Venom (Zehirler) Grubu

5 Deadly Venoms

* For English

Shaw kardeşler yapım şirketinin ünlü yönetmenlerinden Cheng Cheh vasıtasıyla keşfedilen ve 1975-1982 arası bir çok klasik ve kült dövüş sanatları ve wuxia filmlerinde rol almış bu akrobasi ve çin dövüş sanatlarında yetenekli çekirdekten yetişen grup, günümüzde bile hala bu tür filimlerin hayranları arasında oldukça popüler ve ayrıcalıklı bir yere sahiplerdir. Bir çoğu, Chang Cheh ile tanışmadan evvel, çocukluklarında beri dostlardı ve Tayvanda ki Pekin opera okullarında yetişmiş yetenekli kişilerdi.

Grup halinde Bir çok shaw kardeşler filminde rol alsalar da, aslında onlara esas şöhreti getiren ve gruplarına ismini veren, 5 ölümcül zehir (5 deadly Venom) adlı filmdir (Bu arada eğer bu filmi izlemediyseniz lütfen yazının devamını okumayın. Çünkü grubu daha iyi tanıtabilmek için hangisinin, filmde hangi zehiri canlandırdığını yazdım). Dönemin dövüş sanatları konsepti için biçilmiş aktör , kareograf ve yetenekli birer akrobat olan bu grup, daha sonra gittikçe efsaneleşmiş ve dönemlerinin sembollerinden biri olmuşlardır. Grup 1975-1982 arası 30’a aşkın filmde rol almıştır, ve 1982’den sonra, Shaw kardeşler film şirketinin kapanmasıyla dağılıp ayrı yollardan kariyerlerine devam etmişlerdir. Gerçi Tüm çekirdek ve yan kadro ile her filmde sabit bir sayıda kalmayan bu kalabalık venom grubu yaklaşık 20 kisur kişi tutabilir. Ama ben fazla kafa karıştırmamak için sadece 5 kişilik çekirdek kadroyu tanıtacağım.

– V –

Kuo Chui; Kadronun bir bakıma lideri, esas adamıdır. Filmlerde neredeyse hep baş rolü kapar, ve hep aklı selim iyi adamı ve kahramanı oynar (Sadece bir filmde kötü adam olmuştur sadece).

Sahne adı ayrıca Philip kwok olan Kuo Chui, 1951 de tayvanda doğmuştur. 14 yaşında, tayvan ordu bursu ile Lu kwan pekin opera okuluna yazılmış ve orada tekme, akrobasi ve çeşitli silah kullanımının bir karışımı olan “kuzey tarzı” kung fu öğrenmiştir. Bir röportajında, dövüş sanatları için bu kuzey tarzının en iyisi olduğunu ve sadece biraz bakarak herhangi dövüş sanatı stilini kolayca kapabildiğini söyler. Kuo Chui, Şans eseri girdiği film sektöründe, 70’lerin ortalarından ünlü yönetmen Cheng Cheh tarafından keşfedildi, ve Venomlar olarak adlandırılacak grup için çoğunlukla karizmatik ve başrolleri kaparak 20’den fazla Shaw kardeşler filminde rol aldı. Filmlerinde göreceğiniz gibi, gerçekten sıradışı bir akrobasi yeteneği vardır, ve hem çıplak el hemde silahlı dövüşlerde harikuladedir. Venomları asıl kült yapan “5 Deadly Venom” adlı filmde kendisi Polis müfettişi kılığında ki Kertenkele‘yi oynayarak, dövüş yeteneğini düz duvarda düşmeden durma efekti ile çok hoş bir şekilde birleştirmiştir. Ayrıca, Dövüş sanatları filmlerinde daim sopa (yada sırık)’lı kareografileri muhteşemdir; zaten silah olarak sopayı (pole) tercih ettiğini söyler.

Yalnız 1982’den itibaren sonra Shaw kardeşler film yapım stüdyosunun düşüşe geçmesiyle birlikte, venom ekibi dağılmış, ve o da kariyerine aksiyon yönetmeni olarak devam edebilmiştir. Venomlar içinde, en şanslısı o sayılabilir çünkü, venom ekibinin dağılması ile, kendisine devamlı iş bulabilen tek aktördür. John woo ile birkaç filmde çalışmış ve Tomorrow Never Dies ve Brotherhood of the Wolf gibi filmlerde dövüş kareografı olmuştur. Corey Yeun ve Jackie Chan ile birlikte, Dünyanın en iyi 3 aksiyon kareog yönetmeni sayılmaktadır.

Lu Feng; Çekirdek Kadronun 2. Adamı sayılabilir ve genellikle hep kötü adamı canladırarak bir nevi Kuo Chui’nin zıt ikizi gibi olmuştur; kendisi ya direk kötü adam olarak karşımıza çıkar, yada başta iyi adam gibi davranıp kötü adama dönen içten pazarlıklı, kurnaz, hırslı tipleri oynar.

1956’da tayvan’da doğan Lu Feng, 8 yaşında, ordu destekli Lu Guang drama okuluna yazıldı. Ondan sonra film sektörüne geçip hemen yönetmen Cheng Cheh’ in dikkatini çekerek venomlara katıldı. Venom ekibi içinde olduğu 1975-1982 yılları arasında onlarla birlikte bir çok parlak dövüş sanatları filmlerine oynayan Lu feng, her ne kadar Venomları asıl kült yapan “5 Deadly Venom” adlı filmde, elleri ve kollarını çok hızlı kullanabilen Kırk Ayak rolünde olasa, onun asıl uzmanlık alanı silahlardır. “Silahlı kung fu tarzında” tam bir dâhiydi ve kariyerinin doruklarında iken (yani venom ekibindeyken) bunu beyaz perdeye harika bir şekilde yansıttı. Aslında silahlı dövüşlerde grubun en iyisi sayılırdı, eline aldığı her otantik silahı sadece kullanmaz, ayrıca, klasik karografilere ek olarak, kendi geliştirdiği taze ve çarpıcı hareketleri de katardı. Özellikle mızraklı dövüşlerde mühteşem görsel bir şölen sunardı.

Ama 80’lerin ortalarında Shaw kardeşlerin kapanması ve akabinde venom ekibinin dağılmasından sonra iş bulmakta oldukça zorlandı. Bir süre aksiyon yönetmeni olarak iş bulmaya çalışan Lu feng, 90’ların ortalarından sonra emekli olup bir kenara çekilmiştir.

Chiang Sheng; Çekirdek kadronun havaya komiklik katan çocuksu elemanıdır; ara sıra ciddi yada kötü adam olarak da karşımıza çıksa da, genellikle Kuo Chui’nun canlandırdığı kahramanların yardımcısı, yada yancısı rolüyle (yani yardımcı rollerde) karşımıza çıkar. Ama yancı dediğimize bakmayın, onunda akrobasi yeteneği en az diğerleri kadar vardır, ve oldukça sıkı dövüşür.

1951 Taywan doğumlu olan Sheng de diğerleri gibi ordu destekli bir opera okulunda akrobasi ve dövüş sanatları öğrenmiş, oradan kolayca film sektöründe aksiyon oyuncu olarak işe başlamış, ve oradan da yönetmen Cheng Cheh tarafından fark edilip venomlara katılmıştır. Oynadığı 20’den fazla Shaw kardeşler filminde ki, Çocuksu cazibesi, komik tarzı ve dövüş sanatlarındaki sıradışı atikliği ona venomlar arasında oldukça farklı bir yer verir. Ustaca Kullandığı bir çok çeşit silahın yanı sıra (ki en çok tercih ettiği silah Çift Kılıç yada Çift Baltadır), Özellikle, havaya zıplama, salto ve burgu da özelleşme ve atiklik gerektiren “hafiflik yeteneğinde” uzmandır, ve tüm bu yeteneğini venom grubunda olduğu sırada, yani kariyerinin en parlak dönemi boyunca, başarı ile beyaz perdeye yansıtmıştır. Venomları asıl kült yapan “5 Deadly Venom” adlı filmde ise kendisi Venom okulunun en genç ve son öğrencisi rolündedir.

Shaw kardeşler film stüdyaları kapanıp venomlar dağılınca, bir süre daha Kuo Chui ile tayvanda takılmış, daha sonra karısının isteğiyle tayvanda kalmaya devam etmiştir; Ama sonradan anlaşılacaktı ki bu pek iyi bir fikir değildi, çünkü o sıralar kendi yeteneklerine göre tayvanda iş bulması çok zordu. Kısaca, Venom ekibinden ayrıldıktan sonra bir daha şansı dönemedi ve kendisini toparlayamadı. Sonrasında, İşsizlikten deprosyona girmiş, karısını boşamış, hatta alkolik bile olmuştu. Sonunda 1991 yılında kalp krizinden hayata feda ettimiştir, ama Kuo Chui onun daha çok kalp kırıklığından öldüğünü söyler. Gerçekten ne olduğunu elbette bilemeyiz, ama neyazık ki en talihsiz sona sahip venomdur kendisi, ve erken ölümü yüzünden bir çok venom hayranı onun anısına bir çok web sayfası hazırlamıştır. Bkz; alliancemartialarts.com/ChiangShengasianmoviepulse; Chiang Sheng Super talented star

Sun Chien; Grubun en sakin ve zeki görünüşlü olan ama bir o kadar esrarengiz (hem filmlerde hemde gerçek hayatta) ve belirsiz elemanıdır, çünkü filmlerde iyi ve kötü karakterleri eşit oranda canlandırmıştır; ve bu nedenle, bir çok Venom hayranı filmin sonuna kadar onun iyi mi yoksa kötü tarafta mı olduğunu kestiremez. Bundan başka grubun en bağımsız elemanıda sayılır; gruptan ayrı bir çok wuxia filminde yardımcı oyuncu olarak rol almıştır. Mesela; tag/sun-chien.

1955 ‘de Korede doğan Sun chien, anne ve babasını küçük yaşta kaybetmiş ve 2 ablası tarafından büyütülmüştü. Gençliği hakkında pek bilgi olmasada, onun da yolu sonunda Chang Cheh ile kesişip Venomlara katılmış oldu. Koreli olup çok az çince bildiğinden, ve bu nedenle diğer ekip üyeleriyle karışık dövüş kareogrefilerini çalışmakta zorlandığından, ona diğer venom üyeleri gibi sıklıkla rol verilemişti, ama yinede Cheng cheh onun sıradışı “tekme yeteneğini” beyaz perdeye hakkıyla yansıtmasını bildi. Mesela Venomları asıl kült yapan “5 Deadly Venom” adlı filmde, polis müfettişi kılığında ki Akrep rolüyle tekmelerini sanki akrep sokması gibi savurarak temaya oldukça başarılı bir katkı yapmıştır. Kısacası, Rol aldığı filmlerdeki bu olağan üstü ayak ve tekme tekniği ile birlikte sakin tutum ve zeki görünüşü, ayrıca gizemli havası, onu diğerleri arasında benzersiz bir yere koyar.

1982’den sonra, Venomlar dağıldıktan sonra ise, 1991’ e kadar aksiyon aktörü olarak kariyerini sürdürmeye çalıştı, ondan sonra ise sessiz sedasız emekli olup kenara çekildi.

Lo Mang; Grubun en kaslı (hatta yarma) elemanıdır, ve Büyük bir çoğunlukla pek zeki olmayan, güçlü, iyi niyetli, dobra ama agresif kahraman rolleri ile karşımıza çıkar. Çoğunlukla yardımcı rolde gözükür, ama 2-3 kerede başrol ve kötü adamı oynamıştır.

1956’da hong kong’da doğan lo Mang, Mantis (peygamber devesi) yumruk sitilinde dövüş sanatı öğrenmiş, ve film sektörüne girmesi ile Chang Cheh’in de hemencecik gözüne girip, venomlara katılmıştır. Filmlerde Çok nadir silah kullanır,  ve neredeyse her zaman çıplak elle dövüşür, yani silahsız kung fu yapar. Her ne kadar çok güçlüymüş izlenimi versede, 2 film hariç, eninde sonunda öldürülür, hatta çoğunlukla ilk ölenler kervanında yer alır. Mesela Venomları asıl kült yapan “5 Deadly Venom” adlı filmde kendisi, zehirler arasında en güçlüsü olan Kurbağa rolündedir, ama (kafasını pek kullanamadığı için) ilk ölen zehir de o olmuştur.

1982’den sonra, Venomlar dağılınca, Lo mang kariyerine televizyonda devam etmeye çalıştı. Geçen senelerde ise, Adını Lo Weng olarak değiştirerek, halen komedi aktörü olarak tv’de çalışmaya devam ediyormuş.

Şimdide aşağıda Çekirdek kadronun filmleri ve hangi aktörün hangi filmde gözüktüğünü gösteren bir liste sunuyorum, Koyu renkli olanlar, tanıtımını yaptıklarım;

Kuo Chui (♦), Lu Feng (), Chiang Sheng (◊), Sun Chien (), Lo Mang ()

Kaynaklar; wiki/Venom_Mobdaband2000/venoms-bioschangcheh.0catch …

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s