları daha sıcak ve iyi buluyoruz.

Pokemon Crystal 1

Oyunun oynanışına gelirsek (ki bu oynanış şekli tüm pokemon oyunlarının ana oynanış iskeleti sayılabilir); ilk oyuna başlarken, önce cinsiyetimizi, daha sonra ismimizi belirledikten sonra, Prof. Oak’ın bize sunduğu 3 yumurtadan birini seçmemiz beklenir. Bu 3 yumurta da, sırasıyla Ateş (Fire), Su (Water) ve Bitki (Grass) pokemonları vardır (Bknz, sol). Bu seçeceğimiz yumurta bizim oyundaki ilk pokemonumuz olacak. Eğer yeni başlayanlardansanız size Su pokemonunu seçmenizi öneririm, çünkü Su pokemonları görece diğer tür pokemonlar üzerinde daha kolay üstünlük sağlar, ve seviye atlaması daha kolaydır. Ama elbette her pokemon türünün diğer bir pokemon türüne göre bir zayıflığı vardır. Ve hangisinin hangisine üstün olduğunu oyunu oynarken keşfetmeniz daha zevkli olabilir, (ama elbet bu bilgiler hemen her yerden de bulunabilir). Ayrıca, Bu (ve genellikle her) pokemon oyununda size oyunun başında sonuna kadar rakip olacak başka bir çocuk daha vardır, ve o sizin seçtiğiniz pokemona üstünlük sağlayabilecek diğer pokemonu seçecektir. Ama endişelenmeyin, eğer pokemonunuz yeterince seviye atlamışsa kimse önünde duramaz.

Pokemon Crystal 2

Ve Elbette oyunda tek bir pokemonumuz olmayacak. Oyunun akışında ilerledikçe, Çimenlik, mağara, kumsal ve deniz gibi ortamlardan diğer pokemonlarla savaşıp Pokemonlarımızın seviyesini yükseltebilir, ve ayrıca beğendiğimiz pokomonları avlayıp, onları o ünlü poke-toplarına zipleyerek, sahip olabiliriz. Zaten Pokemo’nun anlamı da buradan gelir; Pocket Monster (Cep Canavarları)’nın kısaltılmışıdır. Ayrıca her oyun için tek bir efsanevi pokemona sahip olma hakkımız vardır (Elbette hile kodu girip bu kuralı es geçebilirsiniz). Bu oyun için bu Suicune‘dir (Bkz. sağ). Kendi adıma Suicune’i, Pokémon Crystal’in nesildaşları olan Altın Ve Gümüş’teki Efsanevi pokemonlardan daha zarif bulurum. Zaten Crystal, Altın ve Gümüş oyunlarının, hikaye, grafik ve oynanış bakımından geliştirilmiş bir versiyonudur. Üstelik, bu versiyonda hem ho-oh (Altın’ın efsanevi pokemonu) hem lugia’yı (Gümüş’ün efsanevi pokemonu) yakalayabiliyor ayrıca bir çok yeni olaylara tanık olabiliyoruz. Pokemon crystal, çoğu oyuncu tarafından pokemon serisinin gerçekten en keyifli oyunu kabul edilir.

Oyunun amacına gelirsek; Oyun boyunca sahip olduğumuz ve olacağımız pokemonlarla 8 kasabaya uğrayıp, oranın Gym liderlerine meydan okuyup rozet toplamaya çalışmaktır. Eğer 8 rozeti birden toplamayı başarırsak, Pokemon Ligine girmeye hak kazanıyoruz. Ve elbette bu Lig’de en zorlu rakibimizle karşılaşıyoruz; Ash Ketchum, 1. Nesil’in ana kahramanı, ki bu oyunda ismi Red diye geçiyor, (ama bu rakip, diğer oyunlarda farklı olabilir tabii).

Dediğim gibi tüm bu anlattıklarım hemen her pokemon oyunu hikayesinin ana iskeletidir. Ve aslında bu pokemon oyunlarını birbirlerinden ayıran yegane şey, Oyununda görebileceğimiz yada kullanmamıza izin verilen efsanevi pokemonlar olur. Onun dışında başlangıç pokemonları değişir, yeni pokemon şekilleri eklenir, ve macera akışında da elbette farklar vardır ..vs…vs…. Ayrıca GBA’da tüm pokemon oyunları genellikle hep gruplar (yada nesiller) halinde piyasaya sürülür, bunun sebebi her oyun macerası için oyuncuya oynayabileceği efsanevi pokemon çeşitlemesi sunabilmektir, sanırım. Şu ana kadar 6. nesile kadar gelindi, ama benim gönlüm hala, ilk göz ağrım olan (:P) 2. Neslin Pokémon Crystal oyununda (gerçi 3. Nesilden sonrasını takip edemedim, ama olsun).  Açıkçası bence, bu pokeomon konseptinin en zevki yanı da bu efsanevi pokemon olayıdır, ki önümüzdeki haftalardan birinde bunları tanıtmaya çalışacağım.

Kısaca zamanınız varsa, bu tarz pokemon oyunları gerçekten çok iyi zaman öldürüyor. Ayrıca Bu konu ile ilgi daha ayrıntılı bir Türkçe kaynak için, Ekşi sözlükte daggoth‘ın yazdıklarına bakabilirsiniz.

Kaynaklar; tr/wiki/Pokemonwiki/Pokemon_(video_game_series), ve ayrıca bonus olarak; Tüm pokemonlar (6. Nesil hariç)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s