日劫 – Descendant of the Sun (1983)

Descendant of the Sun (1983) - Derek Yee

In Da Lor Fairyland, both Yuen Ying and his rival Black Serpent complete their spiritual development, and as a result they both create supernatural babies. Then eventually a cosmic battle comes up between them, but Black Serpent can escape to Earth, and so this cosmic battle is destined to reoccur in the mortal world, after births of two supernatural babies. The good “Solar Baby” falls to earth inside a glowing glacier and is discovered and raised by an old carpenter, who named him as Shue Sang (Derek Yee). While growing up, quickly discovers he’s not like other boys. And after he grow enough, he’s sent to the magical cave where resides a heavenly obelisk carrying the spirit of Yuen Jan Ji. Revealing our hero’s real name is Yuen Ying, the spirit tells him his real mission about saving humans and eleminating evil baby, and teaches him how to control his supernatural powers. During his adventures, he comes across a beatiful Princess (Cherie Chung Cho-Hung), and saves her from her Evil Uncle. But at the end, he finally meets up his real enemy “Evil baby” (Goo Goon-Chung). So the uncomplited cosmic battle resumes.

A “shiny” fantasy Wuxia by Chor Yuen, which it came up in a transitional time from retro old-school to new wave wuxia. Somehow, most people disparage this movie as in a type of manic fantasy wu-xia packed with cheap special effects and other bunch of details like similarity to Superman movie; and I don’t agree with them. First of all, I judge a movie according to what it promises. It clearly promises a manic fantasy wu-xia packed, and it succeed. I mean, one of the ways to make a manic fantasy style movie is to use cheap special effects, sets, makeup …etc … so what ? . Also just because hero can fly and also only a scene (child saves his stepfather scene) is nearly adapted from Superman movie, they can’t make it a Superman rip-off. Because I think, except a few superman similarity, the movie is mostly under the influence of the ancient legends of the Far East. Also if we must necessarily liken to any western source, I would prefer to liken Jesus rather than superman. Because the main hero is a carpenter as Jesus, and he is a kind of son of Sun as Jesus…. he he he….. In short, I love the movie. ^_^ !

Descendant of the Sun (1983)

Da Lor Ütopyasında ruhsal gelişimini tamamlayıp Yuen Ying olan bir rahip, düşünce gücüyle bir hayat oluşturur. Ama tam da aynı anda, 500 yıl önce ışık kafesine hapsettiği iblis Siyah Yılan da gücünün doruğuna ulaşıp şeytani bir bebek yapmıştır. Yuen Ying derhal müdahale ederek onu engellemeye çalışır ama Siyah Yılan elinden bir şekilde kurtulup, Dünya’ya kaçar. Fedakar rahibimiz ise sırf onu durdurmak adına, yarattığı hayatla birlikte dünyaya bir buz kristalinin içinde iner. Tesadüf eseri ormanda yaşayan bir oduncu-marangoz bu kristal içinde ki bebeği bulur ve Shue Sang (Derek Yee) adını takarak evlatlık edinir. Yalnız çocuk büyüdükçe süper güçleri ayyuka çıkar, ve sonunda ergenliğe ulaştığında üvey babası onu bebekken bulduğu mağara geçmişini öğrenmesi için yollar. Burada buz kristali içindeki eski Yuen Ying’den görevini öğrenen esas oğlanımız, ruhsal gelişimini tamamlayarak sonunda “süperadam” gibi bir şey olur. Normal halinde sıradan biridir ama dönüşüm geçirdiğinde Altın elbiseli bir Meleğe dönüşüp insanları kötülükten kurtarır. Hatta bu şekilde gücünün doruklarında takılırken, tesadüf ederi yaşadığı ülkenin Prensesi (Cherie Chung Cho-Hung) ile tanışıp ona aşık olur, ve sinsice dolaplar çeviren Kötü Amcasını (Lung Tien-Hsiang) bertaraf eder. Ama bu tatlı günlerde çabuk geçer ve bir gün kaçınılmaz olan gerçekleşir; Yuen Ying’in Dünyaya esas gelme amacı olan İblis (Goo Goon-Chung) sonunda uyanmıştır, ve üstelik kahramanımızın zayıf noktasını da biliyordur. Yani genç Yuen Ying’in işi şimdi çok zordur….

Chor Yuen‘den sanki bir dönemin kapanışına denk gelen fantastik bir wuxia filmi. Çoğu kişi bu filmi Manyak Fantazi Wuxia türüne sokarak sözüm ona ucuz dekor, özel efektleri ve Süpermen hikayesine benzerliği yüzünden haksızca eleştirmektedir, ki ben katılmıyorum. Bir kere ben filme ne vadettiğine göre bakarım. Film açık açık Manyak Fantazi Wuxia vadediyor ve bunu hakkıyla yerine getiriyor; Yani gayet başarılı. Ve bu “Manyak Fantazi” yi gerçekleştirebilmesinin bir yolu da kitch dekor ve özel efektler kullanılmasıdır; yani efektlerin kalitesi gayet yerinde, şimdi kalkıpda 1983 yapımı filmden Avangers tarzı özel efekt beklemeyelim. Bundan başka şu süpermen benzetmesi vardır ki, bu da bence çok gereksizdir. Sadece baştaki bir sahnesi (çocuğun üvey babasını kurtardığı yer) Süperman filmindeki sahneden tıpatıp uyarlanmış gibidir, ama bunun dışında filmin geri kalanı tamamen antik uzakdoğu efsanelerinin etkisindedir (nede olsa uçmak sadece superman’in tekelinde değildir, hemen hemen tüm dünya efsanelerinde zaten uçma vardır). Ayrıca ana kahramanı illa birine benzeteceksek, Süpermen’den çok İsa’ya benzetmeyi tercih ederim. Çünkü sanki Hz İsa göndermesi daha fazla, mesela; üvey babası oduncu ve marangoz olduğundan, ana kahramanımız aslında bir marangozdur (İsa gibi), ve ayrıca gücünü güneşten alır ve o nedenle bir nevi Güneş’in Oğludur (İsa gibi). … falan fistan ….

* Bu filmi Türkçe altyazılı izlemek için ; vk.com/yuanshangli

Descendant of the Sun (1983) - Cherie Chung

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s